· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Jocul si jucariile pentru copii > jucarii, de care? (6 luni - 1 an)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor jucarii, de care? (6 luni - 1 an)     
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 10 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 7 luni

10.12.2003 5:14   jucarii, de care? (6 luni - 1 an)  citat 

iata-ma din nou pe-aici, dupa o absenta destul de lunga, dar motivata... ne-am mutat in sfarsit...!! e superfain, asa cum mi s-a multe dintre voi, hi hi ...
...insa nu asta e baiu'... baiu' e ca nu prea stiu ce jucarele sa ii dau gogoashei mele... eu nu sunt genul de plimbareata prin magazine si cumparat tot ce gasesc nou in materie de copii, nu ca aas fi shi plina de bani acum pentru asa ceva...!!, are vreo cateva care fac zgomot, are si un fel de carticica din panza cu ceva gen celofan inauntru, care face un zgomot atunci cand o strangi in pumn, ceea ce o incita/agita...
am observat ca si jucariile astea au diferite roluri si declanseaza diferite reactii, nu vorbesc de cele "safe", ci de starile pe care i le produc...
i-a bunica de Sinter Klass, prietenii stiu cine-i tipu', e un fel de Mos Nicolae in Ro, ei bine... a 'televizor' pe care-l tot loveste cu manutza, are niste bile...insa sunt un pic blocata, nu stiu ce sa ii iau... ma ajuta cineva??
mercic de ajutor,pupici

sus

Denunta
eapopescu

10.12.2003 8:44     citat 

in general, scrie pe fiecare jucarie pentru ce varste e. trebuie sa gasesti un magazin de jucarii si sunt convinsa ca o sa ai de unde alege. aici exsita "toys 'r us" sau cam asa ceva, au ce vrei si ce nu vrei! exista si magazine online, chiar si aia de la chicco au e-magazin. eu iti dau o sugestie, niste teething toys sunt excelente.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

11.12.2003 9:45     citat 

Draga Fishulet, din cate am observat eu pana acum, copiii de varsta puiului tau sunt incantati de jucariile care fac zgomot, fasaie, se invart etc.
Adecvate varstei, desigur, nu din cele care se dezasambleaza si pot deveni periculoase.
Uite, nu stiu daca acolo aveti Tomy Toys, eu de la TT ii luam Alexei jucarele haioase, pentru bebe mici. de ex.: o casuta fosnitoare. E un... con, ca sa zic asa, cu gaurele pe cele 3 parti, in care se bag animalute (are o rata care chitaie, un crocodil pe care il bagi pe deget si o broasca care fosnaie). E haioasa si Lexi tare mult a varsta 0-9 luni dar ea se joaca si acum cu ea.
si i-am mai luat tot de le TT, alte jucarioare dragute si interesante, de care ea a deasupra patului e in continuare favorit.........l-am folosit atata de mult incat zici ca l-a o chestie careia ii zice Activity Gym......e o chestie care se pune jos si de care sunt atarnate o multzime de zdranganele care foshnesc, piuie, canta.......
http://www.target.com/gp/detail.html/60...B0000936LR

Ii place foarte mult sa se joace cu tastatura de la calculator.....asa ca i-am cumparat o jucarie in forma de orga......cu claviatura si multe beculetze....adora sa cante la aia.....
Dar acum puiul meu si-a la picioare.....se trage cu foc de ele , ba la vara si in gura......parul lui mami e si el o alta jucarie..........iar cand nu are pampers se trage de putza shi plange ca se trage prea tare rad

sus

Denunta
Cora

12.12.2003 7:09     citat 

Fish-ule... sa stii ca aici pe site sint articole dedicate subiectului care te intereseaza... ia citeste-le. trag cu ochiul
JUCARIILE RECOMANDATE de LA 0 LA 6 ANI
Rolul instructiv-educatic al jucariei
Ce este jocul? Ce este jucaria?

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 19 ani, 5 luni
Richard: 17 ani, 11 luni

12.12.2003 7:43     citat 

Printre alte favorite jucarii eu am o chestie cu baterii care se prinde de patut si afiseaza pe tavan niste oite care se tot invart . Are si melodii de leganat si se poate programa sa cante de la 5 la 15 minute. Daca se scoala puitul peste noapte si scanceste imediat incepe sa cante si el adoarme inapoi. E buna tare de tot!!!! Daca vrei mai multe informatii am sa ma uit pe net si am sa ti-o arat.

sus

Denunta
mamim

Copii
DARIA: 20 ani, 5 luni
DAVID: 15 ani, 10 luni

12.12.2003 9:02     citat 

Cora, iti multumesc mult pentru trimiteri! zambet Cei din grupul nostru de prieteni se uita la mine ca la extraterestrii cand imi pun problema ce jucarii sa-i mai cumpar Dariei, gandindu-ma in permanenta la ce poate invata din fiecare, daca ii dezvolta gandirea sau mobilitatea( din asta are slava domnului foarte fericit ).Pentru ei o jucarie e doar o cheltuiala inutila, pe care o lasa de regula in seama prietenilor, sau a bucur de articolul tau Cora ! Nu prea stiam ce jucarii sa-i mai cumpar micutei mele, care luna viitoare va implini 2 anisori, plus ca vine si Mosul. Observ ca jucariile ce le are se incadreaza perfect grupei ei de varsta. Multumim pt. acest articol, Cora ! sarut

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 10 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 7 luni

12.12.2003 9:25     citat 

mutzam de sugestii tuturor!!!
am si eu cateva, asa cum v-am spus... apropo de tras si mestecat, ea si-a ceva timp de'shtele de la manutze si le roade pana o ia plansu'... acum de exemplu scoate niste chiote asa de puternice, iar daca eu si berb vorbim si ea e intre noi, face asa o galagie ca nu ne mai auzim... surprins rad rad rad
isi manifeste din ce in ce mai mult interesul pentru chestioara din cauciuc umpluta cu apa pe care o poate rontzai sa-i calmeze gingiutzele, dar fiecare chestie vine zilnic, cred ca trebuie sa am rabdare si a alta dar am o puternica banuiala ca s- adiscutat indelungat, insa ieri i-am dat prima oara suc de mere, doar cateva linguritze, si le-a-asa, adica n-a gandesc insa sa il diluez cu apa fiarta si racita si sa i-l dau cu bibi pentru ceva timp.
conform cartii "Mama si copilul" ar fi trebuit sa ii dau sucul incepand cu trei luni, acum ar fi trebuit sa ii dau piure de fructe si legume, insa aici mi s-a aude cineva si are vreo idee in sensul asta

fish

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 21 ani, 3 luni
Imara Romina Luona: 16 ani, 7 luni
Amylyn: 22 ani, 5 luni

12.12.2003 9:51     citat 

cred ca astfel de intrebari le poti pune si la birou sau la doctorul de familie unde mergi (in ceea ce priveste mincarea) foarte fericit asta o stii si tu si totusi practica e altfel ,ajuta sa te mai si consolezi cu mamicile.

in ceea ce priveste jucariile ..cred ca gasesti orice tip de jucarie si orice marca calumea aici ,jucariile descrise de tine sint bune pt. virsta pe care o are ,cu cit ca poate mai vrei sa schimbi atunci nu ai decit sa mergi la magazin toysarus ,prenatal au jucarii faine pt. bebei si is destule magazine si scrie si virsta pe ele 0-6 luni .........stii copii pin la urma se distreaza si cu un siret sau sosetuta sau coltul de la paturica rad al meu prefera oalele din dulap sa le trinteasca de pamint prostit .

diversificarea se poate incepe de la 4 luni ,nu e cine stie ce dar merge ..........sint in borcanase si scrie virsta pe ele ,cel mai gustoase mi sau parut cele de la kruidvat (am uitat marca)mai ales alea cu peste si conopida si morcov ........eu am cumparat citeva dar apoi am citit ce contine si il le gateam eu proaspete ,borcanasele le tineam numai cind mergeam undeva foarte fericit

alea marca zonatura BLEAH nu imi placeau.

mi se pare ca de la 4 luni se incepe cu compot de mere (borcanas) si compot de pere si morcov daca nu ma insel ........in orice caz la 6 luni sint mai multe variatii.

succes fish

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

14.12.2003 9:33     citat 

am avut si noi activity gym - foarte folositor. si pe urma tarcul pe care am atarnat zornaitoarele si oglinda de la activity gym.
si am mai avut si pianul cu animale de la fisher price - 5 clape invelite in textil care canta si "taranul e pe camp" - jucarie f. buna pana pe la 2 ani. si caruselul pe care ii schimbam animalele, asa vedea si culori noi si fete noi. si in carucior avea o jucarie din lemn, un omulet care avea si clopotel.
vezi si iar eu cu intrebarile (jocuri, nu stau in fund)

sus

Denunta
MATZA

Copii
Snejana Gabriela: 18 ani, 7 luni

29.09.2004 11:41   jucarii, de care? (6luni-1an)  citat 

Am si eu o fetita de 10 luni si 3 saptamani. I-am luat un catelus la care daca ii intorci codita da din picioare. Acum intoarce chiar ea de codita si e ff incantata de rezultat. Mai are o ratusca pe care o trage de sfoara si merge leganand din cap(gija la cele cu sfoara,doar in prezenta ta sa se joace cu ele) si un ou pe roti din care iese un puiut. La ou tipa si rade de mama focului. In general cumpara-i animalute care misca putin, asa si invata care-i cutu, care-i pisi etc.

sus

Denunta
RamonaBucurescu

Copii
Mario: 15 ani, 11 luni

12.12.2006 12:35     citat 

Lumibar, spune-mi si mie te rog, unde pot gasi jucarii Tomy Toys, ca mi-au placut cele de pe site-ul lor.

sus

Denunta
liliana-theodora

Copii
sebastian ionut: 14 ani, 11 luni

19.11.2008 6:05     citat 

la varsta de 1 an se recomanda jucariile pentru impins shi tras (il incurajeaza sa mearga), jucariile tip puzzle, cadru pentru catzarat (atentzie sa punetzi o paturica dedesupt, iar cadrul sa nu fie prea inalt, etc.), mingiile de tot felul, creioanele shi hartiile lavabile, mashinile, etc.

sus

Denunta
fenesimonica

04.03.2009 11:32   jocul si jucariile pentru copii  citat 

eu zic ca pana la un an cele mai bune sunt jucariile de dentitie:sunt moi,frumos colorate,tot felu de animalute dragute.ca tot baga in gura

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: