· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > cand incepem diversificarea si cu ce?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cand incepem diversificarea si cu ce?     
cristinaraduledcu

Copii
ANDREI: 15 ani
am nascut deja!

07.08.2007 10:00   cand incepem diversificarea si cu ce?  citat 

buna fetelor, am un baietel de 3 luni jumatate si este alimentat exclusiv la san. Vreau sa va intreb cand trebuie sa-i dau suculete si ceai?Cand ati inceput diversificarea la bebelusi vostri?

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

07.08.2007 10:04     citat 

suculete si ceai mai incolo, pe la maturitate rad
diversificarea tot mai incolo, pe la 6 luni daca o conduci
cand vrea Maria Sa bb daca decizi ca poate sa-si faca diversificarea
eu cu baiatul am inceput dupa 6 luni
fata a inceput mai devreme sa pape diversificat

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

07.08.2007 10:09     citat 

Ceai - niciodata! Apa plata daca crezi ca are nevoie de lichide in plus, desi laptele de mama ii asigura tot ce trebuie. Poate doar daca e canicula sau are diaree poti sa-i dai niste apa plata in plus fata de sinul care bineinteles ca va fi oferit la cerere.
Sucuri de fructe mai tirziu, cind burtica lui e pregatita sa le suporte.
Se recomanda ca bebelusii sa fie alaptati exclusiv cel putin 6 luni, dupa aceasta virsta putind sa te gindesti la diversificare, insa eu nu as incepe cu fructe ci cu cereale fara gluten sau cu legume.
Succes!
Si ai rabdare: vei vedea ca diversificarea nu e chiar o distractie, este infinit mult mai usor doar la sin.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

07.08.2007 10:13     citat 

----------
rapunzel a scris:
vei vedea ca diversificarea nu e chiar o distractie, este infinit mult mai usor doar la sin.
----------

Stii ce ma distreaza? Ca (mai) toata lumea zice asta DUPA ce a inceput diversificarea, si ca "vaaaaai, ce bine era cand alaptam doar, de ce m-oi fi apucat de diversificare asa devreme?", dar aproape nimeni nu invata din asta, majoritatea se apuca prea devreme de diversificare, ca apoi sa constate ca celelalte mame aveau totusi dreptate, si se aseaza in rand cu ele sa se vaite. foarte fericit

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 6 luni
alaptat, purtat, rasfatat

07.08.2007 12:19     citat 

Christa rad ai dreptate.
Cristina, uite aici un subiect asemanator:

http://www.parinti.com/Diversificarea-t-22996.html

rox

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani
Eric-Alexandru-11 saptamani

07.08.2007 12:58     citat 

de ce ceic niciodata???????????? eu i`am dat la bebe ceic de cand avea o luna..dupa ce papa lapticul(numai lapte praf) parca ii ramanea guritza incarcata.ar putea sa`i faca rau ceaiul?????dar si doctoritza ne`a recomandat ceicul.iar de 2 saptamani el bea si suc de morcovi(sucul de la cate un morcov pe zi.)

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

07.08.2007 1:00     citat 

Adica de la 9 saptamani i-ai introdus sucul de morcov?La sfatul pediatrei?
Eu as schimba-o!

rox

sus

Denunta
amaliaradu

07.08.2007 1:07     citat 

Eu am mai auzit ca ar fi indicat sa incepem cu o lingurita suc de mar, de la 2 luni, in alte cazuri am auzit ca pe la 4 luni.

Si eu i-am dat ceai pe caldurile alea si nu a patit nimic. Oricum cand nu mai vrea respinge biberonul.

Nici nu stiu ce sa mai cred. Noi avem 2 luni si 6 zile.

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
15 ani, 3 luni

07.08.2007 1:16     citat 

Offffffffffffff si ceai de ce sa-i dam?e obligatoriu ceaiul si sucul de fructe de la 2 luni?daca l-a recomandat medicul,nu inseamna ca e obligatoriu!

Nu ii face rau ceaiul dar nici foarte bine,poti sa incerci si apa plata,sau ceaiul neandulcit,banuiesc ca ii dati ceaiuri pliculete gen Baby Drink,alea sunt foarte dulci,in general ceaiurile recomandate sugarilor sunt dulci,si se invata cu gustul dulce,eu cred ca e muult mai sanatoasa apa!
Bebe al meu bea doar apa plata,si nu are nicio problema

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

07.08.2007 1:20     citat 

Bubulina tu ii dai ceai pt clatirea guritzei sau ca ii e sete?
Apa tine mai bine de sete.
uite si aici:
http://www.parinti.com/Ceaiul_la_sugari-t-22799.html
rox

sus

Denunta
amaliaradu

07.08.2007 4:33     citat 

Eu i-am dat ceai pentru ca era constipat. Baby drink nu prefera.

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani
Eric-Alexandru-11 saptamani

07.08.2007 10:57     citat 

I`am dat ceic si pt clatirea guritzei si de sete...eu i`am dat numai ceai de musetel neindulcit,si ii place la nebunie.cat despre sucul de morcovi.....nu pot decat sa va spun ca il adora...el ar mai vrea dar nu`i dau decat sucul de la un morcovel....si morcovii nu prea au mult suc...cam 30 ml de suculet dintr`un morcov....oricum nu vad ce i`ar face rau...morcovul e plin de vitamine

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

07.08.2007 11:05     citat 

----------
bubulinaRea a scris:
I`am dat ceic si pt clatirea guritzei si de sete...
----------

Si tu bei ceai cand ti-e sete?

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 7 luni

07.08.2007 11:20     citat 

----------
bubulinaRea a scris:
I`am dat ceic si pt clatirea guritzei si de sete...eu i`am dat numai ceai de musetel neindulcit,si ii place la nebunie.cat despre sucul de morcovi.....nu pot decat sa va spun ca il adora...el ar mai vrea dar nu`i dau decat sucul de la un morcovel....si morcovii nu prea au mult suc...cam 30 ml de suculet dintr`un morcov....oricum nu vad ce i`ar face rau...morcovul e plin de vitamine
----------

Sint o multime de fructe si legume pline de vitamine. Dar nu sint adecvate virstei acesteia. Bebelusul are inca sistemul digestiv fragil, incomplet ca sa zicem asa, de aceea se recomanda inceperea diversificarii mai tirziu. Cit despre ceai....pentru sete, se recomanda apa pur si simplu, nu vad rostul ceaiului.

sus

Denunta
Onush

08.08.2007 7:36     citat 

----------
bubulinaRea a scris:
----------

1. Ceaiul de musetel este total contraindicat pentru ca efectul sau calmant mascheaza o groaza de probleme digestive fara sa le rezolve.
2. Copilului poate sa ii placa si siropul de ciocolata asta nu inseamna ca este indicat. Este devreme sa ii incepi diversificarea chiar si fiind alimentat artificial. Sistemul lui digestiv nu este complet maturizat si efectele nu se vad imediat ci muult mai tarziu.

Am ajuns la concluzia ca pot sa isi bata gura o mana de oameni cu diverisificarea tarzie, alaptarea exclusiva si alte "teorii inventate de cercetatori" ca e in van. trist ...

Copiii mei au inceput diversificarea la 6 luni...
Ruxandra a papat san pana atunci si am inceput cu sucurile de fructe
Tudor a papat san doar 3 luni si jumatate si a continuat pana la 6 cu lapte praf iar diversificarea a inceputul cu suc si piure de morcov.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: