· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Parinti din afara Romaniei > este cineva din UK pe aici? (II)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor este cineva din UK pe aici? (II)     
roxana5

Copii
Zana

01.06.2008 10:55     citat 

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd...G_10018926
aici ai informatii despre housing benefits.
cristino, cum fu la camping?

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 23 ani, 6 luni

02.06.2008 11:55     citat 

Iulia a scris:"Am si eu o intrebare, defapt mai multe ... Am o fetita de 2 ani si 3 luni, suntem veniti in Uk de 1 si jumatate, eu nu lucrez, doar sotul lucreaza cu acte in regula 40 ore pe saptamana.
1.In cazul nostru avem vreun drept financiar de la guvern pt copil? Avem dreptul la cei 18 lire pe saptamana?Se da retroactiv , deoarece abia acum dupa 1 an si jumatate am citit despre acesti bani.Firma de relocare nu ne-a spus nimic despre drepturile noastre in UK in afara de salariul sotului.
2. Daca vrem sa facem un credit pt casa suntem scutiti de vreo taxa avand copil si un singur intretinator de familie?Si-a mai cumparat careva casa aici? Ne puteti ajuta cu vreun sfat?
Va multumesc mult"

Fetele deja ti-au raspuns, acum depinde de statulu sotului tau tau aici, daca poseda Registration Card:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit...nationals/
Pe pagina asta explica chestia cu ajutorul de la public funds , dai clic pe cuvinte si iti da pop-up window cu explicatia:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki...iveworkuk/

Aici explica cine nu are nevoie de work authorisation:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki...iveworkuk/

Ideea e ca ar fi bine sa aplici pentru blue card ca fiind dependenta sotului, nu vei avea restrictii de employment si poti aplica pentru Child Benefit.

Daca sotul tau este self employed si i se aplica primul link dat mai sus, atunci el nu poate aplica pentru Child benefit, daca ati obtinut Entry Clearance inainte de 31.12.2006 si tu ai work permit ca dependant atunci poti aplica , mai ales daca dovedesti ca ai lucrat.

Daca sotul tau are contract de munca ca employee pe PAYE atunci e mai usor si dupa un an de munca are dreptul sa aplice, trebuie sa dovediti ca aveti copilul cu voi, prin: scrisori de GP, Health Visitor, Playgroup Co-ordinator, NHS registration card , red book de la GP, toate pe numele copilului si certificatul de nastere in original.

Daca aveti un incame de sub £ 14000-16000 si indepliniti restrictiile de imigrare a veti dreptul la Working Families Tx Credit, dar daca duci copilul la gradinitza de zi de la 8.00a.m la 18.00p.m, poti aplica de Child Care tax Credit si se va rambursa gradinitzei circa 80% din fee , automat ti se scad tie platile saptamanale.
Totodata de la 3 ani copilul are drept la 11.5ore /sapt de free education, iar daca il duci in continuare la gradinitza de zi, la fel statul va plati acele ore care ti se vor scade automat din plati.

Cel mai simplu este sa aplici pentru blue card daca nu ai sa lucrezi part-time si sa duci copilul la gradinitza, astfel nu aveti venituri prea mari si va incadrati in limite.

Daca vrei mai multe lamuriri cauta cel mai apropiat C.A.B, cred ca am dat link in primul capitol pentru As , ei itit dau toate indrumarile necesare si te pot ajuta sa completezi formulare, succes.

Creditele pentru mortgages :
http://www.rbs.co.uk/personal/mortgages...ained.ashx

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii
Dominic: 22 ani, 6 luni
Sylvia: 17 ani, 2 luni
Heidi: 14 ani, 7 luni

18.08.2008 11:31     citat 

Ce mai faceti? Ce liniste e pe-aici. Cum va petreceti "vara"?

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

18.08.2008 11:51     citat 

Ahoy there. Ce vara tu? rad stii cum vajaie vantul la mine si ploua, de zici ca acus zbor cu tot cu casa.
Am luat la rand toate gradinile zoologice, ferme, ferme de fluturi, de broaste testoase, school fetes, village fetes,you name it. Playground si beach am pupat o data, muica ce vreme. Cu rola de hartie de bucatarie nu mai ies la playground , am bann. rad
Incepe scoala pe 10, or tine-o altii ocupata si stimulata.
Ce-ti mai fac muschetarii?

sus

Denunta
iulia_lm

Copii
Iarina: 16 ani, 2 luni
am nascut deja!

29.06.2009 3:29     citat 

A nascut careva dintre voi in UK? Ce parere aveti de profesionalismul medicilor? Eu ar trebui sa fac cezariana si cand m-am intalnit cu obstreticianul mi-a spus ca nu garanteaza ca nasc cu el, deoarece el poate fi ocupat, ca nu-mi garanteaza ca-mi face cezariana daca se declanseaza nasterea mai devreme de termenul stabilit si ca din experienta lui daca imi face anestezie generala copilul poate avea probleme de respiratie. Tare ma bate gandul sa plec sa nasc in Romania.
Stiti vreun forum in care mamicile din Anglia vorbesc de experientele lor?

sus

Denunta
A_Fabian

Copii
Darian
Fabian: 12 ani, 5 luni

13.03.2010 11:26     citat 

[quote="iulia_lm"][b]A nascut careva dintre voi in UK? Ce parere aveti de profesionalismul medicilor? [/b]Eu ar trebui sa fac cezariana si cand m-am intalnit cu obstreticianul mi-a spus ca nu garanteaza ca nasc cu el, deoarece el poate fi ocupat, ca nu-mi garanteaza ca-mi face cezariana daca se declanseaza nasterea mai devreme de termenul stabilit si ca din experienta lui daca imi face anestezie generala copilul poate avea probleme de respiratie. Tare ma bate gandul sa plec sa nasc in Romania.
[b]Stiti vreun forum in care mamicile din Anglia vorbesc de experientele lor?[/b][/quote]
draga mamica, eu am nascut prima data in romania, a doua oara in uk. spune-mi daca ai nascut deja.

sus

Denunta
ionelak

Copii
Corina: 14 ani, 4 luni
Emma: 12 ani, 8 luni

16.04.2010 1:10     citat 

Buna . Am nevoie de niste informatii va rog.
Cred ca s-a mai scis pe undeva dar nu stiu pe unde.Poate ma puteti ajuta. trag cu ochiul
O familie de romani care locuiesc in anglia vor sa vina in tara. Au o fetita de 5 luni cu certificat de nastere britanic. Le este frica ca daca vin in tara nu vor mai putea sa plece cu ea inapoi.Trebuie sa i faca pasaport si certificat de nastere romanesc. Stiti ce ttebuie sa fac acand ajung in tara si unde sa se duca?
Va multumesc mult... sarut

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

16.04.2010 9:14     citat 

Eu nu stiu, pare rau. Pot merge in schimb la consulat si vad acolo. Indiferent cum le trebuie un pasaport/foaie de calatorie pentru copil, nu-l pot scoate doar cu certificatul de nastere din cate stiu.

sus

Denunta
lucitia

am nascut deja!

17.04.2010 2:34     citat 

da, asa stiu si eu, ca trebuie sa aiba pasaport copilul, ca sa poata iesi/intra in Rom, pasaport care se face in baza certificatului de nastere romanesc, deci trebuie mers la consulat pt eliberarea documentelor

sus

Denunta
ionelak

Copii
Corina: 14 ani, 4 luni
Emma: 12 ani, 8 luni

19.04.2010 3:23     citat 

Multumesc mult de raspunsuri. sarut sarut

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 23 ani, 6 luni

08.05.2010 3:37     citat 

Nu stiu daca mai ai nevoie de idei. I se va da foaie de drum mamei pt copilul minor de la consulat si vor putea merge in tara sa-i faca certificat de nastere romanesc si sa fie trecut pe pasaportul mamei sau sa i se faca pasaport individual.

Daca apeleaza la consulat pt certificat de nastere romanesc dureaza ff mult si e dificil, se cere prin lege sa se apeleze la consulat pt aceste documente doar persoanelor cu rezidenta permanenta data de statul englez.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani, 11 luni
D: 14 ani, 10 luni

08.05.2010 5:04     citat 

Dar daca copilu' are certificat de nastere britanic de ce nu i se face pasaport britanic? De ce trebuie neaparat romanesc? Vor sa se mute de tot in Romania sau cum? Eu sunt romanca, pasaport romanesc, sotul italian, fata cu pasaport italian si baietzelul cu pasaport nemtzesc. Stam in germania! In afara de cateva zambete pe sub mustata ca ce "familie internationala " suntem nu am avut alte probleme.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

08.05.2010 6:43     citat 

Voica, in UK, daca macar unul din parinti nu-i cetatean, nu primesc pasaport copii. Ei amandoi romani, copilulului i-a fost inregistrata nasterea aici, dar nu e cetatean.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani, 11 luni
D: 14 ani, 10 luni

08.05.2010 8:18     citat 

Aha, am inteles! trag cu ochiul

sus

Denunta
mami2

Copii
david: 19 ani, 4 luni
daria: 16 ani, 9 luni

10.05.2010 1:06   Mamicilor din UK  citat 

Buna tuturor,

Un bun punct de sprijin in Anglia pentru familiile cu copii sub 5 ani sunt Children`s Centre; Children`s Centre pun la dispozitie activitati gratuite pentru copii si parinti, va ofera informatii despre gradinite si locuri gratuite;daca situatia voastra este complexa si doriti informatii despre housing, drepturi si beneficii puteti solicita ajutorul unui Link Worker.
Copii de la 2 ani beneficiaza de 15 ore gratuite de gradinita, la orice gradinitia fie ea de stat sau privata. Anul acesta s-au acordat subventii doar pt gradinitele care au calificativ ff bun la inspectie,dar incepand cu septembrie 2010 toate gradinitele vor avea acces la subventia de la stat.
Mai multe informatii si locatii puteti gasi pe site-ul http://www.dcsf.gov.uk/everychildmatter...startdoes/ .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: