· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Daca o intarc, ce formula de lapte sa folosesc...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Daca o intarc, ce formula de lapte sa folosesc...     
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 3 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani, 1 luna

04.08.2007 12:19   Daca o intarc, ce formula de lapte sa folosesc...  citat 

Buna ziua mamicilor,

cred ca acesta ar fi momentul cel mai potrivit sa o intarc...din diverse motive( sunt mai multe, credeti-ma trist )...insa nu sunt hotarata ce formula sa folosesc.
sageata Voi ce formula de lapte folositi?
sageata Noaptea daca se trezeste ce le dati...? Sau de cate ori in 24 de ore le dati formula?
sageata De cate ori ceai? De care ceai?

sageata Astept cat mai repede raspunsurile voastre. Fetita mea are o diaree rebela si daca ii trece, sau se mai potoleste...in urmatoarele 24 de ore pot sa incep s ii dau cate 30 ml lapte....inainte de mese. Ce ma sfatuiti?

Si va rog mult...nu incercati sa ma convingeti sa nu o intarc. Mi-as fi dorit sa ii dau sa suga pana la 3 ani, dar nu se poate, oricat de mult mi-as =dori. M-am gandit foarte mult la asta..am discutat cu multe mame si am mai citit una alta. Nu ma justific fata de nimeni pt alegerea facuta.

Multumesc mult zambet

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

04.08.2007 12:33     citat 

Nu-i idee de formula ce-ti zic eu, nici nu stiu ce lapte praf e in tara.
Eu de la un an i-am dat lapte de vaca, ala cu cat mai multa grasime (nu stiu in ro, la noi se cheama 'whole milk'). Din cand in cand ii mai dau si de capra, asa, de amoru artei, mai schimba si ea.
De ce nu formula? Pentru ca mi se pare ca are prea multe chimicale, prea e procesat si 'imbunatatit' si am preferat din doua rele sa-l aleg pe cel mai apropiat de muma natura. Din cate stiu la varsta zanei tale se dau 500 ml pe zi, da nu-s sigura. Zana bea 600 ml pe zi (adica o cana dimi, una seara si una la pranz dar la asta se adauga si ce lactate ar mai manca.
Daca poti, da-i direct din cana cu cioc. Ceai nici acu n-a vazut, si are acusi doi ani. Daca se trezeste noaptea, cere ea lapte (da pot numara pe degete). Incearca apa chioara, cica formula le face sete.
Eu zic sa astepti sa-i treaca diareea, ca sa tolereze mai usor schimbarea.
Ce-ti mai face frumusica, cred ca a crescut....

sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 5 luni

04.08.2007 12:43     citat 

brishtara, de justificat nu trebuie sa te justifici, dar in conditiile in care in cazul diareei la copiii alaptati se recomanda sa fie alaptati in continuare, crezi ca tocmai acum e momentul potrivit pentru intarcare? trist

Nu exista un raspuns universal valabil la intrebarea "de cate ori formula", depinde si de ce mananca in rest. Dar dupa cum ti-a spus si roxana, la varsta ei ar avea nevoie cam de 500 ml lapte, altii zic ca de 2 ori/zi (acum depinde si cat bea la fiecare din acele doua dati).

Monei nu i-am dat niciodata ceai, doar apa.

sus

Denunta
brishtara

Copii

04.08.2007 11:41     citat 

Pe mine ma baga in ceata doctorii astia. Cateodata imi vine sa-mi iau ...ahhhh... nervos ..mai bine tac.

Data trecuta cand a avut o diaree rebela, vorbisem cu o prietena din state care este asistenta si imi spunea exact acelasi lucru...copilului i se poate da in continuare lapte de mama( lucru care m-a bucurat). Si asa am si facut. Dupa o saptamana in care tineam regim alimentar si ii dadeam lapte de mama..ea tot avea diaree..dar f. rebela..ajunsese la mucus gol. surprins surprins surprins

Chiar daca un neonatalog imi spusese sa o intarc 24 de ore si apoi treptat, inainte de masa sa ii dau cate 3 minute lapte de 3 ori pe zi( dupa 24 de ore...si treptat sa ajung la normal)..nu l-am ascultat.

Am mers la alt medic..Thea tot avea diaree groznica, cu varsaturi...
mi-a dat tratament si mi-a spus sa o intarc 24 de ore daca nu vreau sa ajung in spital cu ea, unde conditiile sunt asa cum sunt...si acolo nu ma intreaba nimeni..o intarca +mediul de kkt+alte boli..etc. Am ascultat si intr-o saptamana jumate cu tratamentul, regimul si sfaturile lui am pus-o pe picioare. Fetita mea insa nu slabise deloc...nu era dezhidratata( si asta datorita laptelui de mama).

Acum e mai rau decat data trecuta...are febra mare si diaree + rosu in gat. Acum nu mai vrea sa manance...cateodata chiar nici san trist , nu vrea sa isi ia medicamentele decat foarte greu. Supozitoare nu ii pot pune din cauza diareei. plang sau sunt foarte trist Dimineata la 4-5 arde ca un cuptor..39-39,2...si nu vrea medicament...dar o pacalesc..cu greu! Nu vrea comprese cu apa calie..doar in picioare ii pot pune sosetute ude.

Toti imi spun ca asta ar fi cea mai potrivita varsta sa o intarc..cand v-a creste imi v-a fi si mai greu. Nu stiu ce sa fac...imi este greu si sa o intarc, dar mi se pare ca nu mai am destul lapte...tot fleasca imi sunt sanii. Si ma tot musca plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
brishtara

Copii

04.08.2007 11:52     citat 

Roxana, fetita mea in rest se dezvolta bine...si e tot mai expresiva si mai smechera. Incepe sa faca din noi ce vrea. Acum este destul de necajita si maraita. Doctorul din Deva imi spunea sa nu mai pun tot pe seama eruptilor dentare. Asa am facut si data trecuta si am tras o luna cu ea...in loc sa o pun pe picioare intr-o saptamana.

aici e IREZISTIBILA foarte fericit

sus

Denunta
goroba

04.08.2007 1:35     citat 

Lasa duamna ce spun altii... a mea suge si acum... sarut

sus

Denunta
brishtara

Copii

04.08.2007 1:46     citat 

Si noaptea? Si va mai musca? Si daca da, ce afceti cand va musca/

sus

Denunta
goroba

04.08.2007 1:53     citat 

da suge si noaptea si ma si musca... dar asta e... daca am vrut bebe!

sus

Denunta
brishtara

Copii

04.08.2007 2:19     citat 

dar mai ales noaptea..tine tzata si suge.apoi dintr-o data incepe sa planga. Tzata e fleaska. C\red ca nu mai vine lapte, sau?

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 8 luni
Natalia: 13 ani, 7 luni

04.08.2007 2:37     citat 

Natalia m-a muscat acum vreo ora de am crezut ca mi-o reteaza.
Si tot asa, mare lucru nu mai are in ele, dar nu renunta. foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii

04.08.2007 2:51     citat 

brishtara mama, hai ca nu alaptezi nici de azi, nici de ieri, sanii tai stateau mereu sa plezneasca? zambet Subiectul ala deschis de adana cu "a nu mai avea lapte - o profetie autoimplinita?" nu l-ai citit? Ia de-aici si citeste:
http://www.parinti.com/modules.php?name...sc&start=0
Faptul ca sunt sanii moi nu inseamna ca sunt si goi, laptele se produce "din mers"!

Acum tu nu mai esti la inceputurile alaptarii, la varsta ei multi copii sunt intarcati de mult (multi insa nu trag cu ochiul), dar cum ziceam, tocmai perioada asta de boala nu mi se pare un moment deloc potrivit pentru a o intarca. Daca chiar vrei sa o intarci, atunci asteapta macar pana se pune ca lumea pe picioare. Parca tot adana scrisese pe undeva cum a alaptat-o exclusiv pe fetita ei (daca nu ma insel, era bine trecuta de un an) cand a fost bolnava, nu stiu daca nu cumva tot diaree avea. Pe doctorii aia care recomanda intarcatul (tocmai) cand e copilul bolnav i-as pune la zid unul langa altul si as trage cu mitraliera. nervos

Pe mine Mona ma musca in general (cu f. mici exceptii) exact atunci cand ii iesea cate un dinte. Desi acum vreo 2-3 saptamani s-a repetat "procedura" (m-a muscat la alaptatul de seara, cum a facut-o de la al treilea dinte incoace, dar numai intr-o seara, si a doua zi aparea dintele!), dar de atunci tot la aia 7 dinti pe care ii avea a ramas.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

04.08.2007 7:42     citat 

Tu, ca dulce-i! Ce la falcute are domnisoara....a crescut! sarut

sus

Denunta
brishtara

Copii

04.08.2007 9:11     citat 

roxana...nu stiu ce sa fac. Mai de graba nu sunt eu pregatita sa o intarc. Nu stiu ce sa ma fac.Cred ca ma mulg si ii dau imediat ce se ace mai bine. Sunt in ceata. Mi-e greu sa nu o mai vad la san.

Cezara? Este bine? Cred ca si ea e o minunatie...

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 13 ani, 5 luni
Kristine Elena: 9 ani, 8 luni

04.08.2007 10:01     citat 

brishtara, vorbesc mai mult din experienta pt ca suntem patiti. 2 saptamani de diaree la 7 luni, apoi iar o spat pe la 8-9 luni, o luna e bine, apoi iar diaree, si tot asa pana cum. ultima diaree s-a incheiat acum 2 zile, sper. el de atunci nu mai face caca tare, face moale. dupa ce l-am cautat de toate cele si toate erau bune (mai putin la prima diaree unde am despoerit bacil) m-am hotarat sa il las in pace.
cand a avut prima diaree eram la munte. eram disperati, dar nci acasa nu ne intorceam. vb cu dr la telefon. atunci a papat numai tzatza (si morcovi cu orez). el tzatza a papat pana la 11 luni. cand l-am intarcat pt ca atunci am considerat eu ca e momentul, nu pt ca nu aveam lapte sau nu din cauza diareei. nu avea diaree cand l-am intarcat,. sfatul meu este ca faci cum crezi tu cu intarcatul, dar pune-l pe picioare, repara diareea si apoi intarca-l. ca o sa il intarci, si cand o sa il treci pe fara lactoza, cand pe lapte normal.
eu nu regret ca l-am intarcat, consider ca a supt cat a trebuit, dar nu l-am putut intarca cand avea diaree. tzatza e cea mai buna la orice boala.
si cand o sa fii pregatita, o sa stii. sunt momente dragi pe care le pierzi intr-adevar, dar odata si odata tot se termina. si acum intarcat fiind, tot il dragalesc, tot la sanul meu adoarme, chiar daca nu cu tzatza in gura..

sus

Denunta
Christa

Copii

04.08.2007 10:25     citat 

----------
delfinasha a scris:
sfatul meu este ca faci cum crezi tu cu intarcatul, dar pune-l pe picioare, repara diareea si apoi intarca-l.
----------

Asta ziceam si eu. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: