· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > schimbare lapte praf cu lapte de vaca
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor schimbare lapte praf cu lapte de vaca     
aly26

Copii
silviu valentin: 13 ani, 2 luni
luca bogdan: 11 ani, 9 luni
am nascut deja!

02.07.2007 8:49   schimbare lapte praf cu lapte de vaca  citat 

fetelor,am o mare poblema.bubu a fost pana acum 3 zile pe Bebelac,dar s-a stricat la stomac si l-am trecut pe Humana HN .acum vreau sa-l trec pe lapte de vacuta ,dar nu stiu cum sa procedez.nu mai vreau sa-l bag pt o luna iar pe Bebelac...cum fac ?noi am mai avut asemenea problema,dar pe urma l-am bagat iar pe lapticul lui,dar erau amandoua praf si i-am facut trecerea usor,dar acum chiar sunt in ceata.Dati-mi si mie idei,va rog

sus

Denunta
Alba-ca-zapada

02.07.2007 9:22     citat 

Laptele care il tolereaza cel mai bine(Bebelac sau Humana,) incepi sa-l inlocuiesti cate puttin cu lapte de vaca. Incepe si tu cu 10-20 de ml de lapte de vaca introdusi in laptele praf..
Observi daca accepta laptele de vaca si apoi maresti cantitatea de formula scoasa si inlocuita pana ajungi sa-i dai numai lapte de vaca.. E simplu..

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

02.07.2007 9:32     citat 

Aly, eu am facut schimbarea brusc. Aveam inca lapte praf in dulap, implinise un an, i-am umplut canita cu lapte de vaca si i-am dat. Mi-am spus ca nu ma deranjeaza daca-l respinge, am vrut sa vad cum e. Nici n-a clipit.
Eu 'testul' l-am facut cu lapte de vaca in mancare, gen piure de cartofi, n-a avut reactii. Dar si treaba cu substituit cantitati mici mi se pare buna, pe mine nu m-a dus capul la ce-as face asta.

sus

Denunta
aly26

Copii
am nascut deja!

02.07.2007 9:43     citat 

ms pt raspuns.asa in piure i-am pus mereu lapte de vaca ,dar nu stiam daca fac bine sa introduc laptele de vacuta in cel praf...aici era marea mea dilema...mai ales ca venim dupa 2 zile de diaree plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 13 ani, 7 luni
am nascut deja!

03.07.2007 5:38     citat 

Si eu i l-am introdus, la fel ca si roxana5, dintr-o data. Si chiar i-a placut mai mult decat cel praf, pe care chiar incepuse sa-l refuze.

sus

Denunta
aly26

Copii
am nascut deja!

04.07.2007 7:56     citat 

am facut acest pas asa...mi-a fost frica sa ii dau direct doar din motivul ca veneam de la lapte fara lactoza si i l-am combinat,dar mi-au ramas doar cocoloase si pana dimineatza i s-a stricat laptele si atunci i l-am dat direct si vad ca pana acum nu a patit nimic si a avut scaun bun.l-am pus pe milli ,are ceva ?

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

05.07.2007 7:49     citat 

Nu m-am prins ce-i ala milli.Miligram?
Ete ca nu-mi aduc aminte sa ma pici cu ceara cum se manifesta intoleranta la lactoza, da si tu un google si vezi ce iese. Creierul meu e oficial inchis.
Da eu zic ca daca a mai avut lapte in mancare s-ar fi manifestat cumva, ca doar ai inceput de ceva vreme sa-l adaugi.Mama, cat stres!
In alta ordine de idei, vezi stres la mine, zana s-a decis ca 4 masele de-o data acum 2 zile nu-i destul, ii mai ies si 4 incisivi, si are dentitia completa.Intr-o saptamana! Asa i-au iesit si primii, cu zecile de-odata, saracul copil!Ma si-s mari!
Da mari!!!

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

05.07.2007 8:16     citat 

aly26, daca a avut diaree in ultimele 3 zile, parca nu e momentul sa ii schimbi laptele chiar acum... poate nu se intimpla nimic, dar regula e ca orice aliment nou se introduce in stare de deplina sanatate.
Cum adica s-a stricat laptele? In frigider? sau l-ai tinut afara? Pe caldura asta nu-i de mirare nimic...
roxana, pai daca are intoleranta la lactoza face si dupa ce papa formula cu lactoza; mili este o marca de lapte, iar in intoleranta la lactoza aoar la citeva minute-ore greata, crampe, balonare, diaree. Nu pot sa iti dau link nervos
De ce naiba "sfatul medicului" este considerat reclama? Mie una mi se pare bine documentat; admin??

sus

Denunta
wildrose

Copii
Mihai: 16 ani, 1 luna
Amarilis: 7 ani, 8 luni

05.07.2007 9:21     citat 

Eu i-am dat san pana la 9 luni si apoi am trecut direct pe laptele de vaca, fara nici un strop de lapte praf, pe care l-a acceptat din prima fara nici o problema. La tine e putin diferit deoarece tu treci de la lapte praf, dar daca treci la lapte de vaca sunt de acord cu rapunzel asteapta sa fie perfect sanatos. Pana atunci da-i din cel pe care il accepta mai bine.

sus

Denunta
aly26

Copii
am nascut deja!

05.07.2007 9:57     citat 

rapunzel,am zis sa nu-i mai dau pt inca o luna alt lapte,pt ca am avut asa...bebelac,lactovit si acum humana HN si insemna sa-i dau iar bebelac(pt ca iar l-au schimbat) si am zis ca pt o luna nu are rost chiar sa-l innebunesc.
laptele mi s-a stricat afara...il fac la 2 si si-l ia el singurel si pana acum imi tinea pana la 9.

sus

Denunta
aly26

Copii
am nascut deja!

05.07.2007 10:03     citat 

roxana5,nu are intoleranta la lactoza,eu i-am mai dat lapte de vacuta in piure,etc...a fost doar o intamplare ca este pe humana HN.
milli este o firma de lapte la noi pe piata(nu foarte buna),dar bani de dorna nu am,asa ca...ne multumim si cu asta.
da si noi suntem cu 4 dinti o data...groaznic.

sus

Denunta
tike

Copii
Eszter: 13 ani, 3 luni

05.07.2007 10:11     citat 

laptele praf gata facut nu se poate pastra la temperatura camerei,ce nu mananca la o masa se arunca.In 7 ore sigur se strica.
humana hn este un lapte praf folosit in scopuri medicale in cazul unor delegrari de digestie
parerea mea este ca in aceasta perioada de convalescenta,cand si flora intestinala trebuie sa se refaca,sa nu introduci aliment nou,mai ales lapte de vaca

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

05.07.2007 11:12     citat 

----------
aly26 a scris:
roxana5,nu are intoleranta la lactoza,eu i-am mai dat lapte de vacuta in piure,etc...a fost doar o intamplare ca este pe humana HN.
milli este o firma de lapte la noi pe piata(nu foarte buna),dar bani de dorna nu am,asa ca...ne multumim si cu asta.
da si noi suntem cu 4 dinti o data...groaznic.
----------

Eu am inlocuit in biberonul cu lapte praf exact cantitatea de o masura, adica 30ml, apoi am trecut la 60ml, apoi la 90ml de lapte de la magazin. Acest lucru se intampla la masa de seara si la cea de dimineata. Acum ii mai dau si in cursul zilei lapte de magazin, neamestecat. Dar intai am intrebat medicul, care mi-a recomandat Dorna sau Fiorell, laptele cu UHT. Acum bea Milli cu UHT.
Diferenta de pret intre laptele UHT si celalalt nu e mare, avand in vedere faptul ca cel cu UHT nu se strica daca sta la temperatura camerei. Si acum, cand sunteti la inceput, cred ca e de preferat acesta. Mai trece ceva timp pana va bea o cutie la 2 zile.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

05.07.2007 12:56     citat 

----------
aly26 a scris:
il fac la 2 si si-l ia el singurel si pana acum imi tinea pana la 9.
----------

surprins
Mie imi spusese moasa ca ce nu a baut in 30 minute sa arunc! Si si pe ambalaj scrie sa il prepari proaspat inainte de a-i da mancare si sa i-l dai imediat.

sus

Denunta
aly26

Copii
am nascut deja!

05.07.2007 1:09     citat 

teoretic asa este,scrie si pe cutie.dar se poate tine pana la 8 ore,maxim.eu procedez asa cu el cam de la 9 luni.il fac la ora 2 ca sa nu ma trezesc la 6 cand papa.doctorul mi-a zis ca daca il bea asa ,nu sunt probleme cu un biberon in 24 de ore...mi-a explicat ca ii tine de foame,dar nu mai este asa plin de vitamine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: