· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > pozitia lui bb in masina
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor pozitia lui bb in masina     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

21.12.2003 5:47     citat 

----------
andreeeea a scris:
de ce e mai safe sa stea cu spatele la directia de mers decit cu fata?
----------

Ma bag si eu ca musca-n lapte zambet, pentru ca (inca) nu avem copii ...
Daca sta copilul cu spatele la directia de mers, atunci ii sprijina scaunul capul, in timp ce atunci cand sta cu fata nu este posibil acest lucru.
Trecand peste faptul ca cel putin la masina pe care o avem acum nu am putea transporta copilul in fata din cauza airbag-ului, si daca am avea masina fara airbag in fata dreapta as transporta copilul in spate, tocmai din motivul numit si de Cora, ca locul din fata dreapta e cunoscut si sub numele de 'locul mortului'. Si nu este o superstitie, ci am fost de multe ori atenta cand am citit/auzit despre accidente, ca soferul a scapat in timp ce persoana care statea in fata in dreapta a murit. Am discutat si cu altii despre asta, si motiv 'stiintific' nu am gasit, doar ne-am gandit ca probabil in cazul unui accident soferul incearca pur si simplu in subconstient sa isi salveze viata proprie si 'manevreaza' masina pe masura. Locurile din spate sunt oricum mai putin periculoase (la accidentele frontale, desigur!), dat fiind ca sunt 'in randul doi', dar nu stiu care dintre ele e mai sigur.

Just my 0,02$ ...

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 17 ani, 11 luni
Richard: 16 ani, 5 luni

21.12.2003 6:31     citat 

de obicei se recomanda ca bebelusul pana la varsta de un an sa fie asezat cu spatele deoarece capul copilului se spune ca este de cinci ori mai mare decat trupul lui comparativ cu capul uni adult care este mult mai mic in raport cu corpul. In acesta situatie in caz de accident daca copilul este pozitionat cu fata nu are putere sa-si sustina greutatea capului... de aici trageti voi concluzii care ar fi repercursiunile.
Cel mai sigur loc in masina este pe bancheta din spate la mijloc deoarece daca masina ar fi lovita din laterale s-ar ajunge mai greu pana la scaunul copilului, iar daca masina ar fi lovita din fata si din spate sunt centurile de siguranta care ancoreaza scaunelul si care protejeaza.
Eu nu as recomnda pozitionarea copilului cu fata pana cand copilul nu are varsta de un an si pana cand nu isi sustine cu foarte mare precizie capul.
Mai bine sa planga atat timp cat conduc decat sa-l am handicapat o viata intreaga.
ATENTIE MAMICI ... tentatia de a lasa copilul sa vada mai bine si sa ne vada mai bine este mare dar ganditi-va de o suta de ori inainte de a lua o decizie.

sus

Denunta
ttcrissy

21.12.2003 9:48     citat 

Sint foarte constienta de riscurile aseazarii lui bb in fata...sper sa nu mai am nevoie sa conduc eu...pana face cele 10kg ca sa il pun cu fata spre sensul de mers sau poate reusesc sa il conving sa nu mai planga. Data trecuta am prestat toate cantecelele din repertoriu si toate strambaturile...dar nu a tinut...si asa m-a convins sa il iau in fata. Adevarul este ca eu nu prea l-am lasat sa planga si daca il vad ca se invineteste de plans...ii cam cedez, asta pentru ca de obicei ne intelegem de vorba buna.
La 8 luni ale lui prefer sa il tin cu spatele spre sensul de mers...asa ma simt eu mai in siguranta. Sa va spun ca in ziua in care am folosit prima data scaunelul auto tati l-a si pupat pe unu in spate nervos ? Bine, nu a fost ceva foarte serios...dar oricum...bine ca bb era in scaunel bine ancorat.

Referitor la locul din mijloc spate...cartulia scaunelului nu recomanda utilizarea lui. Singurele pozitii admise de producator sint 3: drepata fata (daca nu e airbag), respectiv spate dreapta+stanga. Chiar e si o poza in care arata ca pe locul din mijloc NU se pune scaunul.
Uf, sa ne rugam la Dumnezeu sa ne fereasca de accidente.

sus

Denunta
ani

Copii
David Valentin: 18 ani
Daria Stefania: 14 ani, 3 luni

22.12.2003 2:27     citat 

noi de-abia am schimbat scaunul lui Dav acum cateva zile.
Mi l-a montat in masina o politista care a facut un curs specializat in acest domeniu (si nu am platit nimic pentru asta ). Mi-a spus ca cel mai sigur loc pentru un car seat este centru spate. si asa am facut.
dupa ce am ascultat-o pe tipa asta vorbind despre fel de fel de accidente care se pot intampla din cauza ca nu utilezi scaunul sau ca il utilizezi incorect, si dupa ce am vazut niste poze reale legate de acest lucru , m-am hotarat sa fiu mai responsabila si sa aplic legea ca nu degeaba e asa de dura...
pe aici exista un slogan pe care am de gand sa mi-l lipesc pe masina: "buckle up your child always" ("pune-i intotdeauna centura copilului tau")
numai bine,

sus

Denunta
ttcrissy

22.12.2003 10:08     citat 

hehe...la noi cred ca politistii nici macar nu stiu ce e ala scaun pentru masina, d'apoi sa mai faca si cursuri prostit . Da Doamne sa ma insel.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: