· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Parinti din afara Romaniei > este cineva din UK pe aici? (II)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor este cineva din UK pe aici? (II)     
iulia_lm

Copii
Iarina: 16 ani, 4 luni
am nascut deja!

16.02.2008 12:42     citat 

Fetelor, ati nascut careva in uk? care sunt conditiile in spital? poti cere cezariana ? care este programul de urmarire al gravidei aici?

sus

Denunta
MureM

Copii
Rebecca Maria: 14 ani, 10 luni

16.02.2008 11:59     citat 

Iulia eu am nascut anul trecut in august .noi stam in bromley si am nascut intr-un spital nou si modern,am scris despre asta la Nasterea,anul trecut prin septembrie,poti cauta acolo sau daca o sa am timp zilele astea iti povestesc. cate luni ai?cand trebuie sa nasti?

sus

Denunta
iulia_lm

Copii
am nascut deja!

18.02.2008 12:41     citat 

Am citit mesajul postat de tine si m-am ingrozit. Deci tu aveai contractii la 10 min si te-au trimis acasa pana au ajuns la 2 min? Te-au chinuit atatea ore ?Sa trag concluzia ca se naste mai usor in Romania? In ce a des ai facut eco?
Eu am o fetita de 2 ani nascuta prin cezariana si am auzit un zvon ca la al doilea copil este posibil sa nu-ti aceepte cezariana in cazul in care sarcina decurge bine.

sus

Denunta
MureM

Copii

18.02.2008 12:54     citat 

iulia,totul depinde de politica spitalului la care mergi,unii accepta altii nu.
cand am ramas gravida m-am dus la medicul de familie pt ca aveam dureri si el m-a o extrauterina,si desi am stat toata ziua acolo ca in final pe la 11 noaptea sa-mi faca o eco intr-a sa constate ca totul e in regula,conditiile m-au uimit.!toata lumea a draguta cu mine m-au pus intr-o camera ca la hotel cu un pat un fotoliu televizor plus baie proprie si mi-au dat si masa de seara plus ca era o curatenie!dupa faza asta au inceput sa curga scrisorile,ba sa ma felicite pentru sarcina,ba sa ma prezint la analize,la ecograf,la teste,dar nu exagerat,adica la ce era mai important,mai ales ca am avut o sarcina fara probleme.la moasa mergeam o data sau de doua ori pe luna la control,adica cu fiola cu urina,si imi lua tensiunea,imi pipaia burta,asculta inima bbsi stateam de vorba ,atat.Nu am avut medic ginecolog ca in ro si nici nu mi-au facut control vaginal decat la inceput cand cu durerile,si atat! niciodata nu m-au stresat cu varsta pe care o am,sau cu kg puse(28 rad plang sau sunt foarte trist )dealtfel m-au cantarit o singura data.
in ultima luna m-au chemat la cursurile la spital,unde ne prezentau metodele de nastere vizite prin unitatile de maternitate,metodele de anestezie etc.
iar nasterea a m-am dus imediat la spital la 6 dim unde m-a m-a mi-au spus ca dupa ce vor incepe contractiile si vor fi la 2 min sa sun la spital .am ajuns acasa am mancat am facut un dus si cam dupa 2 ore m-au apucat contractiile,desi erau din ce in ce mai dureroase erau la interval de 15-10 min .mie mi s-au parut cumplite si am urlat si l-am invinetit pe sotul meu,pana pe la 3 dupa masa cand intervalul s-a i-am spus sotului scoasa din minti ca daca nu suna la spital il omor rad deja nu mai rezistam.la spital m-a urmarit sarcina si cu o eleva de-a mi-au administrat pe rand toate metodele de diminuare a m-au monitorizat tot timpul.au fost deosebit de dragute si nu s-au miscat de langa mine,nici ele nici sotul!!gazul ala din masca m-a dupa epidurala! EU am vrut sa nasc natural pt ca mi-era mult mai frica de cezariana asa ca nu s-a cezariana decat la 4 dim cand eu tot nu ma dilatam destul si nici copilul nu era happy si moasa impreuna cu un medic pe care la tot chemat sa constate ce si cum au hotarat sa ma opereze de urgenta si moasa mai ca nu si-a la mine ca desi am vrut sa nasc normal imi face cezariana!! am fost disperata dar n-am avut incotr-o pt ca imi era frica sa pateasca ceva bb si eram si ingrozitor de obosita.sotul meu nu m-a a in timpul operatiei langa mine iar bb n-a mine,din prima clipa si pana am iesit din spital am stat impreuna. aaa si n-am dat nici un ban la nimeni nici pe perioada sarcinii ,nici la nastere nici la teste,analize etc. maica-mea mi-a prin urmare am experimentat durerile nasterii de mi-au iesit pe ochi! amvorbit cam mult scuze,noroc ca s-a raspuns, si ma bucur ca mi-ai scris in amanunt ca sa ma mai luminez. Ce bine ca ati putut sta toti 3.Eu am nascut la Elias si am aruncat la bani ca sa poata sta sotul cu mine cateva ore in fiecare zi...Operatia a inspaimanta putin ideea ca te poate opera un alt medic decat cel care ti-a
MureM

Copii

18.02.2008 8:51     citat 

medicul era ff obositsi mi-a era si moasa care a tinea intr-una de vorba si de mana,iar in dreapta mea ma tinea sotul,si dupa ce au scos-o pe asta mica,a ea pe piept la mami .de durut m-a nu se vede decat o dungulita subtire ca un fir de ata.

sus

Denunta
iulia_lm

Copii
am nascut deja!

19.02.2008 11:46     citat 

Cate zile ai stat in spital? Ai stat singura intr-o rezerva doar cu sotul tau si cu puiutul(fara interventii financiare zambet )? Cum a a la 2 saptamani. Dar in mod normal in Ro se cam fac macar 4 eco pana in luna 7 si pe urma mai dese. Aici cate eco ai facut?Te intreb ca eu dupa nastere timp de 2 zile mi-a rau, cand am incercat sa ma dau jos din pat, am ametit si ca sa vina sa-mi faca toaleta in camera, a scuzati), a se rezolva, pe cand aici , in Anglia habar nu avem cum merg lucrurile in lumea medicala, aici se da bacsis, vezi problema este ca nu ne cunostem cu adevarat drepturile

sus

Denunta
Nor

19.02.2008 1:32     citat 

Buna, Iulia!
si eu am nascut tot in Anglia, intr-un spital din Londra si nici vorba sa existe spaga sau alte minunatii negative! Te ingrijesc aici asa cum ai nevoie, se poarta civilizat cu tine.
Eu am fost internata in spital doua nopti, una in care am nascut si a mai usor acasa. Apoi va veni acasa un Health Visitor care te intreaba cum te simti si daca e totul bine cu tine si cu bebe.
Ecografii se fac cam doua in total.
Nu-ti face griji, caci aici chiar merita sa nasti pt. ca ai conditii bune!

sus

Denunta
iulia_lm

Copii
am nascut deja!

19.02.2008 2:01     citat 

Multumesc de raspuns, vad ca esti din nou insarcinata, se pare ca semerita cu adevarat sa nasti aici zambet. Iti doresc sanatate maxima tie si puiutului si sarcina usoara.

sus

Denunta
Nor

19.02.2008 2:32     citat 

Multumesc mult pt. urari! Asemenea iti doresc si tie daca vei hotari sa nasti aici!

sus

Denunta
MureM

Copii

19.02.2008 4:46     citat 

dupa cum a nor ,conditiile sunt f bune,dupa ce am nascut m-au dus intr-un salon de 4 persoane pt ca dupa cezariana nu te lasa sa stai singura in camera,dar fiecare are masa,fotoliul si chiuveta ei,tv ei si o draperie groasa cu care te poti izola daca nu vrei sa vezi pe nimeni! in prima zi dupa ce am nascut aveam intr-o mana perfuzii ,cateterul pe vezica ,operatia...si puiuta in patut langa patul meu,dar aveam un buton si tot chemam infirmiera ba sa-mi dea apa,ba sa mi-o dea pe Rebecuta zambet ,ba sa-mi dea pain killer.am stat 3 zile timp in care moasa venea zilnic sa ma invete cum sa alaptez ,sa vada cum ma simt,iar apoi a o saptamana acasa ,apoi de 2 ori pe sapt apoi in locul lor a duc eu la clinica la control adica dupa 2 luni rad rad (desi puteam sa ma duc m-ai repede n-am avut chef asa ca venea tot ea)acum ma duc o data pe luna numai,iar pt vaccinari te cheama ei tot prin scrisori!! si bineinteles nici un banut la nimeni,nimic nimic nimic aaaa si cand venea acasa puneau mare accent pe chestia cu depresia postnatala,avea mare grija sa nu cumva sa ma depresez!!! sotul meu ,cat am stat in spital venea dupa masa si statea pana la 9-10 apoi pleca acasa,iar dimineata venea vara-mea si statea cu mine! aaa si engleza mea nu e stralucita adica inteleg ,stiu sa scriu si sa citesc,darnefiind decat de 1 an aici si nelucrand din cauza de gravizenie :lol:nu prea conversez stralucit,dar cu toate astea m-am descurcat in spital pt ca personalul era fff dragut.deci ...sanatate si nastere usoara sarut

sus

Denunta
iulia_lm

Copii
am nascut deja!

19.02.2008 5:27     citat 

Nici nu-ti inchipui cat bine mi-au facut vorbele tale. Iti multumesc sanatate maxima pt tine si micuta.

sus

Denunta
iulia_lm

Copii
am nascut deja!

20.02.2008 5:42     citat 

I-am dat si sotului sa citeasca, ca este mai speriat decat mine de sistemul medical, la care m-a rau ce pot sa-ti spuna? de ce nu le-ai intrebat? foarte fericit ". el a cand a se simtea in continuare f.rau, la care doamna dr i-a nu l-a aici a coarne" indiferent de problema aparuta, mergeai in Bucuresti la spitalul militar sau te interesai din vorba in vorba de cel mai bun doctor pt respectiva problema, dar aici? Voi v-ati confruntat cu probleme medicale mai delicate? Ca asa o raceala sau o sarcina fara probleme se rezolva...
Gata... nu mai scriu sa-i mai sperii si pe altii, ca-s eu destul de dusa cu capul la capitolul asta

sus

Denunta
Nor

20.02.2008 7:21     citat 

Hm! ceva negativ de spus? pai nu prea sunt multe... cred ca aici fiecare isi face meseria corect si stie ce are de facut., altfel sunt trasi la raspundere. Perfect nu este, insa sunt convinsa ca in tara aceasta se are grija de tine MULT MAI BINE decat in Romania sau in alta tara! Aici nu te simti purtat pe drumuri, ai parte de informatii,de ingrijire si respect. Nu exista spaga, nu exista relatii, pile... esti egal cu ceilalti oameni. Mai mult decat atat... ce poate fi mai bine???
Pe masura ce va trece timpul ai sa te obisnuiesti cu viata de aici si ai sa intelegi mai multe lucruri si o sa poti face diferente!

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

21.02.2008 1:21     citat 

Iulia, o problema este in NHS, si anume lipsa staff-ului. Nu sunt destule moase, asistente, si astea care is, muncesc de le sar capacele, raman peste program moca numai sa te vada ok, is obosite, flamande, ca nu apuca sa stea jos doua minute sa termine un sandwich. Insa sistemul este atat de bine pus la punct, incat problemele sunt extrem de rare. Nu te astepta insa la o ecografie pe luna, control vaginal, antibiotice, luat sange, te purica din cap pana in picioare daca e o problema, daca nu, te lasa in pace.
In rest, sunt de acord cu fetele, e absolut super sa nasti aici, esti sprijinita la orice pas, si incurajata.
a asta aspru.
Ca si chestie, pentru fetele care au lapte in congelator pe care n-or sa-l dea la puiut, dati-l la health visitor, il ridica ele de acasa, nu trebuie decat sa sunati, vin imediat, au mare nevoie pentru prematuri sau pentru cei bolnaviori.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: