· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > nastere naturala sau cezariana
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor nastere naturala sau cezariana     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 9 luni

04.06.2007 3:14     citat 

----------
karin a scris:
[ca un doctor adevarat, care se respectata atat pe el, cat si pe pacienta lui nu ar indrazni sa zica una ca asta sau sa faca vrun gest nelalocul lui
----------

Mai citeste si tu povestile unor nasteri pe forum, mai asculta si tu ce povestesc unii si altii, si vei vedea citi doctori "indraznesc" sa spuna asemenea lucruri si chiar mai rau! Din pacate....eu una sint dezgustata demult.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

04.06.2007 3:19     citat 

----------
bubulinaRea a scris:

""" Sa nu ne limitam doar la placerea actului sexual, iar apoi in momentul nasterii sa alegem cezariana sa nu ne doara prea tare""""" ceea ce a spus Onitzu aici e cea mai mare prostie pe care am auzit`o in viata mea.Gandesti ca strabunica Onitzu.
----------

De ce ar gindi Onitzu ca strabunica ta?? Pentru ca traim in timpuri moderne si ar trebui sa facem doar ce e "la moda"? Ce moda o mai fi si sa alegi cezariana...
Nimeni nu a contestat libertatea fiecareia de a alege, am incercat doar sa punem in evidenta aspectele pozitive sau negative ale unei asemenea alegeri, care, hai sa fim oneste, nu e una anodina!
Dar ce pacat ca fiecare discutie se transforma intr-o disputa in care fiecare incearca sa isi impuna punctul de vedere....dialog de surzi, in loc sa ne intrebam pentru ce motive altii sustin altceva decit noi insine, sa analizam ce ni se spune...

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani
Eric-Alexandru-11 saptamani

04.06.2007 3:25     citat 

Pai daca tu cezariana la cerere o vezi ca pe un trend???? nu draga mea..eu nu am ales`o pt ca e la moda ,cum spui tu.Am ales`o pt ca sunt foarte fricoasa.Acum 9 ani am nascut normal..si am ramas traumatizata...timp de 9 ani nu am putut sa uit.Si daca atunci nu mi`a placut...de ce nu as alege cezariana???? pt ca trebuie sa traim vremurile bunicilor si...vezi doamne daca nu simtim durerile nu suntem femei??????Si totusi nu inteleg daca (exemplu meu),am ales cezariana,pt ca asa am vrut...de ce trebuie sa criticati voi femeile care aleg varianta asta????

sus

Denunta
Teodora29

Copii

04.06.2007 3:37     citat 

Nu am criticat pe nimeni, am zis doar ca cezariana la cerere are dezavantajele sale. Ramine totusi un act chirurgical , cu toate riscurile sale. In fine...
[b]"trebuie sa traim vremurile bunicilor si...vezi doamne daca nu simtim durerile nu suntem femei??????"

Nu exagera, nu e ceea ce am spus eu. Si nu cred ca o mama "traieste pe vremea bunicilor "daca alege sa nasca natural, cu tot ceea ce asta implica. Iar despre dureri, s-a discutat si ras-discutat...."nu mai traim pe vremea bunicilor"! Dar stii tu cite mame mai nou incearca, isi asuma riscul de a naste chiar fara peridurala; bine informate, stiu ca uneori durerea poate fi stapinita si au incredere in ele. Asta da curaj!

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani

04.06.2007 3:44     citat 

Bravo lor.Tot respectul pentru ele.Dar daca eu sunt fricoasa(nu suport rea)..asta sunt.Doamne ajuta ca s`a inventat cezariana,ca se poate face la cerere.Nu am traim pe vremea bunicilor..dar poate tu nu ai auzit inca ..poti naste cu epidurala si sa nu`si faca efectul...si tot ai dureri.asa ca nu te mai baza la maxim pe epidurala asta.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

04.06.2007 4:01     citat 

rad
Pai este tocmai ce mi s-a intimplat, ar fi trebuit sa citesti una din postarile mele anterioare...de fapt, nu a fost ca nu si-a facut efectul peridurala, ci ca eu nu am chemat anestezistul la timp sa imi reinjecteze produs in cateter...asa ca am petrecut vreo doua are aproape de dureri intense, mai ales ca aveam si un produs de accelerare a contractiilor in perfuzie.DAR...cu toate astea, durerile au trecut, a fost greu, dar ma felicit ca am facut fata, imi felicit sotul ca a stiut ce sa faca in acele momente....in fine, nu te mai plictisesc cu detalii.
Oricum, nici peridurala nu e fiabila 100%, dar e o alternativa.
Nu stiu de ce o iei asa personal, nimeni nu te-a acuzat ca ai ales cezariana, ma repet inca o data, am precizat doar ca exista unele riscuri. In rest, am spus ca eu am avut o nastere naturala extraordinara, ca sint mame care se pling de probleme psihologice dupa o cezariana etc. Priveste tot ce s-a scris pina aici. Si explica-mi de ce faci dintr-o dezbatere pe aceasta tema o afacere cu caracter personal...

sus

Denunta
Teodora29

Copii

04.06.2007 4:09     citat 

Ca sa iti pun totusi si citeva intrebari de ordin personal....
Zici ca cezariana e solutia ideala pentru a evita durerile si prin asta nu se pierde nimic din bucuria nasterii.
Dar:
Cind bebele tau a deschis ochii pentru prima oara in lumea asta, a intilnit privirea ta?
Primul sau tipat, l-ai auzit?
Cind l-ai tinut prima data in brate?
Cind s-a nascut, bratele cui l-au primit?

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 17 ani, 9 luni
luca: 14 ani, 4 luni

04.06.2007 4:18     citat 

Bubulina, tocmai asta era ideea. Daca acum 9 ani, sau si mai inainte ti s-ar fi spus exact ce inseamna o nastere, si daca, fiind mama in formare ai fi avut parte de ceva tehnici de relaxare, etc, probabil ca prima nastere nu ar mai fi fost asa traumatizanta pentru tine si probabil ca a doua oara nu ai fi facut cezariana. Ideea nu e sa judecam lucrurile deja facute. Ideea e saoferim o alta perspectiva viitoarelor mame, care se tem de durere.

sus

Denunta
Onush

04.06.2007 5:37     citat 

----------
Teodora29 a scris:
Ca sa iti pun totusi si citeva intrebari de ordin personal....
Zici ca cezariana e solutia ideala pentru a evita durerile si prin asta nu se pierde nimic din bucuria nasterii.
Dar:
Cind bebele tau a deschis ochii pentru prima oara in lumea asta, a intilnit privirea ta?
Primul sau tipat, l-ai auzit?
Cind l-ai tinut prima data in brate?
Cind s-a nascut, bratele cui l-au primit?
----------

Sa imi spui si mie ...
Ti se pare ca sunt mai putin mama daca nu le-am auzit primul tipat sau nu ni s-au intalnit privirile?
Crezi ca ii iubesc mai putin sau ei ma iubesc pe mine mai putin daca i-am tinut in brate doar dupa 2 ore cand i-am pus si la san?
Sau vrei sa imi spui ca legatura noastra nu e la fel de stransa ca intre o mama care a nascut natural si copiii ei doar pentru ca prima persoana care i-a luat in brate a fost asistenta de la neonato??

sus

Denunta
Teodora29

Copii

04.06.2007 5:45     citat 

NU, nu vreau sa spun nimic din toate acestea. Sint situatii diferite pentru fiecare caz.
Insa pentru mineaceste momente au contat foarte mult.Iar [i]sa alegi[/i]sa le eviti...Nu mi se pare firesc. Dar aceasta e o opinie pur personala.

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani

04.06.2007 7:14     citat 

Da teodora..cand bebe a deskis prima data okii mi`a intalnit privirea,..da i`am auzit primul tipat...si daaaa cu bratele mele a avut contact prima data(e adevarat pentru 30 secunde)dar pe mine m`a atrins cand a iesit din burtica.S`au intamplat toate astea pt ca....eu am facut cezariana..dar pe tot parcursul acestei operatii am fost perfect constienta.deci nu vad diferenta dintre mine si tine.aaaa ca eu l`a vazut dupa aceea cam la 4 ore...nu`i nimic...exact cum a spus Onush...crezi ca sunt mai putin mama..sau ca`l iubesc mai putin...sau copilul are vre`o p[roblema??? zambet NU NU ESTE ASA.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 17 ani, 9 luni
luca: 14 ani, 4 luni

05.06.2007 7:34     citat 

Onush, cezariana din motive medicale e una. Nu e pentru ca ti-ai dorit din tot sufletul sa treci printr-o operatie.
Si asa cum am spus si mai sus, nimeni nu judeca ceea ce s-a intamplat deja. Dar poate citesc si viitoarele mame. Si daca li seofera o imagine atat de idilica asupra cezarianei nu cred ca le facem un serviciu. Daca la tine n-ar fi fost cazul, n-ai fi nascut natural? Sau chiar daca ai facut cezariana, asata inseamna ca o recomanzi din toata inima, chiar si fara ratiuni medicale?
Bubulina, daca strabunica ta gandea ca mine, eu zic ca era o femeie desteapta. scot limba

sus

Denunta
Onush

05.06.2007 7:54     citat 

----------
onitzu a scris:
Dar poate citesc si viitoarele mame. Si daca li seofera o imagine atat de idilica asupra cezarianei nu cred ca le facem un serviciu.
----------

Mie imi e teama ca creionandu-se o imagine de bau-bau acestei interventii ca si operatiilor in general se ajunge la acele depresii de care vorbea teodora si la lucruri si mai serioase ca urmare a aparitiei necesatitatii de cezariana in ultimul moment.

In clipa asta, poate sunt subiectiva ( din motive obiective scot limba ), dar cred ca e timpul sa stim ca o operatie nu e cel mai mare rau care se poate intampla si trebuie sa fim pregatite si pentru aceasta alternativa.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

05.06.2007 9:06     citat 

Cezariana ca alternativa, desigur, atunci cind alte solutii nu exista, si desigur cel mai bine e sa fii pregatita pentru o astfel de alternativa. Tocmai de aceea vorbeam despre necesitatea unei foarte bune informari inainte de nastere, pentru a sti in linii mari (fiecare caz ramine totusi particular) ce se va intimpla.

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 13 ani, 11 luni

05.06.2007 9:11     citat 

----------
Teodora29 a scris:
----------
karin a scris:
[ca un doctor adevarat, care se respectata atat pe el, cat si pe pacienta lui nu ar indrazni sa zica una ca asta sau sa faca vrun gest nelalocul lui
----------

Mai citeste si tu povestile unor nasteri pe forum, mai asculta si tu ce povestesc unii si altii, si vei vedea citi doctori "indraznesc" sa spuna asemenea lucruri si chiar mai rau! Din pacate....eu una sint dezgustata demult.
----------

Ce te-a facut pe tine sa crezi ca nu am auzit sau nu cunosc cazuri de acest gen? Sau trebuie sa le accept doar pt ca ele, din pacate, exista? Ei bine, zic NU !

Eu am nascut natural si cu toate acestea, nu mi-au dat copilul sa-l tin in brate, nici sotului nu i-a fost ingaduit sa fie alaturi de mine in sala de nasteri (nici nu as fi vrut !), insa da, i-am auzit tipatul pe care nu-l voi uita niciodata ! Asa e in Romania sau sa nu generalizez, asa e politica spitalului unde am nascut eu si de asemenea a multor spitale!

Si inca ceva, ca vad ca unele mamici s-au intristat putin, eu nu ma simt si nici nu ma voi simti mai prejos decat oricare alta mamica de pe acest forum (care a nascut atat natural, cat si prin cezariana) doar pt ca spune ea ca ar fi mai cu mot. Eu sunt mamica perfecta pt copilul meu si numai eu stiu ce sacrificii (mari, mici) fac pt el !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: