· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > AJUTOR!!! Vrea sa sara din patut
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  »
subiect nou  raspunde
autor AJUTOR!!! Vrea sa sara din patut     
Danis

Copii
Andrei Ciprian: 15 ani
Diana Maria: 7 ani, 10 luni

10.09.2007 7:27   AJUTOR!!! Vrea sa sara din patut  citat 

De vre-o saptamana doua, baietelul meu de 1 an si 4 luni se tot catara pe marginea patutului sau a tarcului si putin ii lipseste sa sara din ele. Ce pot sa fac in afara de a-l pazi non stop?
Inainte ne jucam pe covor amandoi, dar cand aveam treaba il puteam lasa linistita in patutz sau in tarc. Acum nu mai am curaj.Am ajuns sa il iau dupa mine la toaleta de frica sa nu cada in lipsa mea. Cand doarme il tot verific sa nu se fi trezit si sa incerce iar sa sara
Il pot dezvata cumva? La cat e de mic, nu pricepe ca nu e voie, deci imi tb alte metode. Ma obsedeaza idea ca oricat l-as pazi la un moment dat va reusi sa sara din patut.
Ce sa fac?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 7 luni
Pufarina: 10 ani, 5 luni

10.09.2007 7:57     citat 

cred ca in curand si al meu va fi in faza asta, ca acuma ar vrea el dar nu poate....
ma gandesc , pentru patut, sa pui totusi niste perne pe jos, ca in caz ca reuseste sa sara noaptea si tu nu il auzi, barem sa nu se loveasca rau.... si in rest.. cred ca sa il pazesti cat poti pana trece de faza asta...

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 7 luni

10.09.2007 9:13     citat 

noua Elouan ne-a facut-o deja, pe la 8 luni jumate cred
intr-o duminica dimineata, la trezire, l-am gasit plimbindu-se prin camera lui
nu l-am auzit cazind, nu a plins, deci nu s-a lovit, chestia e ca stie el cum sa iasa fara sa isi faca rau (am vazut cum coboara de pe canapea, de pe masinuta lui, si stiu)
asa ca, de atunci, perne, paturi et comp in jurul patului, ca sa fiu mai sigura
ca oricum, cind e treaz, nu e chip^sa il tii in pat, si asta de cind a invatat sa stea in picioare; se ridica, arunca toate jucariile, se pune pe tipat ca nu reuseste sa le ia inapoi, se apleaca pe marginea patului
poti sa stai linga el si sa ii tot explici ca nu trebuie sa faca asta
dar nu stiu ce rezultate ar da trist
la virsta asta ii atrage tot, nu au constiinta pericolului, ii atrag mai ales chestiile pe care noi le interzicem
iar cind ai treaba, de ce nu il lasi pe linga tine? ar fi poate mai stresant decit ideea ca va cadea....eu una asa fac, spal vasele in timp ce el se ocupa de aranjat cutii, pahare de plastic etc, fac menajul cu el catarat pe aspirator etc. desigur, uneori nu e foarte comod, dar ne descurcam

sus

Denunta
RamonaBucurescu

Copii
Mario: 14 ani, 9 luni

10.09.2007 12:32     citat 

Din acest motiv, noi am fost nevoiti sa achizitionam alt patut, caruia i se demonteaza o margine, mai bine zis se lasa in jos atat cat sa nu cada in somn, sau se poate scoate de tot, sau se pot scoate cateva gratii, pe unde bebe poate sa iasa linistit. Eu zic ca pt linistea noastra si sanatatea copilului e solutia cea mai buna. Nici cu pernele puse in jurul patutului si asteptat ca bebe sa plonjeze in orice moment, nu ma impac.

In timpul zilei il mai lasam putin in tarc, care era mai inalt, dar acum nu mai vrea, mi se pare normal , asa ca am ridicat tot ce e periculos de la nivelul lui, am asigurat prizele, inchis usa la baie,blocat sertare, cutia cu jucarii la indemana si este liber sa faca ce vrea zambet

sus

Denunta
RELA

Copii
VLAD CRISTIAN: 15 ani, 6 luni

14.09.2007 3:08     citat 

si pustiul meu escalada tarcul. noroc ca era lipit de patul nostru si cadea "pe moale" . Pana la urma am renuntat la tarc, devenise periculos si chiar nu ii placea. mai era pe aici un subiect cu tema asta daca nu ma insel.

sus

Denunta
Alina29

Copii
Antonia Benan: 15 ani, 6 luni

14.09.2007 9:58     citat 

Fetita mea vrea sa sara de pe balcon, concret, vrea sa urce pe barele de metal si sa coboare pe partea cealalta. surprins
S-ar catara pe orice se poate. Tot timpul stau cu ochii pe ea de frica si ii spun ca nu-i voie si ma uit foarte serios la ea.

Draga Danis, eu cred ca baietelul tau e in siguranta in tarc. Daca e vorba de acel tarc ca un pat cu plasa inalt din care eu nu vad cum ar putea iesi. La varsa de un an si 4 luni si fetita mea a stat in tarc si mi s-a parut in siguranta. Da poate baietelul tau o fi mai nazdravan.
Nu ai ce sa faci decat sa-l urmaresti tot timpul. Asa e cateva luni. Mititeii sunt la o varsta foarte periculoasa.
Sanatate tie si nazdravanului. zambet

sus

Denunta
RELA

Copii
VLAD CRISTIAN: 15 ani, 6 luni

14.09.2007 11:40     citat 

----------
Alina29 a scris:

Draga Danis, eu cred ca baietelul tau e in siguranta in tarc. Daca e vorba de acel tarc ca un pat cu plasa inalt din care eu nu vad cum ar putea iesi. La varsa de un an si 4 luni si fetita mea a stat in tarc si mi s-a parut in siguranta. Da poate baietelul tau o fi mai nazdravan.
Nu ai ce sa faci decat sa-l urmaresti tot timpul. Asa e cateva luni. Mititeii sunt la o varsta foarte periculoasa.
Sanatate tie si nazdravanului. zambet
----------

tot dintr-un tarc cu plasa inalt iesea si pustiul meu. Era un tarc cam america. Prima oara cand m-am trezit cu el dupa mine la bucatarie am zis ca am luat-o eu razna si am uitat sa pun copilul in tarc prostit . Dupa care l-am urmarit si l-am vazut cum escalada tarcul fara probleme: aduna jucariile de plus langa marginea tarcului , se urca pe ele si tinandu-se de marginile metalice ale tarcului il escalada ca o maimutica. E cam greu de descris manevra, dar prima oara cand l-am vazut mi s-au taiat picioarele.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani, 5 luni
B: 14 ani, 6 luni
M: 9 ani, 1 luna

15.09.2007 9:24     citat 

pai daca nu mai are tarc/patut cu gratii nu mai are de unde sa sara, nu? ochi peste cap
daca scoateti tarcul din dotare? prostit
iar cu balconul nu-i de glumit, in acesta nu se va pune nimic pe care ar putea sa se catere, barile in mod riguros vor fi verticale
si vreau sa-l (o) vad pe viteazul/a care mai reuseste sa se agate
noi pentru securitatea altora am pus o plasa cu ochiuri mici (felix reusea sa arunce cam toata casa jos, de la balcon)

sus

Denunta
vyronis

17.02.2021 7:04     citat 

Iren

sus

Denunta
vyronis

17.02.2021 7:05     citat 

208.3

sus

Denunta