· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > burtica prea mica...?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor burtica prea mica...?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
diduta

01.02.2004 10:51   burtica prea mica...?  citat 

Sunt si eu o viitoare mamica in luna a saptea. Intrebare: vi s-a parut vreodata ca aveti burtica cam prea mica? Ca parca ..nici n-ar fi....Se poate sa fie copilul micut, nedezvoltat? (Desi simt ca misca viguros)

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 16 ani, 1 luna

02.02.2004 1:55     citat 

Atata vreme cat medicul tau te-a vazut si nu si-a exprimat ingrijorarea in aceasta privinta nu cred ca trebuie sa iti faci griji. In mod normal daca e ceva in neregula cu bebele tau el iti va spune.
Eu sunt in luna a sasea si nu pot spune ca am o burtica prea mare. Er a chiar amuzant prin lunile 3 si 4 cand fetele noi de la yoga prenatal ma intrebau daca eu chiar sunt insarcinata. Cred ca depinde si de corpul pe care il ai....Eu sunt mai "subtirica" asa ca si burta e pe masura puterilor mele foarte fericit zambet

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 17 ani, 6 luni

02.02.2004 10:41   Re: burtica prea mica...?  citat 

----------
diduta a scris:
Sunt si eu o viitoare mamica in luna a saptea. Intrebare: vi s-a parut vreodata ca aveti burtica cam prea mica? Ca parca ..nici n-ar fi....Se poate sa fie copilul micut, nedezvoltat? (Desi simt ca misca viguros)
----------

Nu-ti fa griji - dimensiunea burticii nu are nici o legatura cu bebele!

Daca ai pastrat poze de la echo - in functie de lungimea femurului, a diametrului bi-parietal si nu mai stiu ce era - poti sa calculezi pe babycenter.com greutatea si inaltimea aproximativa a bebelui.
De fapt astea ar trebui sa ti le zica si medicul care a facut echo-ul.
O sa caut exact criiteriile si linkul si revin.

Sarcina usoara si bebe sanatos!

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 16 ani, 4 luni
Andrei Serban: 12 ani, 10 luni
am nascut deja!

02.02.2004 11:18     citat 

Nu iti face griji daca totul a fost normal la eco si la control. Nu dimensiunea burticii este relevanta, ci dimensiunile copilului. La mine s-a vazut destul de repede, pentru ca erau muschii destul de relaxati. trist Insa nu e o regula, fiecare organism are reactia lui.

Si s-ar putea sa creasca brusc la un moment dat. O sa vezi! O sa vrei tu sa nu mai fie asa mare! trag cu ochiul Daca ai stii cum sunt eu acum la 40 de saptamani... plang sau sunt foarte trist

Rox

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 11 luni

02.02.2004 11:42     citat 

----------
Roxana_G a scris:
Daca ai stii cum sunt eu acum la 40 de saptamani... plang sau sunt foarte trist

----------

Las' ca-ti trece si tie azi-maine! zambet Nastere usoara de pe acum, ca cine stie daca mai apuci sa iti iei ramas-bun. trag cu ochiul

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

02.02.2004 2:20   Re: burtica prea mica...?  citat 

----------
diduta a scris:
----------

Eu cred ca nu ai de ce sa iti faci probleme, atata timp cat doctorul care te tine sub observatie nu ti-a zis nimic. Si eu am avut parte de o burtica destul de mica si toata lumea imi zicea ca am sa nasc un bebe mic si o sa ma chinui cu el prin maternitate. surprins Ca sa scap de stress, mi-am intrebat doctorul si mi-a zis ca bebe se dezvolta normal, numai ca am eu putin lichid. Si am avut incredere in el si pana la urma am nascut o fetita de 3450g.
Asa ca nu te mai ingrijora si oricm burtica va incepe sa creasca de acum incolo. Sarcina usoara in continuare. sarut

sus

Denunta
Dodutz

02.02.2004 7:01     citat 

Nu-ti face griji!
Am fost la prima ecografie cind eram insarcinata in 18 saptamini si nimeni nu credea ca sint insarcinata. Iar cind eram gravida in luna a 8-a lumea zicea ca sint in a 6-a! De fapt, parerile si uimirile celor neavizati nu fac decit s-o determine pe gravida sa-si faca ginduri negre, nu?
Stai linistita, nu pleca urechea la "vocea strazii", ca totul e ok, daca asa spune medicul!
Ca sa te linistesc, iti zic ca fi-miu a avut 3,500 kg la nastere si APGAR 10.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: