· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > cand incepem diversificarea si cu ce?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cand incepem diversificarea si cu ce?     
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani
Eric-Alexandru-11 saptamani

09.08.2007 10:17     citat 

ba da....a fost cam o saptamana constipat...si se kinuia rau sa faca...incepusem sa`i bag supozitoare si am citat ca ele creeaza dependenta...si am renuntat la ele...dar nu i`am dat decat suc de morcovi si ceic de musetel...altceva nu am incercat

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
15 ani, 3 luni

09.08.2007 10:23     citat 

Mdaaaa la faza cu medicii,am avut de lucru cu doi pana acuma:

Primul mi-a recomandat suc de mar si morcov de la 1/2;
-mi-a recomandat antibiotic la febra de 37.6 exclamatie dand diagnosticul-cred ca e infectie urinara-si nu a fost,si nici nu i-am dat antibiotic!
-a doua oara a facut reactie la vaccin febra,la fel iar mi-a recomandat antibiotic!

Al doilea intr-o luna copilul a luat in greutate 300g,avea 3 luni,mi s-a recomandat sa-i introduc-de la 3 luni!:
-mucilagiu de orez,
-branza calcica cu banana!
-suc de citrice,lamaie in ceai!

Si mai sunt da nu imi aduc acum aminte.....

Dar nu am facut nimic din toate astea!

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani

09.08.2007 10:28     citat 

Mda.....medicii aia cam dezaxati dar nu cre ca toti sunt asa....medicul care il am la baiat il am si la fetitza de 9 ani....si fata nu am avut`o NICIODATA bolnava....deci merg pe mana ei....am incredere in ia...daca cu fata nu am patit nimic...grav...cred ca nici cu baiatul nu o sa ma invete prostii...si daca ma gandesc si fata a baut ceai si suc de morcovei...si e minunatie de fata si sanatoasa si frumoasa.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

09.08.2007 11:18     citat 

----------
bubulinaRea a scris:
si fata nu am avut`o NICIODATA bolnava....
----------

Si asta crezi ca-i meritul medicului? ochi peste cap

De altfel greselile din alimentatie nu se observa NEAPARAT imediat, urmari nedorite pot aparea si dupa muuuulti ani.

sus

Denunta
bubulinaRea

Copii
andreea-9 ani

09.08.2007 11:29     citat 

Nu cred ca e meritul medicului.....dar are si el acolo un procentaj mic...m`a ajutat...numai cu sfaturi bune

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 15 ani, 4 luni
Marcus: 18 ani

11.08.2007 2:22     citat 

si mie imi spune mama ca am mancat de la 2 luni si aia si ailalta si uite ce mare si frumoasa m-am facut...da...ce sa zic...am 29 de ani si sunt operata de colecist, am probleme cu ficatul si cu stomacul...mda...poate o sa spuneti ca de unde stiu eu ca are legatura?dar de unde sa stiu ca nu are confuz
...si mi se pare f dezaxat un medic care recomanda unui sugar perfect sanatos suc de morcov la 11 saptamani...desi banuiesc ca nu a baut prima data chiar acum trist

sus

Denunta
criss_bb

Copii
mister B: 16 ani, 3 luni

17.08.2007 11:45     citat 

Bubulina aici fetele iti vor binele, in general medicul spune si pe urma fiecare trece prin filtrul personal ...
Si doctora de pe atunci a lui bb al meu la 3 luni mi-a spus ca e bine dezvoltat si ca gata data viitoare la vaccinul de 4 luni sa ii spun cum se descurca cu suc de mar si morcov....
E ..eu am considerat ca e devreme si am inceput spre 5 luni sa ii dau altceva decat san...
Acum fa cum crezi tu...

sus

Denunta
pushi

Copii
Dina: 14 ani, 11 luni

31.08.2007 6:32     citat 

fetita mea are 2 luni jumate si ii dau de la 2 luni 4-5 lingurite pe zi de suc de: pepene galben, struguri, mere, morcov. moare de placere si nu a avut niciodata colici.

sus

Denunta
papusa1

31.08.2007 9:22     citat 

----------
pushi a scris:
fetita mea are 2 luni jumate si ii dau de la 2 luni 4-5 lingurite pe zi de suc de: pepene galben, struguri, mere, morcov. moare de placere si nu a avut niciodata colici.
----------

Mai bine ai incerca sa te informezi cu privire la pepeni si struguri care, nu intamplator, se dau la cu totul alte varste (8 luni in sus), solicitand si incarcand inutil organele bebelusului.

sus

Denunta
pushi

Copii

01.09.2007 6:21     citat 

tu poti sa-i dai de la 8 luni, ok?

sus

Denunta
mamicutza-mik

Copii
ewelynna 11 ani
eric alexandru 2 ani

02.09.2007 2:57     citat 

mai mai mai.oooff cate diferente de opinii.eu i-am dat lui yannis si suc de morcovi si ceai..suc de morcovi pe la 2 luni si ceai de cand s-a nascut.mama mea e medic pediatru la maternitatea din rm-valcea si m-a vazut ca-i dau si daca ea nu a spus ca-face rau..inseamna ca nu-i face.doar e nepotelul ei ce naiba.acum are 5 luni si e un copil perfect sanatos.papa si banana si supica si suc de pepene galben tot de pe la 3 luni si uite cata flcaul de mare si frumos avem.voi cele care va tot bateti cu pumnii in piept ca nu e bine aia nu e bine aia...puteti sa le dati la bebei sa manace la 10 ani prima data.ca nu-i bai.

sus

Denunta
pushi

Copii

02.09.2007 8:45     citat 

o cunostinta a avut copilul bolnav (nou nascut), a primit copilasul 2 antibiotice din care unul foarte toxic, plus alte inca vreo 10 medicamente. acum e super ok copilul. daca un nou nascut metabolizeaza asa ceva, sunt convinsa ca niste suculetz nu are ce sa faca rau. iar la tara femeile care nu aveau lapte dadeau lapte de vaca de la nastere si mancare din ce mancau ei de la 3-4 luni. acum noi suntem mai isterici ca ne permitem.

sus

Denunta
mamicutza-mik

Copii
ewelynna 11 ani
eric alexandru 2 ani

02.09.2007 8:49     citat 

bravo pushi !!!ai gasit bine cuvantul ISTEREICI

sus

Denunta
Onush

02.09.2007 9:05     citat 

----------
pushi a scris:
----------

Ai introdus in 2 saptamani 4 alimente diferite confuz confuz surprins

Felicitari!
In ritmul asta la Craciun va manca sarmale trag cu ochiul

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 17 ani
Raducu Sebastian Molnar: 14 ani, 11 luni
Frisky Molnar: 17 ani, 9 luni

03.09.2007 5:10     citat 

eu pe Alexia mea am alaptat'o exclusiv pana la 6 luni si dupa aceea am inceput diversificarea. Incet incet i-am introdus tot felul de mancaruri si le-a acceptat bine si asta cred datorita si faptului ca am alaptat'o exclusiv pana la varsta de 6 luni si s-a invatat cu diferite gusturi datorita laptelui matern care tot si-a schimbat gustul pt ca mancam de toate. Pana in ziua de azi fetitza mea nu a avut nici o problema cu stomacelul si mananca ORICE: tot felul de fructe, tot felul de legume etc
Asa imi doresc sa fac si cu Raducu..de ce diversificare la 3 luni daca nu este nevoie???

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: