· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Nascut in 2006 > Bebelusi de toamna 2006 - cap. 64
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Nascut in 2006 > Bebelusi de toamna 2006 - cap. 64     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

24.05.2007 8:34   Nascut in 2006 > Bebelusi de toamna 2006 - cap. 64  citat 

Daca postati numarul de dintishori ai bebeului, va rog sa bolduiti, ca sa-i sara in ochi babei (adica mie).

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 8 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

01.09 - Ana Iarina (puiutza de adnas), 3,400 kg, 56 cm, 0 dintishori, poze
02.09 Ioan Alexandru (pui de ursulina), 3,400 kg, 55 cm, 2 dintishori
08.09 - Estefania (puiutza de nerea), 2,500 kg, 44 cm,
10.09 - Rares - Matei (pui de danny_ro), 3,000 kg, 51 cm, 0 dintishori, poze, Bucuresti-Colentina
10.09 - Alexandru Florin (pui de liabalmez), 3,600 kg, 52 cm, 2 dintishori
11.09 - Erik (pui de biancaiulia), 3,200 kg, 51 cm, 0 dintishori
17.09 - Ruxandra (puiutza de sophia3), 2 dintishori
19.09 Alesia Alexandra (puiutza de peppe0604), 3,350 kg, 50 cm, Iasi
21.09 - Eric Joel (pui de bdelmari), 3,090 kg, 55 cm,
21.09 - Eduard Gabriel (pui de mirela06), 4,050 kg, 54 cm, 4 dintishori

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 7 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

25.09 Ana Catinca (puiutza de pogos)
26.09 - Federica (puiutza de ANA_B), 3,130 kg, 49 cm, 1 dintishor
27.09 - Stefania (puiutza de margot), 3,100 kg, 50 cm, 0 dintishori
28.09 - Anastasia (puiutza de nicoleta121), 3,100 kg, 49 cm
29.09 Eduard Cristian (pui de bblusa), 2,800 kg, 51 cm, 1 dintishor
29.09 - Anna (puiutza de ralus), 3,300 kg, 51 cm, 2 dintishori
30.09 Jan Lucas (pui de furnicutza26),
03.10 - Stefan (pui de Lili_R), 3,550 kg, 53 cm, , poze
04.10 - Liana Maria (puiutza de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm, , poze
06.10 - David Petru (pui de iubu77), 3,450 kg, 50,5 cm
10.10 - Alexandra (puiutza de Ruxi_Mici), 3,410 kg, 48,5 cm, 0 dintishori, poze, Bucuresti-Pta Sudului
11.10 Vlad (pui de bianca_ve), 3,300 kg, 52 cm, 4 dintishori
12.10 - Alexia Sophia (puiutza de Carlex), 3,450 kg, 53 cm, 0 dintishori, poze
15.10 Alexandru Ionut (pui de hermine), 4,050 kg, 52 cm, 6 dintishori
16.10 Elouan (pui de Teodora29), 2.930 kg, 48 cm, , poze
18.10 Isabella (puiutza de anima_dia), 3100 kg, 50 cm, 2 dintishori, poze
19.10 - Darius (pui de adelapatricia), 4,000 kg, 53 cm, , Toplita/Harghita
19.10 - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880 kg, 50,5 cm, , Bucuresti
19.10 - Boris (pui de bavi), 3,600kg, 50 cm, 0 dintishori, Bucuresti
20.10 Vlad - Alexandru (pui de sburac), , Bucuresti
21.10 - David (pui de paganika), 4,330kg, 54 cm, 0 dintishori, poze
22.10 - Andrei Mattia (pui de Amani), 3,600 kg, 56 cm, 0 dintishori

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 6 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

26.10 - Calin (pui de franceska1), 3,240 kg, 52 cm, 0 dintishori , poze
28.10 Teresa Natalia (puiutza de kimm), 2,150 kg, 47 cm,
30.10 Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic&Eagles), 2,840 kg, 50 cm, 2 dintishori, poze, Bucuresti-Patinoarul Floreasca
02.11 Mario (pui de Dia27), 2,400 kg, 48 cm, 0 dintishori
02.11 Arianna (puiutza de irinuta78), 2,965 kg, 49cm, 0 dintishori
05.11 Maia Gabriela (puiutza de Awa), 3,750 kg, 55 cm, 2 dintishori
06.11 Bendis (puiutza de gazzella), 2 dintishori, povestea nasterii lui Bendis
08.11 Andrei Darie (pui de roxanamirela), 3,450 kg, 49 cm, 0 dintishori, poze, Bucuresti-Militari, povestea nasterii
12.11 - Andrei Stefan (pui de ancastefan), 3,180 kg, 53 cm, 0 dintishori, poze
16.11 - Sonia Stefania (puiutza de 16112006), 3.100 kg, 50 cm,
20.11 - Tudor (pui de viuta), 2.890 kg, 55 cm, 2 dintishori

Avem 18 fetite si 21 baietei ... sa ne creasca mari, sanatosi, voiosi, voinici !!!

Nota:
- Cine doreste sa existe in dreptul sau link la albumul pozelor lui bebe, sa imi aduca la cunostinta adresa;
- Daca doriti sa atasati o poza mesajului, accesati site-ul www.holdthatpic.com, uploadati poza dorita, apoi copiati textul rezultat la Bbcode (aflat in casuta de sub mijlocul pozei) in fereastra de raspuns alaturi de mesaj. ATENTIE: marimea pozei sa nu afecteze fereastra astfel incat sa faca necesara utilizarea barei de scroll orizontal. Pentru a verifica atasarea corecta a pozei apasati butonul Vizualizare si daca este ok, apasati butonul Trimite. Succes.

Capitolul anterior

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

24.05.2007 8:38     citat 

Ruxi nu fii trista, fii tare!Ia partea za zic asa "buna" ai vazut ca nu s-au inselat medicii si acum vei sti sa ocolesti alimentele posibil alergene.
Ce ma intriga e faptul ca in tabelul Corei de la bebelusi predispusi la alergii e trecuta nectarina inte 6-9 luni , dar iar se confirma ca bebeul stie tot foarte fericit
Multumim pentru listutza!

Hermine felicitari pentru progrese si dintzi, sunteti campioni! rad Scaunul lui Alex e cumva de la TCM?Ca seamana cu al lui Darie zambet
Paganika da ce scumpete ai!Felicitari pentru progrese!

Revin dupa ce ii dau cerealele lui Darie cu ce am aflat aseara de la nutritionistul Virgiliu Stroescu (e mult de scris zambet ), lucruri stiute sau mai putzin stiute de noi!

pupici,
rox

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

24.05.2007 8:47     citat 

ruxi multumim ca ne-ai trecut in listuta cu noua achizitie. sarut
am primit rezultatul analizelor. edy are o usoara anemie drept pentru care vom lua 12 picaturi de fier pe zi. 6 dimineata si 6 la ora 18.00. de luni ne chinuim sa papam la ora fixa si pe el il apuca foamea exact cand nu trebuie. prostit chin mare domnule! scot limba
eu i-am dat marti si ieri nectarina si cred ca nu i-a placut prea mult pentru ca nu mi-a papat tot. asa ca azi ii voi da marul simplu, sa vad daca-l papa.
multumim de felicitarile pentru dintisor si felicitam si noi bebeii care au noi dintisori sau au progrese motorii. edy se ridica de fund in sus si se impinge in fata. si uite asa se taraste prin tot patul.
va pupacim si speram sa reusim sa mai intram! sarut

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

24.05.2007 9:36     citat 

Ieri seara la National Tv a fost invitat "Apostolul Vegetarianismului" - Virgiliu Stroescu, ideille lui fiind aprobate de Ministerul Sanatatii.
Iata ce spunea:
- un om pe zi trebuie sa aiba 3 mese, nu mai multe: dimineatza, cea mai importanta masa-cereale, semintze, samburi, fructe; pranz - salate, legume (fasole, linte, varza, mazare etc); seara - masa cershetorului - salate, fructe.
- niciodata legumele nu se amesteca cu fructele;
- fructele se mananca la 2 ore dupa masa (asta stiam si de la Montignac);
- Omega 3 este bun impotriva bolilor cardiovasculare; o telespectatoare trimitea un mesaj in care intreba de uleiul de Kryl confuz ca ar contine Omega 3, daca e bun in alimentatie.
- spunea ca de ce sa mancam ulei de masline cand putem manca masline sau de ce ulei de floare soarelui cand putem manca semintze;
-plantele se autopurifica; aici dadea exemplu un studiu (nu mai stiu de cine era facut trist )in care aratau cine contine cele mai multe pesticide: in carne sunt 0.2%; in cartof - 0.0034%; in peste - 0.281%;
- altcineva intreba ce trebuie sa manance o mama care alapteaza- dl. dr. a dat exemplu vacile, care stim cat lapte scot doar din mancatul ierbii, deci recomanda legume multe;
- ceaiul verde are cofeina si creeaza dependenta;
- excesul de cafea duce la cancerul de pancreas; recomandat cicoarea care aduce la gust cu nessul, fiind mai sanatoasa (e o planta);
- regele fructeleor este marul, regina este strugurele;
-pentru gravide nu e indicat pestele rapitor pentru ca apele in care se scalda sunt ades infestate si contine Plumb ;balena, de ex. (nu ca am manca asa ceva zambet )contine o cantitate apreciabila de Plumb;
-proteina animala este daunatoarea, cea mai buna este proteina vegetala;
- bebeii care sug lapte de la san primesc un colesterol ne-oxidat, care este bun;

Specific, acestea erau ideile domnului doctor , iar eu am relatat aici o mica parte dintre ele!

rox

sus

Denunta
viuta

Copii
Tudor Andrei: 14 ani, 1 luna

24.05.2007 9:40     citat 

roxana, se multumeste frumos pentru vizualizarea canei cu cioc sarut scot limba ce ma distreaza denumirea asta... rad rad
Are cosulete marunte pe la gat, dupa urechiuse, la incheieturi in general, sus pe bicepsi foarte fericit rad ... in unele parti sunt mai accentuate, in altele abia se vad. Dr mi-a spus ca e o reactie la combinatia de caldura si straturelele de sunculite... scot limba rad Chestia e ca se vad doar de aproape, il mai dau cu pudra saprosan si ii mai trec, dar iar apar... cred ca asa o vom tine toata vara... trist
In legatura cu vaccinul, a avut putina febra aseara, dar i-a trecut... nimic ingrijorator, iar azi-noapte s-a trezit de vreo 2 ori, dar a fost taica-sau de serviciu la linistit bebe-ul ca e liber azi scot limba asa ca mami a avut o noapte integral dormita... foarte fericit

Si noi avem treaba cu tastatura! Sa vedeti ce scrie celor cu care vorbesc pe mess... 100% original, vorba mamei lui Mario! zambet

Dia, daca ii place, inseamna ca e ok, ai de curatat si in jur dupa o masa a puiului, sau doar gurita lui? scot limba Sper sa va revina apa calda, ca nu cred ca ti-e usor fara... trist La noi, tot orasul e debransat, si fiecare e pe cont propriu, noi avem microcentrala, ca majoritatea, de altfel, dar se poate si cu autogaizer sau boiler sa se produca apa calda.

Carlex, foarte serioasa printesa ta! Mediteaza la sensul vietii... scot limba rad rad

bdelmari, tare frumusei sunteti toti patru! sarut sarut

hermine, succes in sesiune! Ehe, si eu am trecut prin furcile caudine ale examanelor, unele mai taiose, altele nu, cum ai norocul scot limba foarte fericit
Ce de dintzuci aveti!!! La multi inainte!
Imi vine sa-l pap tot vazandu-l dormind in scaunel... sarut sarut sarut sarut sarut , cotrobaitorul lui mama! foarte fericit rad rad

paganika
, tare vesel it i e baietelul! Sa-l tina tot asa!

gazzella, lasa visele de retragere, daca nu vrei sa primesti bombardamente e-mail-ate de sa trebuiasca sa te adapostesti in buncare subterane... foarte fericit Intri si stai cand si cat ai timp! Iti pup odraslele pe obrajori!
sarut sarut sarut

Ruxi, in tot raul e si un bine, ai depistat alimentul cu risc, o sa-l eviti de acum inainte... compenseaza Alexutz prin vivacitatea ei debordanta! sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 3 luni
mara: 11 ani, 6 luni

24.05.2007 10:00     citat 

salut, nu gasesxc tabelul corei!\

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

24.05.2007 10:15     citat 

Ralus ... Tabelul Corei

sarut

sus

Denunta
kimm

24.05.2007 10:21     citat 

pupici fetelor

ruxi acolo in tabel la fructele de introdus intre 6-9 luni scrie .."toate gatite"..adica..cum?facute compot sau coapte?
poate de aia si reactia la alexutza?oricum piersica si nectarina nu par potrivite intr-un menu de copil alergic...zic si eu confuz

sus

Denunta
franceska1

Copii
Calin: 14 ani, 2 luni
Cosmin
am nascut deja!

24.05.2007 10:32     citat 

Pupici tuturor bebelusilor din poze, sunteti ff scumpi si frumosi, la fel si mamicile scot limba sarut

Rox multumim pentru informatie sarut

Pe mine chiar m-a intristat intentia Gazzellei de a se retrage de la Bebelusi de toamna trist si intru sustinerea celor spuse de Ruxi si Viuta (in special scot limba ) zic si eu ca chiar daca esti iute ca o gazela, te ajungem noi din urma de vrei sa fugi de la noi foarte fericit Iar daca sa vorbim fara glume, pentru mine va fi o lipsa foarte simtita trist sarut

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

24.05.2007 12:02     citat 

Fetelor asa de mult scrieti ca nu reusesc sa va recuperez trist

Viuta sper ca azi sinteti mai bine dupa vaccin zambet

Ruxi lasa mama nu te mai necaji pentru atita, ca Ale e micuta pina o sa creasca o sa te intristezi pentru toate? ea stie ce este bine si sint toate noutati pentru cei mici. Si Fede a facut o mica alergie la nectarul de piersica, asa ca acum asteptam fructele proaspete.

Andreina nu cumva sa te pui sa te retragi ca vin pina la MIlano si te trag de urechi, auzi ? trag cu ochiul

Vreau sa va intreb daca voi ati dat bebeilor sa pape cirese proaspete, le-au placut, cum au reactionat?

sus

Denunta
kimm

24.05.2007 12:10     citat 

iaca am gasit ceva ...eu am uit dupa calciu ,fier si vit c dar mai sunt si alte info..

http://www.naturalia.ro/catalog/compozi...limentatie

sus

Denunta
viuta

Copii
Tudor Andrei: 14 ani, 1 luna

24.05.2007 12:16     citat 

roxana, interesante informatiile! Nu am urmarit emisiunea, din pacate! Mai e o doamna nutritionist, blonda care cica le-a slabit pe Teo si Mihaela Radulescu, tare frumos vorbea si ea, a fost de mai multe ori invitata la nasul pe b1tv..., pe mine una m-a cucerit! Mi-am si notat pe undeva ce a zis, o sa incerc sa caut notitele si sa le postez aici.

Ne-au trecut reactiile la vaccin, acum suntem bine...

Fetelor, cate grade aveti in casa ca eu ma topesc, am 30!!!!!!!!! Si dr a zis ca nu e recomandat aerul conditionat la bebei, iar ventilatorul face curent plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Cred ca o sa ma mut in parc... trist

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 18 ani, 2 luni
luca: 14 ani, 10 luni

24.05.2007 12:22     citat 

Viuta, sa nu crezi ca sunt carcotasa....dar.......incearca sa inlocuiesti cu altceva pudra la bb, mai ales daca are sunculite, dupa cum ai spus. Raman particule fine de pudra intre pliurile pielii si poate face rani urate.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

24.05.2007 12:24     citat 

De acord cu onitzu!Pudra nu lasa pielea sa respire!

rox

sus

Denunta
franceska1

Copii
Calin: 14 ani, 2 luni
Cosmin
am nascut deja!

24.05.2007 12:36     citat 

Viuta subscriu si eu la cele spuse de fete, iar OMS in genere nu recomanda folosirea pudrei, uite acum nu imi pot aminti, dar daca gasesc la sigur iti spun. zambet

La noi la fel sunt 30 gr in casa, 35 afara nervos Ca sa scapam de caldura facem baie cu Calin cit mai des ziua si stam cu geamul deschis si dezbracati la maxim (ma rog Calin ori e in pampers ori cu pielea goala) si eu un pic mai decent (dar tot dezbracata scot limba ) si doaamne cit urasc eu caldura nervos nervos

Ana noi nu am incercat inca ciresele caci la noi abia au aprut si sunt cam scumpe si nici nu au gustul specific de ciresi dulci (ca la Creanga in amintiri foarte fericit )

Kimm mersi pentru link sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: