· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > versiune cefalica externa
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor versiune cefalica externa     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
13 ani

06.08.2007 10:41   versiune cefalica externa  citat 

cred ca asa se treduce ...
azi am fost la control emotionata sa vad daca mi-a mai crescut fetita si cu bucurie mare am aflat ca are o evolutie buna. Mi s-a luat un munte de pe inima. Sunt in continuare sub observatie stricta dar acum ea e bine.
...dar a aparut alta ... acum problema doctorului este ca sta inca cu caputzul sus in ficat la mamica ei (ii zice "frank breech position") adica nu s-a rotit deloc si parea mult preocupat de acest aspect.
Mi-a zis ca daca nu se intoarce in urmatoarele 2 saptamani va trebui sa discutam despre aceasta intorcere executata extern de catre medic denumita cred si in romaneste- versiune cefalica externa.
A mai facut cineva de pe forum asa ceva?
Din cate am citit pe net (am vazut chiar si un filmuletz) am cam inteles in ce consta, dar totodata nu as fi forte sigura ca as dori asta, chiar cu riscul unei cezariene.
Ma intreb totusi cat de trumatizant este pentru bebe si daca nu cumva exista alte motive demne de luat in seama pentru care corpul meu sau bebelasa nu au executat intoarcerea de la sine si atunci sa o las asa si sa cer cezariana?
va pup pe toate ... si acum chiar si cu o noua problema pe cap sunt bucuroasa ca ce a fost mai grav pentru mine e bine acum .

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

06.08.2007 10:52     citat 

Nu stiu cum se traduce, dar stiu la ce te referi. Metoda implica si alte riscuri (tocmai am gasit o pagina unde se exclude traumatizarea bebelusului!), si se face cu medicii pregatiti de operatie, pentru ca se poate ajunge la cezariana de urgenta. Se poate dezlipi placenta, printre altele, si la noi se recomanda sa se faca manevra doar de medici cu f. multa experienta. Eu una n-as risca.

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 15 ani, 6 luni
Daria: 13 ani, 5 luni

07.08.2007 8:38     citat 

Si Daria s-a intors destul de tarziu, la 32 de sapt, si dr meu a zis ca la bebeii asezati pelvian se face cezariana!!!! Si eu ti-as recomnda sa faci tot cezariana!!! trag cu ochiul Cat despre de ce nu s-a intors....nu cred ca e ceva de ce sa te alarmezi...pur si simplu e mai cu motz si asa se simte Raya mai bine!!! trag cu ochiul sarut sarut sarut Pupici!!!

sus

Denunta
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
13 ani

07.08.2007 6:39     citat 

multumesc fetelor ... aseara am aflat de la tata (a pastrat caietele mamei in care ea a notat tot si la nasterea sora-mi si la a mea) ca si eu am fost nascuta cu fundul inainte la inceput de 8 luni nastere naturala si normal ca eram micutza 2.200g.
o sa vad daca ajungem la asta si daca da, oricum trebuie sa-mi dau acordul pentru procedura. mie tot imi e neclar totusi de ce incerca din rasputeri sa faciliteze o nastere naturala, desi asta presupune cheltuieli mai mari din partea sistemului cu mine, decat sa faca cezariana si gata ...
va pup zambet

sus

Denunta
Christa

Copii

07.08.2007 10:30     citat 

sheeba, desi am nascut prin cezariana (Mona nu coborase in bazin, dar mie mi se rupsesera deja membranele), eu sunt pro nastere naturala, dar totusi nu cu orice pret.

Undeva scrisesem ce s-ar mai putea face ca sa se intoarca bebele, dar nu gasesc subiectul. plang sau sunt foarte trist Daca dau cumva de el totusi, revin.

sus

Denunta
grizare

Copii
Emmanuelle: 13 ani, 11 luni

08.08.2007 12:59     citat 

La mine ,pe vremea aceea,la 32 saptamani,s_a pus problema de amniocenteza surprins ,chiar m_au internat si m_au zapacit cu analizele,dar pana la urma cica, nu a fost nevoie(oricum nu as fi facut _o nervos ).Am citit si eu ceva de chestia cu intorsul bebeului de catre doctor ,dar eu zic sa lasi natura sa _si faca treaba zambet ,mai asteapta un pic,oricum nu mai ai mult ,pana la fericitul eveniment foarte fericit ,si o sa te decizi si cu cezariana,desi eu zic ca e mai bine sa nasti normal,fara burta taiata trist Sanatate si bebeu in pozitie de expulzare sarut

sus

Denunta
Christa

Copii

08.08.2007 1:15     citat 

----------
grizare a scris:
La mine ,pe vremea aceea,la 32 saptamani,s_a pus problema de amniocenteza surprins
----------

Dar nu din cauza ca nu era bb intors, nu??

sheeba, am gasit subiectul:
http://www.parinti.com/modules.php?name...sc&start=0

Pentru ca tu nu esti in Romania, te poti interesa eventual daca la voi face cineva chestia aia cu tigara Moxa.

sus

Denunta
Mihaela29

Copii
Matthew David: 13 ani, 2 luni
Nicholas Daniel: 10 ani, 7 luni

08.08.2007 4:36     citat 

Buna Sheeba!

Am avut exact aceasi problema...si bebe s-a intors atata doar ca s-a intors mai tarziu...
Daca nu esti deacord si nu te simti ok cu metoda pe care ti-o propune doctorul poti sa-i spui si sa optezi pt 'c section' e mult mai safe pt bebe...nu stiu daca in Montreal se procedeaza la fel...iti faci un Birth Plan pe care il predai doctorului ...aici poti sa scrii cu ce esti deacord si cu ce nu ...
pt ca bebe sa se intoarca sunt cateva lucruri pe care poti sa le faci tu...sa stai in fiecare zi cateva min in sprijinita pe coate si pe genunchi cu fundul mai in sus...eu am incercat chestia asta si sincer pt mine a fost tare greu deabia m-am ridicat..(eram si singura acasa) deci iti recomand daca vrei sa o faci sa nu fi singura acasa trag cu ochiul a doua chestie era sa vorbeasca tata la burtica in partea de jos jenat chestia asta chiar mi s-a parut soada si mie si sotului si am practicat-o...
iti doresc nastere usoara si bebe sa se intoarca cat mai curand sarut

sus

Denunta
grizare

Copii
Emmanuelle: 13 ani, 11 luni

08.08.2007 10:23     citat 

Nu ,Christa...,nu din cauza ca nu era bebeul intors zambet ...,eu ziceam de problema mea,pentru ca vezi tu ,cazurile astea cu intorsul bebeului prin manevre medicale sau(in cazul meu) cu amniocenteza,sunt cazuri mai rare si produc ingrijorare,teama,asa cum zicea Sheeba.Bebelusa mea cat a fost de mica zambet s_a intors in a 33 _a saptamana. sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: