· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > bebe nu are scaun
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor bebe nu are scaun     
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 13 ani, 4 luni
Denis Gabriel: 11 ani, 1 luna

23.10.2007 6:11     citat 

stiu cum e isa trist trist trist nici raisa nu facea....acum face singurica dar nu zi de zi....cam la 3 zile......eu zic sa nu fortezi cu supozitor zi de zi....lasa-l macar 3 zile, abia dupa aia bagi un sfert de supo....eu asa fac, desi de cateva saptamani nu a mai fost nevoie.....chiar saptamana trecuta facuse 5 zile decand nu iesise cu scaunul, dar a facut pana la urma..singurica.....doar daca o vad ca se chinuie rau si plange ii bag un pic de supozitor.

sus

Denunta
isa1980ro

Copii
DANAH-ANASTASIA: 13 ani, 4 luni

24.10.2007 11:42     citat 

Am uitat sa spun ca eu locuiesc in Grecia, asa ca nu se pune vorba de produsele de care mi-ati spus. Iar au trecut 2 zile de la ultimul kk si nimic, nimic. Cat despre supozitoare, aici exista speciale pentru bebelusi mult mai mici, nici n-as putea taia un sfert din ele. zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

24.10.2007 11:49     citat 

Isa, tu ai citit subiectul asta de la cap la coada? ochi peste cap Nu intelegi ca e normal si daca face la 10 zile, nu numai la 2, daca e alaptat exclusiv? De ce chinui copilul, il infunzi cu ceai de musetel, te gandesti la suc de morcov sau de mar la copil de 3 luni jumatate alaptat exclusiv, asta in conditiile in care OMS-ul recomanda alaptatul exclusiv minim 6 luni? plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

24.10.2007 12:46     citat 

eu am o amica tot cu problema asta. a inceput sa-i dea de la 3 luni fetei cate un pic de suc de morcov (maxim 15 ml.pe zi) si s-a rezolvat. nu facea deloc-deloc, decat cu supozitor. acuma...ce sa zic, stiu ca se recomanda diversificarea tarzie, dar daca copilul pare suferind...fata amicei era suferinda. dar si eu zic ca daca in rest copilul e ok sa-l lasi in pace.
am vazut la farmacie o chestie, ii spune "biotics baby" de la ozone, pt.normalizare scaune (scaune prea dese sau prea rare).
dar doctorul stie cel mai bine.

sus

Denunta
isa1980ro

Copii

24.10.2007 1:41     citat 

10 zile fara sa faca???Nu e un pic cam exagerat????Cineva intreba um s-ar simti un adult daca ar fi stimulat sa faca kk cu termometrul, asa intreb si eu : Cum s-ar simti un adult sa nu faca 10 zile????? In fine pesiatrul mi-a spus sa ma ingrijorez dupa 3 zile.
A si faza cu sucurile....Mama mi-a dat supa de legume de la 3 luni ( si ea m-a alaptat pana la 6 luni) si sunt perfect. sanatoasa....De cand ma stiu nu m-am imbolnavit niciodata. Doar racelile obisnuite si alea o data la 2-3 ani.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 6 luni
am nascut deja!

24.10.2007 1:57     citat 

pai si io beam suc de rosii la 2 luni si acuma diger si sticle pisate
da eu nu i-as da nimic fetitei mele inainte de 5 luni jumate-6
chit ca mama ma tot batea la cap sa-i dau "sa mince..." rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

24.10.2007 9:44     citat 

----------
isa1980ro a scris:
Cineva intreba um s-ar simti un adult daca ar fi stimulat sa faca kk cu termometrul, asa intreb si eu : Cum s-ar simti un adult sa nu faca 10 zile?????
----------

Da, eu am fost aceea care am intrebat. Si sa-ti raspuns la intrebare: nu poti compara un adult care mananca "de toate" cu un bebe alimentat exclusiv la san. Daca face rar, inseamna (de obicei, exceptii pot exista oricand si de la orice!) ca asimileaza foarte bine laptele de mama.

----------
isa1980ro a scris:
A si faza cu sucurile....Mama mi-a dat supa de legume de la 3 luni ( si ea m-a alaptat pana la 6 luni) si sunt perfect. sanatoasa....De cand ma stiu nu m-am imbolnavit niciodata. Doar racelile obisnuite si alea o data la 2-3 ani.
----------

Bine draga, da-i supa de legume si roaga-te sa iti fi mostenit sanatatea, daca esti asa convinsa ca ti-a facut bine supa de legume. ochi peste cap

sus

Denunta
Carmella

24.10.2007 10:38     citat 

----------
isa1980ro a scris:
Cum s-ar simti un adult sa nu faca 10 zile?????
----------

Da' ca adult ai mincat 10 zile doar lapte ? zambet

sus

Denunta
isa1980ro

Copii

25.10.2007 8:02     citat 

Avand in vedere ca un adult este de cel putin 10 ori mai greu ca un bebe si de faptul ca nu bea lapte de mama care are alta compozitie fata de cel de vaca....cred ca putem face comparatia

sus

Denunta
cosmyna2006

Copii
Noemy-Andreea: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

25.10.2007 12:25     citat 

Draga Isa, eu cred ca fiecare mamica ar trebui sa faca ce crede ca e mai bine pentru copilul ei, si eu am incercat de toate, pana am descoperit ceaiul cu lactoza si a functionat, i-am dat pana si suc de portocale... rad .
Fiecare mamica simte ce e mai bine pentru copilul ei...
Eu va doresc multa sanatate!!!
[img][/img]

sus

Denunta
natalya_2014

Copii
Robert Cristian: 13 ani, 5 luni

25.10.2007 1:00     citat 

tot nu inteleg ...daca il dernjeaza faptul ca nu are scaun mai multe zile interveniti . al meu e constipat de cand s-a nascut (acum e alimentat mix) si face doar daca bea zilnic 1 ;ingurita de suc de pere . am ales metoda asta pt ca debridad, ceai cu lactoza, alimentatia mea schimbata,termometru nu au functionat niciodata cu supozitoare nici atat ( desi i-am pus de 4 ori decand s-a nascut, si atunci cand vedeam ca se chinuie si nu putea sa doarma din cauza burtici) masaj i-am facut incontinuu ...dar tot nimic . Asa ca am ales sucul de pere si are scaunul odata pe zi sau la doua zile

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 23 ani, 6 luni
Christian: 11 ani, 11 luni

05.03.2009 2:47     citat 

Aduc subiectul "la zi" cu urmatoarea specificatie : bb are aproape 3 luni si pana acum 1 luna facea kk zilnic sau la 2 zile. Normal pt un bebe.
In ultimul timp a inceput din ce in ce mai rar (la 5-7 zile) iar azi avem deja 8 zile consecutive si incheiate fara sa fi facut kk.
Este alaptat la san, nu vrea ceai (cu greu i-a dat mama cateva picaturi) ochi peste cap nu are reactii- semn ca nu il doare burtica ( nu plange, nu se incordeaza de burtica ).
Deci...daca nu as sti ca nu a facut de atatea zile, nu as avea nici un semn de intrebare, dar.....sincer,...nu pot sa nu ma intreb "de ce ?"
Am citit cap-coada tot....stiu ca este normal, dar totusi.....as vrea sa stiu si parerea altor mamici :
- cate zile sa "astept" ( 10 intrebare )....si daca nu face in acest " interval"....care ar fi primul pas pe care ar trebiu sa il fac eu ? confuz ...(exclus mersul la dr )

Ahm am uitat sa specific faptul ca facem "exercitii" zilnic ....in sensul ca ne jucam cu manutele si piciorusele aprox 70 % din timpul cat sta treaz , ca altceva nu stim zambet .

sus

Denunta
ramona79

Copii

05.03.2009 3:45     citat 

offf Tei...parca ma vad pe mine.....exact in situatia ta am fost si eu si eram disperata desi fetele de pe forum imi spuneau sa stau linistita, sa las copilul in pace ca nu e nici o problema mai ales daca e alaptat exclusiv.....Christa(mi-e dor de sfaturile ei) sunea ca un bebe alaptat exclusiv poate avea 1 scaun la 10 zile, sau 10 scaune pe zi......
Nici raisa nu avea nici o treaba, nu o durea nimic nu avea niici un stres, dar eu nu mai puteam prostit prostit
si noi am ajuns la 8 zile fara kaka si cand ajungeam in fazele astea ii bagam un varf de supozitor cu glicerina ....greseam ca faceam asta dar nu puteam sa stau asa.....
problema e ca ei acum invata sa faca caca, nu stiu sa se screme si cica trebuie sa-i lasi ca nu se intampla nimic, dar eu nu puteam sa dorm din cauza asta, asa ca daca treceau 7-8 zile, apelam la un vf de supozitor......apoi incepuse sa-si dea singurica drumul
ceai nu te sfatuiesc sa-i dai, noi mai foloseam debridat, fara nici un succes.....singurul care a functionat a fost supozitorul , dar un varfulet mic si nu zilnic.....o lasi 7-8 zile sa se screme si ea un pic, sa munceasca zambet zambet
stiu ca sunt mamaici care or sa ma certe ca ti-am zis de supozitor......dar ma pun in situatia ta, stiu ca eu una eram Disperata, vroiam o solutie, de parca era sfarsitul lumii rad rad

sus

Denunta
ramona79

Copii

05.03.2009 3:51     citat 

am recitit si niste mesaje scrise de mine la subiectul asta si spuneam ca la noi era si cu dureri de burtica...deci era mai nasol ca la tine......ori la cat de panicoasa eram eu priveam problema ca pe o tragedie rad
deci cam asta e Tei , stai linistita
stii ce-mi spunea mie sotul? stai mai calma, ca doar nu o sa ajunga la 18 ani si nu o sa stie sa faca caca rad rad

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

05.03.2009 3:55     citat 

----------
tei a scris:
- cate zile sa "astept" ( 10 intrebare )....si daca nu face in acest " interval"....care ar fi primul pas pe care ar trebiu sa il fac eu ? confuz ...(exclus mersul la dr )

----------

Intai asteapta! zambet Vezi tu daca face trag cu ochiul. Eu zic ca va face. Pe forumurile nemtesti exista cateva cazuri (foarte-foarte putine) de 12 zile (asta ca mai vorbisem cu Christa in timpurile Teodorei de nekkre jenat ). Insa pana in 10 zile sunt foarte-foarte multe sanse sa faca. Teodora de ex a avut un caz de 8 zile, restul de 5-7 zile,cum spui si tu.

Primul pas ce-l poti face.... nu e. Sa nu-i dai nimic in plus, sa mananci tu alimente care indesesc tranzitul intestinal (uneori ajuta, la mine nu...), masaj in sensul acelor de ceasornic si carpe calde pe burtica, flexarea picioarelor bebelusului, ca si cum ar merge pe bicicleta.

Insa intai de toate, cum am mai spus, asteapta 10 zile si apoi mai postezi. Daca e cazul trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: