· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > tuns zero
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor tuns zero     
ani

Copii
David Valentin: 19 ani, 6 luni
Daria Stefania: 15 ani, 9 luni

16.12.2003 2:28   tuns zero  citat 

noi i-am luat motul lui Dav sambata trecuta... a blondutz dar firul e cam subtzirel...imi place cum ii sta cu parul asa, si nu vrem sa il tundem, chiar daca i-am luat motzul...
am tot auzit zvonuri cum ca daca tunzi pe bb zero i se indeseste parul, voi credeti ca e adevarat?

toate bune,
Aniela

sus

Denunta
Cora

16.12.2003 6:30     citat 

Sa-i fie de bine puiului fara motz. zambet Eu nu-s pt. chelire la copii, nu cred in indesirea parului prin aceasta metoda, dar multi sustin ca au avut rezultate pozitive.
Alex a a luni, l-am tuns mai scurt si de atunci i s-a par la fiecare tuns, pe care trebuie sa i-l aplic la cel mult 2 luni... ii creste si foarte repede. prostit

sus

Denunta
lacrima

Copii
Andreea-Daniela: 21 ani, 6 luni

16.12.2003 9:21     citat 

Buna Ani,
Eu una am tuns-o pe Andreea o singura data la chelie si de doua ori f.scurt dar nici pomeneala de par mai des,mai ales ca si eu si sotul avem parul rar,dar pat sa spun ii creste atat de repede ca ii taiem lunar bretonul si din parti.Cat despre tuns scurt acum nici nu se mai pune problema ca este o domnisorica (3ani)si ea vrea sa aiba parul lung ca papusile.de,cred ca incep pretentiile.
Te pupic,Lacramioara.

sus

Denunta
baiat

Copii
Adrian: 23 ani, 11 luni

16.12.2003 11:02     citat 

Buna, Ani sa-ti traiasca puiutul!
si eu l-am tuns pe baietelul meu zero, dar nu i s-a acum stau si ma gandesc de ce l-am tuns ca el are oricum parul des si cand este mai lungut este si ondulat.
Deci nici eu nu cred ca se indeseste parul daca este tuns zero copilul!

sus

Denunta
Dodutz

16.12.2003 1:36     citat 

Sa va fie de bine cu ocazia motz-ului!
Eu l-am tuns pe pitic prima data cind avea 3 luni (nici nu era botezat inca), dar avea un par atit de lung (sigur ca era rar), incit, vara fiind, transpira continuu. Cum preotul mi-a i s-a atunci, parul i s-a nu doar atit, i s-a aspru ca sirma, desi nici eu, nici tatal copilului nu avem parul aspru. Da' el asa il are si acum, la un an si 9 luni, dupa "n" ori de mers la frizer.

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 7 luni

16.12.2003 11:20     citat 

Imi place subiectul , asa ca ma inscriu .
Pe 31 nov si noi i-am rupt turta Enyei ( taietul motului ) , cica la fete este ruptul turtei si la baieti taierea motului trag cu ochiul , a am tuns-o .Ha , era asa dulcica de-mi venea sa o manac , am facut-o baietoi la par. As vrea insa la anu' in vara sa o tund zero , sper sa reusesc . Asta pentru a ca probabil, nu am inteles niciodata de CE se indeseste parul daca-l tunzi. E chestie de radacini si la tuns nu ataci radacina,sau? Pe mine nu m-au tuns nici 0 nici 1 si am un par foarte des (zice coafeza foarte fericit ) Sora-mea la fel. Desi tata e cam chel jenat . Eu nu cred in chestia asta, daca e sa aiba copilul parul des il are vrand-nevrand,nu? Totusi, astept inca iecsplicatia zambet
In orice caz nu o sa-mi tund copilul chel, saracul, e si el om, nu? foarte fericit

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 20 ani
Matei Ciprian: 15 ani, 1 luna

17.12.2003 11:11     citat 

Eu l-am tuns pana acum de doua ori pe Tudor cam la nr.1,2. Nu stiu cat de mult i s-a s-a probabil va fi brunet, ptr. ca mami si tati asa sunt.

sus

Denunta
daniluca

18.12.2003 2:12     citat 

Nu am ras copilul in cap si nici nu am sa o fac vreodata..stiu ca-s povestic a am un amic ce a zile...rezultatul?
Este chel la 30 ani..de ce? Parul are pe langa altele, functi de a agentii externi.....in cazul lui, soarele, gerul, transpiratia, cremele de ras, foliculitele inerente....au dus la distrugerea radacinilor...
Din pacate e cam tarziu sa faca ceva...nu spune nimeni ca nu ar fii fost chel oricum dar poate ceva mai tarziu....
Am citit, nu gasesc acum articolul, cresterea parului tine doar de bagajul geneti nu de ceea ce faci sau nu....caderea parului se trateaza in interior....si eu chiar cred....
Cand voi povestiti de transformari miraculoase dupa ras in cap la copii de pana la 3 ani...e o gluma, nu? trist
Parul copilului (neras in cap) se poate schimba de la brunet la blond in 3 ani....fetita mea a probabil pe masura ce genele lui ta'su isi intra in functiune o sa fie din ce in ce mai bruneta..... scot limba si culoarea si textura parului continua sa se schimbe pana la adolescenta....
Eu am pareri nu cretitudini in general dar asta pentru mine e certitudine....rasul in cap nu are nici o legatura cu cresterea parului....
Fiecare crede ce vrea, evident....chiar daca ceva mai vehement mi-am exprimat doar parerea personala! Scuze daca am deranjat pe cineva!

sus

Denunta
Cora

18.12.2003 2:12     citat 

----------
Renata a la baieti taierea motului trag cu ochiul , a exceptii care confirma regula... la aproape 1 an lui Alex i-a motzul si i s-a turta... plus tava, galeata cu apa si tocator deasupra... etc... trag cu ochiul foarte fericit rad ... si la noi e o nebunie in familie, nu mai stii care de prin ce colt de tara provine... prostit

si apropo de par, daca Alex l-a se vedea pielea capului, de mult ce avea ochi peste cap , pina la 18 luni rad , acum are parul blond-saten, foarte des, cu fir aspru si sanatos... si repet, nu l-am chelit niciodata... dar nici eu, nici sotul meu nu am fost cheliti si avem fir de par aspru si parul foarte des...

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

18.12.2003 4:04     citat 

Am si eu o intrebare.....e oarecum pe langa subiect dar tot paroasa zambet
Nu se tund baietii pana la taierea motului? Iar aceasta taiere a par de nu mai shtiu ce sa-i fac....l-ash tunde......dar a doi metri.....ca nu e bine....ca alea alea. Voi ce shtiti?

sus

Denunta
Cora

18.12.2003 7:01     citat 

----------
ina_nz a eu o intrebare.....e oarecum pe langa subiect dar tot paroasa zambet
Nu se tund baietii pana la taierea motului? Iar aceasta taiere a par de nu mai shtiu ce sa-i fac....l-ash tunde......dar a doi metri.....ca nu e bine....ca alea alea. Voi ce shtiti?
----------

E copilul tau sau al mamei tale? este roman sadea, nascut si crescut in credinta ortodoxa stricta, cu parinti care nu rateaza nici o slujba duminica la biserica? daca astea nu-s valabile, ce te impiedica sa ii tai parul? ce spune mama ta? vorbele din "batrini"?...

Fii serioasa, si daca tu crezi ca pruncului ii va fi mai bine fara plete, tunde-l si nu-i nici un bai... de la a ani, pina la botez? prostit rad

sus

Denunta
Dodutz

18.12.2003 1:51     citat 

----------
ina_nz a io eram innebunita ca bietul de el era lac de apa. Avea un par lung si curgeau apele siroaie. Am fost la preot, i-am "expus" problema si mi-a duc linistita sa tund copilul si sa las deoparte superstitiile astea. Asa ca ne-am tuns prima data la 3 luni, am si imortalizat momentu' foarte fericit foarte fericit
Va dorim tunsoare placuta si, mai ales, eficienta! rad rad rad

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani, 8 luni

18.12.2003 5:51     citat 

eu am vazut foarte multe emisiuni in care stilisti renumiti, spuneau ca tunderea parului la zero nu are nici o influenta asuora cresterii mai dese a