· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala)     
Oceanica

Copii
MARIO: 16 ani, 6 luni

13.05.2007 10:35   Tetrapareza spastica (paralizie cerebrala)  citat 

Buna! Ma numesc Ada si am un baietel de 3 ani cu tetrapareza spastica. din pacate nu cred ca exista un tratament universal care s-a vindece aceasta afectiune, dar ficare aduce un imbold organismului pentru vindecare, o imbunatatire, mai mare sau mai mica, depinde de fiecare caz in parte.
In dec.2006 am luat legatura cu cei de la renumita clinica de transplant celule stem din China si am fost programati pentru operatie pe 20sep.2007. Intre timp tineam legatura cu mai multi parinti care au fost acolo si sa stiti ca nu prea am fost incantata de rezultatele obtinute de catre copii acestora vis a vis de riscurile si costurile operatiei.
Noi am incercat mai multe metode de tratament atat in tara cat si in strainatate, dar nu am obtnut prea mari rezultate pana acum 1 luna, c�nd am fost la un centru de recuperare intensiva in Ucraina . Am fost impresionata de ceea ce se facea acolo si de parerea parintilor care veneau deja a 5 sau a 8 oara. Copilul nostru a urmat un curs de 12 zile de recuperare intensiva si in urma acestuia copilul are m�inile relaxate a devenit mai atent si mai curios, sta in fund ţinut de o m�nuţa, are mai multa forta, e mai activ, si are pofta de mancare si s-a ingrasat cu 1kg in 3 sapt . Evident ca a primit un imbold in dezvoltare atat fizic cat si psihic. Ne-am programat din nou pentru luna august.
Metoda se bazeza pe corecţia coloanei vertebrale, intarirea musculaturii si stimularea miscarilor normale ale corpului. Centru de recuperare este privat si a fost finantat de nemti, au aparate de recuperare de ultima generatie si o organizare perfecta. Merita incercat.
Cei din Ucraina au spus ca mai au pacienti din Romania care au fost de mai multe ori si au obtinut rezultate foarte bune. O sa incerc sa iau legatura si cu ei sa vad ce parere au si ce rezultate au obtinut. (astept sa-mi transmita numerele lor de tel).
La China am renuntat , daca doreste cineva , ii pot oferi programarea noasra din septembrie.
Sanatate tuturor. Ada. 0720300696

sus

Denunta
akella

Copii
Daria: 18 ani, 8 luni
Teodora: 12 ani, 5 luni

28.05.2007 10:48     citat 

Draga Ada, poti fi un pic mai specifica in legatura cu recuperarea din Ucraina? Ce anume se face acolo? Gimnastica, masaj, bazin etc.? Sunt interesata, pentru ca si fetita mea este in plin proces de recuperare, insa merge greu, progresele sunt mici... O alta intrebare este cat costa si cat dureaza o astfel de programare?

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 1 luna
mara: 11 ani, 4 luni

01.06.2007 7:22     citat 

----------
akella a scris:
Draga Ada, poti fi un pic mai specifica in legatura cu recuperarea din Ucraina? Ce anume se face acolo? Gimnastica, masaj, bazin etc.? Sunt interesata, pentru ca si fetita mea este in plin proces de recuperare, insa merge greu, progresele sunt mici... O alta intrebare este cat costa si cat dureaza o astfel de programare?
----------

subscriu si rog si o adresa, telefon...

sus

Denunta
Oceanica

Copii

01.06.2007 9:51     citat 

Buna ,
scuze am lipsit de pe forum pentru ca am fost plecata din tara.

Clinica de recuperare intensiva -Ucraina - Aceasta este o clinica de recuperare intensiva in care copilul urmeaza un program intens de recuperare timp de 12 zile. Aceasta nu este o metoda miraculoasa care sa vindece complet dar da un imbold important in dezvoltarea ulterioara a copilului.Metoda se bazeaza pe corectia biomecanica(manuala) a coloanei vertebrale.Programul se stabileste individual pentru fiecare copil in functie de varsta, stadiul de dezvoltare motoric si psihic . Pentru noi a fost stabilit un program zinic de la 8.30 -12-30 timp in care i se facea masaj, corectia coloanei, impachetari cu ceara si propolis, vibromasaj, masaj facial, electopunctura, gimnastica activa, mers pe bicicleta electrica, luminoterapie, bineinteles cu pauze intre proceduri. dar au mult mai multe proceduri despre care puteti citi pe site.
Dupa amiaza se organiza calarie in afara clinicii.
La fiecare curs participa aproximativ 140 copii., dintre care multi erau din Germania, Bulgaria, Rusia,
Clinica este de nivel european , conditiile sunt excelente, organizare nemteasca, personalul extraordinar.
Am discutat cu diversi parinti despre acesta metoda si erau multumiti si reveneau de mai multe ori , in ispecial cei din Ukraina pentru ca pentru ei e de 3 ori mai ieftin.
Copilul nostru a primit un imbold evident in evolutie. Rezultatele s-au vazut dupa ce ne-am intors acasa mainile s-au relaxat, spatele s-a intarit, am vazut imbunatatiri pe plan psihic, e mai atent, e mai curios, nu mai e fricos, are mai multa putere, are pofta de mancare . Pentru noi aceste lucrururi inseamna foarte mult pentru ca de la 2 la 3 ani nu a avut nici un progres, probabil si din cauza maselelor care i-au dat dureri f mari.Suntem hotarati sa mai mergem de mai multe ori pentru ca acest curs de recuperare i se potriveste (ne-am programat din nou pentru 22august).
Dar fiecare copil e un caz aparte si progresele sunt diferite, am intalnit parinti care spuneau ca au avut progrese mari evidente, dar si parinti care spuneau ca au avut progrese mai mici, dar depinde si de varsta si gradul de afectare.
Mai multe despre clinica pe site-ul lor www.reha.lviv.ua unde puteti citi in limba engleza, sa va uitati si la sectiunea Daca nu va descurcati cu engleza noi am tradus in romana o parte din site si pot sa vi-l trimit prin e-mail .
Costul unui curs este destul de mare 1900 eur, aici nu intra cazarea , noi am inchiriat un apartament 3cam in oras cu 200 eur, mancarea si drumul cu masina ne-au mai costat 200 eur.
Se poate sta si in clinica cu mancare inclusa si conditii f bune, dar pentru noi era cam scump.

Sotul meu conoaste limba rusa si va poate ajuta cu formele de inscriere, programare, va explica traseul , cum sa obtiniti viza gratuita si alte detalii (pentru ca el s-a ocupat de acestea). (nu e nici un deranj)

Sanatate tuturor si cu Dumnezeu inainte.

Ada , tel 0720300696

sus

Denunta
Oceanica

Copii

01.06.2007 10:09     citat 

P.S.
Pe situl clinicii din Ucraina la sectiunea - GUESTBOOK - puteti vedea pozele copiilor si impresiile parintilor care au fost la tratament. Este si copilul nostru acolo (la pagina cu data cursului din 11.05.2007).

Ada

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 1 luna
mara: 11 ani, 4 luni

06.06.2007 4:27     citat 

pagina nu se incarca
poti sa rescrii adresa?

sus

Denunta
Oceanica

Copii

22.06.2007 7:54     citat 

adresa este buna mai incercati

sus

Denunta
Oceanica

Copii

14.07.2007 10:58     citat 

Am postat cateva poze din timpul 1 curs de recuperare la Truscavet(18-30aprilie 2007) si cateva mai recente

vezi pozele aici :
http://good-times.webshots.com/album/55...Fa?start=0

sus

Denunta
ramona-mirko

18.07.2007 5:45   clinica din ucraina  citat 

pt oceanica

ma numesc ramona si am un baietel de 2 ani si jumatate cu tetrapareza spastica.Ne vom duce cu el in septembrie in ucraina.As vrea sa te intreb cate ceva referitor la terapie si la cazarea de acolo.Te rog sa-mi dai daca poti un numar de fix sa te pot suna sa vorbim pt ca pe mobil ma costa f mult (eu locuiesc in germania ). Adresa mea de mail este [email protected]
Multumesc anticipat

sus

Denunta
zgabela

Copii
cristina: 24 ani, 8 luni

03.08.2007 8:53     citat 

Buna, iti multumesc mult pentru detalii.Chiar cred ca merge incercat.
Iar pentru parintii care trec prin aceleasi probleme-nu va pierdeti speranta!Apar rezultate cand poate va asteptati cel mai putin.Si pe langa tot ceea ce faceti din punct de vedere medical, nu uitati de Dumnezeu si sprijinul sau.Eu o vreme uitasem de el, trecand prin atatea probleme.Mergeam oriunde aflam ceva, mai putin in Casa Lui. Pana intr-o zi cand am intalnit un om minunat care mi-a amintit ca fara mila Lui nu poti face nk. Si ajutata de acea familie mi-am amintit ca El te ajuta in momentele grele, chiar daca uneori o face prin oameni.Am avut incredere in acest om, pt ca a vindecat cazuri incurabile:copii sortiti mortii-fara a cere nk in schimb decat credinta ta-.Cine are puterea sa o faca, are sorti de izbanda.
Daca va pot ajuta cu orice fel de informatii, va stau la dispozitie.
Sanatate multa si putere.

sus

Denunta
GAZUTA21

Copii
Iulia: 18 ani, 2 luni

05.08.2007 11:29   de ce nu china?  citat 

Buna! Sunt Ioana am o fetita Iulia de 4 ani si 10 luni cu intarziere psihomotorie. Voiam sa te intreb de ce nu China? Tratamentul cu celule stem ar fi o rezolvare atat fizica cat si psihica. Iulia merge singura atata timp cat nu sunt trepte, gropi. Nu poate urca singura treptele si nu poate vorbi. Abia acum a inceput sa-mi spuna mama. Ce este cel mai grav, cred eu , ca nu arata inca cu degetul, nu apasa pe butoane. te rog sa-mi dai niste detalii cu privire la China si cat timp dureaza pana te programeaza in Ucraina? e-mail meu este [email protected] . Multumesc.

sus

Denunta
Oceanica

Copii

13.08.2007 8:40     citat 

Buna Gazuta21

China ?!
Si noi am fost foarte incantati de miracolul China - celule stem. Am facut si programare, am completat tot felul de chestionare de evaluare a copilului. Pe 20 sept urma sa mergem la operatie.
Intre timp am tinut legatura cu mai multi parinti care sa-u intors de acolo ,
parerea unora era ca au cheltuit banii de pomana, a altora ca poate o sa apara rezultate evidente in decurs de un an (dupa cum le-au spus medici din china).
Tratamentul cu celulele stem este viitorul medicinii, sau cel putin asa ni se spune, desi se aplica inca de acum 20 de ani pentru refacerea anumitor organe.
Cred ca tratamentul cu c.s. in paralizia cerebrala este inca in faza de experiment cel putin pentru oamenii de rand, sau un mijloc de a face multi bani.
Informezate bine , cauta parinti care au mai fost in China, vezi riscurile si rezultatele, dupa care poti lua o decizie care iti apartine.

Ai intrebat de Ucraina . Programarea dureaza 1- 2 luni in functie de sezon, dar pentru straini au prioritate, pote dura si mai putin.

Succes si sanatate,
Ada

sus

Denunta
akella

Copii
Daria: 18 ani, 8 luni
Teodora: 12 ani, 5 luni

14.08.2007 8:10     citat 

Si noi am urmarit cu interes fenomenul chinez. Ne-am documentat pentru ca intentionam sa mergem cu fetita noastra. Insa, punand in balanta riscurile si beneficiile, am hotarat sa nu face pasul acesta, sa nu ne oferim copilul pe post de cobai, avand in vedere ca aceste experimente au inceput acum mai bine de 2 ani si nici unul dintre pacientii cu paralizie cerebrala nu a avut progrese notabile, ci doar mici imbunatatiri (la altii nu s-a observat nici macara atat!). Asa ca nu-i mai cred pe chinezii care spun ca rezultatele se vad dupa 1 an; nu se vad! Rezultatele inregistrate se datoreaza DOAR regimului intens de recuperare psiho-motorie!

sus

Denunta
Oceanica

Copii

19.08.2007 11:09     citat 

Un articol din ziarul CLUJEANUL

http://www.clujeanul.ro/articol/ziar/cl...16665/504/

Ada

sus

Denunta
Oceanica

Copii

13.09.2007 11:29     citat 

Buna tuturor

Ne-am intors de la al doilea curs de recuperare din Ucraina.
Am postat niste poze aici

http://community.webshots.com/user/Oceanica75

Sper ca si alti patinti sa posteze poze de la clinici de recuperare din tara sau strainatate.

Ada.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: