· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Cat cheltuim de sarbatori?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Cat cheltuim de sarbatori?     
Adela_P

07.12.2003 8:48   Cat cheltuim de sarbatori?  citat 

Citisem recent un sondaj in care reiese ca o familie nord americana cheltuie in jur de 1200$ in cadouri de Sarbatori. Asta fiind media va dati seama ca unii cheltuie mult mai mult.
Noi de exemplu nu cred ca trecem de 600. Zgarciti se pare daca e sa iau media. rad
Voi cum stati cu cheluielile in perioada asta?

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 19 ani, 6 luni

07.12.2003 9:04     citat 

Ah - ce-ti veni sa intrebi??? socat plang sau sunt foarte trist

Eu in fiecare an imi propun ca o sa fiu mai atenta - si cu aceeasi regularitate o dau in bara! foarte fericit
Imi place sa fac surprize - sa le iau prietenilor si familiei chestii pe care stiu ca si le doresc, dar mai gasesc si cate ceva care mi se pare mie potrivit si iau si aia!
Asa ca refuz sa fac calcule, ma multumesc cu fetzele pe care le fac la deschiderea cutiilor! rad
In top anul asta e camera foto digitala pentru fratele meu - asta ca sa va faceti o idee! scot limba

Asta e! Au fost si ani (destui!) in care nu-mi permiteam decat cadouri simbolice si cata vreme nu fac foamea daca ii rasfat putin - nu cred ca o sa ma "educ" la capitolul asta! jenat

sus

Denunta
Cora

07.12.2003 10:41   Re: Cat cheltuim de sarbatori?  citat 

----------
Adela_P a 1200$ in cadouri de Sarbatori.

----------

Hai mai Adela, tu te raportezi la cei de aici? Pai astia dau cadouri si la sefa si la seful si la colegul de birou si femeii de servici sau portarului ca au fost draguti, si pisicii si la catel, si Doamne iarta-ma! ca zau ca nu au ce face cu banii oamenii astia. surprins

La noi, din cauza situatiei financiare mai "delicate", deocamdata, cheltuielile pe cadouri nu au depasit 200$ si astea doar pt. familie si o 2 familii de aici. trag cu ochiul
Dar si daca as avea bani mai multi, in nici un caz nu as face cadouri aiurea, sint din alta tara, alta cultura, si nu-mi place sa-mi fac nici eu si nici altii fata de mine - obligatii.

sus

Denunta
Sofie

07.12.2003 11:34     citat 

si noi cheltuim muuuuult ... doar pentru familie ... si copiii prietenilor ... in rest nu dam cadouri ... dar avem familion maaareee de tot ...
La fel ca Manu, ma gindesc si eu ca daca nu fac foamea, de ce sa nu-i rasfatz ... ca si ei ma rasfatza la rindul lor ...
socrul meu cheltuie cel mai mult: ne cumpara cadouri de dam pe spate: anul trecut mi-a-ar dori unul si altul ...
Nu stiu cit o sa cheltuim exact anul acesta ... n-am facut cumparaturi decit pentru Sara deocamdata ... am facut doar un buget, dar pe care probabil o sa-l depasesc cu mult ... sotul zice ca ar fi o minune sa ma integrez in suma aia sau sa cheltui mai putin rad ...
Dar na ... eu ma bucur cind ii vad pe toti fericiti ... imi place sa le vad fetzele cind deschid cadourile ...

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

08.12.2003 2:14     citat 

Sunteti fantastice!!! rad rad rad

Eu procedez cum am facut intotdeauna, jenat cumpar in timpul anului cate ceva, cate putin, sau daca este in "sale". Nu mi-a nici nu fac cumparaturile pe ultima suta de metrii. de asemenea Imi place sa comand dupa internet. In asa fel in preajma sarbatorilor de iarna, am cate ceva deja pregatit, si nici nu se simte la portofel prea mult. foarte fericit

sus

Denunta
SMOKY

08.12.2003 2:25     citat 

....si noi cheltuim in limita posibilitatilor...familie,prieteni...la servici(e obisnuinta sa faci daruri de Craciun-asa cum e era martisorul in tara)...sapunuri in forma de figurine,ornamente de craciun,o punga de bomboane in bags sau boxes cu peisaje de iarna...deci nu sute de dolari-asta la servici)..in familie mai mergem pe ce avem nevoie fiecare (la bunici)..intre noi mai sarim pirleazul si mai ne facem cite un cadou mai dichisit...de citiva ani am avut noroc cu niste bonusuri de pe la munca...iar pt fata jucarii ..ca lucrusoare ii luam tot timpul caci creste repede....cam atit.

sus

Denunta
Sofie

08.12.2003 2:31     citat 

Aoleuuu Gingi ... pai tu esti simbolul rabdarii zambet !
Cine rezista sa cumpere de-a sa nu le scoata la iveala rad ... eu una is catastrofa la subiectul asta rad ...
Vi-am zis ca am cumparat o parte din cadourile ptr Sara ... adica mai corect, inainte de Mos Nicolae sotul a fapt mai avem de cumparat ptr Craciun, ca io n-am rezistat si am pus in ghetutze mai mult decit planuisem scot limba jenat ...
dar ce conteaza ... nimic nu se poate compara cu surpriza si bucuria care au avut-o amindoi cind s-au trezit dimineata si si-au verificat ghetutzele zambet ...
... si cu shoppingul ... wow ... eu ador sa colind magazinele, dar nu in weekenduri ca-i nebunie atunci ...
acu' is bolnava din trei motive: nu pot s-o pup pe Sara si s-o smotocesc cit vreau ... nu pot sa merg la shopping ... tusesc, am febra si ma doare capatzina ...

sus

Denunta
Adela_P

08.12.2003 3:09     citat 

Sofie, imi pare rau sa aud ca esti bolnava. Nu ti-ai facut flu-shotul?
Sper sa-ti revi repede si sa poti sa te bucuri iar de pupicurile date Sarei si colindat magazine.
Pe mine ma binedispune sa fiu prin magazine mai ales in perioada asta a stai la coada la casa. Nu stiu, e atmosfera asta de sarbatoare si veselie peste tot pe unde mergi.

sus

Denunta
DanaEma

Copii
Jessica Sara: 18 ani, 4 luni
Jennifer Abigail: 16 ani, 3 luni
am nascut deja!

08.12.2003 9:56     citat 

Cred ca bani de cadouri o sa-i cheltuim cu lucrurile pentru bb care va veni in februarie. Deja am cumparat dor lucruri marunte de 200$ , o sa mai facem si baby shower la restaurant surprins , am si uitat de cadouri de craciun foarte fericit

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 21 ani, 3 luni

08.12.2003 11:24     citat 

Am incercat si eu anul trecut sa cumpar cu mai mult timp inainte de Craciun si am uitat tot ce luasem, astfel ca si eu am fost surprinsa cand am gasit prin februarie un pulover ascuns pentru fetita mea.Nici eu nu rezist sa nu scot cadourile, daca tot le-am achizitionat.si cum spunea Sofie, e nemaipomenit sa observi surpriza si emotia la vederea darurilor din ghetute( a-a vreo trei perechi de papuci rad ).
Eu nu am facut calcule la cat cheltuiesc de sarbatori, dar e mult, adica in ianuarie abia astept salariile, ca e gaura mare...si cadouri numai in familie, ca in cazul meu, nici ceilalti nu se grabesc sa ne faca ...
Sophie, nu ti-a sarbatori pentru ca sigur nu o sa-l respect.
Tot timpul apare cate ceva de ultima ora mai ales ca am si sarbatoriti in luna decembrie.
si cel mai mult imi place sa-i cumpar cadouri baiatului meu. Problema este ca daca vad ceva frumos, o jucarie, o hainuta ceva nu pot rezista ca de luna cadourilor sa nu i-o iau. Asa ca eu de sarbatori cheltuiesc multi bani si dupa ce trec sarbatorile ma enervez ca nu am fost mai cumpatata si trebuie sa rabd pana la salariul din ianuarie.
Dar cel mai mult imi place bucuria de pe chipul lui fiu-miu cand vede ce este sub brad si nu as da bucuria asta pentru numic in lume.

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 10 luni
Federica: 15 ani, 9 luni

08.12.2003 1:19     citat 

Nici noi nu stam prea bine cu capitolul cheltuieli, ca de cind cu euro toate preturile sau multiplicat (ca zbor banii in ultima vreme de numa).Da totusi cite ceva de pus sub brad va fi, cite o surpriza!!! Mai ales la copii.
si sanatate la Sofie, ca sa se faca bine de sarbatori!
Ana

sus

Denunta
Carmella

08.12.2003 5:07     citat 

Statisticile arata ca 50% din vinzarile magazinelor dintr-un an intreg se fac in luna decembrie ... e clar cam cit se cheltuie pe cadouri. Daca statistica zice, de ce sa ne opunem noi si sa nu cheltuim ? zambet

sus

Denunta
Cora

08.12.2003 6:53     citat 

----------
cara a eu anul trecut sa cumpar cu mai mult timp inainte de Craciun si am uitat tot ce luasem, astfel ca si eu am fost surprinsa cand am gasit prin februarie un pulover ascuns pentru fetita mea.,
----------

Apropo de asta cu luat din timp lucruri, in SALE si tinute ascunse. In octombrie am descoperit in dulap, bine ascuna, perechea de adidasi pe care aveam de gind sa i-o dau sotului cadou inca din luna Mai. surprins prostit rad rad rad si a altii... dar eu jucarii pt. Alex nu pot tine ascunse ca vreau eu, in primul rind, sa vad cum functioneaza. prostit

sus

Denunta
Cora

08.12.2003 6:55     citat 

----------
Carmella a ce sa ne opunem noi si sa nu cheltuim ? zambet
----------

rad Carmella, exact cum spui... de ce sa ma opun dorintei... zilnice, de a gindesc sa o tulesc pe la unul si sa "casc gura"... a Craciun nu s-au terminat trag cu ochiul , indiferent de ce crede sotul meu. rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: