· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > nastere naturala sau cezariana
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor nastere naturala sau cezariana     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Onush

03.06.2007 9:05     citat 

----------
Teodora29 a scris:
Am auzit multe mamici pe aici care se pling ca o cezariana e destul de greu acceptat psihologic dupa nastere, e ca si cum ti se rapeste intensitatea momentelor, farmecul nasterii naturale.
----------

Cred ca e mai mult o chestie de educatie... Cam cum e ideea ca un barbat nu e barbat daca nu a facut armata.
Sa fim serioase...

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 3 luni

03.06.2007 11:06     citat 

Tocmai, sint foarte serioasa...nu mi se pare ca acesta e un subiect cu care sa putem glumi cu usurinta!
http://www.regardconscient.net/archi06/...ienne.html
http://www.famili.fr/cgi-bin/WebObjects...q_112.html
http://forums.france5.fr/lesmaternelles..._381_1.htm
http://portail.naissance.asso.fr/docs/c...res-fr.htm
Despre efectele cezarienei
Chestie de educatie, poate, Onush, dar chestia e ca fetele care au marturisit asemenea dificultati psihologice nu erau nicidecum tata Floarea din Cucuiata din deal, ci persoane inteligente, cu studii, cultivate. confuz Iar comparatia ta nu isi are relevanta.

sus

Denunta
Onush

04.06.2007 12:43     citat 

Teodora, nu te supara pe mine dar daca sunt niste fete cultivate, educate si mai ales rationale stiu ca cel mai important lucru este sanatatea copilului lor.

Cunosc doua situatii ... una s-a terminat cu bine una nu ... tinere educate, cultivate care au exclus cezariana din discutie, in urma lecturii unor articole sau discutii ca cele prezentate de tine, ajungand in situatia ca medicul sa le impuna cezarina dupa lungi ore de travaliu si amanari.

Legat de linkurile date de tine eu nu pot decat sa te intreb:
De ce trebuie sa fie alb sau negru? (in cazul asta negru) De cele mai multe ori lucrurile sunt cenusii si atunci tanara cultivata si educata care nu a vazut si nu a cautat decat alb sau decat negru ajunge in punctul de a ceda psihic.

Eu nu sunt adepta cezarienei fara motiv ... eu am nascut prin cezariana pentru ca asta a fost bine pentru mine si pentru copii dpdv medical.

O viitoare mama trebuie sa priveasca partea plina a paharului in cazul oricarei situatii si sa fie pregatita la momentul nasterii sa se urce pe masa de operatie.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

04.06.2007 8:34     citat 

zambet
Pai....tocmai asta spuneam si eu mai sus, cezariana o poti accepta atunci cind exista riscuri, cind nu exista alte solutii, pentru binele tau si al bebelusului, si desigur, e preferabil sa fii pregatita psihologic de dinainte pentru a infrunta o situatie extrema.
Ceea ce nu inteleg este de ce unii isi pun problema de a ALEGE intre nastere naturala si cezariana, eventual de a alege cezariana ca o modalitate de a scapa de durerile nasterii sau din alte motive personale (uneori, hai sa o recunoastem, exagerate).
Acum, bineinteles, fiecare face ce vrea, avem libertatea de a alege totusi; dar cred ca e o decizie care nu se ia asa, cu una cu doua, si care trebuie indelung gindita si intoarsa pe toate partile.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 17 ani, 2 luni
luca: 13 ani, 10 luni

04.06.2007 8:40     citat 

Tocami pentru ca nimeni nu ne pregatesc pe noi ca femei pentru nastere si tot ceea ce inseamna ea. Ar trebui sa se faca niste cursuri in liceu si in timpul sarcinii. Ceva obligatoriu si gratuit. Sa ne invete sa sarcina nu e o boala, ca nasterea nu este in mod normal o drama. Sa ne invete si ceva puericultura, etc. Dar daca astea nu exista, nu toate vedem nasterea si sarcina cu aceeasi ochi. Si atunci mai ca-mi vine sa-l inteleg pe medicul ala care-i spunea unei mame pe masa de nasteri: ,,cand l-ai facut ti-a placut si n-ai urlat". Da, stiu e o mitocanie. Dar tot asa mi se pare si alegerea cezarianei (si implicit acordul medicului pentru asa ceva) doar pentru a scapa de durere.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

04.06.2007 8:45     citat 

onitzu, buna ideea ta, la noi deja se fac astfel de cursuri pe toata perioada sarcinii de multa vreme.... si pot sa spun ca sint extraordinar de folositoare!! E vorba de cursuri despre nastere (ce si cum se petrece, plus vizitarea salilor de pretravaliu si de nastere), cursuri despre alaptare, despre primele zile cu bebelusul, despre problemele pe care le poti intilni etc. In fine, cursuri, e poate deplasat termenul, pentru ca de fapt sint dezbateri in care fiecare vine cu intrebari iar personalul maternitatii incearca sa ne lamureasca. Exista chiar un curs pentru tatici, in care lis e explica si lor tot, ce se petrece in sala de nasteri si apoi, acasa. Prin ultimele luni, imi aduc aminte, petreceam mai tot timpul meu pe la maternitate...caci din luna 7-8 se fac de asemenea cursuri de pregatire pentru nastere (poti alege, intre yoga, clasica, in apa , haptonomie etc).
Niste idei bune pentru spitalele din Romania, daca vreodata vor incepe sa ne considere ca oameni.... trist

sus

Denunta
onitzu

Copii

04.06.2007 9:07     citat 

Pai asa sunt si la noi. II zice ,,scoala mamei"> Dar costa. Eu am fost la prima sarcina si ne-am rupt cumva sa le platesc. Dar mi-au prins foarte bine. Cand se faceau gratuit, adica acum 6 ani, nu se inghesuia nimeni, pe principiul: ce poate sa ma invete? Dupa ce le-au facut cu taxa, era plin de balenute pe acolo.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

04.06.2007 9:10     citat 

zambet sau trist
chestie de mentalitate
aici avantajul e ca sint gratuite, nu ai de platit nimic, vine cine vrea. insa eu le-am considerat utile, si in plus mi-au placut foarte mult, o atmosfera destinsa, placerea de a discuta...

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 13 ani, 5 luni

04.06.2007 12:06     citat 

----------
onitzu a scris:
Si atunci mai ca-mi vine sa-l inteleg pe medicul ala care-i spunea unei mame pe masa de nasteri: ,,cand l-ai facut ti-a placut si n-ai urlat". Da, stiu e o mitocanie.
----------

Daca in 2007 mai exista persoane ca tine si mamici pe deasupra, care le dau dreptate "ciubucarilor" alora care isi spun "doctori" (ca un doctor adevarat, care se respectata atat pe el, cat si pe pacienta lui nu ar indrazni sa zica una ca asta sau sa faca vrun gest nelalocul lui), atunci ...... ce pretentii mai avem......PACAT ! trist Remarca ta mi-a lasat un gust amar si m-a degustat total.

sus

Denunta
onitzu

Copii

04.06.2007 12:29     citat 

Din pacate nu s-a inteles ce am vrut sa spun. Era vorba de nepregatirea nostra ca femei in ceea ce priveste nasterea. Pentru ca sunt putine care stiu de ce fac un copil, care stiu exact ce inseamna o nastere, mai departe de actul fizic. Si am recunoscut ca este o mitocanie si nu as vrea ca cineva sa creada ca incurajez un asem,enea comportament. Ideea era cu totul alta. Ca noi ca femei si ca barbati implicati in crearea unei vieti sa stim exact ce presupune asta. Sa nu ne limitam doar la placerea actului sexual, iar apoi in momentul nasterii sa alegem cezariana sa nu ne doara prea tare. Faptul ca doare, eu zic ca are un rost al lui.

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 13 ani, 5 luni

04.06.2007 12:44     citat 

Sunt de acord cu ce ai spus pana acum, cu exceptia frazei cu dr, pt care am luat si atitudine zambet . Da, intr-adevar nu trebuie sa ne limitam la placerea actului sexual, dar iti garantez ca marea majoritate care se limiteaza la asa ceva nu fac copii. Acum nu ai de unde sa stii cat de puternica va fi durerea, cum suporta organismul tau acea durere, psihicul de asemenea. Eu de exemplu, ma tot rugam sa-mi dea Dumnezeu putere sa nu incep sa racnesc in sala de nasteri, pt ca imi dadeam seama ca nu e placut si incurajator pt celelalte paciente.
De ce se alege cezariana? Ca asa-i la moda si sa nu ramana cu taieturi la pasarica ! (din pacate, sunt prea multe care gandesc asa)

sus

Denunta
onitzu

Copii

04.06.2007 12:59     citat 

Imi cer scuze daca te-am dezgustat. Sper ca in final cine are urechi sa auda. Din pacate, cele care percep asa nasterea, vor da nastere unor copii care vor creste la fel ca adulti si uite asa se va perpetua ideea ca nasterea este un chin prin care trebuie sa treaca saraca femeie, dar sunt multe metode de a scapa de durere.
Oricat de puetrnica ar fi durerea, daca esti bine pregatita, eu zic ca poti trece peste. Iar de durere n-am auzit sa moara nimeni. Iar faza cu taietura e absurda. Adica mai bine ai o taietura pe burta? Plus ca epiziotomia nu-i obligatorie.

sus

Denunta
laura70

Copii
Matei: 13 ani, 5 luni
Alexandru: 9 ani, 7 luni

04.06.2007 2:45     citat 

Eu am vrut sa nasc prin cezariana si asa am facut. Intamplarea face ca daca nasteam normal, copilul meu ar fi murit, lucru pe care desigur nu l-am stiut de la inceput.
Copilul meu nu este rezultatul unui act fizic, este foarte iubit si a fost foarte dorit. Si asa cum stiti, nu este nimic pe lumea asta ce nu as face pentru el. La doua ore dupa ce am nascut am avut copilul la san, si daca nu ar fi avut o malformatie cardiaca am fi fost acasa a treia zi de la nastere.
Eu n-as fi asa de radicala si n-as judeca mamicile care decid sa nasca prin cezariana, propovaduind binefacerile exclusive ale nasterii normale.
Fiecare are dreptul sa aleaga, de aceea, daca este o femeie educata se poate documenta si poate decide in cunostinta de cauza. Si daca medicul recomanda cezariana, ar trebui sa fii inconstienta sa nu accepti.
Am doua prietene care ar fi preferat sa nasca normal. Una dintre ele a nascut normal, copilul are 5 ani si inca mai are probleme de la nasterea normala. Cealalta nu a avut incotro si a nascut prin cezariana, si era sa dea coltul (avea probleme destul de mari anterioare sarcinii).
Important este sa te documentezi si sa alegi ce ti se potriveste, daca nu exista contraindicatii medicale.
Cat despre faptul ca nu se instaleaza lactatia, ca nu poti ridica copilul, ca nu traiesti sentimentele la intensitatea potrivita...., etc, asa cum eu nu-mi permit sa-mi dau cu parerea despre nasterea normala, pentru ca nu am experimentat-o, ar fi de preferat ca si cele ce nu au nascut prin cezariana sa nu presupuna ca stiui totul despre asta.

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani
Eric-Alexandru-11 saptamani

04.06.2007 3:06     citat 

Bravo Karin...sunt agree cu tine.In sfarsit mai vad si eu o mamica ..sau viitoare mamica cu orizonturile mai deskise...Bravo.

""" Sa nu ne limitam doar la placerea actului sexual, iar apoi in momentul nasterii sa alegem cezariana sa nu ne doara prea tare""""" ceea ce a spus Onitzu aici e cea mai mare prostie pe care am auzit`o in viata mea.Gandesti ca strabunica Onitzu.

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani
Eric-Alexandru-11 saptamani

04.06.2007 3:08     citat 

Asa e Laura.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: