· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Arta culinara > Meniul pentru prinzul de Craciun
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Meniul pentru prinzul de Craciun     
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 10 luni
Federica: 15 ani, 9 luni

10.12.2003 7:39   Meniul pentru prinzul de Craciun  citat 

si cum se apropie Craciunul si anul nou ( mai sint 2 saptamini pina la Craciun), vroiam sa va intreb daca ati facut deja meniul pentru orinzul din 24 decembrie. In italia este o traditie ca acest prinz sa fie in familie. Ei bine, si noi vom face la fel, vor fi tot feluri de mincaruri- tortelini in supa de carne, lasagne alla bolognese ( cu soacra-mea cam pina aici am ajuns cu meniul, deocamdata), si as vrea sa prepar si eu ceva special de la noi acasa.- mai ales ca o sa avem si invitati si serbam si 2 zile de nastere. Puteti sa-mi dati si mie o idee sau vreun sfat ? As vrea sa vada ca si in Ro se maninca bine!
Ana

sus

Denunta
SMOKY

13.12.2003 1:46     citat 

....sarmalute....friptura,cirnati......tort,cozonaci...etc........

sus

Denunta
SMOKY

13.12.2003 1:47     citat 

uite aici o reteta de cozonac
http://www.parinti.com/modules.php?name...=1084&f=61

sus

Denunta
daniluca

13.12.2003 5:54     citat 

Eu fac sarmale, piftie (cei din Gorj stiu de ce... trag cu ochiul ) salata boef, mamaliga, salata vinete si cam atat ca nu ne plac carnatii...sigur ca mai spre seara arunc niste purcel pe gratar sau in tava la cuptor inca nu m-am hotarat....niste cartofi la cuptor cu branzivca si cam atat de mancare...
ma gandesc la un tortulet ceva mai romanesc..asa cu crema si sirop dar nu stiu ce fel o sa fie.....
Mai dati idei...

sus

Denunta
Cora

13.12.2003 6:33     citat 

----------
SMOKY a cozonac
http://www.parinti.com/modules.php?name...=1084&f=61
----------

Retetele de cozonac pot fi gasite direct aici. trag cu ochiul

Smoky... surprise!!!! foarte fericit

sus

Denunta
Cora

13.12.2003 6:38     citat 

Eu am sa fac piftie, salata de boeuf, ciorba de perisoare sau de os afumat, sarmale in foi de vita, cirnaciori (cumparati), friptura de pui si de porc, cozonaci si o prajitura buuuna prostit , si toate insotite de o palinca de Bihor si un vin probabil australian. trag cu ochiul

Piftie fac mai multa, eu le pun in cutiute mici sa aiba forme aspectuoase cind sint puse pe masa (cu morcovi taiati rondele pe fundul cutiei, care, cind piftia este rasturnata, se vad foarte frumos), si o parte le am si de Anul Nou, la fel, sarmale, fac mai multe si o parte, nefierte, le pastrez in punga bine inchisa la congelator si le fierb de Revelion. de ce sa muncesc de 2 ori pt. acelasi lucru? trag cu ochiul

sus

Denunta
ANA_B

Copii

13.12.2003 10:53     citat 

Sarumina pentru retetele de cozonaci si ideile cu sarmalutele si piftia! II si spun soacrei mele, si bineinteles am inca putina tuica si o voi pune si eu pe masa. Las sa cinte italiani dupa!!!! rad
Cora buna idea cu pusul sarmalutelor in congelator! Nu am stiut ca se pot congela!
Puteti trimite reteta piftiei la rubrica "retete pentru adulti", ca eu nu stiu cum se face! Multumesc. si intre timp am sa caut ceva retete de tort bune de tot si usor de facut! foarte fericit
Ana

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 7 luni

13.12.2003 11:58     citat 

si la noi se obisnuieste ca , Craciunul sa se sarbatoreasca in familie , cat despre meniul de craciun ...inca nu-s hotarata ...revin...mai e ceva timp zambet .

Craciun Fericit !

sus

Denunta
Cora

13.12.2003 9:08     citat 

----------
ANA_B a PORC

sus

Denunta
ANA_B

Copii

14.12.2003 6:22     citat 

Multumesc Cora pentru reteta! foarte fericit imi pare foarte gustoasa! Am sa urmez indicatiile tale si sigur o sa fac gata pe toti! trag cu ochiul
Ana

sus

Denunta
ddelia

16.12.2003 2:39     citat 

Cine dracu m-a nu mai pot!
Mai ales la meniul lui Cora!! Ce zici Cora mama ma primesti si pe mine la tine la masa ( mai ales la ciorbita si la salata beouf) ca pe mine ma apuca greturile cind e vorba de prajit, curatat ceapa si alte alea.. ochi peste cap
Dar cind e vorba doar de mincat ma lasa toate greturile si bag ca sparta in mine! foarte fericit foarte fericit
Pina o veni Ana ma fac balena in toata regula daca o tin tot asa! scot limba
O sa incerc si eu piftia ta (daca pot!!) daca nu ii dau reteta lui mami a beufe?
Ana

sus

Denunta
eapopescu

17.12.2003 9:25     citat 

Noi suntem invitati de Craciun la o familie de romani! Am scapat si Craciunul asta ... de gatit!!! si cu siguranta o sa fie o masa de Craciun ca la mama acasa. de Revelion nu stiu daca scap foarte fericit ... inca mai discutam!

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

17.12.2003 9:57     citat 

Eu am salivat la suiculitza plang sau sunt foarte trist prostit plang sau sunt foarte trist prostit de doi ani nu am pus picatura in gura si mi-e o poftaaaaaaaa
Cum dracu o sa mearga ciorba de perishoare shi sarmalele cu uiski fiert ??????? rad rad rad

sus

Denunta
ANA_B

Copii

17.12.2003 10:01     citat 

rad rad rad Ina! dupa o doza buna de whisky sa vezi ce o sa mearga! rad rad rad
Da la voi ce tarii se gasesc? Trebuie sa fie si de alt tip nu? Daca faci sarmalute sa imi trimiti si mie citeva ca ma-i facut sa salivezzzzzzz!!!!
Ana

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: