· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Amintiri dupa nastere
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Amintiri dupa nastere     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 10 luni
Josefine: 14 ani, 10 luni
Lucas: 8 ani, 9 luni

22.04.2005 9:21   Amintiri dupa nastere  citat 

Au trecut doua luni de cand am nascut si spre marea mea surprindere azi am avut mari emotii urmarind o emisiune la tv despre doua cezariene. Povestile in sine au fost foarte frumoase. La fel si sentimentele ce le-a simtit acele mamici.
Au aratat si un pic din travaliu si se auzeau si bataile micutului din burtica. Brusc parca m-a luat frica...am vrut sa schimb programul .
Si totusi am stat si m-am uitat , iar cand l-au scos pe bebe si a inceput sa planga am inceput si eu sa plangand si mi-am strans grasuna la piept. Parca eram eu acolo. Primul planset . fetisoara ei mica si buclata. ce frumos ! Cu inima plina de iubire si lacrimi pe obraz i-am sarutat obraji si manutzele .

E ca o minune ce Dumnezeu ne-o ofera insa pretul e mare. Nu stiu cum voi , dar eu zau ca am ramas cu o frica de nastere. Desi asi face orice pentru fetele mele zau ca nu imi vine sa mai nasc . Am suferit mult in acele ore desi totul s-a scurs in 6 ore .

Amintirile sunt frumoase , si nu le vom uita niciodata, le vom povesti de zeci de ori , pe langa asta e si cealalta parte ,care oricat o exprimi in cuvinte nu poate fi simtita de celalalt.
Poate asa vad si gandesc eu.
Dupa prima fetitza ...nici macar nu imi aduc aminte sa fi suferit. Acum pot sa zic ca am ramas marcata de asa experienta .
Cu toate astea mai vreau un bebe mai peste un an si ceva prostit

Voi cum va simtiti dupa nastere ? Pe langa amintirile placute ce sentimente va trec? ati fi in stare sa reluati tot? pentru o a doua sarcina cat timp v-a trebuit sa o doriti?

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 14 ani, 4 luni
Irina: 26 ani, 8 luni

22.04.2005 10:02     citat 

eu nu am ramas cu nici o frica dupa nasterea in sine , chiar cu cezariana cum a fost , chiar si daca am avut "complicatii " , dar mi-a fost 5 ani tare greu si nu pot sa zic ca tremuram sa mai fac un copil . Irina mea a fost 5 ani prcatic numai bolnava , incepand cu prima otita grava la 6 saptamani
dupa ce s-a facut bine as fi facut imedait altul dar chiar atunci a murit mama mea si am avut eu insami o perioada in care am fost bolnava , apoi am emigrat , alte probleme
asa am ajuns sa am asa o diferenta enorma intre copii ....dar nu-i nimic o sa fie bine
bine ca-s fete amandoua , o sa o duca cea mare pe cea mica la cumparaturi ...mai scap si eu de unele corvoade

asa ca din punct de vedere nastere as fi facut imediat altul ...daca Irina ar fi fost de la inceput sanatoasa ...

si daca n-as implini 38 de ani pana nasc , as mai zice si eu ca mai fac unul
si pe mine ma pufneste plansul de cate ori vad un bebe sau o nastere la televizor , sunt clipe minunate

sus

Denunta
mona25

Copii
Calin Cristian: 19 ani, 4 luni
Dragos Razvan: 14 ani, 8 luni

23.04.2005 8:22     citat 

Elsy, interesant subiect zambet
A doua - a treia zi dupa ce am nascut (nastere normala) stateam pe holul spitalului (la o tigara jenat ) cu o alta mamica si vedeam cum se interneaza gravidutze si spuneam amandoua "Vai, saraca, nu stie ce-o asteapta! trist ". La sot i-am spus "Daca-ti mai trebuie unul ti-l faci cu alta, ca eu prin chinul asta nu mai trec" foarte fericit Deci imediat dupa nastere a fost exclus sa ma mai gandesc la un al doilea copil trag cu ochiul prostit
Apoi cu timpul am uitat scot limba si am zis ca as mai face un copil dar mi-e groaza de perioada de pana la un an cand umbla si te poti intelege cu el ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap Cu doua luni inainte sa raman insarcinata (sarcina neprogramata scot limba ) daca m-ar fi intrebat cineva daca mai vreau un copil as fi zis "NU" dar cand am aflat ca sunt garvida i-am spus categoric sotului "Il tinem!!!! " El isi dorea mult inca un copil, dar stiind ca eu nu vreau, reactia lui a fost surprins surprins surprins surprins surprins surprins Sa nu mai zic de reactia prietenilor si a parintilor surprins surprins surprins surprins rad rad rad ... asa ca mi-au luat vreo 5 ani sa ma hotarasc sa mai fac inca unul foarte fericit
Apropos... AMR 27 zile trag cu ochiul
PS Cand am aflat ca e tot baietel am zis ca o sa il mai fac si pe al treilea care neaparat sa fie fetitza scot limba ... asa ca nu se stie cand voi reveni pe listautza ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap rad rad rad

sus

Denunta
ramobebe

Copii
Mara Stephanie: 14 ani, 10 luni

23.04.2005 9:41     citat 

Pentru mine nasterea Marutzei a fost o experienta placuta si as repeta-o oricand. Eu am nascut normal, dar cu anestezie epidurala, nasterea fetitzei mele durand doar 10 minute. Contractiile pe care le-am avut inainte de a mi se face anestezia le-am uitat imediat, iar dupa anestezie nu am mai simtit nimic. Am putut sa savurez la maxim momentul in care mi-am vazut fetitza si chiar m-am dat jos de pe masa sa merg dupa ea rad rad (va dati seama ce mi-am auzit de la medic). Si pana a iesit placenta si m-au cusut eu am vorbit la telefon cu toata lumea rad rad rad .
Acum trebuie doar sa stabilesc impreuna cu sotul meu cand ii vom oferi Marutzei un fratzior sau o surioara zambet .

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 15 ani, 2 luni

23.04.2005 9:45     citat 

Cred ca la o nastere naturala raman mai multe amintiri, ca de, ai ceva de tras.........si de impins rad ..........eu cand inca eram in spital, in timp ce ma indreptam spre alaptat am auzit tipete din sala de nasteri, mi s-a facut pielea de gaina si brusc parca am simtit din nou durerile alea si m-am vazut pe pat..........mi-au dat lacrimile.........la usa statea un tatic, foarte agitat si m-am gandit la Stefan al meu si la cat de curajos a fost el sa stea langa mine, oricum el mi-a zis ca i-a fost mai frica cand era dupa usa.

Acum sincera sa fiu am uitat acele dureri..........ma gandesc cat am putut sa tip.........

Acum cand ma gandesc sa mai fiu insarcinata............as vrea, mi-as dori, chiar si acum, dar cred ca mi-ar fi foarte frica cand s-ar apropia clipa nasterii..............de ce?............pentru ca acum stiu ce inseamna sa nasti, inainte habar nu aveam, ma gandeam ca vor fi dureri asa mai puternice decat la ciclu..............si eu am avut dureri groaznice la ciclu la inceput.........dar mi-am dat seama ca nu au nici o legatura cu durerile de la ciclu (am avut inainte de a se rupe apa dureri de spate ca la ciclu).........dupa au fost groaznice, de fapt se modifica totul, oasele se desfac...........si totul e cat se poate de natural

Nu as face cezariana, tot natural as naste............si stiti care e culmea culmilor............ca as vrea sa mai fiu in travaliu sa mai simt ce am simtit cand am pus mana prima oara pe fata fetitei mele si am mangaiat-o..........de dureri nu prea imi e dor foarte fericit rad foarte fericit

si eu am vazut o emisiune cu nasteri pe prima (si inainte de nastere ma uitam), si eu am plans cand ieseau bebelusii si mi-am dat seama ca inainte de nastere nu constientizam chiar asa acest moment.

of doamne prin cate poti trece la o nastere...........si totusi e adevarat ca uiti durerile in timp...........eu nu credeam ca o sa le uit vreodata...........dar cu siguranta ca la a doua nastere o sa-mi fie mai frica decat la prima ca stiu ce ma asteapta..............la prima eram aeriana total.

Oricum imi pare bine ca am trecut prin experienta unei nasteri naturale...........grea experienta, dar minunata sarut

sus

Denunta
patratzel

Copii
Luca: 12 ani, 2 luni
Matei Dumitru: 10 ani, 2 luni

02.11.2009 10:50     citat 

Am gasit si eu acest subiect abia acum....
E foarte interesant cu ce amintiri ramane o femeie dupa ce naste. Eu am avut parte de ambele nasteri foarte usoare,la primul a durat mai mult (vreo 12 ore) dar nu pot spune ca au fost dureri insuportabile, am nascut natural, fara anestezie, si sunt conconvinsa ca am facut cea mai buna alegere.am simtit tot ce poate simti o femeie in momentele acelea, frica, durere,emotie,fericire,si implinire.
Dupa ce l-am nascut pe primul baiat, am zis imediat ca mai vreau un bebe, imi doarem atat de mult sa mai retraiesc acele momente,prima intalnire cu bebe, prima atingere.
Asa ca la doar un an si un pic am ramas din nou insarcinata si am fost cea mai fericita .Dar pe cum treceau lunile de sarcina, parca imi era tot mai frica de ceea ce urmeaza,cu toate ca eu nu am ramas cu sechele de la prma nastere,diferenta era ca acum stiam ce ma asteapta.
A doua nastere a fost cu mult mai usoara, intreg travaliul durand doar 4 ore.
Pt. mine nasterea este cel mai frumos si inaltator lucru care i se poate intampla unei femei.

sus

Denunta
monyk207

Copii
beatrice georgiana: 11 ani
am nascut deja!

03.12.2009 11:36     citat 

la fel cum se spunea mai sus...mi-e si mie dor de prima atingere, de primul alaptat, de emotiile de dinainte.cand am scapat din sala de nasteri le spuneam moaselor cu care am avut o legatura f stransa pe perioada sederii mele in spital, "gata? s-a terminat..in cazul asta a fost usor voi mai face un bb".acum am uitat complet holurile spitalelor cu care nu m-am prea impacat, durerile si cusaturile care credeam ca nu se vor mai vindeca. mai imi doresc un bebe oricum.singurele sechele sunt poate mici depresii de care ns sigur daca m-am vindecat.e aproape un an de atunci si imi pare enorm de rau ca nu am profitat mai mult, mult mai mult de clipele cand era un chemotoc.cand ma ai apuca dorul de acele clipe folosesc aceleasi servetele sau detergenti ca prima oara si ma simt atat de bine...inchid ochii si parca aud scancitul acela care ma chema sa il alin.precizez ca stau acasa cu fetita mea dar ns ceva m-a schimbat si nu ma refer la faptul ca un copil iti schimba viata (partea buna a lucrurilor) si altceva am in sufletel si ns ce.

sus

Denunta
fefe

Copii
melina maria - iubirea noastra

04.12.2009 8:50     citat 

scriu si eu aici pt ca nasterea chiar m-a marcat ......a fost si usor si greu frumos si urat inca imi amintesc tot chiar daca a trecut ceva timp ,e foarte frumos sa vezi copilul sa fii mama pt prima data emotii emotii ,nici nu stii cum sa reactionezi nu stii ce se intampla cu tine .dar daca asi mai naste o data tot natural as face-o chiar daca e foarte dureros pt asta e lasata femeia pe pamant [cine poate sant cazuri unde chiar nu se poate si atunci cezariana] dar cel mai mult cred ca mi-e frica sa nu mai iau stafilococulllllllll m-a terorizat m-am dus sanatoasa si am venit vai de capul meu dupa ce ca eram cusuta so mai lipit si stafilococul de mine groaznic cine a avut stie dar au trecut toate multumesc lui dumnezeu am o fetita sanatoasa.pup toate mamicile si puiuti lor sarut

sus

Denunta
pinksea

Copii
Alexia-Ioana: 10 ani, 5 luni

14.12.2009 1:37     citat 

Mie nasterea mi-a adus fericire, confuzie, durere, melancolie. Am nascut prin cezariana si cand mi-am vazut prima data puiul nici macar nu puteam sa realizez ca faptura aceea era de fapt a mea. Mi-au trebuit mai multe zile sa ma dezmeticesc, sa-mi dau seama ca nu mai am o minune mica care imi misca burtica. foarte fericit Iubirea de mama nu o ai de la inceput pentru ca nu este instinctiva nu te nasti cu ea, sarut ci pe parcurs inveti sa iubesti faptura care a luat viata si a trait inauntrul tau 9 luni de zile. Legatura se face prin corzi invizibile, care cresc si se fac tot mai puternice pe zi ce trece. Eu sunt mama pentru prima oara in fiecare zi. Descopar lucruri noi, sentimente noi. A fi mama este cel mai sfant si frumos lucru de pe pamant.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: