· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > lovituri-ce facem?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor lovituri-ce facem?     
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 6 luni

26.03.2004 5:24   lovituri-ce facem?  citat 

asta mica a mea(7 luni) a inceput sa descopere ce e in jur si e o super agitata si evident ca se loveste destul de des...ultima faza: a sarit din carutz (o secunda doar m-am intors si a si plonjat in freza...de obicei o tin in hamuri, dar acu' ceasu' rau!)...evident plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist . am masat-o eu, dar nu stiu, se poate pune gheata ca la aia mari? ca mie mi s-a parut prea rece ptr ea...

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 9 luni
Hanna: 16 ani, 4 luni

26.03.2004 6:02     citat 

da, sigur. gheata sau ceva rece.

sus

Denunta
cristinasabau

26.03.2004 6:09     citat 

Ceva rece ,si pus destul repede .
Oricum la cat sunt ei de neastamparatii prostit trebuie sa vim super atenti socat

sus

Denunta
SMOKY

26.03.2004 6:20     citat 

..poti pune gheata intr-o cirpa si asa e mai putin rece...pe vremuri bunica mea ne apasa pe cucuie cu minerul unui cutit de metal sau cu o lingura de metal...

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 18 ani, 1 luna
Richard: 16 ani, 7 luni

26.03.2004 6:33     citat 

Lingura de metal e buna.

Ei de acum trebuie mare atentie... La mine Alex nu sta fara hamuri in carut, scaunel de masina, scaunul unde mananca ... si sa-l vedeti cum ma ajuta si-mi da curelele sa le inchid...

sus

Denunta
ddelia

29.03.2004 9:21     citat 

Si eu practicam metoda cu gheata. Pe linga faptul ca alina durerea, impiedica formarea vinatailor si a cucuielor sau erau mai mici.
Dar de curind o prietene mi-a spus ca medicul ei i-ar fi interzis sa foloseasca gheata la lovituri motivind ca in felul asta nu poti vedea daca lovitura este superficiala sau mai profunda.
Voi ce stiti? Acum chiar ca nu stiu cum e mai bine, sa punem gheata sau nu? trist

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 19 ani, 1 luna

29.03.2004 9:27     citat 

Lama unui cutit sau lingura de metal.

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 19 ani, 4 luni

29.03.2004 10:40     citat 

trebuie avuta mare grija cu cazaturile astea, si Diana mea e foarte neastamparata, a cazut de nenumarate ori si tare ma sperie chestia asta, uneori ma intreb cum de se ridica imediat, rade si merge mai departe, ca eu una daca as fi cazut, cum cade ea, muream de durere...
din fericire sunt totusi foarte elastici...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: