· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > Cine a folosit teste de ovulatie?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
Ati folosit teste de ovulatie?
Nu am folosit
55%
 55%  [ 77 ]
Da si am fost multumita
45%
 45%  [ 63 ]
voturi totale : 140

autor Cine a folosit teste de ovulatie?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
shobo

Copii
Codrin-Stefan: 15 ani, 9 luni
am nascut deja!

06.02.2004 9:27     citat 

Da, in sfirsti am folosit din nou luna aceasta testele ramase incepind din ziua 11 si pina azi, in ziua 16. (mentionez ca de obicei temp. imi crestea in ziua 15 si deci cam prin 14 aveam ovulatia). eh, acum, desi testele au iesit in sfirsit pozitive pt. zilele 14 si 15, eu inca nu am avut ovulatie deoarece nu mi-a crescut temp. si nici mucoasa nu am observat absolut deloc!!!
inca mai astept cresterea temp. miine sau in zilele urmat. desi miine va fi ziua 17! intre timp doctorita mea m-a invatat sa nu mai iau temp. bazala intravaginal ci intra-rectal; cica acolo este cea mai fidela temp. bazala! asa o fi... si asa am facut! oricum sint sigura ca nu am ovulat pina azi insa v-am zis, testele au iesit pozitiv! habar n-am ce sa mai cred despre ele in acest caz, decit ca mai rau te pot incurca!...
vorba lui Sherlock, fericiti cei saraci cu duhul... o iei razna de atitea observatii... mai bine lasi lucrurile sa vina de la sine si nu te mai gindesti atita... da-le incolo de teste!

sus

Denunta
YcA

Copii
Mihaela: 14 ani
Alexandru: 20 ani, 1 luna

20.09.2005 7:01     citat 

Buna fetelor!!...am folosit si eu luna aceasta teste de ovulatie,deoarece m-am tot chinuit cateva luni fara succes.Rezultatul nu il stiu inca,dar inclin sa cred ca am ramas deoarece nu s-a mai produs luna aceasta secretia specifica.Eu am facut vreo 7 teste,cam dupa a 5 zi de la terminarea ciclului deoarece tot timpul am crezut ca am ovulatia mai devreme.In prima sau a doua zi a testului s-a observat si a doua liniuta,mai slab pronuntata,asta intamplandu-se 2 zile la rand,in a doua zi ceva mai pronuntata.Am crezut ca aia a fost faza de ovulatie dar am continuat sa fac testele si nu mica mi-a fost mirarea cand in a 13 zi de la ciclu a aparut a doua liniuta,ceva mai slaba, ca in ziua urmatoare,adica exact a 14 sa apara si cea de a doua liniuta foarte pronuntata de data aceasta.Acum astept rezultatul,insa sunt nedumerita de ce au fost cele doua zile cu doua linii la inceput,mai slab evidentiate dupa cum am zis.Oricum am sa va tin la curent cu ce sa intamplat.....

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

20.09.2005 7:43     citat 

YcA, la testele de ovulatie pe care le cunosc eu rezultatul atunci e valabil (adica atunci ai ovulatia in urmatoarele 48 de ore) cand a doua liniuta e mai puternica decat liniuta de control. Atata timp cat sunt mai slabe nu au nimic de zis.

sus

Denunta
YcA

Copii

21.09.2005 3:27     citat 

Pai asa m-am gandit si eu ,ca atunci cand a fost si a doua liniuta la fel de pronuntata ca prima ar fi perioada....dar ma intrebam ce a fost si cu cele 2 zile cand au fost mai slabe.

sus

Denunta
Pinpin

21.09.2005 6:35     citat 

Teste "Dr. Sigur" ieftine si bune (cel putin la mine). Dar nu strica si o eco dupa ce a aparut a doua liniuta.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

21.09.2005 7:49     citat 

Pinpin, pentru ce eco in urma unui test de ovulatie. Cred ca mai trebuie sa se intample ceva inainte sa ajungi la eco. trag cu ochiul

sus

Denunta
irina79

30.09.2005 6:46     citat 

buna!eu am folosit teste de ovulatie de mai multe ori,dar azi au aparut si cele 2 liniute pe care le astept.cred ca sunt bune.cand nuam ovulat nu s-au vazut azi da.sper sa am bafta luna asta pt. ca ma omoara stresul

sus

Denunta
YcA

Copii

03.10.2005 8:32     citat 

Revin,dupa cum am promis cu informatii.Sunt dezamgita deoarce nu sa intamplat nimic si mi-a venit ciclu,deci nu am ramas insarcinata.Chiar nu stiu ce sa cred,desi mi-a aratat testu(de ovulatie)cele 2 liniute eu nu am ramas,aveti idee ce ar putea sa se intample?sa merg la doctor? sa fac ceva analize?sa mai astept si sa incercam luna viitoare din nou?

sus

Denunta
io_ana

18.10.2005 7:49     citat 

Buna fetelor,

Am folosit si eu teste de ovulatie Clear Blue. Eu am ciclul neregulat si nu stiam niciodata sigur cand am ovulatia si daca am. Am inceput sa-mi fac in ziua a 12a si spre bucuria mea zilele 14 si 15 s-au dovedit a fi cele mai fertile, am avut test pozitiv. Repetasem testul si in ziua a 15a ca sa fiu sigura ca nu a fost o greseala.
Bineinteles ca eu si omul meu ne-am pus pe treaba, acum asteptam sfarsitul lunii cu sufletul la gura. Va anunt daca am ramas.
A mai scris cineva aici despre testele astea ca ar fi bune si ca au dat rezultate la a doua folosire. Sper sa ma pot lauda si eu la fel in curand.

Ioana

sus

Denunta
stelutzza

Copii
Radu: 13 ani, 3 luni
Alexandra-Elena

18.10.2005 7:53     citat 

io-ana nu stiam ca sunt teste de ovu si de la clearblue.eu l-am folosit pe cel de sarcina clearblue si mi s-a parut cel mai bun.peste tot unde am cautat nu am gasit decat dr sigur si diaspot.tu de unde le-ai luat?

sus

Denunta
io_ana

18.10.2005 8:23     citat 

----------
stelutzza a scris:
io-ana nu stiam ca sunt teste de ovu si de la clearblue.eu l-am folosit pe cel de sarcina clearblue si mi s-a parut cel mai bun.peste tot unde am cautat nu am gasit decat dr sigur si diaspot.tu de unde le-ai luat?
----------

Buna Stelutzza,

Eu sunt in Germania, de aici le-am luat. Nu stiu daca exista si in Romania deja. Dar daca ai gasit acolo teste de sarcina de la Clear Blue, poate au si de ovulatie. De fapt ai zis ca ai cautat, ...poate or sa apara sau poate ai o cunostinta pe aici prin vest care ar putea sa-ti trimita.

sus

Denunta
stelutzza

Copii
Radu: 13 ani, 3 luni
Alexandra-Elena

18.10.2005 8:34     citat 

mercic.
nu-i nimic o sa ma descurc eu cu ce gasesc.
cat astepti sa vezi daca au dat rezultate incercarile de luna asta poate ne faci o vizita aici

sus

Denunta
kla78

22.10.2005 1:19   buna fetelor  citat 

am folosit si eu teste de ovulatie in timp ce faceam inseminari artificiale,si vreau sa va zic ca mergeau "limba in limba cu medicul"....adica cand mergeam la monitorizari se vedeau foliculi care urmau sa se deschida.........dar cea mai sigura metoda de a sti daca ai ovulat este analiza de progesteron in sange in ziua 21 a ciclului...cat despre masurarwea temperaturii bazale nu e o metoda sigura 100% deoarece trebuie luata in fiecare zi exact la aceeasi ora si fara sa va ridicati din pat si fara nici un pic de miscare........nici urinat...etc

sus

Denunta
siric

20.02.2007 9:56   teste de ovulatie  citat 

Ceau fatele,

sunt noua si la fel ca si voi imi doresc un bebe,acum fac tratament 5 zile cu Clostilbegyt ptr stimularea ovulatiei dupa care trebuie sa fac cateva teste de ovulatie.Imi puteti spune cum se fac aceste teste?Multumesc mult.

sus

Denunta
alealecs

21.02.2007 10:33     citat 

Eu am folosit teste de ovulatie Dr. Sigur. Sunt 3 intr-o cutie, luam 2 cutii. Sunt ieftine...si, incazul meu s-a dovedit ca sunt si eficiente. partea buna este ca au in interior un grafic care iti explica exact cum sa le faci in functie de durata CM. Eu am CM de 25-26 zile si nicicum nu imi depistam ovulatia. Luna trecuta am folosit teste si mi-au aparut 2 liniute (a doua f. inchisa la culoare) in ziua a 10 a, deci am aovual in ziua a 12 sau cel tarziu a 13. In acelasi timp am fost si la echo si a vazut doctorul un folicul mare pe ovarul stange (yes!!!) mi-a injectat un pregnil (just in case) si.....dupa munci istovitoare in cele 3 zile ...hopa...BB!!!!
Deci mie mi-au folosit testele...mai ales ca nu am nici un simptom la ovulatie.
Bafta mare!
Pupici

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: