· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > Cine a folosit teste de ovulatie?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
Ati folosit teste de ovulatie?
Nu am folosit
55%
 55%  [ 77 ]
Da si am fost multumita
45%
 45%  [ 63 ]
voturi totale : 140

autor Cine a folosit teste de ovulatie?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
janine13

am nascut deja!

09.03.2008 8:19     citat 

am o intrebare: eu in perioada ovulatiei am niste dureri f puternice cand am fost in tara la ginecolog mi-a spus ca am un chist mare pe un ovar si uter infantil mi-a dat o lista cu mai multe medicamente pe care sa le iau in urmatoarele 6 luni printre care duphaston ~efitard fara rezultate pana acum [am inceput trat in noiembrie], durerile apar in fiecare luna se intampla cuiva asa ceva? mai e cineva in situatia mea ?ce ma sfatuiti? incerc sa am un copil de 1 an stiu ca ptr unii nu e mult dar eu incep sa-mi pierd speranta ptr ca fac si trat aveti vreun sfat?pa pa

sus

Denunta
ad_nicky

14.03.2008 5:10     citat 

Eu am incercat aproape 2 ani sa raman insarcinata si nu am reusit. Am cumparat un test (5) de fertilitate si am ramas insarcinata in aceeasi luna. Din pacate, am pierdut sarcina la sase saptamani. Am incercat a doua oara , tot cu test si iar am ramas insarcinata. Din nou...avort sponatn la 6 s. Acum problema mea nu mai este de fertilitate , ci de ce pierd sarcina la 6 s...Nu va descurajati, incercati cu testele de fertilitate, este mai putin stresant decat sa te intrebi: dar oare e buna ziua asta?? hai si maine...

sus

Denunta
janine13

am nascut deja!

14.03.2008 12:26     citat 

mersi de incurajare ad_nicky dar sunt sigura ca ma intelegi cand spun ca incep sa-mi pierd sperantele
nu e usor sa o iei de la capat luna de luna ,o intrebare ptr problema ta poate doctorul tau deja te-a sfatuit ,nu sunt experta, dar am tot auzit pe la fete ai incercat cu duphaston?multe au spus ca le-a ajutat. legat de test nu stiu ce sa mai cred, miercuri am facut un test si a doua liniuta a iesit slab roz ,joi am repetat testul si liniuta era f bine conturata poate mai bine decat cea de test in acelasi timp masor si temp bazala care pana acum nu a crescut de loc nu stiu ce concluzie sa trag si nu e prima oara cand se intampla,ce sa cred temperatura sau testul te pup si sa auzim de bine zambet zambet zambet zambet

sus

Denunta
ad_nicky

14.03.2008 3:29     citat 

Janine, daca ti-au iesit 2 liniute clare inseamna ca in urmatoarle 24-36 de ore vei ovula. Eu mai urmaream si secretia in acelasi timp, la temperatura am renuntat de ceva vreme cand am vazut ca oscileaza asa mult...nici nu imi mai dadeam seama cand ovulez, ca si tine.
Deci , in urmatoarele 24 de ore ne apucam de treaba, de 3 ,4 ori in acest interval(ca sa fiu sigura). Nu te ridica imediat (sa faci pipi), stai in pat cu 2 pernute sub fund, asculta muzica, citeste o carte pentru 30-45 de minute.Crede-ma, da rezultate 100%. Sa nu uit, eram maaareee consumatoare de cafea....am renuntat la ea! Incearca asa si tine-ma la curent.

Dupa cum ti-am spus, eu acum ma confrunt cu alta problema , voi incerca si luna asta, chiar daca am avut 2 avorturi spontane consecutive...Crede-ma , si eu ma simt neputiincioasa ca nu reusesc sa am bebelul mult dorit. Despre Duphaston , am auzit ca este bun , imi trimite cineva din tara + No Spa. Voi incerca pana voi avea un bebic!

Multa sanatate va doresc ...si multi bebelusi!!

sus

Denunta
janine13

am nascut deja!

14.03.2008 5:26     citat 

ptr ad_nicky: mersi de sfaturi e placut sa stii ca poti cere o parere si ca altcineva iti poate impartasi din experienta lui ,ai dreptate si eu beau cafea nu multa [o ceasca pe zi ] dar beau.inteleg ca nici tu nu esti in tara in momentul asta si te inteleg cat e de greu, eu una nu am asigurare aici asa ca e greu sa ma duc la doctor ptr fiecare nelamurire.nu stiu daca esti inscrisa la doctor ,sfatul meu e sa te duci, nu e recomandat sa iei medicamente dupa ureche ,sau poate te-ai dus deja .oricum duphastonul nu-ti face rau ,fixeaza sarcina si eu iau in cazul unei eventuale sarcini ,poate afli care este cauza ptr care pierzi sarcinile mie medicul din tara mi-a spus ca in momentul in care raman insarcinata sa ma duc imediat la doctor [am uterul f mic si riscul pierderii sarcinii e f mare ]insa eu nu am trecut de primul prag nu am ramas pana acum . iti urez succes si poate ne mai auzim. zambet zambet zambet zambet zambet zambet zambet zambet pa pa

sus

Denunta
ad_nicky

15.03.2008 4:38     citat 

Janine, e bine ca nu ne-am pierdut speranta!
Sper sa auzim in curand de ...bebelusi!!
Numai bine!

sus

Denunta
janine13

am nascut deja!

11.04.2008 1:09     citat 

buna fetelor nu am mai scris demult, desi intru aproape zilnic sa vad ce se mai intampla. poate si pt ca luna trecuta nu s-a intamplat minunea si mi-e destul de greu sa vb despre asta acum suntem la faza prielnica de facut prajituri[...........doamne ajuta!]. foarte fericit foarte fericit foarte fericit cristicros mi-a dat adresa unui link unde scrie despre acel test unde treb sa pui saliva, am rugat pe cineva sa mi-l trim di tara dar am aflat ca se face comanda ptr ca e prea scump si nu-l tin in farmacii ,cum pach treb, trimis nu a fost timp asa ca intreb daca e cineva din italia care l-a luat aici ?daca da poate da detalii daca se gaseste? cum se cheama?cat costa? confuz confuz confuz intrebare confuz apoi ma duc si la farmacie va pup foarte fericit zambet zambet zambet zambet sa auzim de bine

sus

Denunta
juliadromania

06.02.2009 10:51   teste de ovulatie  citat 

Buna fetelor

Am si eu o intrebare legata de testele de ovulatie. Am folosit destule pana acum insa abia de o luna urmaresc si temperatura bazala, mucusul cervical si pozitia colului. In ziua 16 testul de ovulatie mi-a aratat 2 liniute si am presupus ca in interval de 24-36 ore voi ovula. Cu toate astea mucusul cervical la mine era tot alb cremos (si nu gen albus de ou), iar temp 36.6. A doua zi (ziua 17 de ciclu) testul n-a mai aratat decat 1 liniuta, iar temp. 36.8. In ziua 18 temp a fost 37 insa mucusul cervical a ramas intotdeauna cremos. Azi, ziua 19, temp 36.8.
In concluzie:
-Daca ovulam, temp bazala trebuia sa sara de 37 si sa se mentina ridicata macar 3 zile.
-Daca ovulam, mucusul ar fi trebuit sa fie gen albus, insa el ramane cremos (ce-i drept, mai abundent, dar tot cremos)
Si deci, daca n-am ovulat, cum naiba mi-a aratat testul 2 liniute in ziua 16???

Zau daca mai pricep ceva! confuz
In decembrie 2007 am avut o sarcina oprita in evolutie si-a trebuit sa ma chiuretez. De atunci si pana acum, cu toate incercarile noastre, n-am mai reusit sa raman niciodata.
Deja sunt disperata! Parca nimic din ce fac nu iese bine.
Daca cumva vreuna dintre voi s-a mai lovit de o situatie similara, astept o parere/incurajare. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
topsecret

am nascut deja!

06.02.2009 11:19     citat 

ha!si eu sunt nelamurita.
testul de ovulatie iese cu liniuta a2a slab pozitiva si in prospect inseamna negativ,temp o am 36,4,dar "albusul de ou" exista si discomfortul la fel. prostit

sus

Denunta
juliadromania

06.02.2009 11:26     citat 

topsecret, inseamna ca ai intrat in perioada fertila, dar ca inca nu ovulezi. probabil se va intampla in cateva zile. continua sa-ti faci testele si vei vedea ca va iesi pozitiv.

eu mi-au facut 2 teste consecutive cand am avut 2 linute si ambele au iesit clar pozitive, dar tot n-a iesit nimic! iar albusul....ioc!
ciudat rau!

sus

Denunta
topsecret

am nascut deja!

06.02.2009 12:09     citat 

eu stiu ca nu e obligatoriu sa ai albusul cu pricina. sarut

sus

Denunta
juliadromania

06.02.2009 12:15     citat 

si ce sa inteleg in cazul meu? am 2 liniute la ambele teste, temp a crescut de la 36,6 la 36.8 si 37 in zilele imediat urmatoare testelor, pentru ca azi sa scada iar la 36.8. Parca se joaca cu mine, dom'le!!!

Eu am tot citit ca la ovulatie temp sare cu 0.2-0.3 grade. A mea maxima din tot graficul a fost 37. Prin urmare n-am niciun salt spectaculos.

Daca zici tu ca mucusul cervical poate sa fie si altfel....asa sa fie! Dar cu restul punctelor de reper cum ramane??

Eu sunt de parere ca nu am ovulatie si de asta nu mai raman!

sus

Denunta
topsecret

am nascut deja!

06.02.2009 12:34     citat 

cel mai bine ar fi sa faci monitorizari.asa esti ferm convinsa ca ovulezi sau nu si mai ales cand!esti din buc..ce zona? sarut

sus

Denunta
juliadromania

06.02.2009 12:40     citat 

Piata Muncii.

Luna asta este prima de cand monitorizez pe 3 fronturi. E tare bulversant! In domeniul asta totul se misca cu o viteza chinuitor de mica. Avand in vedere ca nu pierd nopti, nu beau, nu fumez...ma asteptam sa n-am asa probleme pentru conceperea unui bb. Dar de...s-ar zice ca-s speciala!
Tu esti din Buc? De pe unde?

sus

Denunta
topsecret

am nascut deja!

06.02.2009 12:48     citat 

ti-am trimis mesaj privat.pupici!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde