· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > sete lui bebe
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor sete lui bebe     
viitura

Copii
Bogdan: 12 ani, 8 luni

23.05.2007 12:58     citat 

Dragi mamici am fost la mare si a fost super. Bebe s-a comportat exemplar. Pe plaja nu a facut altceva decat sa doarma sub umbrela la zgomotul valurilor, in cutiuta improvizata de la un calorifer cumparat asta iarna.A fost super incantat, radea tot timpul cad se trezea. Noaptea dormea neintors...narile s-au desfundat ca prin minune...respiratia era usoara...plimbarea prin statiune o placere teribila si nu va mai spun toata lumea se poza cu el cad il vedeau asa mic. A baut si apa!!!!!!!!!!!!!desi a strambat putin la inceput. Se trezea dimineta pe la 6 si vroia afara la aer. Hotelul desi de doua stele a fost foarte curat. Am avut la mine apa fiarta si racita ca sa nu-i schimb apa si a fost foarte bine. O lasam la soare si se facea la fel de calda ca si acasa. Nu va spun ca s-a bronzat de la lumina nisipului si cerului. Hai ca v-am plictisit.....va pup pe toate si va multumesc pentru raspunsuri.

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 13 ani
mara: 10 ani, 3 luni

23.05.2007 1:11     citat 

sarut sarut sarut

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 1 luna
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani

23.05.2007 8:01     citat 

viitura...tare ma bucur sa aud asta...ce poate fi mai fain decat sa te bucuri de un cocediu alaturi de intreaga familie? Presupun ca e prima vacanta in aceasta formula rad

din curiozitate..din ce localitate sunteti..sau ce judet? ma intereseaza ce distant ati parcurs in km? cu ce mijloc de transport? aer conditionat sau nu...

zambet

sus

Denunta
viitura

Copii

24.05.2007 8:44     citat 

Suntem din Bucuresti. Asa ca pana la mare sunt cel putin 270 km cu masina proprie. Sincer nu am evitat aerul conditionat. L-am lasat pe minim 1 cu gaurelele de aer in sus sau spre parbriz si din cand in cand le mai opream daca credeam ca este prea rece. Atata timp cat bebe avea mainile si nasul cald totul era ok. Sanatate tuturor si daca este un copil fara probleme la plimbare cu el...de 1 mai am fost si la munte 4 zile...a fost foarte bine desi emotiile erau si mai mari fiind prima iesire cu bebe mai mult timp in loc strain...dar totul a fost perfect. Am urcat pana la Susai pe jos cu el in ham...apoi la Trei Brazi....Cheile Rasnoavei...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

24.05.2007 8:47     citat 

----------
viitura a scris:
Atata timp cat bebe avea mainile si nasul cald totul era ok.
----------

Vreau sa spun ca temperatura unui copil, mai bine zis daca ii e cald sau frig, nu se verifica nici la maini, nici la nas, ci la ceafa si intre omoplati. zambet

sus

Denunta
adialex

Copii
Alexia Maria: 13 ani, 8 luni

24.05.2007 10:09     citat 

fetelor ,este bine ca alexa mea nu bea nici un fel de ceai? doar apa, apa, apa;
nici la capitolul suc de fructe nu se omoara:prefera ma manance fructele asa, decat sa bea suc trist ;
cum sa o obisnuiesc acum sa bea ceai?!

sus

Denunta
viitura

Copii

24.05.2007 1:30     citat 

Christa tu verifica unde vrei, dar atata timp cat eu sunt multumita de rezultat.....de fapt singurul organ care arata si mai bine temperatura corpului sunt picioarele....asta se stie de cand lumea si chiar pediatra m-a indrumat astfel...asa ca..."cate bordeie atatea obicee"

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 7 luni

24.05.2007 2:17     citat 

Un copil poate avea febra destul de mare, si picioarele sa-i fie reci.

sus

Denunta
brishtara

Copii

24.05.2007 9:09     citat 

christa, stiu ca daca transpira la ceafa este sigur ca ii este prea cald...dar daca ii este rece..cum? ii este rece ceafa? sau este rece intre omoplati? cum iti dai seama ca ii este rece?

nu sunt ironica... scot limba chiar ma intereseaza mai multe pareri trag cu ochiul

sus

Denunta
Christa

Copii

24.05.2007 9:56     citat 

----------
viitura a scris:
de fapt singurul organ care arata si mai bine temperatura corpului sunt picioarele....asta se stie de cand lumea si chiar pediatra m-a indrumat astfel...asa ca..."cate bordeie atatea obicee"
----------

Da-mi voie sa rad! Cat despre pediatra, ar cam trebui sa ii fie rusine cu asemenea sfaturi, si asta vorbesc la modul cel mai serios.

brishtara mama, stai si cugeta. zambet Daca transpira ii e cald, atunci daca e rece, probabil ii e frig. trag cu ochiul Bine, nu trebuie sa astepti pana face turturi de gheata intre omoplati trag cu ochiul, dar eu zic ca daca verifici acolo si intr-adevar ii e rece, atunci iti dai seama.

sus

Denunta
brishtara

Copii

24.05.2007 10:39     citat 

pai asta si intrebam...e rece intre omoplati?! e rece la ceafa?
merci foarte fericit
acum am inteles zambet

sus

Denunta
Christa

Copii

24.05.2007 10:50     citat 

----------
brishtara a scris:

----------

Da. zambet Dar cum ziceam, nu astepta pana face turturi. trag cu ochiul

sus

Denunta
brishtara

Copii

24.05.2007 10:51     citat 

merci rad
acum am inteles zambet

sus

Denunta
viitura

Copii

25.05.2007 11:49     citat 

Christa nu am cum sa fiu de acord cu tine pentru ca atunci cand ii este frig puiului extremitatile incep sa se raceasca acestea fiind: nasul, mainile si picioarele. Si nu prea ai urmarit concret subiectul -intrebarea si raspunsul meu se referea la aerul conditionat. Si am spus ca daca ii este frig de la el ii ingheata nasul pentru ca la ceafa si intre omoplati daca sta in scaun sau in brate ii este cald aceste simpome sunt referitoare la aerul conditionat.

sus

Denunta
Christa

Copii

25.05.2007 2:14     citat 

viitura draga, la un bebelus, mai ales la unul de varsta bebelusului tau, inca nu functioneaza circulatia sanguina asa cum trebuie, motiv pentru care multi au mainile/picioarele reci, desi de fapt nu le e frig. Vezi si exemplul dat de onitzu cu copil cu febra si cu picioarele reci. Si asta nu are de a face cu prezenta sau absenta aerului conditionat, ci este o chestie general valabila.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: