· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > pozitia lui bb in masina
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor pozitia lui bb in masina     
ttcrissy

19.12.2003 9:12   pozitia lui bb in masina  citat 

Desi in cartzulia care insoteste scaunul de masina scrie ca poti aseza pe bb si pe locul din dreapta fata (daca acesta nu are airbag) o colega de serviciu sustine ca este interzis sa tii pe bb pe locul din fata motivand ca acesta este locul cel mai expus nenorocirilor in caz de Doamne Fereste.

Zilele trecute am avut nevoie sa merg cu el la spital si l-am asezat in fata, langa mine...ca daca nu ma vede incepe sa planga si nu are inca greutatea necesara mersului cu fata spre sensul de mers. Toate bune si frumoase...dar eu nu mai vedeam nimic in oglinda din lateral dreapta...desi am dat scaunul cat se poate de mult spre spate.

Lasand la o parte legea de circulatie din Romania, unde ar trebui asezat bb in masina cand acesta e doar cu mami, care conduce? Voi cum faceti?

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

19.12.2003 9:19     citat 

Cris si la noi este interzis sa pui copilul in scaunul din fata, si cred ca peste tot e la fel. Pentru asta aseaza-l cu scaunelul in locul din spate dreapta. Asa bb al tau o sa te vada din profil si daca ii si vorbesti atunci poate ca nu o sa mai plinga. (asa faceam cu napotica mea, si a functionat). A!... Soacra mea a luat o amenda piperata pentru ca a pus scaunelul in fata!
Ana

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Marcus: 13 ani, 7 luni
Milo: 10 ani

19.12.2003 9:20     citat 

Pe locul din spate, categoric, intotdeauna. Al meu cel putin, pana la un an a stat cu fata spre geamul din spate, ca la carte. Si eu am mers cu el cu masina, doar noi doi, de nenumarate ori, dar de regula adoarme in masina, al tau nu?

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 17 ani, 4 luni
Maya: 11 ani, 4 luni

19.12.2003 9:32     citat 

Ca la carte se pune si in fata si in spate, cu conditzia ca in fatza sa nu fie airbag....dar probabil ca in anumite tari exista o legislatie clara care interzice sa-l pui in fatza, in Noua Zeelanda am vazut ca e ok.
Pana te interesezi cum e in Romania pune-l si tu in asa fel incat sa te poata privi cu coada ochiului, in diagonala iar la semafor intoarce-te spre el shi maimutzareshte-te rad

sus

Denunta
daniluca

19.12.2003 10:17     citat 

Si aici te mai lasa sa-l pui in fata daca n-ai airbag insa eu niciodata nu am pus copilul in fata....numai in spate si am avut o oglinduta speciala pe geamul din spate ca sa o vad....
De plans plangea n-avea grija, uneori cu sughituri dar aveam treaba ce era sa fac...daca legea iti permite sa-l pui in fata si tu te simti mai bine asa...pune-l acolo....
Daca vrei sa stii insa care e cel mai sigur spot in masina pentru copil, este in spate in mijlocul banchetei...asa spun statisticile... trag cu ochiul

sus

Denunta
Cora

19.12.2003 10:40     citat 

In statul in care-s eu este interzis sa asezi un copil mai mic de 8 ani in fata, pe locul din dreapta... cunoscut de multi ca "locul mortului". De fapt, pina la 80 lbs (`36 kg) sau 6-8 ani virsta, nici nu ai voie sa ai copil in masina fara car-seat sau booster-seat.

Eu am optat pt. locul din spate dreapta pt. booster-seat, ca sa pot sa am acces la copil usor cind sint la volan, ca sa-l pot vedea si in oglinda retrovizoare si, cel mai important, sa nu coboare niciodata direct in strada exclamatie ... asta fiind valabil doar cind ai un singur copil. zambet

sus

Denunta
SMOKY

20.12.2003 12:00     citat 

http://www.babycenter.com/car-seats

sus

Denunta
daniluca

20.12.2003 12:04     citat 

Codrut drag, fata intreaba daca legea permite...uite ca desi California e cel mai politienesc stat din US aici legea nu interzice sa pui copilul in fata daca masina nu are airbag...spune doar ca nu recomanda sa pui copilul in fata daca ai airbag la masina.... trist
Legal, poti pune copilul in fata..ca nu e si safe asta este altceva....am spus deja... scot limba
http://www.dmv.ca.gov/pubs/hdbk/pgs47thru51.htm

sus

Denunta
SMOKY

20.12.2003 12:12     citat 

http://www.saferchild.org/carseat.htm

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

20.12.2003 1:32     citat 

si in germa ai dreptul, daca nu este airbag. eu am mai vazut copil pus in fata, intr-adevar parea mai comod. masina cred ca era un smart. nici nu ai cum sa-l pui in spate foarte fericit
eu n-am incercat niicodata, imi era frica, ca o sa ma uit la el, nu la drum trag cu ochiul
dar de ce urla in scaun? nu cumva a venit timpul sa il pui cu fata la mers? noi mai ascultam radio-ul sau cantam sau ii povestesc ceva.

sus

Denunta
Cora

20.12.2003 4:53     citat 

----------
daniluca a scris:
Codrut drag, fata intreaba daca legea permite...uite ca desi California e cel mai politienesc stat din US aici legea nu interzice sa pui copilul in fata daca masina nu are airbag...spune doar ca nu recomanda sa pui copilul in fata daca ai airbag la masina.... trist
Legal, poti pune copilul in fata..ca nu e si safe asta este altceva....am spus deja... scot limba
http://www.dmv.ca.gov/pubs/hdbk/pgs47thru51.htm
----------

bei, nu intelegi ca la noi nu ai voie sa-l pui pe copil pe scaunul din fata? uitashi ca sintem in US dar in state diferite? aici luara decizia acum vreun an dupa niste accidente stupide cu copii aflati pe locul din fata dreapta... scot limba ... ne, ca va taiaram la stat politienesc... la astea... scot limba

io i-am raspuns fetii cu ce-i la mine, ca de legile din RO habar nu am... scot limba

sus

Denunta
ttcrissy

20.12.2003 2:20     citat 

Va multumesc pentru raspunsuri. sarut sarut sarut
In Romania legea nu mai interzice pozitionarea copilului pe locul dreapta fatza...insa te obliga sa folosesti un scaun adaptat varstei si inaltimii. Deci poti sa il asezi si in fata atata timp cat e in scaunel si are centuri potrivite si nu ai airbag (iar la noi la masina nu este).

Cred ca pana face cele 10kg ca sa il pot pune cu fata am sa il mai pun pe locul din dreapta fata, apoi va trece in dreapta spate ca ma va putea vedea.... Oricum...nu mai este mult pana la acest target...cel mult 2 luni zambet (acum are 9kg).

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

20.12.2003 2:35     citat 

eu incercam sa-ti sugerez sa nu tii cont de cele 10 kg. exact pe la 6 luni, eric nu a mai avut rabdare in scaun pentru ca nu vedea in fata. si i-am schimbat scaunul. de fapt nici nu mai incapea in primul scaun ca lumea, el era prea lung. presupun ca andu sta in fund, asa ca poti linistita sa ii schimbi scaunul... sau suporti zambet

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Marcus: 13 ani, 7 luni
Milo: 10 ani

20.12.2003 6:02     citat 

ttcrissy draga, david la un an avea noua kilograme, am intrebat pediatrul si mi-a spus ca da, pot sa il pun in masina cu fara spre directia de mers. Deci cred ca poti linistita sa faci acelasi lucru, si sa-l pui in spate....
Andreea

sus

Denunta
andreeeea

Copii
Patrick: 17 ani, 3 luni

21.12.2003 9:19     citat 

de ce e mai safe sa stea cu spatele la directia de mers decit cu fata?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: