· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > cadouri de craciun pt colegi
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cadouri de craciun pt colegi     
madeline

Copii
madeline

16.12.2003 2:44   cadouri de craciun pt colegi  citat 

am mare problema cu cadourile astea..poate ma ajutati voi cu ceva idei ..Am la servici vreo 10 colegi cu care lucrez zilnic, si care ne cunoastem deci destul de bine, si ca de obicei , inainte de Craciun fiecare incearca sa vina cu o surpriza mica/mare..depinde de functie si implcit de venituri...una dintre colege imparte felicitari, asta in fiecare an, alta cu cate un glob(ornament de brad)..am mai primit papusele mici de plus- tot ca si ornamente de brad, sau cutiute mici cu alune.....aveti ceva sugestii?..(!!!! nu ceva scump confuz dar de efect daca se poate trag cu ochiul )

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 13 ani, 7 luni

16.12.2003 3:07     citat 

Eu ofer de sarbatori colegilor, rudelor, prietenilor ceva facut intotdeauna de mana mea.
adica:
-Cu ajutorul solutiei de lac argintiu (aurolac!) sau auriu poti vopsi nuci, conuri de brad, crengute si panglici. In "en-gros-urile de chinezi" sunt cosulete mici de rafie, de rachita sau de nuieluse (costa intre 5000-30.000 lei).Poti realiza aranjamente superbe in aceste cosuri cu ajutorul nucilor vopsite, al conurilor, al fundelor, al crengutelor si daca vrei poti folosi si lumanarele colorate.
-Eu fac in fiecare an coronite de asezat pe usa de la intrare, tot cu ajutorul materialelor de care ti-am zis.
-Din materiale textile poti face mici pernute in forma de stea, de inima, sau clopotel. Materiale pot fi rosii sau verzi, in carouri de rosu si verde sau in orice alta culoare.
-Le poti face din cel mai simplu aluat fursecuri-talisman. Tot in forme adecvate sarbatorilor, le legi cu un snur rosu si vor arata exact ca cele mai dragute coliere. Aluatul trebuie colorat cu ajutorul colorantilor alimentari .
-Din carton colorat poti face suporturi de lumanari sau pahare.
Nu stiu daca sunt cadouri potrivite pt. colegii tai dar sunt nimicuturi pe care eu le realizez cu copiii la abilitati practice. Poate ceva iti va fi de folos.

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 18 ani, 3 luni
Andrei Serban: 14 ani, 8 luni
am nascut deja!

16.12.2003 3:16     citat 

Eu le-am oferit unora din colegele de birou cateva decoratiuni de pom si un suport de lumanarele bradut. Plus felicitari!

Anul trecut au primit un Mos Craciun de ciocolata, un cosulet si floricele uscate si parfumate.

Rox

sus

Denunta
SMOKY

16.12.2003 9:46     citat 

..eu iau cards si lipesc pe ele cite o ciocolatica in forma de brad,om de zapada,mos(se gasesc 9 la cutie)...sau pungute haioase cu bomboane,alune...se gasesc gata facute si au cite o crenguta de brad
..am mai dat cards si cite un glob sau buchet de trei globuri legate cu fir argintiu sau auriu,..
..luminarele ....
...nu stiu ce idei sa-ti mai dau...poti face tu aranjamente..sau pungute..si pui la fiecare o lumanare,un glob si o ciocolata mica..legi punguta la git cu fundite verzi,rosii,albe,aurii sau argintii...se gasesc pungute ornamentale sau cutiute...

sus

Denunta
cleomax

Copii
James: 36 ani, 8 luni

16.12.2003 11:13     citat 

pannetone(cred ca asa se scrie confuz ) de la tjmaxx, au unele mici in jur de $5/ buc, sunt deja frumos impachetate si deloc rele la gust.

sus

Denunta
SMOKY

17.12.2003 1:31     citat 

..la noi alea mari sint aproape 5 dolari..adica cele de vre-un pound..alea mici sint 1.50 aproape 2....
..prietena mea a dat la servici cite un pannetone mic ...

sus

Denunta
loky

13.12.2005 9:42     citat 

Hello!
Va rog sa ma ajutatzi si pe mine cu niste idei pentru cadouri de Craciun.
Trebuie sa-i fac un cadou unui coleg de clasa si N-AM NICI O IDEE!!!! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Acest coleg are vreo 17 ani si habar n-am ce sa-i cumpar, as vrea sa-i iau ceva simbolic si sa-i si placa dar......NU STIU CE plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist confuz confuz confuz
Am ajuns in situatia asta in urma tragerii la sorti a unui biletzel cu numele lui (asha facem noi inainte de Craciun.... ochi peste cap )
PLEASE HELP ME !!!!![color=red][/color]

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 6 luni
MICA: 11 ani, 3 luni

13.12.2005 10:06     citat 

io bag de seama, ca voi, fetilii care ati scris pana acum nu prea locuiti in romanica, nu? ca nu prea stiu sa fie obiceiul asta pe meleagurile noastre.
eu zau ca nu am nici un chef sa-mi cadorisesc colegele, cu atat mai mult cu cat sunt niste pramatii ordinare, niste babatai cu care nu prea ai de conversat.
dar... imi aduc in vremurile de mult apuse cand eu eram naiva si credeam ca sunt de treaba amicele de la serv, ca aduceam fiecare cate ceva de papa specific de sezon si asta tinea loc de cadou si petrecere de sarbatoare sau organizam o tombola si fiecare aducea un obiect in valoare de x lei. numerotam obiectele, trageam la sorti biletelele si asa, toata lumea era fericita.
sorry pt ca nu-am dat idei, dar sunt intr-atat de oftique pe colegele mele, incat nu m-am abtinut.
DACA ar fi altfel atmosfera la serv, probabil ca as opta, asa cum au spus si fetele pt ceva specific de sezon: lumanarici, ornamente de pom sau pt decorat casa sau cd-uri cu colinde.

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 20 ani, 9 luni
Sarah Elisa: 14 ani, 4 luni

14.12.2005 8:14     citat 

Si eu am avut aceeasi problema in ultima saptamana. Intr-o alergatura nebuna, de la un magazin la celalat, ca sa gasesc ceva ieftin si care sa-mi placa in acelasi timp.
A fost totusi placut, pentru ca eu am luat cadouri celor dragi din familie si pentru prieteni. Oricum, ca sa trec direct la subiect, am cumparat asa: jucuri pentru copii gen scrabble, puzzle, teacher table, un set care contine tot felul de obiecte cu care poti face magie si cam atat la capitolul pustime. Apoi, niste esarfe frumos colorate pentru fete, cateva cravate pt baieti, cateva suporturi pentru fotografii in diverse forme si culori, cateva agendute tip jurnal cu cheita (pentru dom'soare) si cateva pixuri in forme ciudate impodobite cu fulgi, stelute, pietricele etc,, niste sticle ornament pentru bucatarie, umplute cu tot felul de legume, care arata foarte frumos, fulare, cutii muzicale pentru bijuterii... restul, chestii obisnuite, vestimentare, un sal, papuci de casa, pijamale, etc...
Cam atat contine lista mea de cadouri si sper sa va puteti inspira. Daca nu, eu nu pot decat sa va urez sa aveti parte de cumparaturi cat mai dragute. Si inca ceva, cumparati-va si voua ceva, neaparat. trag cu ochiul

sus

Denunta
ligiaG

Copii
stefan rares: 17 ani, 7 luni

14.12.2005 5:22     citat 

poti oferi si lumanarele parfumate
(ma gandesc sa la iei la toti la fel,dar esente diferite ,in functie de felul fiecaruia. trag cu ochiul

sus

Denunta
mihaelak

Copii
Vanesa Maria: 16 ani, 8 luni
Alexandra Andreea: 15 ani, 6 luni

14.12.2005 10:35     citat 

Lumanarile sunt o idee foarte buna trag cu ochiul

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 18 ani, 9 luni

15.12.2005 8:01     citat 

madeline scria prin 2003 rad...dar merge si acum subiectul...
daca ai talent la desen poti sa faci o caricatura fiecaruia...sau confectioneaza tu o felicitare si pune copilul sa o picteze
mie kestiile astea hand-made mi se par faine zambet

sus

Denunta
nightwish

Copii

15.12.2005 8:55     citat 

----------
loky a scris:
Hello!
Va rog sa ma ajutatzi si pe mine cu niste idei pentru cadouri de Craciun.
Trebuie sa-i fac un cadou unui coleg de clasa si N-AM NICI O IDEE!!!! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Acest coleg are vreo 17 ani si habar n-am ce sa-i cumpar, as vrea sa-i iau ceva simbolic si sa-i si placa dar......NU STIU CE plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist confuz confuz confuz

----------

hai bai ca noi am batut campii aici si de fapt copilul asta voia o idee pentru un pusti de 17ani..pai la varsta asta se va bucura daca primeste un CD/DVD cu un film fain(comedie , ca sa fii sigura...genul American Pie) sau un joc...acu tre sa stii daca il pasioneaza sau nu si ce anume sau muzik(ca sa nu dai o avere, poti sa iei de pe piata "neagra") ; poti sa-i iei o revista playboy foarte fericit si leaga-i si o crengutza de brad sau ma rog, decoreaz-o ca de Craciun; o carte(daca e genul..unii nu prea sunt ochi peste cap ); o figurina de lut haioasa...
astea-s asaaa, generale..daca il si cunosti bine ai putea sa-i iei ceva pe gustul lui..in functie de ce e pasionat.

in mod cert nu cred ca se va omori sa primeasca lumanarele, felicitari si alte "dulcegarii " foarte fericit ...si e si normal la 17 ani trag cu ochiul

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 20 ani, 9 luni
Sarah Elisa: 14 ani, 4 luni

15.12.2005 9:22     citat 

Nightwish, eu am intrebat-o pe nepotica mea (14 ani) ce si-ar dori de Craciun si mi-a dat cateva alternative. Ia sa auzi: un telefon mobil cu camera, sau o combina muzicala, eventual un calculator mai ieftin... scot limba
Trebuie sa recunosc, astia mici din ziua de azi stiu ce vor: cool!

sus

Denunta
nightwish

Copii

15.12.2005 9:54     citat 

da mai, dar fata asta ii ia unui coleg zambet
in mod sigur stiu ce vor foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore