· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > 2 ani si dantura stricata
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor 2 ani si dantura stricata     
rene

Copii
Serban: 15 ani

18.09.2007 9:57     citat 

----------
Cristine a scris:
... m-am mai linistit cu postul tau. de abia astept sa o pot spala pe dinti cu pasta, macar sa stiu ca pot face ceva.
----------

Cristine o poti spala cu Nenedent baby, probabil ca se gaseste si la voi, pana invata sa scuipe (poate inghiti ca nu se intampla nimic). Eu il spal cu pasta asta de cand au aparut primii dintisori si poti incerca sa-i scoti treptat zaharul fie el si brun din ceai, lapte. Mai ales daca bea cu biberonul. Sau dupa ce bea spal-o pe dintisori.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 11 luni
Mara Sofia: 11 ani, 4 luni

19.09.2007 12:15     citat 

----------
rene a scris:

Cristine o poti spala cu Nenedent baby, probabil ca se gaseste si la voi, pana invata sa scuipe (poate inghiti ca nu se intampla nimic). Eu il spal cu pasta asta de cand au aparut primii dintisori si poti incerca sa-i scoti treptat zaharul fie el si brun din ceai, lapte. Mai ales daca bea cu biberonul. Sau dupa ce bea spal-o pe dintisori.
----------

mersi, o sa caut, cu siguranta gasesc eu, aici sau intr-un oras alaturat. nu bea cu biberonul, nu a acceptat nici suzeta. nu stiu daca o sa ii pot scoate zaharul de tot, insa nu o sa mai accept sa ii dea lumea bomboane pe bat. aici oriunde mergi, se gaseste careva care sa scoata cate o acadea. si nici nu ma intreaba daca are voie copilul sau nu, pur si simplu ii infige acadea si mai asteapta sa ma si bucur. trist

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 15 ani

19.09.2007 12:41     citat 

Cristine, stiu ce spui ca si pe-aici se mai gaseste cate un mosulet binevoitor. Dar asa o reactie am avut de la inceput ca nu stiu dac-or sa mai ofere cuiva zambet
Stiu ca e nasol dar incearca sa le iei tu si sa le spui ca o sa-i dai dupa masa. Iar ei vezi tu ce-i explici... cel mai bine ar fi sa stie ca nu e prea bine sa ia de la straini ciocolata bomboane sau alte alea. Eu vreau sa-l invat ca de pe strada nu e bine sa ia ceva.. in capu meu fiind si faptul ca ar putea fi ademenit oriunde cu o bomboana daca nu-i bag in cap ca daca vrea ceva bun poate sa ceara acasa si primeste ceva si mai bun zambet

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.09.2007 9:13     citat 

da, ce e drept si sotul meu tot asta spune. nu neaparat cu privire la dulciuri ci si la pupatul si imbratisatul oricui. o sa vad cum fac, ca tare nu ma pricep sa spun lucrurile in fata.

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

22.09.2007 5:44     citat 

am citit asa mai pe fuga subiectul. fetita mea cea mare deja pana in 3 ani avea 2 carii. doctorul a zis ca afecteaza dintii permanenti (radacina) si mi-a recomandat sa le trateze. fetita mea a stat atat de cuminte la consult si i-a facut si cariuntele care erau in faza incipienta fara nici o anestezie , absolut nimic. asa ca depinde de copil. si de dentist evident. inainte de a-i face ei cariutele am luat-o sa vada cum lucreaza doctorul la mine, i-am explicat si era f. emotionata de experienta. nu avea 3 ani impliniti. inainte de a merge la dentistul acesta am fost la altul care vroia sa mi-o anestezieze total ca zicea ca nu poti coopera cu copii asa mici. ce vroiam sa zic e ca aici in SUA se trateaza cariile caci daca se adancesc suficient pot afecta cresterea viitorilor dinti. sammy

sus

Denunta
ddadriana

22.09.2007 10:40     citat 

si eu stiu ca cariile la dantura de lapte afecteaza, dantura permanenta. Cu cit sint cariile mai superficiale cu atit dor mai putin, si nu au cum sa prinda copii frica de dentist. Eu sint convinsa ca primul factor de-a prinde frica de dentist este durerea, provocata de acesta. Si la noi se trateaza dintii de lapte, si indica sa se mearga cit mai devreme, ptr a evita lucrari dureroase. Cu cit cariile sint mai adinci, se pot transporta bacterii pe canal la radacina, care automat o sa afecteze si dintii permanenti.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

22.09.2007 10:59     citat 

Adevarul e ca si in tara se lucreaza pe dinti provizorii, doar ca depinde de dentist. Lucratul cu copii presupune multa rabdare, pauze, povesti etc. Si inca un aspect, am auzit totusi ca sunt dentisti care lucreaza cu copii si fac obturatii foto pe dinti provizorii care chiar mi e pare un mod de a face bani( subliniez e parerea mea!)
Depinde foarte mult si de copil, am avut copii de 3-4 ani care erau mult mai cuminti decat cei de 10.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 3 luni
horia: 15 ani, 11 luni

22.09.2007 11:31     citat 

Normal ca se lucreaza si pe dintii de lapte, si in Romania, chiar si intr-un orasel cum e Oradea, si chiar si pe bani mai putini (banii decontati de CAS in cazul meu, care nu sint foarte multi)
totul e ca medicul sa vrea sa faca asta
dar mai depinde foarte mult si de copil, de virsta lui, si de colaborarea si cu parintele
eu stau foarte mult de vorba si cu parintii, conteaza sa ma pot baza si pe ei

dar sint copii si copii ... unii mai cooperanti, mai intelegatori si care isi pot invinge frica, chiar de mici ... ajutati de medic si de parinte bineinteles
altii fac scandal mare de tot si dureaza citeva sedinte pina ajungi sa ii poti face ceva cit de cit ... dureaza sa iti cistige increderea ca medic si sa vada ca nu e chiar asa de dureros ... ajung la un moment dat sa fiu chiar prietena cu copilasii, povestim de la scoala sau gradi ... unii dintre ei ajung sa vina neinsotiti la mine la cabinet

de aia am sfatuit-o pe Cristine sa isi duca fata la dentist
chiar daca nu o sa ii faca mare lucru in primele sedinte, fata se va obisnui cu cabinetul si la un moment dat va colabora
daca nu o va duce ... atunci probabil peste 2 ani va fi tirziu si nu se va mai putea face mare lucru cu dintii ei
si fetitei ii va fi frica si atunci, nu numai acum

in orice caz, eu lucrez mult cu copiii, si cariile simple reusesc de multe ori sa le tratez frumos
exista materiale de obturatii care se preteaza la o uscare mai superficiala, si merg puse chiar si cu degetul jenat zambet ... si tin foarte bine citiva ani pina dintii se schimba
am facut chiar si pulpectomii (scos de nerv) la dinti de lapte, cu anestezie, tot tacimul
desigur, copilasul m-a lasat cit de cit sa imi fac treaba ... mai cu pauze, etc
de obicei la copiii mai mici fac sedinte scurte si mai dese pt ca ei nu au rabdare sa stea in scaun mai mult de 20-30 de minute ... cu indulgenta

sus

Denunta
ddadriana

22.09.2007 11:47     citat 

bine dar eu nu cred ca frica de dentist e innascuta, asta se capata din experienta facuta la dentist. Eu sint o persoana care nu merge de buna voie la dentist. Deci sint fricoasa. Dar am patit si multe la ei. Mai tin minte cind urla dentista la mine sa nu mai salivez atita ca ea trebuie sa faca economie la pansament, si eu o biata copila care nu putea sa-si controleze productia salivei. Pe urma nervi scosi fara anestezie, era la moda in ro. Dar tin minte ca prima data cind m-am dus la dentist eram mindra ca merg, curioasa, si abea asteptam, dar innauntru am intilnit un nene batrin nervos, care din prima mi-a tait din elanul meu experimental. Si prostia pe car am intilnit-o in ro, te invita in cabinet, sa sezi pe un scaun, si asistai la lucrarea pacientului dinnaintea ta. Era de groaza.

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

23.09.2007 5:52     citat 

asa este, frica se capata. eu mor de frica si traumele sunt din copilarie. fetita mea cea mare nu are nici o problema. acum cand am mers la control abia astepta. este un doctor de copii, au jucarii, tv, etc. si eu i-am explicat ca avea cariute si trebuia nenea doctorul sa i le curete. i-am luat o perie cu baterie sa se obisnuiasca cu zgomotul. i-a facut pana si radiografii. am fost initial la un alt dentist, esec total. ala a speriat-o rau de tot, nu avea rabdare, o forta, am fost doar la prima consultatie si sufiecient sa-mi gasesc alt doctor de care sunt 200% multumita. sammy

sus

Denunta
criss_bb

Copii
mister B: 14 ani, 9 luni

28.09.2007 9:05     citat 

http://www.eva.ro/sanatate/articol260.html

sus

Denunta
Safa

17.08.2009 11:55     citat 

A mea are 2 ani jumate si deja are carii la 2 dintisori de jos,pe partea interioara,nu stiu de ce i s-au inegrit,(e ca o pata nu e gaura)o spal in fiecare seara si ia zymafluor.Luna viitoare avem de facut o vizita de control la pediatra si o sa o intreb ce e de facut.Voi ce ziceti? Mersi de sfaturi.

sus

Denunta
eleonida

Copii
david - pufosul
13 ani, 2 luni
: 7 ani, 2 luni

19.04.2010 4:53     citat 

david are 2 ani si 7 luni , dintisorii de sus inceput de carie si un premolar pe jumatate rupt, am fost la stomatolog si mi-a spus ca din cauza ca a papat san pana la 1 an si 7 luni a stat cu lapticul dulce in gurita si de asta a a aprut caria trist sa asteptam, sa se faca macar la 3 ani mai marisor si sa vedem cum ii pastram pana or cadea astia de lapte trist

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 2 luni
Paula-Maria: 11 ani, 10 luni

19.04.2010 5:28     citat 

----------
eleonida a scris:
david are 2 ani si 7 luni , dintisorii de sus inceput de carie si un premolar pe jumatate rupt, am fost la stomatolog si mi-a spus ca din cauza ca a papat san pana la 1 an si 7 luni a stat cu lapticul dulce in gurita si de asta a a aprut caria trist sa asteptam, sa se faca macar la 3 ani mai marisor si sa vedem cum ii pastram pana or cadea astia de lapte trist
----------

Nu cred ca are legatura cu sanul ptr ca nepotelul meu n.a papat san decat 5 luni si la nici 3 ani avea dintii cariati.

sus

Denunta
Cristine

Copii

19.04.2010 5:36     citat 

----------
eleonida a scris:
----------

El clar nu a fost alaptat!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: