· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > nastere naturala sau cezariana
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor nastere naturala sau cezariana     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 2 luni

01.12.2007 8:30     citat 

----------
nico1973 a scris:
cezariana clar !!
cand le aud pastea ca au stat ore intregi in travaliu,,,
imi vine sa urlu
nu suntem acum 100 de ani
cezariana frumos -nu simti nimic e super
anestezie generala
refacere imediata 2/3 zile de tot
multa bafta la toata lumea
socat
----------

ce ti se reface in 2-3 zile????? surprins

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

01.12.2007 9:58     citat 

----------
lulualexandra a scris:
----------

Asta m-ar interesa si pe mine. rad rad

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

01.12.2007 11:37     citat 

----------
Christa a scris:
----------
lulualexandra a scris:
----------

Asta m-ar interesa si pe mine. rad rad
----------

poate tranzitul intestinal... asta in cel mai bun caz rad rad rad

sus

Denunta
Cris1975

04.12.2007 9:41     citat 

----------
nico1973 a scris:
cezariana clar !!
cand le aud pastea ca au stat ore intregi in travaliu,,,
imi vine sa urlu
nu suntem acum 100 de ani
cezariana frumos -nu simti nimic e super
anestezie generala
refacere imediata 2/3 zile de tot
multa bafta la toata lumea
socat
----------

Cam necivilizat mesaj...
Adica noi, care am nascut natural, suntem "astea"?

Eu am nascut natural acum 5 ani dupa un travaliu de 7 ore si totul a decurs perfect. A treia zi plecam frumos acasa pe picioarele mele. N-am ramas cu nici o trauma - nici fizica, nici psihica si nici de moda veche nu m-am simtit.

ps. Diferenta e ca nu-mi vine deloc sa urlu cand ma gandesc la mamele care au facut cezariana la cerere foarte fericit .

sus

Denunta
VIPERA

Copii
Maria-Anca: 13 ani, 5 luni
Ioana Luiza: 10 ani, 6 luni

05.12.2007 1:47     citat 

Eu am nascut prin cezariana din motive lesne de inteles . Pozitia copilului era pelviana si cordonul ombilical f scurt . Operatia e ca un fir de par sub linia slipului , s-a vindecat f frumos si repede .Anestezie generala , dar dupa ce ma scos din sala 2 ore ai dureri ( te arde operatia ca se topesc firele ) pana isi fac efect calmantele . Eu sunt mai rezistenta la durere si nu a fost asa groaznic . Miercuri am nascut si sambata eram acasa . Totul a decurs minunat , dar eu cred ca daca e sa alegi cel mai bine e sa nasti vaginal , asa-i natural ,daca nu-s probleme de ce sa suferi o operatie care nu-si are rostul ?
Cred ca m-am simtit mai bine decat multe care au nascut normal , asa sunt yo mai obtimista si cred ca din cauza asta , dar daca puteam sa aleg as fi ales sa nasc normal .
" Parerea mea si mi-o respect " rad rad rad rad rad rad rad

sus

Denunta
mikyw

Copii
Claudiu: 20 ani, 10 luni
Aura Marina: 19 ani, 2 luni

05.12.2007 2:08     citat 

nastere normala
eu am deja 2 cezariene, nu ca as fi vrut eu sa nasc prin cezariana, dar sincer nu s-a putut altfel. Si credeti-ma recuperarea de dupa cezariana e mult mai lunga ca dupa nasterea normala. Operatia e operatie , si acum dupa 6 ani de la ultima cezariana ma resimt, asa ca nasteti nasteti normal, pt ca si la cezariana, inainte de a intra in operatie ai travaliu.
Si sa va mai spun ceva: copii nascuti prin cezariana sunt predispusi mai mult decat cei nascuti normal la astm.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

05.12.2007 2:40     citat 

----------
mikyw a scris:

Si sa va mai spun ceva: copii nascuti prin cezariana sunt predispusi mai mult decat cei nascuti normal la astm.
----------

de unde si pana unde asta?

sus

Denunta
mikyw

Copii

05.12.2007 2:44     citat 

de unde?
din studiile medicilor, citesti de obicei formula AS? daca da acum 3 ani a fost un articol in aceasta revista referitor la astm. Si e adevarat.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

05.12.2007 4:18     citat 

----------
mikyw a scris:
de unde?
din studiile medicilor, citesti de obicei formula AS? daca da acum 3 ani a fost un articol in aceasta revista referitor la astm. Si e adevarat.
----------

nu citesc acea publicatie; de unde si pana unde e o expresie prin care de fapt am vrut sa cer o explicatie avizata, nu sursa trag cu ochiul ar fi bine daca mi-ai putea macar reda ceea ce scria in articol, adica ce leg este intre un copil nascut prin cezariana si astm?

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 6 luni
Zuza: 11 ani, 1 luna

05.12.2007 4:53     citat 

Selectie facuta din cateva articole
ale Dr. Michel Odent

In ceea ce priveste cezariana la nastere, dr. Michel Odent, a publicat cateva concluzii ale unor studii stiintifice.

Desi este o intrebare frecventa si de o importanta majora, despre influenta nasterii prin cezariana nu exista foarte multe studii. In baza noastra de date (www.birthworks.com, N.A.), exista 2 studii suficient de relevante: ambele ale unei echipe finlandeze care au concluzionat, in urma studiilor, ca nasterea prin cezariana creste semnificativ riscul de astm bronsic la copil. Cel mai recent studiu a fost efectuat in 2001, pe un grup de 1953 de subiecti care s-au nascut in 1966. La varsta de 31 de ani, s-a constatat la acesti subiecti nascuti prin cezariana, ca riscul de a avea astm a crescut de 3,23 ori. Un alt studiu, dar nu la fel de relevant, s-a efectuat tot in 2001, pe 97 subiecti care s-au nascut in 1952-1954 prin cezariana dupa un travaliu prelungit. Mai tarziu in viata s-a constatat ca acesti subiecti aveau un QI (coeficient de inteligenta) in medie mai mic.

In urma cu 50 de ani majoritatea operatiilor de cezariana erau efectuate in situatii extreme, ca o ultima solutie, deci nu putem intelege complet efectele operatiei prin cezariana efectuata acum, in context modern.

Astazi suntem in masura sa intelegem cum participa fetusul la initierea travaliului. O cale probabila poate fi determinata de eliberarea in lichidul amniotic a unei substante (probabil Factorul Activator Plachetar) care indica faptul ca plamanii sunt maturi. Se pare ca definitivarea maturarii plamanilor se realizeaza prin eliberarea atat de catre mama cat si de catre fat a unor hormoni, pe tot parcursul procesului nasterii (prolactina eliberata de mama si noradrenalina eliberata de fat). Astfel ne putem astepta ca acei copii care s-au nascut prin cezariana fara travaliu sa aiba mai multe dificultati respiratorii nu numai imediat dupa nastere, dar si mai tarziu in viata. Se poate afirma ca nasterea prin cezariana reprezinta un risc pentru aparitia astmului bronsic ca afectiune respiratorie, dar nu ca afectiune alergica.

O alta intrebare frecventa se refera la efectul pe termen lung al nasterii prin inductia travaliului.Exista de fapt similitudini cu situatia nasterii prin cezariana (aleasa ca optiune pentru nastere, fara travaliu), deoarece atat inductia cat si cezariana astfele efectuata exclud faptul ca fetusul sau organismul matern sa joace vreun rol in initierea travaliului. In unele zone din lume rata inductiei la nastere este de aprox. 20%. Sunt studii putine in banca noastra de date ; se poate mentiona totusi cel efectuat de Niko Tinbergen si Rioko Hattori despre autism. Un studiu efectuat de E.A. Friedman si colab. este mai specific in privinta nasterii prin inductie, dar urmarirea copiilor a fost scurta (intre 23 si 56 de luni). Ce se poate retine din rezultatele acesui studiu: utilizarea oxitocinei pentru initierea nasterii se asociaza cu mai multe anomalii de dezvoltare si anomalii neurologice decat utilizarea prostaglandinelor. Este necesara continuarea studiilor pentru a evidentia consecintele pe termen lung. Aceste studii s-ar putea face in anumite locuri, cum ar fi de exemplu unele orase britanice, unde rata inductiei a fost crescuta in anii 1970.

Poate asta va determina unele viitoare mamici sa numere pana la 10 si apoi sa se gandeasca la copil in primul rand.

sus

Denunta
mikyw

Copii

05.12.2007 8:42     citat 

deci luleaalexandra, te-ai lamurit in privinta afirmatiei mele ca copii nescuti prin cezariana sunt predispusi la astm?
Multumesc ICEMOON.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

05.12.2007 8:53     citat 

multumesc de raspunsuri; daca voi mai face un copil va trebui sa ma gandesc de 10 ori ce sa risc: sa orbesc (sanse 80%) sau sa risc ca al meu copil sa aiba mai tarziu astm (sanse incerte ca procentaj... caci din studii nu reiese clar...)... ochi peste cap
----------
citat:
In urma cu 50 de ani majoritatea operatiilor de cezariana erau efectuate in situatii extreme, ca o ultima solutie, deci nu putem intelege complet efectele operatiei prin cezariana efectuata acum, in context modern.
----------

eh, vezi...

in plus, dr meu ginecolog mi-a administrat injectii pt maturarea plamanilor copilului in trimestrul al treilea

PS: oricum va fi decizia mea, asa cum va fi decizia fiecarei femei daca va face cezariana sau va naste natural sau daca va face copii trag cu ochiul
sanatate multa!

sus

Denunta
mikyw

Copii

05.12.2007 8:59     citat 

draga lulualexandra, probabil ai impins multi bani dr tau de te-a tratat super bine, sau ai fost la clinica particulara. Marinutza mea, nascuta prin cezariana a facut astm, nepotii mei nu au astm, nici unul din familie nu avem astm. Si crede-ma si in zilele noastre, in Romania de azi, se fac cezariene ca acum 50 de ani, pt ca spitalele noastre nu sunt dotate cf standardelor. Si acum pe bune, ia-o tu pe tanti leana de la cucuietii din deal care trebuie sa nasca, si nu poate naste normal, ca se mai intampla, cine mama zmeilor ii face cezariana daca nu da "asa zisa taxa de nastere"?

sus

Denunta
lulualexandra

Copii

05.12.2007 9:09     citat 

----------
mikyw a scris:
draga lulualexandra, probabil ai impins multi bani dr tau de te-a tratat super bine, sau ai fost la clinica particulara. Marinutza mea, nascuta prin cezariana a facut astm, nepotii mei nu au astm, nici unul din familie nu avem astm. Si crede-ma si in zilele noastre, in Romania de azi, se fac cezariene ca acum 50 de ani, pt ca spitalele noastre nu sunt dotate cf standardelor. Si acum pe bune, ia-o tu pe tanti leana de la cucuietii din deal care trebuie sa nasca, si nu poate naste normal, ca se mai intampla, cine mama zmeilor ii face cezariana daca nu da "asa zisa taxa de nastere"?
----------

hopa, ce-i cu tine?
hai sa n-o luam pe araturi prostit
am facut cezariana pt ca altfel sansele erau f mari sa orbesc, nu am vrut sa risc; da, s-a purtat bine doctorita mea; si ce-i cu asta??? tre sa ma simt prost ??? cred ca ai o pb... injectiile pt maturarea plamanilor mi le-a facut din 2 motive:
1. colul il aveam partial deschis din luna a 4-a
2. eram programata la cezariana la fix 39 de saptamani; pt a nu exista riscul ca bebe sa sufere, am facut aceste injectii.

sincer, nu-ti inteleg mesajul

am nascut la spitalul elena doamna din iasi, cuza voda e vestit ca fiind la standarde mai inalte, deci vezi ca nu m-am dus in clinici speciale pt asta ochi peste cap
si cine vrea da bani, chiar daca nu dai nu te lasa nimeni sa mori daca trebe cezariana; cel putin la noi...
ce TREBUIE sa-ti mai explic???

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 6 luni
Zuza: 11 ani, 1 luna

05.12.2007 9:10     citat 

Lulu de ce iei tot atat de personal?
Nu cred ca a spus cineva ceva despre cezariana cu indicatii medicale, dar de aici pana la a face cezariana la cerere "din cauza fricii" e cale lunga, dar daca o mama considera ca asta e un motiv bun asta e: e cum zici alegerea fiecareia.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: