· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Nu mananca nimic!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Nu mananca nimic!     
daniluca

12.09.2002 7:03   Nu mananca nimic!  citat 

De ceva vreme (cam doua saptamani) am razboi cu Alexa...nu vrea sa manance nimic sau daca vrea mananca f. putin...
Acum accepta numai paine goala, banana si din cand in cand iaurt...nimic nu-i convine.
Voi ati patit asa ceva?
Ce Dumnezeu sa-i dau sa manance?
In afara de san...Apropo, credeti ca sanul afecteaza...? trist

sus

Denunta
black_cat

Copii
Andrew: 20 ani, 2 luni

12.09.2002 9:41     citat 

Daca metoda "las-o in pace,ca va manca ea pana la urma" nu-ti prieste,incearca sa-i distragi atentia cu o jucarie sau un obiect care i se pare ei interesant si in timp ce ea butoneaza cu entuziasm,tu o poti indopa cu incredere.La noi metoda asta a functionat intotdeauna.In zilele "proaste" cand pur si simplu nu vrea sa manance nimic,mancam in fata combinei,cu celularul,telecomanda de la aer conditionat,tv,video,etc...butonam tot!
Laptele matern n-are nici o legatura cu lipsa interesului pentru mancare.
Da-i sa manance ce crezi ca TREBUIE sa manance-oricum nu va fi constienta de faptul ca mananca din cauza ca va fi "busy".
Multe mamici vor dezaproba "sistemul" acesta(va rog sa nu dati cu rosii!),dar eu alta "metoda" care sa mai si functioneze n-am gasit.

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 19 ani, 4 luni

12.09.2002 10:20     citat 

draga dani

eu tocmai vroiam sa scriu aceasta tema. gand la gand cu bucurie. De vreo 4 zile, Diana nu mai mananca aproape nimic, decat paine goala, lapte si ceai.
Cate putin biscuite, ciuguleala ce mai...
nu stiu ce sa-i mai fac.
Doctorita zice ca-i trece ei, ca asa arata foarte bine (are 9 kg). Dar inainte manca de rupea...

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 11 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 3 luni
Amylyn: 21 ani, 1 luna

12.09.2002 12:01     citat 

buna daniela
intradevar cum spune si blac_cat atragei atentia cu jucarie ceva sau vreo carticica si nu iti fa probleme ca vad ca mai dai si sint si lapticul ala e plin de vitamine bune asa ca daca mai ciuguleste citeceva e deajuns ......eu nu imi mai fac probleme cu astea si nu miam facut niciodata ,normal baiatul meu e mincacios de fel dar mai a avut si timpuri cind nu vrea sa manince mai ales cind ia dat dintii dar ii dadeam lapte la sticla si era deajuns barem sa bea destul daca nu maninca,de rest ai acum mai strimba nasul si il las in pace ca daca nu maninca la ora 5.30-6 atunci va minca pe la ora 7-8 seara cal apuca foamea si sa vezi cind il apuca foamea ce repede baga in el zambet
la fel cind ii introduc si alte mincaruri de care nu am mincat inca il las sa guste,o scuipa jos apoi il las in pace ,aceasi mincare cind am mai facuto a luat vreo 3 inghitituri apoi la urmatoarea papa ca sa obisnuit cu ea....asa fac eu de rest ii mai dau ceva fructe intre mese sau un biscuite mai ales dimineata ca nu vrea sa pape ii dau o sticla de lapte si un biscuite e deajuns.

succes

sus

Denunta
SMOKY

12.09.2002 8:07     citat 

.te-ai uitat in gurita ei sa nu aiba afta...vezi pe cerul gurii ,gingii.limba..ca o depunere alba,..pe copii ii ustura si maninca mai greu..bafta...pti folosi ceai de musetel sau glicerina boraxata scot limba

sus

Denunta
Cora

12.09.2002 8:16     citat 

Metoda romaneasca este "cea mai buna": atrageti-i atentia cu jucarioare, cu cutiute, lingurite, eventual un radio sa butoneze la el, aratati-i ceva pe fereastra si prindeti momentul cind deschide gura si bagati repede mincarea. Metoda este garantata...reusita peste 75%.
Asa am facut si eu, toate trasnaile le avea pe masuta de mincat, se uita linistit pe fereastra si eu indesam lingurita in gura lui. Habar nu avea ce maninca. Pentru mine, mama lui, era important sa manince, sa stiu ca nu-mi las copilul infometat.
Primul <em>semn de alarma</em> a aparut cind l-am dus la 17 luni la day-care, era singurul care nu apuca mincare, nu stia sa manince singur, nu stia ce-i place, nimic. M-am ingrozit de greseala pe care am facut-o...copilul meu nu stia sa se descurce singur, nu stia sa supravietuiasca. A suferit de foame 1-2 luni, a slabit, dar cu ajutorul educatorilor si "calcindu-mi peste inima romaneasca", l-am indemnat sa manince singur, sa-si exprime dorinta daca ii place ceva mult, sa ceara cind vrea in plus, etc. Mi-a luat citeva luni sa pot sa-l aduc pe "linia de plutire". Pina la 2 ani si 4 luni totul intrase in normal. Atunci am adus-o pe soacra ca sa stea cu el, si sa mearga doar part-time la day-care. Bineinteles ca dinsa a luat-o de la capat: "uite ce pasarele sint afara, ia uite ce masina frumoasa" si ii baga pe ascuns lingura in gura. In 6 luni de zile s-a dus pe "apa simbetei" toata munca noastra de a-l lasa sa se descurce singur. Am luat-o de la capat si va spun sincer, inca am probleme cu joaca la masa, bineinteles ca dupa ce a plecat soacra categoric jucariile au disparut de la masa, dar a gasit sa se joace cu tacimuri, suportul de servetele, cosul de fructe, etc. Acum de vreo 2 luni se joaca cu propriile miini, care spune el ca sint 2 insecte. Pai zau ca-mi vine sa urlu cit de prosti am fost si cit de fraieri sa nu citim si noi mai mult de cum trebuie lasat un copil sa incerce sa manince singur, sa se imbrace singur (noroc ca la acest capitol nu am facut greseala sa ne luam dupa ce stiam noi din RO), sa-si curete dupa el, sa-si stringa singur jucariile (mare noroc cu day-care-ul la capitolul acesta). surprins

Deci trageti voi singure concluzia din ce v-am povestit.
Copiii sigur nu se infometeaza, doar daca nu-s cumva bolnavi. Iar eu la Alex de cind era mic am observat un lucru: avea zile cind minca foarte bine si nu dormea prea mult si zile in care abia minca si dormea pe el. Atunci avea perioade de crestere in inaltime si in greutate.

sus

Denunta
daniluca

13.09.2002 7:28     citat 

Iti vine inima la loc cand vezi ca au avut si altii aceleasi probleme sau inca mai au...(stiti voi...capra vecinului)... foarte fericit foarte fericit foarte fericit
Se pare ca e normal...
Multumesc mult de sfaturi dar asa cum spune Codruta as incerca ceva fara jucarii...daca nu merge am sa o fac insa si pe asta ca altfel ajung la disperare.
Alexa deja isi exprima interesul pentru a manca singura dar va dati seama ca mancarea nu ajunge in gura ci pe pereti si mocheta...
Azi parca a luat putin pui la gratar...niste boabe lesinate de mazare si paine...
Am o banuiala vaga ca o sa ne puna nervii la incercare... foarte fericit trist foarte fericit trist

sus

Denunta
netwalker

Copii
Miruna: 21 ani, 6 luni

13.09.2002 8:51     citat 

Daca starea generala a ei este buna si nu-i ies dintisorii sau nu are afte, nu-ti fa probleme.
Eu cand am trecut prin aceasta perioada, i-am spus ca lingurita este un avion. Se duce, brrrrrrm si se aprovizioneaza cu marfa, omuleti, animale etc. (si luam mancarica in lingurita), apoi zboara, brrrrrrrrvuuuuuuu, si se duce la garaj. Si Miruna deschidea gurita. Si hap. Aoleooooooooo!!!! I-ai mancat. Hai sa aducem altii. Si de la capat.

sus

Denunta
daniluca

13.09.2002 9:18     citat 

Starea ei generala este mai mult decat buna...daca as avea eu energie cata are ea raportat la cat mananca mutam Romania in America pana acum...
Si e o fetita zdravana...dar ma gandesc ca ar trebui sa traiasca si ea cu ceva. Si in mintea mea painea nu e "ceva"....
Poate gresesc..tot e mai bine decat nimic...
Cat despre dintisori...au iesit vreo 8 avalansa dupa care pauza mare..si nici nu vad alte semne de urmatorii.
Pare ca doar e in greva...

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 5 luni
Adelina: 11 ani, 2 luni

13.09.2002 9:28     citat 

La Alexa nu prea merge cu pacalitul... ok... deschide gura... dar asta nu inseamna ca si inghite!... adica in cam 50% de cazuri inghite... in restul... durere: ori scoate din gurita, ia cu mana si isi pune in cap, ori: face bruuuummmm si ma face picatele din cap pana in picioare...

sus

Denunta
cleo

Copii
Agnes-Iris-Maria: 20 ani

16.09.2002 8:10     citat 

<font color=#6600CC>Noi am inceput cu probleme de genul asta demuult,cind bebe avea vreun an;minca destul de binisor si brusc s-a oprit;vreau sa zic c-am facut tot ce ne-a stat in puteri:intii am fost la dr.sa ne asiguram ca nu-i bolnava,apoi la echipa de nutritionisti (imi vine si acum saptaminal una acasa,si piana si pe ea a comvins-o veve ca joaca-i mai frumoasa decit papa:D),am facut avioane,motorase,tractorase,am folosit tot ce era posibil prin casa ca s-o pacalim,tv,jucarii,i-am dat ce stim ca-i place mai mult...nimic!Veve a mea a fost inversunata rau si nu accepta decit laptic;cind incercam s-o pacalesc cu vreo jucarie intr-adevar era atrasa de ea,dar nu uita nici sa intoarca capul de la linguritza :-)In final ne-am cam dat batuti si-am lasat-o-n pace,dar nerenuntind la incercarile zilnice;citeodata ne surprindea si minca,alteori,nimic!Atita timp cit lua in greutate si era la fel de energica ca intotdeauna nu ne-am facut probleme;vreau sa spun c-a trecut juma' de an si situatia nu-i cu mult mai buna; intr-adevar i-am diversificat alimentatia si maninca aproape orice,dar foarte putin si numai cind are ea chef;in schimb lapticul ei(e o formula speciala pt.bebei care nu papa si are in ea foarte multe calorii,vitamine,calciu+arome de fructe...)il suflica...mai ales noaptea :(In schimb la gradinitza maninca toate prostiile incepind cu peanut butter (care nici macar nu-i recomandat copiilor sub 2 ani) si terminind cu castraveti murati zambet Ce sa-i fac?o las in voia ei!are toata viata la dispozitie sa se indoape cu sarmale si friptane foarte fericit...</font>

sus

Denunta
netwalker

Copii
Miruna: 21 ani, 6 luni

17.09.2002 6:49     citat 

Daniluca, ce vrei de mancare pentru a obtine energia necesara pentru a muta Romania in America?

sus

Denunta
daniluca

17.09.2002 10:57     citat 

Nu stiu ce trebuie sa mananc dar cand aflu o sa stii cu siguranta...Romania o sa fie unul dintre statele Americii...
rad rad rad
Merita si romanii un trai mai bun, nu?
trag cu ochiul

sus

Denunta
laila

Copii
Gavrila Mihai

28.10.2004 4:09     citat 

Ane-Marie si baietelul meu are aceeasi problema -nu vrea sa manance (are 7 luni),i-a cateva lingurita si apoi tine mancarea in gurita fara sa o inghita,ma dispera uneori.
Culmea cand era micut ,micut manca foarte bine si cu pofta,apoi dintr-o data nu mai papa, decat daca ii lasam pauza mai mare intre mese, si am observat ca unele preparate ii plac mai mult decat altele (spre exemplu la aceeasi masa vazand ca nu vrea sa pape pireul facut de mine cu tot ce trebuie ,am desfacut un borcanel cu pireu de morcovi de la hipp(sau Bebelac-la fel de bun),ce mi-au vazut ochii :copilasul meu a inceput sa manance dintr-o data pe rupte,,si de aici am tras concluzia ca mananca cu placere numai ce-i place
Am o farfuriuta cu margini(reprezinta un elefantel),il fascineaza si nu mai baga astfel degetele in mancare ,iar cand nu deschide gurita ,ma stramb la el ,rad dau din cap,caut sa-l fac sa zambeasca si atunci hap-ii bag repede lingurita pana nu se prinde de pacaleala dar nu reusesc intotdeauna uneori tine stransa gurita si nu vrea sa o deschida cu nici un chip.
Sa ne daruiasca bunul Dumnezeu multa rabdare si sanatate la copilasi!
Doamne ajuta!(o rugaciune cat de scurta dar facuta cu credinta si din inima intotdeauna ne ajuta-caci cum sa nu auda Domnul durerea unei mame) .

sus

Denunta
laila

Copii
Gavrila Mihai

28.10.2004 4:16     citat 

Am uitat sa precizez ca pediatra mi-a dat sa-i fac un tratament de zece zile cu Peritol(2 lingurite pe zi ),Vit.B-complex,Pikovit(cate o lingurita pe zi din fiecare),i-am mai facut acest tratament cu cevea timp in urma si a functionat de minune(copilasul meu manca pe rupte ),apoi iar nu a mai
mancat si acum am recurs la acelasi tratament dat de doctorita.
Doamne ajuta!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: