· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > tzitzi noaptea?????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor tzitzi noaptea?????     
cristinarotar

Copii
rotar denis florin - o minune de baiat
15 ani

13.08.2007 4:15   tzitzi noaptea?????  citat 

ceau mamici. am un bb de 3 luni si are 7 kg. Mananca ziua la 3 ore, abia acum de vreo 2 saptamani am reusit ,ca inainte manca si la 1 ora jumate. Noaptea se trezeste din 2 in 2 ore si urla sa/i dau tzitzi. pediatra mi/a zis sa nu/i mai dau pt ca e prea gras si un copil la 7 kg ar trebui sa doarma toata noaptea. am incercat cu ceai, baby calm, bea putin apoi plange. adoarme doar daca ii dau san. Ce sa fac???? nu am mai dormit o noapte intreaga de 3 luni. nu plange ca il doare ceva, nu a avut colici deloc, ii e foame. mai nou nu il mai pun la loc in patut pt ca adorm si ma trezeste el dupa 2 ore si o luam de la capat. nu mai stiu ce sa fac???? sa/l las sa planga? l/am lasat o data o jumate de ora, dar apoi tot i/am dat san. Poate ati avut si voi aceasta problema!

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 6 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

13.08.2007 4:38     citat 

nici nu stiu de unde sa incep...
copiii alaptati exclusiv la san nu au cum sa fie obezi chiar cu 7kg la 3 luni
si uitandu-ma in graficul de la OMS cel care reda limitele inferioare, superioare in care se poate inscrie o normalitate atunci cand vorbim de greutate nici macar nu este obez
http://www.who.int/childgrowth/standard..._z_0_6.pdf

vezi si acest link cand ai timp
http://www.parinti.com/attachment_paren...16873.html

un copil nu ar trebui sa doarma cand ajunge la 7 chilograme ci unii copii o fac, dar nu exista nici o regula, lege ca eu sa dorm ca si tine, ca mama, ca vecina sau bunica

voi nu aveati nicio problema, doamna doftor are una pe care ar fi chiar indicat sa si-o rezolve
tu intre timp schimba pediatrul si procedeaza cum ai procedat pana la "minunatele" indicatii avute
pune copilul la san cum vrea si cand vrea ca nu-i robot sa functioneze dupa cum vrea o doamna pediatra care a cam uitat ce inseamna sa fi medic, adica sa actualizezi nervos niste studii

sus

Denunta
irra

Copii
Fetita: 16 ani, 1 luna
Fetita: 13 ani, 3 luni
Fetita: 11 ani, 2 luni
Fetita : 5 ani, 7 luni

13.08.2007 7:32     citat 

Sfatul meu e sa lasi bebele sa manance cat lapte vrea, in timpul zilei si in timpul noptii. Sigur, e dificil pentru tine uneori, insa crede-ma, va trece si perioada asta. Fetita mea a fost si este alaptata la cerere- are aproape 16 luni acum- si sunt convinsa ca n-a primit prea mult lapte. Bebele tau nu cred ca e obez acum si nici nu va fi din cauza laptelul matern. Stai linistita ca faci ce e mai bine pentru copilasul tau si nu lua in considerare tot ce spun medicii.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

13.08.2007 8:35     citat 

cristina, un bebe alaptat exclusiv NU este obez. Adica sunt unii care iau mai mult in greutate, intr-adevar, dar cel tarziu cand incep sa umble slabesc din nou. La bebelusii hraniti cu formula trebuie avut grija, intr-adevar, dar nu la cei alaptati exclusiv. zambet

Iar despre dormitul noaptea ... Mona are azi fix 13 luni, si eu inca n-am dormit nicio noapte de cand s-a nascut.

sus

Denunta
cristinarotar

Copii
15 ani

13.08.2007 8:41     citat 

mersi mult fetelor, m/ati mai linistit. mie nu imi era de somnul meu, cred ca de dragul lui as sta treaza zi si noapte, de kg lui eram inspaimantata si de sfatul medicului. Dar de dormitul intre mami si tati ce ziceti? Nu e problema de spatiu....... patul e mare iar mami si tati sunt amandoi slabuti. Deci loc ar fi, dar................... toata lumea imi zice ca gresesc ca /l invat langa mine.

sus

Denunta
irra

Copii
Fetita: 16 ani, 1 luna
Fetita: 13 ani, 3 luni
Fetita: 11 ani, 2 luni
Fetita : 5 ani, 7 luni

13.08.2007 8:53     citat 

Cristina, si in privinta dormitului sunt impartite parerile, evident. Tu fa cum ti se pare mai bine. Atata timp cat bebele e in siguranta intre voi- cand sunt mici trebuie avut grija mai mult- si ambii parinti si bebele (evident) sunt multumiti, dormiti asa linistiti. Da, unii se obisnuiesc cu parintii, insa la un moment dat tot prefera sa fie singuri in camera/patul lor. Damaris a dormit in patutul ei la noi in camera de la inceput, insa pe parcurs a dormit cu noi in pat cand a fost nevoie.

sus

Denunta
Christa

Copii

13.08.2007 8:57     citat 

cristina, cel tarziu cand va avea o prietena va renunta sa doarma in pat la voi. rad

Eu recunosc ca din comoditate n-o culc in patul ei, desi are chiar 2, unul la noi in camera, la care am luat jos o laterala lunga (cea de langa patul nostru, arata ca un balcon, sa zic asa, in germana ii si zice "Babybalkon" trag cu ochiul, si unul in camera ei. Am incercat de cateva ori sa o culc in "balcon", dar era nasol, pentru ca atunci cand se trezea noaptea la supt trebuia s-o pazesc si s-o pun inapoi la ea in pat. Asa ii bag tata-n gura, si pana termina ea de supt, eu dorm de mult din nou. Altfel nu stiu daca as fi rezistat atata. zambet

sus

Denunta
cristinarotar

Copii
15 ani

13.08.2007 9:00     citat 

zambet deci nu sunt singura care face bufet suedez foarte fericit , adica bb papa si eu dorm

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 6 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

13.08.2007 9:01     citat 

cristina, ai mei dorm doar cu mine (ca 4 in pat din care unul de peste 100kg) sigur nu stau
uite ca eu zic ca nu-i o greseala sa-l culci pe bb langa tine
de ce ar fi?
atat doar ca va trebui sa fiti atenti sa-i asigurati o igiena a somnului: in camera in care doarme bb nu se fumeaza, se tine pe cat posibil curata, aerisita, salteaua sa nu fie din 2 bucati ca sa alunece intre ci compacta
sa nu alunece intre pat si perete sau chiar sa nu pice, etc
noi la un moment dat aveam doua saltele pe jos atasate: pe una dormeam eu cu copiii pe alta imediat langa noi sotul
asa aveam siguranta ca nu pica
in plus nu eram chiar deloc inghesuiti

sus

Denunta
Christa

Copii

13.08.2007 9:04     citat 

----------
cristinarotar a scris:
zambet deci nu sunt singura care face bufet suedez foarte fericit , adica bb papa si eu dorm
----------

Cu siguranta nu. zambet A, si ce am uitat sa scriu mai inainte: sunt sigura ca nici la Mona nu va trebui sa astept pana la primul prieten sa vrea sa doarma la ea in pat. trag cu ochiul

sus

Denunta
goroba

13.08.2007 9:11     citat 

Intru si eu in club... cu mentiunea ca gaza face, mai nou, naveta... vine la tzitzi apoi pleaca la ea in camera...inainte ramanea mai des cu noi pana dimineatza... zambet

sus

Denunta
cristinarotar

Copii
15 ani

13.08.2007 9:31     citat 

ce mult m/ati linistit fetelor! pe aici toata lumea, mai ales bunicile imi ziceau ca fac greseala vietii mele ca dorm cu denis in pat, dar vad ca nu e chiar atat de negru dracul. Inca n/am auzit pe nimeni sa zica ca si/a omorat bebele pt ca s/a intors noaptea pe el! Ar trebui sa fii o mare nesimtita sa ai un astfel de somn incat sa te asezi ca un buldozer pe copil foarte fericit . Eu asa bine dorm cu denis in brate........ cine stie cand ma mai intalnesc cu momentele astea si vreau sa profit din plin. si e asa de scump cand se mai trezeste noaptea, imi zambeste si adoarme iar.e primul bb, sunt proaspat casatorita rad de un an, si e o scumpete de baietel.

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 17 ani, 1 luna

13.08.2007 9:37     citat 

frate ce doctori ochi peste cap
i-as impusca pe toti astia atat de experti (scuze pt instigare dar nu ma pot abtine cand vad atata prostie).
eu sunt de parere ca tb sa te obisnuiesti cu gandul ca atata vreme cat bebe e alaptat nopti linistie nu vei avea rad
nu vreau sa te sperii dar sunt si alte mamici care alapteaza si care pot confirma.
cat desper kg...este f bine. au dreptate cand zic fetele ca bebe alaptat exlcusiv nu are cum sa fie obez. nu exista asa ceva.
si puiul meu la 3 luni avea 7080 g si 65 cm deci nu ai de ce sa te ingrijorezi si nici sa-l bagi la "regim" ca asa considera un dr inteligent ochi peste cap
eu prefer un copil fericit si linistit care suge din juma' in juma' de ora decat unul care plange dupa sanul mamei.
succes!

sus

Denunta
rivali

Copii
Vlad Andrei: 15 ani, 4 luni

14.08.2007 7:14     citat 

Ce medic! Stai linistita piticul meu la 3 luni avea 7.200 kg iar acum are 9.300 la 7 luni. Era alimentat exclusiv la san si nu se pune problema obezitatii . Eu am intrebat medicul,eram putin ingrijorata din cauza greutatii dar m-a asigurat ca nu este nici o problemaatata timp cat mananca san. In legatura cu papatul in timpul noptii,mi-a zis ca nu are ce sa-i f acapt ca asta este metabolismul lui. De dormit noaptea nu vad ce legatura are kg cu asta . Eu nici pana acum nu am mai dormit o noapte intreaga,nici nu stiu ce mai inseamna aia,si acum se mai trezeste cel putin de vreo 2 ori pe noapte. Important este sa fie sanatos.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 10 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 7 luni

15.08.2007 1:09     citat 

si mie mi-e draga Raisuca dar chiar m-am chinuit sa-i dau sa suga in pat...adica ea culcata langa mine , dar nu am reusit....am fotoliul meu in care alaptez si e singura modalitate in care o pot alapta....in sezut...culcata nu reusesc deloc si poate ca e mi bine asa.....cand adoarme o pun la ea in patut.....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: