· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > pneumonie la copi mici
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor pneumonie la copi mici     
gulia80

Copii
tony cristian - bucuria casei
13 ani, 10 luni

16.01.2008 8:01   pneumonie la copi mici  citat 

buna va scriu pt ca nu am gasit acest caz baietelul meu a facut pneumonie la 5 luni sa racit si aveam insuficienta respiratorie cum nu a fost locuri in spital anul trecut de cracun si am fost dupa vaccin ne-a dat tratamena acasa nurofen si de 3x zi mergeam la aerosol la spital unde transpira iesam afara si asta a fost.am stad dupa in alt spital 10 zile ne-am revenit numaca de atunci e foarte sensibil cu tot cu septilin imunogrip se raceste as avea nevoie de sfaturi de la cei care au trecut in cazuri similare va rog ajutatima

sus

Denunta
ddadriana

16.01.2008 8:08     citat 

Trebuie sa ai grije sa nu il inbraci prea gros, ca raceste. Trebuie sa-l inbraci astfel in cit sa nu fie traspirat, aceasta o poti controla la ceafa si la nasuc. Pune un castron cu apa in camera, pe calorifer, poti pune si o cirpa uda pe calorifer. Si aeriseste des, astfel nu au sanse microbii, sa se inmulteasca in locuinta. Daca nu i-l mai alaptez, dai sa beie, suficient. Acestea sint cele mai inportante lucruri in prevenirea racelilor, si a pneumoniilor.

sus

Denunta
gulia80

Copii
13 ani, 10 luni

16.01.2008 8:14     citat 

mersi de sfat asa facem si pana acum dar nu prea a dat roade mentionez ca cand doarme transpira foarte mult ciar daca nu e imbracat gros sau in camera sunt numai 20grade se poate sa fie si asta un moti?

sus

Denunta
little_djini

16.01.2008 8:37     citat 

Gulia80 Andy al meu a avut pneomonie la 5 luni . La noi nu s-a ajuns la insuficienta respiratorie atunci . De tratat l-am tratat acasa . I-am dat augmentin , ceva de tuse si vitamina C. Asta a fost atunci .
Anu trecut Andy al meu a avut de 2 ori pneomonie interstitiala si o data traheobronsita asta in afara de n raceli , rosu in gat si sinuzita.
Trebuie sa il tii in camere bine aerisite, sa nu il imbraci gros ( si daca transipira schimba-l chiar daca doarme ) si sa il scoti mult afara.
Acu nu stiu ce sa iti zic sa ii dai pentru cresterea imunitatii. Eu una te-as sfatui sa mergi la un medic bun si sa iti dea sa ii faci niste analize ( hemolucograma, imunologia , teste de alergii ) si in functie de analize sa iti pescrie un tratament adecvat.
A in caz ca te intrebi cum de a avut tero al meu atatea probleme cu aparatu respirator raspunsu e simplu : a fost la crese.

sus

Denunta
gulia80

Copii
13 ani, 10 luni

16.01.2008 8:47     citat 

mersi de raspuns intradevar avem probleme si cu alergia si nu stim inca de la ce peste tot unde am fost analize peste analize si salina am fost la salina timp de 14 zile continula turda jud cluj a fostbine in tiimpul veri dar cum a venit frigul suntem iar gata de iesit iesim zilnic

sus

Denunta
little_djini

16.01.2008 8:54     citat 

Gulia80 eu zic sa intrebi fatele din cluj despre un medic bun si sa mergi la el. Daca erai din Bucuresti iti ziceam sa mergi la Stanciu dar din Cluj nu stiu pe nimeni . Ca si eu l-am intepat pe Andy inainte dar fara folos. Am constatat ca e foarte important sa gasesti un medic care stie sa citeasca bine analizele .

sus

Denunta
gulia80

Copii
13 ani, 10 luni

17.01.2008 3:13     citat 

mersi little djini de sfat dar nu stiu cum sa iau legatura cu fete din cluj sunt noua pe sait

sus

Denunta
little_djini

17.01.2008 3:38     citat 

http://www.parinti.com/Clujulla_apel_pa...25563.html
Uite aici gasesti mamicile din Cluj.

sus

Denunta
mmp

Copii
tudor

19.01.2008 5:17     citat 

intereseaza-te daca exista imunolog in cluj, dar trebuie sa existe pentru ca in orasele mari exista in spitale sectie de imunologie. imunologul iti prepara niste vaccinuri care ii dau rezistenta, imunomodulatori. chestiile astea cu imunogrip si septilin sunt cam dupa ureche si rezultatele nu sunt concludente. baietelul nostru are si el imunodeficienta. acuma i-am facut primul vaccin la timisoara si mai avem multe de facut. aerosoli ii facem acasa. am cumparat de la helpnet un aparat, la recomnadarea medicului. omron se cheama si facem aerosoli acasa. fiindca tudor are bronsita, a mai facut si pneumonie de doua ari pana acum la un an si jumatate si are si polipii infectati. si facem aerosoli si pentru polipi si pentru bronsita. aparatul a costat 2 milioane.

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 16 ani, 2 luni

19.01.2008 5:45     citat 

Mmp,ce analize se fac pt a descoperi imunodeficienta?Si care sunt cauzele care duc la asa ceva? avem si noi un nepotel mai marisor 10 ani care numai bolnav este,pneumonii,raceli,tot tacamul si m-ar interesa.

sus

Denunta
little_djini

19.01.2008 5:55     citat 

Eu pot sa iti spun ce analize mi-a dat doctorul sa ii fac lu tero : IJE Total, Hemoleucograma , Proc global Fvnr, imunograma complex si Idr.

sus

Denunta
mmp

Copii
tudor

21.01.2008 2:29     citat 

lui tudor nu i-au facut analize. daca se imbolnaveste des e clar ca are deficit de imunitate. el a fost bolnav doua luni non-stop. inca e bolnav. in ultima luna a luat antibiotic in fiecare zi. dar altora le face analize. difera in functie de fiecare caz. si vaccinurile sunt diferita pentru fiecare.

sus

Denunta
gedana

Copii
Constantin: 13 ani, 10 luni

21.01.2008 5:03   pneumonie la copii mici  citat 

pt Gulia80,buna!ca mamica din Cluj,iti recomnad pe Dr Muresan Ioan,f bun,dar e medic de fam,nu stiu cum poti ajunge la el...si pe d-na Dr.Condor,o gasesti la policlinica Griogorescu,pe str,Stefan Mora,nr.1 Pt un caz ca si al tau...e nevoie,as zice eu de ceve mai tare pt imunitate...ca de ex broncho-vaxom,Eu i-am dat baietelului meu,desi nu a avut pneumonie,a avut o raceala f puternic cu febra prelungita,in oct,2007,apoi,in noiembrie,a racit din nou,dar f usor.Eu am discuta cu dr si acesat este unul dintre cele mai bune remedii de vindecare a probl cailor respiratorii si de imunizare pe termn lung.Se rec,oricum,la copii care au avut asemenea probl,cum a fost cazul vostru.Imi pare rau ca am vazut subiectul asa tarziu...referiot la tranpiratie abundenta,am citit,ca una din cauze;lipsa de calciu,dar asa,general vorbind.

sus

Denunta
gedana

Copii
Constantin: 13 ani, 10 luni

21.01.2008 5:07     citat 

exita imunolog in Cluj,o sa ma interesez pt Gulia80,daca are nevoie,care e numele exact si und e e de gasit.Am pe cineva care are porbl de genul acesta cu fetita si merge acolo...

sus

Denunta
gulia80

Copii
13 ani, 10 luni

21.01.2008 8:48     citat 

mersi gedana de mes si chiar ma intereseaza adresa sau nr de telefon as vrea sa gasim o modalitate sa fim si noi bine ni groaza imediat mergem la gradi si intram in contact cu mai multi virusi

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: