· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > bebe nu are scaun
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6
subiect nou  raspunde
autor bebe nu are scaun     
BamseGras

15.12.2013 10:22     citat 

Buna.

Am citat bucata aceea pentru ca acolo se vorbeste de rezolvare. Am inteles ca in cazul asta nu s-au folosit supozitoare. Poate sunt alti parinti care au facut-o si ma pot edifica ei cum e cu dependenta. Horia este alaptat exclusiv la san. In prima lui luna e viata facea caca bine. Si de 4-5 ori pe zi. Cum a inceput a doua luna,insa povestea a devenit cea de mai sus. Alimentatia mea totusi nu s-a schimbat cu nimic. Asta este povestea intreaga. Deci? Ceva indicatii?
Multumesc mult!

Numai bine.
Alexandra

sus

Denunta
BamseGras

15.12.2013 10:28     citat 

Buna.

Am citat bucata aceea pentru ca acolo se vorbeste de rezolvare. Am inteles ca in cazul asta nu s-au folosit supozitoare. Poate sunt alti parinti care au facut-o si ma pot edifica ei cum e cu dependenta. Horia este alaptat exclusiv la san. In prima lui luna e viata facea caca bine. Si de 4-5 ori pe zi. Cum a inceput a doua luna,insa povestea a devenit cea de mai sus. Alimentatia mea totusi nu s-a schimbat cu nimic. Asta este povestea intreaga. Deci? Ceva indicatii?
Multumesc mult!

Numai bine.
Alexandra

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

15.12.2013 1:16     citat 

Buna Alexandra,

ce te impiedica sa RENUNTI la supozitoare si sa ai incredere in cei care te asigura (nu doar din experienta lor, ci si cea a moaselor si medicilor - si una mai actuala, nu de acum 30 de ani!) ca orice frecventa a scaunelor intre "de mai multe ori pe zi" pana "o data la 10 zile" la un copil alaptat EXCLUSIV e absolut normal si se va reglementa in timp, si orice comparatie cu adultul este absolut inadecvata, deoarece laptele de mama este asimilat, spre deosebire de alimentatia adultului care NU se mai hraneste cu lapte matern.

Si fiica-mea a avut scaune mai rare dupa prima luna, si acum, la 7,5 ani, frecventa e absolut normala, rar trece o zi cand nu are scaun, are insa si zile cu 2 scaune, depinde de cat a mancat (mananca destul de putin dupa mine, si cand ma bucur si eu ca in sfarsit a mancat mai mult, face al doilea scaun pe ziua respectiva).

Ai incredere in el!
Christa

sus

Denunta
BamseGras

15.12.2013 9:12     citat 

Buna.

Din pacate nu pot renunta. Supozitorul il folosesc in ziua a 6-a sau a7-a, cand copilul devine extrem de agitat. Adica din 12 ore pe zi el cat nu doame plange. Nu este starea lui normala. Literalmente plange tot timpul cat nu doarme in zilele alea. Dupa caca (impus de supozitor) se linisteste ca prin minune. Deci e clar ca nu ii este bine nefacut de 6-7 zile. Pana la ziua 5 este inca in tegula. Dupa incepe iadul.

Cam asta e. Nu pot lasa copilul sa urle in dureri doar pentru ca se spune ca e in regula sa stea nefacut pana la zece zile.

Numai bine.
Alexandra

sus

Denunta
BamseGras

15.01.2014 9:49     citat 

Buna.

Revin cu niste precizari la cazul expus mai sus. Cum spuneam, eu ii puneam fiului cam o data pe saptamana cate jumatate de supozitor cu glicerina, cand devenea maxim de agitat.
De la un moment nu a mai fost nevoie. A facut singur si face cam la 4-5 zile (nu s-a schimbat nimic in alimentatia lui, sau a mea - alaptat la san exclusiv). Prin urmare, dupa folosirea timp de doua luni a supozitoarelor (app. saptamanal) nu a ramas cu o dependenta fata de ele, ci a inceput sa faca singur. In cazul nostru povestea cu dependenta nu a fost reala.
Poate povestea noastra este de ajutor.

Numai bine!
Alexandra

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: