· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > la soare avem voie?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor la soare avem voie?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
DJ

Copii
Ionut-Horia: 14 ani, 9 luni
Ida Maria: 11 ani, 5 luni

18.05.2007 7:00   la soare avem voie?  citat 

Avem voie sa mergem la plaja si sa intram in mare? Stiu ca piscina e recomandata in timpul sarcinii, dar sa stam la plaja si sa inotam in mare e voie?

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 17 ani, 2 luni
Daria: 15 ani, 1 luna

18.05.2007 8:26     citat 

Uite aici un subiect asemanator: http://www.parinti.com/VINE_VARA_BINE_M...21605.html trag cu ochiul

sus

Denunta
DJ

Copii

18.05.2007 12:34     citat 

----------
iulianaem a scris:
Uite aici un subiect asemanator: http://www.parinti.com/VINE_VARA_BINE_M...21605.html trag cu ochiul
----------

E asemanator, dar nu contine informatia care ma interesa: avem voie sau nu sa stam la soare (la plaja, mai exact) si sa intram in mare?

sus

Denunta
atleta

Copii
Alexandru - Zorro
14 ani, 8 luni

18.05.2007 12:39     citat 

Dj si pe mine ma interesa acest subiect .Eu am lansat vine vara bine mi pare, sunt curioasa, daca ne putem balacii in voie,probabil in luna august cand o sa fie apa mai calda, iar la soare am inteles ca nu e nici o problema atat timp cat ai capul acoperit si multa lotiune de corp, impotriva uv

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

18.05.2007 12:41     citat 

----------
DJ a scris:
E asemanator, dar nu contine informatia care ma interesa: avem voie sau nu sa stam la soare (la plaja, mai exact) si sa intram in mare?
----------

Ba chiar contine o parte din informatii:
----------
andra26 a scris:
eu sper sa ma prinda august cu bb in brate; pot sa va zic insa ca dr mi-a zis ca pot sta cu pielea la soare ( mai putin la orele cu soare f f tare) dar sa am mereu capul acoperit, neaparat!!!!
----------

----------
sheeba a scris:
iar despre statul la soare, eu am primit de la asigurarile medicale tot felul de brosuri informative si intr-una zicea sa eviti expunearea la soare si sa folosesti creme cu factor mare de protectie pentru ca poate accentua petele de pe piele datoarate sarcinii ...
----------

sus

Denunta
DJ

Copii

18.05.2007 5:01     citat 

OK, dar la mare avem voie? Ma refer la inot in mare, in valuri...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

18.05.2007 5:07     citat 

Intrebarea asta nu mi-am pus-o, ca nu a fost cazul la mine. Insa eu ma gandesc ca depinde cat vrei sa stai in apa. Apa de mare nu e foarte calda, si daca stai mai mult timp cu burta in apa rece ... Valurile in sine nu vad ce ar putea dauna.

sus

Denunta
capi

Copii
Alesia: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

18.05.2007 5:22     citat 

----------
DJ a scris:
OK, dar la mare avem voie? Ma refer la inot in mare, in valuri...
----------

Eu sunt din Constanta si deja am dat avans pentru un apartament in mamaia pe malul marii. foarte fericit Va dati seama ce greu o sa imi fie sa stau in Cta si sa nu fac plaja. Eu stiu urmatoarele: inotul in mare este foarte indicat atata timp cat apa este calduta. Favorizeaza dezvoltarea normala a copilului si circulatia sanguina a mamei; in plus nasterea este mai usoara si refacerea mai rapida. Totusi expunerea la soare nu are doar inconvenientul ca te pateaza, ci este riscant deoarece excesul poate determina dezlipirea placentei si o nastere prematura sau avort(depinde de saptamana de sarcina). Expunerea sa fie dimineata pana in 9.30 si seara dupa 17.00(mai ales in iulie si august)cand soarele nu e puternic. Eu mai am rabdare pana la anul cand voi merge cu bebelusha mea la plaja. Atentie mai ales in ultimul trim de sarcina!!!

sus

Denunta
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
14 ani, 8 luni

18.05.2007 5:27     citat 

si eu merg pe inot cat cupride si mare atentie cu expunerea la soare.
inotul este una din cele mai recomadate activitati fizice pentru gravide, dar aveti grija de soare ... in functie de astea faceti combinatii: piscina inchisa, baie in mare mai pe seara cand soarele nu mai are putere dar apa e calda ... imi amintesc si eu cum era ... nu cred ca m-as putea abtine, dar pe inserare foarte fericit

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

18.05.2007 6:40     citat 

eu aveam aproape 7 luni de sarcina si medicul mi-a dat ok pt un sejur in palma de mallorca. am facut fff multa baie dar apa era super calduta si mai ales curata.
am fost de cateva ori si pe litoralul romanesc in vara aceea dar nu m-am riscat sa fac baie in apa marii. pe langa faptul ca mi se parea rece (desi majoritatea o considera super) era si fff murdara, cu alge,gandacei si meduse).
deci am facut baie intr-o mare calda, fff curata si cu valuri moderate.
dupa parerea mea daca apa e curata si nu ti se pare rece la primul contact e ok.
am facut si plaja, adica stateam efectiv la soare, dar nu in orele de varf si reveneam destul de des sub umbrela de plaja. am folosit si un pareo ff subtire, impaturit pe care il asezam pe burtica. si cateodata il udam.

sus

Denunta
DJ

Copii

18.05.2007 6:54     citat 

Multumesc mult pentru raspunsuri!

sus

Denunta
capi

Copii
Alesia: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

19.05.2007 10:58     citat 

----------
dodosasha a scris:
eu aveam aproape 7 luni de sarcina si medicul mi-a dat ok pt un sejur in palma de mallorca. am facut fff multa baie dar apa era super calduta si mai ales curata.
am fost de cateva ori si pe litoralul romanesc in vara aceea dar nu m-am riscat sa fac baie in apa marii. pe langa faptul ca mi se parea rece (desi majoritatea o considera super) era si fff murdara, cu alge,gandacei si meduse).
dupa parerea mea daca apa e curata si nu ti se pare rece la primul contact e ok.
am facut si plaja, adica stateam efectiv la soare, dar nu in orele de varf si reveneam destul de des sub umbrela de plaja. am folosit si un pareo ff subtire, impaturit pe care il asezam pe burtica. si cateodata il udam.
----------

Dodosasha, eu sunt biolog de meserie desi nu practic, si am facut un an de biologie marina, deci stiu destul de multe despre Marea Neagra. Marea Neagra nu e considerata murdara daca este plina de alge. In perioadele de inflorire, adica atunci cand apa e plina de alge este chiar indicat sa faci baie in mare deoarece acestea au actiune benefica pt piele. Intr-adevar, sunt niste mici insecte care se numesc Idotea, dar care sunt inofensive. Iar meduzele de aici nu sunt periculoase pentru om. Oricum, marea este considerata a fi cea mai indicata apa pt a face baie gravidele, pt ca practic e fara risc de infectie, asa cum sunt raurile(cu conditia sa fie calduta).
Diferenta intre Marea Mediterana unde te-ai scaldat tu, care e f limpede si M Neagra e de salinitate si de nr indivizilor de plante si animale. La noi sunt f multi indivizi/cm3 de apa si de aceea e "neagra".
Faceti baie daca nu aveti risc, mai ales cele care veti fi in trim 2 de sarcina in iulie si august!!! zambet

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

19.05.2007 11:50     citat 

----------
capi a scris:
----------
dodosasha a scris:
----------

Dodosasha, eu sunt biolog de meserie desi nu practic, si am facut un an de biologie marina, deci stiu destul de multe despre Marea Neagra. Marea Neagra nu e considerata murdara daca este plina de alge. In perioadele de inflorire, adica atunci cand apa e plina de alge este chiar indicat sa faci baie in mare deoarece acestea au actiune benefica pt piele. Intr-adevar, sunt niste mici insecte care se numesc Idotea, dar care sunt inofensive. Iar meduzele de aici nu sunt periculoase pentru om. Oricum, marea este considerata a fi cea mai indicata apa pt a face baie gravidele, pt ca practic e fara risc de infectie, asa cum sunt raurile(cu conditia sa fie calduta).
Diferenta intre Marea Mediterana unde te-ai scaldat tu, care e f limpede si M Neagra e de salinitate si de nr indivizilor de plante si animale. La noi sunt f multi indivizi/cm3 de apa si de aceea e "neagra".
Faceti baie daca nu aveti risc, mai ales cele care veti fi in trim 2 de sarcina in iulie si august!!! zambet
----------

nu te contrazic deloc dar pt mine, si negravida fiind, imi e ff greu sa ma scald printre meduse chiar si inofensive si gandaceii aceia care pisca uneori.
si o cunostinta a mea a avut mult de tras dupa o piscatura a unui astfel de gandacel in zona intima.
raman la parerea mea. prefer o baie in apa ff limpede.

sus

Denunta
Anka-Christine

01.06.2007 2:28     citat 

dodosasha, te-a lasat dr Badiu la plaja la mare in luna a 7-a? Ca eu acum, la a doua sarcina si in 7 luni implinite, i-am spus ca am fost 2 week-end-uri la mare in luna mai si mi-a zis ca ok, sa mai merg, dar a insistat sa nu stau la soare! Doar sub umbrela am voie.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 10 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 7 luni

01.06.2007 2:37     citat 

[quote="capi"]----------
DJ a scris:
Eu mai am rabdare pana la anul cand voi merge cu bebelusha mea la plaja. Atentie mai ales in ultimul trim de sarcina!!!
----------

da...nici eu nu am sa ma aventurez anul asta...nu am cum.....dar o sa merg la anu cu bebe......
probabil ca bebelusii nostri se vor zbengui impreuna in mare capi rad rad rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: