· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > scaun auto
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor scaun auto     
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 2 luni
Teodora Maria: 13 ani, 2 luni

03.11.2007 10:10     citat 

Römer King TS - 9-18 kg

Nu se da pe spate, adica nu in sensul care banui ca vrei sa zici... ca spatarul sa se lase mai jos.Are un sistem de culisare... scaunul e ca un fotoliu fixat pe un postament, tragi din partea din fata (sezut) si intreg fotoliul se ridica putin din partea din fata, spatarul fiind tras si el. Nu stiu daca intelegi... e ca si cum stai pe un scaun si te dai cu scaunul pe spate, picioarele din spate ale scaunului fiind pe podea si cele din fata ridicate putin. jenat Unghiul dintre spatar si sezut ramane deci acelasi, insa fiind inclinat mai pe spate, e o pseudo-scoica. M-am interesat si nu gasisem nicaieri o varianta care sa mareasca unghiul spatar/sezut. Asta a fost pe primul loc la testele nemtesti dpdv a sigurantei si comfortului, l-am luat si nu-mi pare rau.

E foarte comfortabil, Diana l-a folosit din plin, acum il folosesc la Teodora. E chiar ca un fotoliu in miniatura. Uite si o poza cu Teuta lafaindu-se, asta vara:

http://www.flickr.com/photos/uadela/121...616712813/

sus

Denunta
cruela

03.11.2007 10:17     citat 

stiu sistemul .te intrebam pt ca nu toate scaunele se lasa pe spate la acelasi unghi . unele se dau pe spate mai putin altele mai mult .

dar sunt asa de scumpe
am mai cautat pe net si cica si graco todler safe seat a iesit bine cat de cat (la teste).
nu stiu
eu la tavi am acum unul no name( l-am luat de pe drum odata ca nu mai puteam sa-l pun in scoica cred ca avea 8 luni)
iar teodora are scoica graco care a fost si a lui tavi. e ok dar si ea da semne ca nu i-ar mai conveni . eu o tin linga mine in drepata si cred ca doar asa de sta

sus

Denunta
cruela

03.11.2007 10:21     citat 

am mai vazut unele misto la bebeconfort stii ceva de ele?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 2 luni
Teodora Maria: 13 ani, 2 luni

03.11.2007 10:31     citat 

Iti spun ce-am facut eu, ca am tot paragandit pe seama asta:

- scaunul Dianei i l-am lasat Teodorei. Stiu ca e bun, accidente de masina nu am avut, deci merge lejer
- Dianei i-am luat un scaun de la 15-36 kg care merge cica de la copii in varsta de 3 ani. Drept e ca ea nu avea inca acele 15 kg... avea cam 14, insa e ok, sta bine in el. Adica in 2-3 ani oricum ar fi trebuit sa-i schimb scaunul Dianei si apoi sa-i mai cumpar unul si Teodorei. Asa ramane sa-i cumpar scaun Teodorei cand va avea 4+ ani...

Diana are acum un Concord Lift Protect (Grupa II / III // 15 -36 kg // aprox. 3 ani -12 ani). E si el pe primele loc la teste, la concurenta cu Römer Kid parca (daca te intereseaza, caut). Acu ins acred ca as fi optat pt Römer, care are unul din scaune prevazut cu reglare pe latime a sezutului. Diana e mai subtirica si cred ca ar fi fost bine sa ii mai apropii suporturile acele pe care isi sprijina mana.

Mai e varianta cu scaun 9-36kg, insa alea chiar sunt scumpe...

Din pacate cunosc doar scaunele din testele nemtesti (ADAC si Ökotest... si putine din scaunele prezente aici pe piata se regasesc in acele teste trist )

PS. Ca si pret... Concordul la 89 de eur, Römer Kid ar fi fost 99 eur

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

03.11.2007 11:18     citat 

----------
cruela a scris:
iar teodora are scoica graco care a fost si a lui tavi. e ok dar si ea da semne ca nu i-ar mai conveni . eu o tin linga mine in drepata si cred ca doar asa de sta
----------

Cat cantareste Teodora, are deja peste 9 kg? Oricum scoica e cel mai sigur sistem, atata timp cat capul nu depaseste marginea de sus a spatarului.

sus

Denunta
alpakka

Copii
Gergo: 15 ani, 2 luni
Zente: 12 ani, 6 luni

03.11.2007 11:33     citat 

Referitor la diferenta de pret intre produsele din magazinele din germania si romania. La scaunele romer exista in medie o diferenta de 20-30% (sa nu lu-am cazurile in care este vorba de promotii caci acolo concurenta este si mai acerba). Eu am cumparat un Romer King la pretul de 110 Eur in decembrie acum 2,5 ani, dar era la superpromotie. Inteleg consternarea Dvs, am incercat sa reducem cat mai mult costurile, astfel cu noua colectie din 2008 vom ajunge la nivelul preturilor din Ungaria. Dar daca verificati preturile in urmatorul mod - Germania, Austria, Benelux au cam acelasi niveluri de preturi, Ungaria deja are un nivel mai ridicat cu 15-20%.
Revenind la ce scaun sa cumparati, eu va recomand Romer, dar in primul rand va recomand ca sa-l tineti pe Teodora (6 luni) inca in la nivelul grupei 0 - (trecerea prematura la grupa II ar putea afecta dezvoltarea coloanei vertebrale). A-si trece la grupa urmatoare doar daca
deja se ridica singur si faci pasi in mod independent (adica miscarea este independenta si se tine de pat sau de masa - intelegeti ideea).
In cazul lui Octavian - daca scaunul actual are sistem de fixare in 5 puncte, l-as schimba numai in cazul in care capul lui iese din scaun, sau daca a depasit nivelul de kg admis.
Dar oricum va multumesc pentru ideea pe care mi-ati dat ,si o sa introducem in sistemul nostru de vanzare.

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 13 ani, 2 luni

04.11.2007 1:37     citat 

Cu riscul de a ma repeta, eu sunt super multumita de scaunul de la Bebe Confort Iseos Safe Side cu Isofix. Bratele sunt reglabile si se poate si inclina.
http://www.bebeconfort.com/UK/voiture_iseos_isofix.htm

Vreau sa spun ca m-a super impresionat Axiss. Nu stiam de existenta lui, dar buna gaselnita cu rotirea scaunului pentru facilitarea asezarii copilului.

sus

Denunta
cruela

04.11.2007 9:50     citat 

----------
alpakka a scris:

Revenind la ce scaun sa cumparati, eu va recomand Romer, dar in primul rand va recomand ca sa-l tineti pe Teodora (6 luni) inca in la nivelul grupei 0 - (trecerea prematura la grupa II ar putea afecta dezvoltarea coloanei vertebrale). A-si trece la grupa urmatoare doar daca
deja se ridica singur si faci pasi in mod independent (adica miscarea este independenta si se tine de pat sau de masa - intelegeti ideea).
.
----------

teodora isi ridica capul de la 2 luni. si in carucior la fel .
acum daca nu-i tensionez bine centurile de la scoica se ridica in fund si se benocleaza pe geam . sau sta in coate prostit
ea are deja peste 9 kg. si 67 cm. sta in fund fara probleme .
se ridica singura in fund cind sta culcata in pat.
ma gindesc ca e ok sa o trec in scaunul urmator.

sus

Denunta
Christa

Copii

04.11.2007 10:30     citat 

----------
cruela a scris:
ea are deja peste 9 kg. si 67 cm. sta in fund fara probleme .
se ridica singura in fund cind sta culcata in pat.
----------

Si totusi ... cum ziceam: scoica e cea mai sigura, sau cel putin un scaun care se monteaza contra sensului de mers, pentru ca in cazul unui accident frontal e singura modalitate de a-i sprijini capul, care la un bebelus e disproportional de mare, spre deosebire de adult. Atata timp cat nu ajunge capul la marginea de sus a spatarului, eu as lasa-o in scoica. Mona are acum cca. 80 cm si inca tot incape in scoica.

sus

Denunta
cruela

04.11.2007 10:36     citat 

stiu crista .
incerc sa o mai tin cat mai sta .
cu toate ca umerii ii stau cam inghesuiti .

sus

Denunta
iriss

Copii
Yvonne Maria - Un ingeras minunat
12 ani, 8 luni
David-Alexandru: 11 ani, 2 luni

03.01.2008 12:05     citat 

Eu i-am cumparat un brevi silverline, eu m-am uitat sa fie buretele gros, ca sa nu amorteasca in el la drum lung. Este pt 0-18 kg si pana la 10 kg se pune cu spatele la directia de mers. Are si reductor pt copii mai mici, fiica-mea sta f bine in el, vede si pe geam. Se lasa pe spate in 5 trepte. Si pot merge doar eu cu ea, ca nu se supara, se uita pe geam.

sus

Denunta
Ay

Copii
Y: 11 ani, 10 luni

16.04.2008 3:59     citat 

Salut!Ce inseamna isofix?Eu am gasit un scaun auto Inglesina care imi pare ok in ceea ce priveste raportul pret/calitate - necesitate.E vorba de scaunul pentru 0-19 kg din urmatorul link:

http://www.bestkids.ro/p-533-scaun-auto-moovy.aspx

Cum vi se pare?

sus

Denunta
Christa

Copii

16.04.2008 8:03     citat 

----------
Ay a scris:
Ce inseamna isofix?
----------

http://en.wikipedia.org/wiki/ISOFIX

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

16.04.2008 2:00     citat 

Noi i-am cumparat de curand scaun auto Inglesina Mille Miglia. Pretul a fost de 530 ron, din Metro.
http://www.bestkids.ro/pc-536-18-scaun-...iglia.aspx
Deocamdata, imi vad copilul multumit de el.Inca nu am mers drum mai lung.

rox

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 13 ani, 2 luni

16.04.2008 4:37     citat 

Ay, in mare isofix reprezinta un sistem de fixare sigura a scaunului in masina. Unele masini au in dotare acest sistem. Mai pe larg: http://www.topfeminin.ro/bebe/shop/isofix (poza nu e relevanta)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: