· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Parinti din afara Romaniei > este cineva din UK pe aici? (II)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor este cineva din UK pe aici? (II)     
Somewhere_overtherainbow

Copii
DI: 23 ani, 7 luni

10.03.2008 11:54     citat 

Nor esti bine?

Bun venit fetelor noi si adaptare usoara pruncilor, ati scris nu gluma.

Tocmai am aflat ca la Institul Roman s-ar face ore pentru copii (matematica, romana, stiinte, istorie) ,am inteles ca ar fi vorba de o donatie de £5 dar nu stiu exact, cursurile sunt in fiecare Sambata, insa habar n-am unde exact, poate stie cineva din voi mai bine.

Cristina ce-ti mai fac strengarii, ai gasit nanny?

sus

Denunta
Nor

10.03.2008 3:39     citat 

Multumesc de intrebare, Chris! Sunt... potrivit de bine...

A venit furtuna si pe la noi!

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 23 ani, 7 luni

10.03.2008 9:03     citat 

Doamne, ce vijelie o mai fost , m-o facut ciuciulete ,doar geaca o fost din cele istete care m-o mai scos din nevoi ca sa fie tacamul complet am servit si ditamai tija de umbrela in frunte.

Io sper sa fii foarte bine! sarut

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

11.03.2008 10:55     citat 

deci va jur ca pe A3 am mers ieri cu masina, da parca eram cu barca, la ce vantoasa se starnise...copaci rupti..si oamenii au oprit masini, au pus crengile pe marginea drumului, dupa care partea a 2-a a furtunii le-a readus pe sosea, deci frumos..ma felicitam in gand ca n-am luat zana cu mine, numa sa sun si sa aflu ca el a scos-o afara cat a fost grindina mare, 'sa se joace cu gheata'..doamne, mare ti-e gradina!

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii
Dominic: 22 ani, 6 luni
Sylvia: 17 ani, 2 luni
Heidi: 14 ani, 7 luni

25.03.2008 5:13     citat 

Multumesc, Somewhere. Mi-am gasit nanny, fosta nanny a unei prietene romance. E o fata din Slovacia, pe la 31 ani, imi place de ea, o cunosteam deja de vreo 2 ani de la prietena mea. Incepe de lunea viitoare, 2 zile pe saptamina. Sper sa stea la noi (am mai avut o fata care a rezistat exact 2 zile si pe vremea aia il aveam doar pe Dominic). Sylvia incepe gradinita 2.5 ore pe zi, la aceeasi scoala ca si Domi, deci vor fi toti 3 acasa doar de la 3.30 incolo si pina ajung eu sau sotul acasa. Am emotii dar sper sa se descurce. I-am zis sa aiba doar grija de copii, nimic altceva in casa, ma gindesc ca eu n-apuc sa fac cind sint cu ei, cum sa am pretentii la altul sa mai aiba si timp de strins dupa ei in casa? O sa le las mincare facuta de seara sau idei ce sa poata pregatii in citeva minute. Orice numai sa nu ma lase cu fundu-n balta! O platim cu £10 pe ora.

Ce bine a fost cu weekend-ul asta lung. Mama e aici pina vineri, apoi prin mai-iunie cred ca o sa vina tata.

Scoala romaneasca cred ca e mai scumpa. Acum multi ani cind m-am interesat pt Domi era vreo £10, cred ca s-a mai scumpit intre timp. Pt noi nu era convenabil nici drumul, nu mai tin minte unde se tinea si n-aveam masina pe vremea aia.

Ce ziceti c-a nins de Pasti!

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 23 ani, 7 luni

28.03.2008 3:04     citat 

Si cu ce fulgi mari, mai ales luni, o splendoare, dar era destul de cald si nu s-a asezat zapada.Ce-ti mai fac pruncii?

Ai facut o alegere buna, decat sa stai cu frica in san,tare mult conteaza sa ai pe cineva cunoscut din vreme. Cu banii ai scapat ieftin, poti sa-i spui sa le gateasca la copii cate ceva, asa mai usor, ca nu e o problema.Hai ma ca doua zile pe saptamana nu-i un capat de lume va fi bine mai ales ca si tatal tau va veni , conteaza mult.

sus

Denunta
didilar

Copii
calin eduard : 16 ani, 10 luni
calista mirela: 13 ani, 1 luna

18.05.2008 4:39     citat 

buna .
sunt nouta pe acest site..dar va urmaresc de ceva timp.
am o intrebare pentru mamici care sunt cu bbei in uk de ceva timp.
la sf saptamani trebuie sa venim in uk cu copilul,aveam cazare si niste joburi.
acum 2 zile ne-a sunat respectivi care ne cazeaza ca nu mai putem veni cu bb ca nu mai vor ,ca e greu cu bb,etc
precizez ca am luat biletele pt toti 3(eu,sotul si bb in varsta de 3 ani)bagajele sunt facute etc.
ce sa facem acum?
voi ce parere aveti?
ne-au spus ca daca venim cu bb nu ne primesc in casa,si cu asta ne-a lasat varza
nu am cu cine sa las baiatul in ro si mai ales acum pe ultima suta de metri.
daca am veni cu baiatul ce sanse am avea supravetuim acolo?
puteti sa ma ajutati cu un sfat ceva ideei sunt binevenite.
multam
trist

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

18.05.2008 11:49     citat 

aia e discriminare, doamna draga, sa-ti arate in ce temei legal iti impun o astfel de aberatie.
In alta ordine de idei, eu nu m-as duce la cineva care-mi pune astfel de conditii. Nu esti la mana nimanui si ai dreptul sa-ti cresti copilul alaturi de tine. Nu esti sclavul nimanui, si inteleg ca un landlord sa-ti impuna chestii gen 'nu bati cuie in pereti', 'nu fumezi in casa', 'fara animale'. Dar cand e vorba de un copil....asta-i abuz, raporteaza-l, sigur si-o ia!

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii

30.05.2008 8:16     citat 

Didilar - ce-ati facut pina la urma?

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii

30.05.2008 8:18     citat 

Ce mai face toata lumea? Noi sintem bine. Azi plec in camping cu copiii. Vremea e mizerabila. Sotul e mai istet si sta acasa rad

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

30.05.2008 11:54     citat 

rad haidi maaa...unde mergeti?
Si eu ar fi trebuit sa fac asta cu zana sambata seara, dar ploua de 2 saptamani,mi-a intepenit geamul la masina, intredeschis, sa continui chinul si intr-un cort...naaaah. Nici o problema, ca ma apuca si pe mine disperarea mai incolo, macar sa ma joc de-a 'a venit vara'. sa va distrati fain! sarut

sus

Denunta
iulia_lm

Copii
Iarina: 16 ani, 2 luni
am nascut deja!

30.05.2008 11:59     citat 

Am si eu o intrebare, defapt mai multe zambet... Am o fetita de 2 ani si 3 luni, suntem veniti in Uk de 1 si jumatate, eu nu lucrez, doar sotul lucreaza cu acte in regula 40 ore pe saptamana.
1.In cazul nostru avem vreun drept financiar de la guvern pt copil? Avem dreptul la cei 18 lire pe saptamana?Se da retroactiv , deoarece abia acum dupa 1 an si jumatate am citit despre acesti bani.Firma de relocare nu ne-a spus nimic despre drepturile noastre in UK in afara de salariul sotului.
2. Daca vrem sa facem un credit pt casa suntem scutiti de vreo taxa avand copil si un singur intretinator de familie?Si-a mai cumparat careva casa aici? Ne puteti ajuta cu vreun sfat?
Va multumesc mult

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

31.05.2008 9:02     citat 

informatii pentru child tax credit gasesti aici
http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/index.htm

nu ai dreptul la nici un fel de allowances ca home buyer decat daca sotul e key worker (politist, profesor, asistent medical). Stiu ca asta-i valabila pentru cetateni britanici, nu stiu pentru restul. In cazul asta, guvernul iti achita 40% din valoarea casei
http://www.hmrc.gov.uk/manuals/eimanual/eim21736.htm

sus

Denunta
iulia_lm

Copii
Iarina: 16 ani, 2 luni
am nascut deja!

31.05.2008 9:11     citat 

Am crezut ca si noi chiar daca nu suntem cetateni britanici suntem favorizati daca avem copil si este un singur salariu in familie. Din cate am inteles sunt foarte multe avantaje pt ei sa aiba un copil fara sa fie casatoriti, mamelor sau tatilor singuri intretinatori de familie li se da si case de la stat. Am intrebat doar ca sa ne informam bine inainte sa facem creditul pt casa, se pare ca aici cetateni au mult mai multe drepturi decat avem noi in Romania.

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii

01.06.2008 6:38     citat 

----------
citat:
Din cate am inteles sunt foarte multe avantaje pt ei sa aiba un copil fara sa fie casatoriti, mamelor sau tatilor singuri intretinatori de familie li se da si case de la stat.
----------

Nu e vorba de casatoriti sau nu, adica si daca sint divortati dar intretin familia singuri si nu muncesc atunci au dreptul la case de la stat. Desi viata nu e chiar roza, nu cred ca ti-ar place sa locuiesti intr-o zona unde vecinii sint toti someri (evident, cu exceptii). Daca sint separati, fie ca au fost casatoriti sau nu, dar sint intr-o relatie noua, chiar daca e "din cind in cind", de ex partenerul nou locuieste cu familia o noapte pe saptamina, trebuie declarat si se reduc din beneficiile sociale. Cel putin dpdv legal - se considera ca noul partener sprijina familia.

Nu stiu despre Child Benefit pt ne-cetateni britanici dar chiar daca se da retroactiv se da maxim 3 luni.

Relativ la ajutor pt credit pt casa, sigur nu conteaza daca ai copil sau nu.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: