· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > ce sa fac?¿?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor ce sa fac?¿?     
CHITZ

12.06.2007 7:01     citat 

Dilema, iti repet, daca ajungeti la proces, nu cred ca vreun judecator ar concluziona ca esti inapta de a-ti creste fetita! Nu ai serviciu acolo, fiindca -evident - te-ai ocupat d eingrijirea bebelusului, nu ai familie si alte posibilitati materiale, pentru ca esti straina. De aici nimeni nu poate concluziona ca nu poti sa-ti cresti fetita in tara ta sau aiurea!!!! Daca asta iti e problema si-ti vrei copilul, lupta-te pentru el, nu fii prada usoara pentru reaua-vointa a unui barbat care nu te respecta si nu te iubeste si nu accepta ca bebelusul tau sa fie o victima. Acum (esti desigur foarte tanara) ti se pare ca iti poti trai viata, chiar abandonand copilul unuia care poate oferi cel mult o bunastare materiala relativa, insa un copil are nevoie mai mult de atat... Iar mai tarziu vei vedea foarte limpede ca ai gresit, iar parerile de rau, remuscarile te vor chinui toata viata, si atunci va fi prea tarziu sa mai poti schimba ceva. Gandeste-te bine si nu actiona nesabuit, in fond, asa cum ai rabdat mai bine de un an-doi, poti sa mai rabzi pana cand gasesti solutia optima.

sus

Denunta
irra

Copii
Fetita: 16 ani
Fetita: 13 ani, 3 luni
Fetita: 11 ani, 2 luni
Fetita : 5 ani, 7 luni

12.06.2007 7:02     citat 

Chitz te-a sfatuit foarte bine!

Spui ca daca ar fi posibil, ai face orice ca sa pastrezi fetita... confuz Pai evident ca se poate s-o pastrezi!!! E fetita ta! Daca n-ai facut nimic care sa dea asistentei sociale motive sa recomande ca fetita sa nu-ti fie incredintata- de ex. abuz- atunci asa cum s-a spus deja, in calitate de mama, ai dreptul sa pastrezi copilul. Poate se va ajunge la un aranjament in privinta custodiei, in asa fel incat si tatal ei sa poata petrece timp cu ea, insa in nici un caz nu ti s-ar refuza dreptul de a avea grija de ea.

sus

Denunta
dilema23

12.06.2007 8:49     citat 

va multumesc foarte mulf fetelor am sa incerc sa caute un centru special ptr mama si copil si de aiic poate ma vor indruma ei ce trebuie sa fac si cum eu desigur vreu sa pasterz fata sisstenta sociala nu are ce sa imi reproseze ma m purtat si ma port bine cu fetitza toate vizitele la medic la am la zi si as amai departe mie nu de asta imi este frica ca mei nu are ce sa imi gaseasca gresit va multumesc incaodata am sa va tin la curent

sus

Denunta
denig

Copii
Denisa Andreea: 16 ani, 4 luni

12.06.2007 9:12     citat 

Tine cont de sfaturile lui CHITZ care sunt foarte bune.Nu se merita sa stai langa un astfel de om dar se merita sa lupti pentru copilul tau.Trebuie sa fi tare pentru fetitata si sa nu mai fi atat de pesimista cum ca el ar castiga custodia.Nu se poate asa ceva,tu esti mama si tu ai grija de ea.Fruntea sus.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 15 ani, 7 luni
Pufarina: 11 ani, 5 luni

13.06.2007 11:34     citat 

tu spui ca nu ai acte, ca nu esti legal acolo.
nu stiu in ce tara esti, dar cel putin in tarile europene, din cate stiu eu, poti sa ceri reintregire de familie cu copilul minor cetatean al tarii respective. deci tu poti sa obtii drept de sedere pana face copilu 18 ani in tara resp, fiindca copilu este cetatean al tarii, este minor, si tu esti mama lui...
incearca sa vezi ce poti face si pe partea asta
o data obtinut dreptul de sedere legal, va fi mai usor sa gasesti de lucru, eventual gradinita la fata, ceva asistenta sociala... asta in caz ca te hotarasti sa te desparti de el..

mult succes

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 28 ani, 11 luni
alexandru ioan: 21 ani, 7 luni

13.06.2007 2:32     citat 

dilema eu cred ca tipul asta te santajeaza cu chestiile care ti le spune. Asculta sfaturile fetelor, poate nu stii prea bine cum sa apelezi la un ajutor, nici eu nu stiu, si nu stiu ce m-as face in situatia ta, dar daca nu vrei sa nu plangi mai tarziu si sa regreti, lupta acum. Cred ca poti lupta, iti trebuie doar incurajari, si vad ca fetele te sustin si te invata o gramada de lucruri bune. Sper ca nu esti in vreo tara araba, de unde am auzit ca este foarte dificil sa pleci (nu stiu daca e si adevarat). Fii puternica daca vrei o viata buna pentru tine si puiul tau!

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 23 ani, 6 luni

13.06.2007 2:59     citat 

In ce tara te afli ca , este imposibil sa nu existe servicii sociale in zona unde locuiesti, daca nu te descurci cu limba ceri translator, e nbine sa explici si atitudinea lui legat de copil , in afara de partea financiara.
Cat despre faptul ca esti ilegala poti rezolva prin faptul ca le spui starea lucrurilor si ei vor face toate demersurile, sunt slabe nesansele sa fii expulzata cu un copil sub 1 an.
Intai trebuie preluat cazul de serviciile de imigrare,analizat,poti face apel eventual , deci nu te va trimite nimeni peste noapte , stiu eu unde.

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

13.06.2007 4:36     citat 

Pana una ,alta trag cu ochiul eu propun sa deschizi fereastra de mai jos:

http://www.parinti.com/modules.php?name...2&start=45

Nu e doar parerea mea personala zambet , sper sa ma insel eventual.

sus

Denunta
twin

13.06.2007 7:02     citat 

CHRISSDY, gand la gand. trag cu ochiul

sus

Denunta
fluffy

13.06.2007 7:21     citat 

Mais, bien sur. zambet

sus

Denunta
dilema23

13.06.2007 10:53     citat 

daca voi asta credeti e treaba voastra nu am ideea cine e aceasta fata povestea mea e reala.un singur lucru va spun nu judectii oameni prea repede ca va putei si insela multumesc si celorlalte fete ptr raspunsuri sunt intr o tar europeana deci nu e greu de plecat adevarul ca da ma cam ameninta el de fiecare datat cand ii ziceam ca vrau sa plec ca nu am unde ma duce si el imi va lua fata
Ps un singur lucru am observat aci pe acest forum ca voi cela mai vechi inregistrate speriatii toti ceilalti membri mai noi mai usor cu paranoia ca nu toata lumea e rea sau falsa unii chiar zic adevarul

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 15 ani, 7 luni
Pufarina: 11 ani, 5 luni

13.06.2007 11:33     citat 

fata este in spania, daca va uitati la titlul subiectului o sa vedeti semnul ala de intrebare cu capul in jos, care se foloseste doar in lb spaniola. fata are tastatura spaniola, deci ma indoiesc ca si-a cumparat special tastatura aia ca sa inventeze o poveste lacrimogena.
eu personal o cred fiindca am auzit en povesti cu fete maritate cu straini carora li se intampla diverse lucruri...
e drept ca pe forumul asta s-au si inventat multe si chiar s*au iscat conflicte din cauza asta, insa au fost si atatea povesti pe bune.

cum ziceau si alte fete, dilema, e mai bine sa incerci sa lupti acuma ca sa nu iti dai cu pumnii in cap mai tarziu.
am asa un feeling ca esti si foarte tanara, caci daca aveai mai multi ani nu cred ca iti puneai problema sa lasi copilul si sa pleci...
nu este usor insa ai sanse sa iti joci cartea corect si sa ai sansa ta acolo unde esti.... gandeste-te ca daca lasi copilul si pleci, ani de zile nu o sa mai dormi linistita intrebandu-te ce face si unde este...

vezi ca la centrele astea pt mama si copilul or sa te intrebe daca el te abuzeaza, e violent, te bate... daca el e ok si nu face nimica rau , e doar indiferent, s-ar putea sa nu ai sanse acolo...
eu cred ca ar trebui sa mergi la politie si sa incerci sa iti clarifici situatia cu actele.. sa obtii drept de sedere si de munca legal, ceea ce -cum am mai zis- ca mama a unui copil cetatean spaniol - daca nu ma insel - cred ca vei obtine.

eventual intreaba alte fete care sunt in spania, sunt multe pe forum, si ele poate stiu ceva secrete ale legislatiei de acolo. poate e vreuna chiar in orasul in care esti si poti discuta mai multe, daca este dispusa sa te ajute....
multa bafta!

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

13.06.2007 11:50     citat 

Dupa cum vezi ti-am raspuns si serios desi logica mea spune sa ma abtin,recitind postarile tale m-a dus cu gandul la acest joc care vad ca nu se joaca cu cartile pe fatza sau dupa anumite reguli.

Ce e ciudat e ca ai avut timp sa ajungi la concluzia ca membrii mai vechi pe forum sunt ceva gen sperietori sau ... in fine, cand si cum ai avut timp sa ajungi la aceasta concluzie iar e un semn de intrebare.
Timp la fel de mult nu ai avut insa sa faci putina lumina in povestea ta si raspunzi la intrebarile celor care intradevar vor sa te sustina moral si sa-ti dea sfaturi utile,pana in prezent toata povestea ta e extrem de ambigua si automat apar multe semne de intrebare.

Daca esti intrun stat european precum spui,atunci nu locuiesti acolo ilegal, poate sunt restrictii in privintza dreptului de munca cel mult, dar avand in vedere ca ai o fetitza sub 1 an si te ocupi de cresterea ei, precum spui atat timp cat nu esti prinsa lucrand ilegal,nu vad care ar fi fondul amenintzarilor si presiunilor la care ai putea fi supusa(chiar si atunci te-a procopsi cu o amenda consistenta dar tot nu te va deporta nimeni).

Sa stii ca toti suntem oameni , dar si jocurile astea au un rost si o limita, eu as numi interventia mea anterioara precautie.
Sa ne auzim cu bine! zambet

sus

Denunta
AncaTanner

Copii
R: 14 ani, 6 luni
M: 10 ani, 7 luni

15.06.2007 9:17     citat 

pai daca e in spania ar fi usor...ca romania a intrat acuma in comunitatea europeana..eu pina anul trecut in spania traiam...dilema, du-te la primarie (ayuntamiento) cu pasaportul si impatronamentul si cere tarjeta comunitaria...aia iti da drept de sedere legal...odata obtinut dreptul de sedere ( mai ales ca zici ca fata e cetatean, ti-l da clar) poti obtine pe cel de munca...Si inciteva luni ai luat fata si te-ai mutat...nu mai sta s ate injoseasca si nu crede ca tot ce zice el e sfint..el te santajeaza...

[/url][/img]

sus

Denunta
vyronis

28.07.2021 10:06     citat 

VZOc197.5BettCHAPRougLuchJustShouMaurChriMaryTescXVII
HaroMagiToCAMummAlisXIIIMixeSebaLiveJameCocaXVIIArth
FirsMatiThisBrilHastVIIIvitrFutuIrenMPEGDoveWorrAngu
ChogFiskOreaPerfLotuAccaJacqKrisPushVivaAuroElecJohn
WilhEnayJazzSelaLinuNeriCalvVentBillChriJoanFeliRitc
CharMoshXVIIHighMiniKennOscaSpliNormPaliXVIIAnneRola
JulePawediamViewDefoZoneFuxiAdamJerkRobeZoneMarkZone