· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > scaun auto
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor scaun auto     
marusca12

Copii
Johann: 13 ani, 7 luni

09.10.2007 4:00     citat 

Poate nu sunt bine fixate. La noi in instructiuni scria sa pui ceva sub scaun ca sa nu uzeze canapeaua si am pus o paturica si sta super.
Referitor la transpiratie e jale, ca si noi am luat cu sintetic, am uitat de amanuntul asta si acum i-am pus pur si simplu doua prosoape de bumbac pe care le-am taiat ca sa trec centurile si nu mai transpira deloc aproape. O sa mai gauresc unul mai mare ca sa am de schimb si am iesit oeftin, rapid si comod.

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

12.10.2007 9:58     citat 

saptamana viitoare trebuie sa cumpar alt scaun auto. grupa lll.
nu pot sa ma hotarasc intre Romer si Maxi Cosi gr lll (peste 15-18 kg).
ce nemeultumiri aveti cele ce folositi unul dintre aceste modele?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

12.10.2007 10:10     citat 

Eu cred ca amandoua sunt bune, adica scaunele celor doua firme ies bine la testele facute la noi. Dar am o intrebare: ai fost cu copilul la vreun magazin sa testezi scaunele? (da-i mintea romanului a de pe urma! ochi peste cap) Ca eu am cumparat acum cateva luni bune un scaun de masina pentru Mona care iesise bine la teste, l-am tinut in ambalajul original, ca pe atunci oricum nu-l puteam testa, ea avand cam 5-6 luni, si cand l-am incercat acum vreo saptamana doua a fost catastrofa totala. Inca mai incape in scoica, dar sper ca nu va trebui sa iau alt scaun cand nu mai incape in scoica, ci ca ne vom descurca totusi cu cel pe care il avem. trist
E un model de genul astuia:
http://www.more4kiddies.de/shop/images/...4_blau.jpg
si cand trebuie sa ii pun partea aia in fata urla de zici ca o tai.

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 14 ani, 7 luni
Daria: 12 ani, 6 luni

12.10.2007 10:13     citat 

Christa nici daca ii pui o jucarie,ceva...nu vrea??? Dar fara chestia aia din fata nu se poate folosi?

sus

Denunta
Christa

Copii

12.10.2007 10:20     citat 

----------
iulianaem a scris:
Dar fara chestia aia din fata nu se poate folosi?
----------

Nu se poate, aia e tot "shpilul" pentru care a iesit scaunul asa bine la teste, pentru ca se zice ca e mai buna decat centurile (centura masinii se trece prin chestia aia. Parca dupa 15 kg (scaunul e de la 9-36 kg) se ia chestia aia jos, dar pana atunci sunt prea mici copiii.

Bine, nu mi-a urlat tot drumul, candva s-a linistit, dar nici jucaria nu ajuta, ca problema chestiei aleia e ca nu prea are libertate de miscare, deci ar fi greu pentru ea si sa tina o jucarie in mana. Asa arata cand sta in el:

sus

Denunta
nane

Copii
Sorana Maria: 14 ani

12.10.2007 10:31     citat 

Vad ca scaunul e super sigur , nu ma mir ca a iesit asa bine la teste , intr-adevar stai linistit in ce priveste sigurantza copilului , da zau ca si eu as urla cu chestia aia in fatza trist

sus

Denunta
Christa

Copii

12.10.2007 10:33     citat 

nane, eu o inteleg foarte bine ce nu-i convine. trist Ma gandeam ca data viitoare (asta dupa ce trecem la scaunul asta, ca aici fusese doar de proba) sa ii dau macar geaca jos, asa ar avea 1-2 cm in plus. zambet

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 14 ani, 7 luni
Daria: 12 ani, 6 luni

12.10.2007 10:41     citat 

Mititica...Christa iti tin pumnii ca Mona sa se obisnuiasca....ca fetele mele cu siguranta nu ar sta in el.....!!! prostit Eu de exepmplu duc munca de lamurire cu Sara sa stea cu centurile pe umeri...si nu-i chip...am zis ca o sa opresc masina la un politai si sa o sperie un pic...ca alta solutie n-am gasit!!! prostit Iar asta mica daca ramane blocata cu picioare pe undeva sau ajunge cu capul langa marginea patutului...plange pana vomita!!! Cred ca sufera de claustrofobie(parca asa se numeste frica de spatii inguste) ca alta explicatie n-am!!! prostit

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

12.10.2007 11:03     citat 

da
le-a vazut si probat. la el nu e problema pe ce sta doar sa-l duci cu masina. nu comenteaza. vrea doar sa fie rosu. pe unul albastru nu s-a asezat a trebuit doamna sa-mi scoata unul rosu ca sa vada cum sta in el.
deci trebuie sa fie rosu. dar care din ele?
care or fi punctele slabe ale fiecaruia ? si ca pret sunt apropiate !
Christa tu pe care l-ai lua?

sus

Denunta
Christa

Copii

13.10.2007 12:52     citat 

nike, stii modelul exact? M-am uitat la testul din 2007, acolo au testat un Römer Kidfix si un MaxiCosi RodiXR in categoria III.

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 13 ani, 4 luni
Miriam: 9 ani, 5 luni

13.10.2007 1:04     citat 

Christa taman scaun din ala am vrut sa-i cumparam si noi lui Robertel, dar cand a fost vorba de pus copilul in el ....scandal mare. Asa ca am luat un maxi-cosi.

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

15.10.2007 7:27     citat 

Christa m-am uitat la Maxi Cosi rodi XP si Romer Kid Plus. Astea le-am gasit aici. dar eu voi merge la Frankfurt si vreau sa-l cumpar de acolo.
modelel scrise de tine nu stiu care sunt. Poti te rog sa ma ajuti cu o descriere a diferentelor? Modelele de care am scris eu le-am vazut si in catalogul Toys"R"Us de unde ma gandeam sa cumpar.
Eu plec maine dupa masa si mi-ar fi de ajutor ce-mi scri tu daca ai timp.
Oare e vreunul care se lasa pe spate sa poata dormi bb mai comod?

Tot in catalogul mentionat am dedus ca Maxi Cosi XP care il am acum este pana la 18 Kg sau 4 ani. Al meu pui va face curand 3 ani dar bate 18 kg si de aceea m-am gandit sa-l schimb, desi sta f bine in el si capul nu ajunge la marginea de sus. oare il mai pot lasa in scaunul acesta?

sunt intr-o ceata ff densa si trebuie sa ma hotarasc repede plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Christa

Copii

15.10.2007 8:06     citat 

----------
nike a scris:
Christa m-am uitat la Maxi Cosi rodi XP si Romer Kid Plus.
----------

Astea se pare ca-s modele mai vechi, esti sigura ca le mai gasesti aici? Cel putin primul e trecut in testul din 2006 ca fiind inca in comert, dar anul asta nu l-au pomenit. MC modelul tau luase nota bine cu 2,0, iar Römer Kid (fara plus, testat in 2003, deci cred ca e predecesorul celui "plus") nota 2,1, insa detalii nu am despre ele.

La MaxiCosiXR scrie ca in unele masini sta mai stabil scaunul daca se demonteaza tetiera masinii.

La Römer Kidfix scriu ca e foarte bun la manevrare si confort (insa pretul e dat cu "de la 160 euro in sus", in timp ce la MaxiCosiXR pretul e dat cu 139 euro.
Römer Kidfix are posibilitatea de a fi asigurat in plus cu Isofix (asta daca are masina).

Mai e un Concord Lift Evo PT de la 134 euro in sus, tot cu test bun, care zice ca e f. usor de manevrat, insa spatarul inalt ii poate sta in drum soferului cand trebuie sa se uite in spate, si la unele masini (de gen Coupé, nu stiu daca si in romana tot asa ii spune jenat) e posibil sa fie greu de montat. Asta a avut la siguranta la crash frontal doar "multumitor" (3), desi media notei a fost de 1,8.

Eu in catalogul ToysRUs online nu am gasit niciun scaun de masina, desi sunt sigura ca la magazin vazusem. Asa ca din pacate nici nu ma pot uita ce rezultate au avut celelalte scaune la teste.

----------
nike a scris:
Oare e vreunul care se lasa pe spate sa poata dormi bb mai comod?
----------

Asta nu scrie in descrierile de la teste, din pacate, sorry.

----------
nike a scris:
Al meu pui va face curand 3 ani dar bate 18 kg si de aceea m-am gandit sa-l schimb, desi sta f bine in el si capul nu ajunge la marginea de sus. oare il mai pot lasa in scaunul acesta?
----------

Mai, sincera sa fiu nu stiu cum e treaba cu greutatea. Ce ai spus tu stiu si eu, cu marginea de sus a spatarului, dar cum eu am mai degraba problema opusa tie, ca Mona inca n-are 9 kg sa o pun in celelalt scaun (e aproape, dar inca nu-s 9), nici nu m-a preocupat problema. jenat Adica ea mintenas ajunge la marginea de sus a scoicii (depinde cum sta in ea, adica trebuie sa am grija cum o pun ca sa nu depaseasca marginea de sus a spatarului), dar sub 9 kg n-am vrut sa o pun in scaunul urmator. Am facut o singura calatorie cu el (scurta), ca am vrut sa-l testez.

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

16.10.2007 6:59     citat 

Christa iti multumesc pt detalii.
Eu m-am uitat in catalogul tiparit de la Toys valabil pt primavara-vara 2007 (ma gandesc ca mari schimbari nu pot fi pt toamna). Voi vedea si la fata locului modelele (sigur le voi gasi si pe cele de care mi-ai spus tu, mai noi) si voi lua o decizie.
Multumesc mult inca odata.

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

22.10.2007 12:02     citat 

am luat Romer KidFix 190 eur.
copilul super fericit, nu mai dorea sa coboare din masina.
se lasa putin si pe spate pt dormit, dar mai putin decat cel de la grupa anterioara.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: