· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > Cine a folosit teste de ovulatie?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
subiect nou  raspunde
Ati folosit teste de ovulatie?
Nu am folosit
55%
 55%  [ 77 ]
Da si am fost multumita
45%
 45%  [ 63 ]
voturi totale : 140

autor Cine a folosit teste de ovulatie?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
true_glow

06.02.2009 3:01     citat 

eu cred ca toate metodele astea gen teste de ovulatie, monitorizarea temperaturii bazale etc nu aduc decat stres si atunci mult doritele liniute pe testul de sarcina intarzie sa apara.mai multa relaxare si evitarea axarii pe aceasta problema sunt mult mai benefice.stiu ca e greu mai ales cand iti doresti cu ardoare un bebe, dar cred ca mai putin stres inseamna sarcina mai repede. bineinteles cand nu exista probleme fiziologice care sa impiedice conceptia

sus

Denunta
MariaStan

Copii
Ana: 10 ani, 3 luni

09.02.2009 9:59     citat 

Eu am renuntat la testele de ovulatie - cand simteam ca ovulez faceam testul si iesea pozitiv - dupa 3-4 luni de reconfirmari mi-am spus ca e o risipa de bai - ce sa zic ciclul meu e regulat asa ca probabil sunt foarte utile pentru cele care nu au ciclu regulat , nu creste temperatura , nu au scurgere " albus de ou" , nu au intepaturi in ovar cand ovuleaza ( luna asta daca iese bebe o sa fie din ovarul drept scot limba ).Bafta!

sus

Denunta
MihaelaCo

Copii
Mihai Daniel: 10 ani, 1 luna
am nascut deja!

18.02.2009 9:05   teste de ovulatie  citat 

buna la toate aspirantele la burtici!!

stiti cumva daca in afara testelor de ovulatie de tip banda, mai exista si alte metode de testare a ovulatiei? am auzit ca a aparut pe piata un dispozitiv care pe baza salivei poate detecta ovulatia.

merci de raspuns
Mihaela :)

sus

Denunta
true_glow

18.02.2009 10:01     citat 

am auzit de un aparat parca baby comp se cheama dar e foarte scump sute de euro. nu mai stiu sigur de alte metode dar probabil sunt.incearca si la farmacie

sus

Denunta
starshine

am nascut deja!

24.02.2009 2:23     citat 

am folosit si my test, pe baza de saliva, o mare porcarie , nu dati banii degeaba. Cu testul de urina nu m-am lamurit, cred ca ma las de toate. personal, nu mi se par relevante.

sus

Denunta
Tristan

02.03.2009 4:14     citat 

----------
loris a scris:
[b]buna
am si eu o problema si poate sunt fete care ma pot ajuta....
pe scurt...se pare ca in ultimile luni nu am ovulat deoarece aveam val progesteronului mica.....acum mi-am facut un test de ovulatie care arata ca ovulez...sunt sigure aceste rezultate?poate arata testul ca ovulez dar de fapt eu sa nu ovulez? va rog...cine poate sa-mi spuna sa o faca....multumesc[/b
]
----------

----------
libelula27 a scris:
"Cand femeia este pe cale de a ovula, de la nivelul hipofizei sale se descarca o cantitate foarte mare de LH, hormonul luteinizant. Acest hormon are rolul de a produce ruperea foliculului care contine ovulul si in consecinta de a il elibera pe acesta in cavitatea peritoneala de unde va fi cules de catre trompe. Eliberarea ovulului are loc la 24 maxim 48 de ore de la aceasta descarcare de LH.
Testul de ovulatie se bazeaza pe decelarea hormonului luteinizant in urina femeii si este un test calitativ. In principiu functioneaza similar cu mult mai binecunoscutele teste de sarcina, daca testul este pozitiv vor aparea doua liniute rosii, daca este negativ (adica LH-ul nu a fost eliberat in cantitati suficiente pentru a produce ovulatia) va aparea o singura liniuta, cea de control. "
Loris, ovulatia nu are nimic cu progesteronul. Progesteronul e important dupa ovulatie, pt. fixare.
Poti citi aici:http://dictionar.reclama/progesteron
Deci daca ai progesteronul scazut nu inseamna ca nu ovulezi. Hormonul LH e cu ovulatia. Ti pup. Bafta
----------

sus

Denunta
aldiana

04.05.2009 7:21     citat 

Aldiana: Sunt nelamurita
04 Mai 2009
Am facut un test de ovulatie vineri(1 mai). A iesi pozitiv ,dar dupa aceea am citit mai atent prospectul, care spune sa nu se faca testul cu urina de dimineata .Am repetat testul seara ,acelasi rezultat,poate liniile au fost mai sterse dar totusi pozitiv.Am facut din nou testul urmatoarea seara,tot pozitiv. Azi dimineta repet din nou tot pozitiv,adica,urmeaza ovulatia. Poate ma lamureste cineva.Cate zile de la ovulatie mai detecteaza testul hormonul Lh,sau nu-l mai detecteaza deloc ,si atunci probabil ca testele pe care le-am cumparat nu sunt bune? Multumesc1

sus

Denunta
MariaStan

Copii
Ana: 10 ani, 3 luni

05.05.2009 5:25     citat 

testul iese pozitiv 2-3 zile

sus

Denunta
ralu_rx

Copii
victor robert: 10 ani, 6 luni

18.05.2009 4:18     citat 

eu nu am fost multumita
nu imi amintesc chiar toate dar ultimele au fost oview si nu am fost deloc in clar
nu corespundeau nici cu mucusul caract nici cu cresterea temperaturii

sus

Denunta
inna03

17.01.2011 10:03   Re: Cine a folosit teste de ovulatie?  citat 

hmmm o intrebare pentru cine stie mai bine.........9 zile la rand am facut cate un test de ovulatie ...toate mi-au iesit pozitive....este normal???sora mea spune ca nu.....si mai iau si arefam 200 pentru a ramane insarcinata...

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 15 ani, 4 luni
Denis Costin: 8 ani, 8 luni

10.02.2011 2:26     citat 

Nu nu poti fi la ovulatie 9 zile, ori nu ai interpretat bine testul ori nu au fost bune ele.
Apropo e sarcina sau nu? Ca pana acum poate deja ai reusit trag cu ochiul

Am citit mai sus de aparatul cu saliva. El exista se numeste microscop de ovulatie. Se utilizeaza toata viata daca vreti. Se utilizeaza saliva sau mucus cervical.
Costa de la 60 de lei la cateva sute de euro....si sunt sub diferite forme: de ruj, ovale, cu afisaje lcd si alte chestii.
La noi in Romania eu am gasit unul singur Ovupred la 60 de lei, afara sunt mai multe.
Personal nu am folosit dar sunt fete care l-au folosit si au ramas gravide datorita lui. Daca nici luna asta nu raman gravida cred ca o sa il cumpar si eu.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: