· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > custodie doar mama
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor custodie doar mama     
leona

22.10.2009 12:31   custodie doar mama  citat 

tot eu sunt fetelor!din pacate numai de suferinta am parte si eu si fetele in ultima vreme.acum ma lupt pt cele doua fete cu sotul. cum pot face sa am doar eu grija de ele? fara ca tatal sau nu mai poata continua relatia cu ele?probabil ma intrebati de ce vreau asta.hai sa va spun ca sa intelegeti : va spusesem ca a familie si copii. nu o vede decat pe ea. nu mai stie de nimic altceva.acum cand a ca sa-mi faca mie rau vrea sa-mi ia si fetele(nu ca l-ar interesa asta).eu vreau sa inceteze orice lagatura cu ele, tinand cont mediul in care e bagat el acum. chiar nu vreau sa le vad crescute de el si tarfa orasului.poate puteti sa ma ajutati, va rog mult! stiti sau cunoasteti pe cineva care a in plus abia am reusit s-o mai calmez pe fetita cea mare(2 ani jumate), sa nu mai planga dupa el in fiecare seara.daca reia relatia cu el sa-l vada 10 min la nu stiu cat timp, mai mult rau ii face.asa ca ma gandesc ca cel mai bine e sa nu le vada deloc.va rog mult sa ma ajutati!sunt disperata!

sus

Denunta
junioru

Copii
bogdan alexandru - 10 ani
daria andreea - 3 ani si 5 luni

22.10.2009 8:00     citat 

Draga Leona eu n-am inteles din mesaj daca sunteti divortati sau nu confuz . Daca traiti in continuare in aceeasi casa fara a intrebati cu cine vrea sa stea zambet

Vorbeste totusi cu un avocat vezi ce sanse ai (poate chiar aici pe forum) oricum si in cazul divortului tot are drept de vizita cand stabileste judecatorul
Leona nu influenta copii ,indiferent de problemele voastre copii au o mama si un tata ei sunt prea mici sa-si dea seama de greselile tatalui lor lasa-i pe ei sa traga concluzii in ce priveste comportamentul lui atunci cand vor fi suficient de maturi.Stiu ca este f greu dar sa-ti dea DD putere sa treci peste zambet

sus

Denunta
gogolea

22.10.2009 8:05     citat 

leona, e firesc sa fii furioasa si sa nu mai doresti nici o legatura cu tatal fetelor.
insa gandeste-te ca fie ca isi vor vedea tatal 10 minute, fie ca nu-l vor vedea deloc va fi aceeasi suferinta. eu cred ca mai bine lasi tatal sa-si vada fetele, atat cat doreste el; iar copiii se vor invata cu timpul cu aceasta stare de fapt. cum le vei explica mai tarziu fetelor ca tatal lor n-avea voie sa le vada deloc? bun/rau cum este el, cu cine-o umbla si ce- face, este tatal copiilor tai. nu poti schimba asta.
si mai gandeste-te ca daca nu ajungeti la o intelegere vor continua amenintarile din partea lui ca iti ia copiii. eu nu cred ca vrea lucrul asta, doar vrea sa te sperie; oricum, ar fi foarte greu sa obtina acest drept. insa daca veti cadea la o intelegere privind programul de vizita al fetelor, nu veti avea probleme si veti evita certuri inutile.

sus

Denunta
leona

22.10.2009 9:36     citat 

mai eu tocmai din cauza lor nu mai vreau sa sufere, de aceea vreau sa inceteze toata legatura cu ele.in ultimul timp fetita cea mare nu l-a), si a sta 5 min cu ea, mai mult rau ii face decat bine. si apoi , voi daca erati in locul meu si aveati fete, ii lasati fetele pe mana sa le duca in anturajul ala.deci , cea cu care s-a ea se ocupa cu fete, droguri si altele. cum as putea sa -mi las fetele sa le duca intr-un asemenea mediu?voi ce ati face??

sus

Denunta
gogolea

22.10.2009 10:05     citat 

n-a e normal sa le viziteze in prezenta ta.
eu spuneam sa aplanezi conflictul cu el; fiindca mai mult il intarati si nu va face nimic bun; lasa-l sa mearga pe drumul lui, fara sa-i reprosezi, s-o trezi el la un moment dat daca va fi sa se trezeasca.
cel mult, daca stii ca ei se ocupa cu afaceri dubioase, sa mergi la politie sa vezi daca te pot sprijini cu ceva.
pe de alta parte, tipa respectiva oricat de tarfa ar fi, si oricat de dureros suna,n-a respectivii soti au vina lor, ca au putut face asa ceva.
daca o sa-i interzici sa vina, mai al naibii va fi; asa, probabil o sa mai vina din cand in cand apoi nu va mai veni deloc.
dar divorteaza mai intai, nu sta asa.

sus

Denunta
olitakisska

Copii
Laura - Ioana: 15 ani, 11 luni

22.10.2009 6:57     citat 

leona pana la urma sunteti sa nu sunteti divortati? exista o hotarare definitiva sau nu? intreb pt ca are o importanta majora.
te inteleg perfect si te sustin in decizia ta. am trecut si eu prin divort. am si o fetita de varsta fetitei tale mai mari. era foarte greu sa o vad cel putin 2 saptamani cum umbla din camera in camera si-l cauta, sau cum sta la usa si asteapta ca el sa intre....e foarte greu pt o mama sa vada cum sufera copilasul ei. ea acum stie ca tati lucreaza in alt oras si face multi bani ca sa-i trimata ei. il iubeste si sper sa fie asa si in continuare. cu el am avut o discutie foarte serioasa. am zis ca daca vad ca fata sufera din cauza lui atunci incetam cu toate intalnirile. o sa asteptam pana cand ea singura o sa hotarasca unde si cu cine vrea sa stea( nu mai devreme de 14 ani). e un risc foarte mare ca s-ar putea sa ma invinuiasca ca n-am lasat-o sa-si vada tatal. sper sa pot face fata acestei incercari cand va fi nevoie. important sa nu le intorci impotriva lui. nu-l vorbi urat de fata cu ele, spune-le cat mai des ca el le iubeste. cu timul o sa inteleaga cum stau treburile.
sunt mai multe optiuni legale cum sa-i interzici sa-si vada fetele, de aceea te intreb inca o data daca sunteti divortati.
multa putere si tarie de caracter iti doresc!

sus

Denunta
leona

23.10.2009 7:33     citat 

pai tocmai am bagat divort de o luna.ce pot sa zic la inceput nu era de acord, dar in ultimile zile mi-a mult ma minte si advaru iese la iveala.aseara am strans trei buni priteni ai lui(impreuna cu sotiile lor, care m-au ajutat) si i-am tinut acolo pana mi-au spus adevaru. e urmatoru : tarfa respectiva despre care v-am povestit e dansatoare la bara ( prin italia, in romania doar cheltuie banii), asa ca spoitoru vazand ca ea e moarta dupa sotul meu, i-a sa faca bani cu ea prin italia ( vb sotului povestite de un prieten: de ce sa nu aiba si el pe una care sa-i trimita bani pe ochi frumosi, aia sa danseze sau ce face ea si sa-i dea si lui ceva din castigul ei ca doar se iubesc), asa ca cuplat cu ea cum putea el sa aiba grija de noi , caci isi strica treaba cu ea. ce avea in cap el cu noi sa faca? dupa spusele prietenilor planul era ca el s-o lase in italia , el sa se intoarca la familie si ssa aiba relatie si cu aia si cu noi.numai ca acum plecat acolo cu ea, nu le mai raspunde astora la telefoane si ei se gandesc ca l-a i fiind aici langa ei sa-i bage mintile in cap.ce sa va zic ? minciuni dupa minciuni.iar eu si fetele suferim pentru prostia si lacomia lui. si sincer tot ma gandesc ca cel mai bine e sa rupa definitiv legatura cu noi.

sus

Denunta
duke_meadows

23.10.2009 11:32     citat 

leona imi pare rau prin ce treci si iti doresc toata puterea de care ai nevoie.
incearca sa nu te mai 'umpli' de atata rau , de pareri de rau, de ciuda si furie impotriva sotului tau si a prea multe nu ai ce face. nu stiu sincer nici toate descoperirile astea ce beneficiu iti poti aduce [ ce face, cum face , cu cine face]. da-l in plata domnului si vezi-ti de fetitele tale. canalizeaza-ti energie in ceva constructiv.
in legatura cu custodia integrala a nu uita ca indiferent ce ceea ce ti-a gandeste-te ca fetele tale te vor admira si mai mult ca ai avut taria sa treci peste suferinta ta si sa te gandesti la ele.
ai grija de tine .

sus

Denunta
liliana-theodora

Copii
sebastian ionut: 14 ani, 11 luni

19.11.2009 12:23     citat 

dumnezeule, ce orori! si totusi, ceva similar mi se intampla si mie. dupa multe ezitari (teama), am demarat procesul pentru custodie si pensie alimentara.

asemeni tie, nu imi doresc ca tatal sa aiba acces la fiul meu (am motive intemeiate!) si, de asemenea, iresponsabilul traieste in strainatate, unde... - treaba lui, de fapt!

de asemenea, fostul meu partener m-a copilul "si purecii de pe mine" (asa s-a poate convinge sa ma intorc la el.

desi, numai de copil nu ii arde lui! sau de mine... asa ca te inteleg perfect! daca iti foloseste, te pot tine la curent cu procesul. eu astept citatia pentru prima infatisare (suntem la inceput).

sus

Denunta
vyronis

29.04.2021 12:20     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

29.07.2021 4:54     citat 

Knig388.3CHAPCHAPMunnWindThisErleGeorRobeVillRideClub
DoubKReiTescTescPrelTescEricZoneMySQShefDestAtlaFami
ProjdirePlanDaviHALOBandGillHeinBosqCesaAlfrColgFlem
AustCredNokiDiadXVIIonliRemaNIVEMartCrasSibrGrimAnge
CaprAgusFallFablAdioFredCotoDantDonaJackmattHamiRoxy
CollKoffCamiCotoTrasLoviSelaStepWindIdrithesCiviFall
WindZoneAdriSkulInfiJuliStraZoneStudMiyoXVIIPaolBaby