· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > attachment parenting III
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
subiect nou  raspunde
autor attachment parenting III     
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 5 luni
Julia: 10 ani, 2 luni

12.11.2007 9:07     citat 

crriss, am savurat mesajul tau sarut
scrii foarte frumos si de multe ori parca scrii despre mine zambet mi-ar placea sa te cunosc - poate chiar reusim zambet
si eu am plecat la drum cu anumite idei preconcepute, de care m-am debarasat relativ rapid pentru ca nu functionau... si am ajuns mama in stilul AP (nu indraznesc sa ma identific complet cu ideea jenat ) fara sa stiu, pentru ca asa lucrurile mergeau bine si copilul era multumit
am avut si am marele noroc ca sunt o fire voluntara, ca nu prea imi pasa de ce zic cei din jur - de fapt saracii nici nu prea indraznesc sa zica scot limba asa ca am aplicat ce "metode" de crestere a copilului mi-au fost in avantaj, mie si copilului meu zambet

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 5 luni
am nascut deja!

12.11.2007 9:40     citat 

alla, te inteleg perfect: de la nastere fiica mea a fost "solicitanta"; 2 luni jumate a stat numai la san, non-stop; cum o puneam jos, urla, nici la wc nu puteam sa merg. mama a stat cu mine o saptamana, imi dadea ea mancare din farfurie, a trebuit sa plece si am intrat in panica. am plecat la ai mei si am stat pana la 4 luni. stai linistita, se va regla in timp, acum Karo cere sa suga cam la 3-4 ore! eu nu i-am facut niciodata program. copila mea a stiut ce vrea, m-a transformat ea singura in AP rad a stiut ea ce sa faca, de-am luat-o si in pat cu noi.
Ideea e ca acum imi pare rau ca n-am stiut sa savurez momentele alea de stat la san non-stop! si sa ma bucur de copilul meu pe deplin, in loc sa fiu nervoasa. imi pare rau ca nu m-am informat mai mult, sa fi fost mai pregatita...eu stiam ca astia mici mananca si dorm 3 ore! rad dar in final m-a ghidat bine instinctul si am facut ce a vrut ea.

Eu cred ca felul copilului determina multe. N-am crezut ca personalitatea sau mult din ea e din nascare, acum mi-am schimbat parerea.
Sa va zic de mine si fratmeu: mama a fost la dispozitia noastra, nu ne-a "dat educatie"; eu am fost foarte discpilinata, ceream sa sug cam la 3 ore, dormeam, eram cuminte. Frate-meu a stat cu sanul in gura pana la 4 luni, a dormit cu maica-mea pana la 12 ani, a fost "needy". Acum, eu mananc doar cand mi-e foame, am terminat liceul cu 59 de kg.acum am 65 dupa o nastere; fratemeu are variatii mari de greutate, mananca si in loc de altceva. Eu sunt disciplinata, el nu; eu am invatat un an pentru admitere, ca dementa, el a invatat 2 saptamani si a intrat la medicina al 50-lea. pe el il vad capabil de lucruri extraordinare, e creativ, e deosebit, eu sunt...comuna. el are idei fixe, eu nu. Pe el il vad ajungand un medic celebru, pe mine ma vad cu un viitor obisnuit. El e framantat interior, eu sunt mai "zen". SAMD.

Fetita mea a fost din nastere mai needy. Eu am mers instinctiv pe mana ei si bine am facut. Ideea e sa ne bucuram de copiii nostri, asa cum sunt ei.

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 12 ani, 7 luni
Filip: 9 ani, 10 luni

12.11.2007 11:58     citat 

Raloo, si mie mi-ar face placere sa te cunosc. Noi mergem in parcul de la tabacarie. Vorbim pe privat.

Nemora, nu stiu daca asa stau lucrurile, fiindca tie s-ar putea sa-ti lipseasca multe date ale situatiei copilariei tale. Si nici comparatia nu cred ca e bine sa se faca. Sunt totusi doua realitati, dar tu numai pe una o cunosti bine. Concentreaza-te asupra ei. Stiu ca inseamna frustrari carora le cauti nucleul. Aminteam si eu de asta. Poate voi povesti exact.
Pana atunci, sa ai grija de micuta. sarut

sus

Denunta
elizamam

Copii
Eliza: 13 ani, 8 luni
Stefan: 11 ani, 11 luni

18.12.2007 8:54     citat 

Fetelor,

Vreau numai sa va spun cat de incantata sunt de "babywearing".
E minunat cum pot "sa-l adorm".. ca de fapt el adoarme... in timp ce spal vasele, sau scriu la calculator:')sau curat cartofi... Nu stiu cat o sa vrea sa stea si jos, dar imi este super comod, dupa ce a si papat, a facut si kk/pisu.. sa-l plasez in wrap/sling/fasa cu care-l leg de mine.. el se uita la mine.. daca vrea adoarme, daca are un bai ma prind (un alt pisu/kk rad )
Ma gandeam mai devreme, ca de ce babywearing? cum zice lumea ca "se invata purtat". Pai ei sunt gata invatati purtati, tocmai din burtica. DIferenta-i ca-i dezvatam mai repede sau mai tarziu: punandu-i in patut (in camera lor, unii chiar din prima zi) sau lasandu-i sa se dezvete in ritmul lor, cand sunt in stare sa se taraie si sa mearga in patru labe.
Acuma daca adoarme adanc, pot spera sa doarma in patut sau in brate la taica-sau pe cand o culc pe Eliza.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: