· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > probleme cu unghiile...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor probleme cu unghiile...     
arond

26.01.2004 6:37   probleme cu unghiile...  citat 

Am cautat ceva care sa ma multumeasca, dar nu am gasit decat ceva de genul unghiilor incarnate. N-am mai avut rabdare sa caut, asa ca am redeschis sb. Spuneti-mi si mie cum procedati sau ati procedat in cazul in care copilul vostru nu sta la taiatul unghiilor de la picioare? Pana acum n-am avut probleme si, treptat, a inceput sa se razvrateasca. Nu stiu sa o fi durut sau ranit intr-un fel sau altul candva. N-are inflamatii sau ceva de genul asta. Si totusi, plange si nu accepta deloc sa i le tai.
Multumesc.

sus

Denunta
Sofie

26.01.2004 7:36     citat 

Aceeasi poveste ... nu numai cu unghiile de la picioare ci si cu cele de la miini ... n-ati mai auzit urlete din alea ... asta-vara in RO, maica-mea a zis la toti vecinii cind se aud urlete de la noi, sa stie ca-i tai unghiile Sarei ...
solutia am gasit-o acolo unde ma asteptam mai putin - am descoperit oja scot limba ... uraaaa!
de dragu' sa-i fac unghiile cu oja din diferite sticlutze- Barbie, ursuletz, strawberry cake etc -, sta sa-i tai si unghiile ... se miorlaie bineinteles cu lacrimi de crocodil, dar stie ca urmeaza oja dupa ce terminam cu taiatul si nu mai urla rad ...

sus

Denunta
ttcrissy

26.01.2004 9:00     citat 

Al meu Praslea e mai mic decat puiutzii vostri, nu stiu daca tine povestea....
De fiecare data cand ma apuc de taiat unghii...am grija sa fie odihnit, eventual dupa ce a mancat si sta un pic in pat prostit ...ii iau fiecare degetzel si ma joc cu el, evetual cate o mica povestioara, glumitza pe seama lui, apoi...in timp ce cant "Degetul mare pleaca la plimbare, aratatorul duce bastonul...." incep sa ii tai cate o unghiutza...si mai imit si sunetul emis de forfecuta "tzac, tzac"....si tot asa...pana reusesc sa le termin. Cateodata nu mai are rabdare...le las asa, netermintae si mai pandesc un moment cand are stare si termin treaba.

Pupici,

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 19 ani, 3 luni

26.01.2004 10:25     citat 

Fetita mea are aproape trei ani si nu reusesc deloc s-o conving sa-i tai unghiile de la picioare, dar la maini, da.Zice c-o doare, desi am incercat si eu sa-i spun mai multe ca s-o conving, asa ca eu nu am solutii, i le tai cand doarme...

sus

Denunta
Onush

26.01.2004 10:50     citat 

Si Ruxandra e mai mica, are 1an. Eu ii tai ungiile de la maini intotdeauna dupa baie, dupa ce a trecut prin stersul parului si uscatul cu foenul taiatul unghiilor e destindere pentru ea. La fel ca si ttcrissy ii cant cate ceva pentru fiecare deget.
La picioare e mai usor pentru ca se joaca cu sotul meu stand in fundulet pe masa de infasat sau pe cea din bucatarie si nu vede ce fac eu. Daca totusi isi pierde rabdarea ma opresc si reiau procedeul a doua zi pentru ca nu are rost sa ii fie frica de taiatul unghiilor.

Cand era de varsta Mariei fratelui meu mama ii spunea o poveste despre un copil care nu a vrut sa isi taie unghiile de la picioare si si-a cumparat pantofi din ce in ce mai mari pana nu a mai gasit si a trecut la cutii si in final la geamantane pentru ca avea asa niste picoare mari ca nu avea cum sa le incalte. Povestea era spusa din aproape in aproape si dura cat procedura de taiere a unghiilor. Mergea de fiecare data. trag cu ochiul

sus

Denunta
andreeeea

Copii
Patrick: 16 ani, 9 luni

26.01.2004 10:50     citat 

ati incercat sa le taiati imediat dupa baie, unghiile se inmoaie bine de tot si sint mult mai usor de taiat si probabil ca nu mai dor asa de tare.

neinmuiate sint mai tari si casante si probabil aici e problema micutilor trag cu ochiul

eu asa fac cu patrick, dar nu ma laud prea tare pentru ca are doar 4 luni,
seara dupa baie las pe altcineva sa-i dea de mincare (sotul sau mama mea) si ocupat fiind cu mincarea nici nu baga de seama ca se mai intimpla si altceva....mai trage minutza, dar cu rabdare pina la urma reusesc.

numai eu pot sa ii tai unghiile, sint asa de mici ca toata lumea fuge de misiunea asta, dar am incercat si in alte momente ale zilei si nu a fost asa de bine...se vede clar ca nu e ceva care sa-i placa prea tare...sa vedem ce vine cind mai creste.

bafta! trag cu ochiul
andreea

sus

Denunta
ddelia

26.01.2004 12:51     citat 

Radu are 3 ani . Cind ere mai mic nu puteam deloc sa-i tai unghiile cind era treaz asa ca i la taiam cind dormea. Nu plingea dar se foia tot timpul, isi tragea minuta si imi era teama sa nu-l tai.
Si acum face la fel. Pentru el este un chin sa stea 3 minute cuminte pe scaunel. Singurul moment cind are stare este cind se uita la desenele lui preferate.
Si uite asa, cind printul Derek se lupta sa o salveze pe Odette si el ramine cu gura cascata la ei, mami taie de zor unghiute rad

Sa-l vedeti ce se mai apleaca in stinga sau dreapta cind ii ocup cimpul vizual. Nu-l mai intereseaza nimic decit sa nu-i ocup ecranul!

sus

Denunta
Dodutz

26.01.2004 1:51     citat 

Si noi avem probleme cu taiatul unghiutelor, mai ales la picioruse. Nu-i place deloc aceasta activitate, iar la picioare cred ca il gidila tare, ca nu stie cum sa-si fereasca degetelele de mine. Asa ca prefer sa-i tai unghiutele cind doarme, dar si prin somn simte si-si misca piciorusele. Citeodata il imobilizez de-a binelea, daca vad ca nu vrea cu frumosul. Intrucit fi-miu sta la parintii mei, iar lor le e teama sa-i taie unghiile, treaba asta e exclusivitatea mea. Nu va spun ca odata nu i le-am taiat vreo luna de zile (tot am uitat cind treceam pe la mama), iar la picioare unghiile se incovoiasera peste degetele. rad
Cred ca putea fi-miu sa intre in cartea recordurilor cu ghearele pe care le avea.

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 18 ani, 6 luni

26.01.2004 2:56     citat 

Inainte, si eu, ii taiam Cristinucai, unghiile de la manute, cand dormea, 1data pe saptamana. La picioruse i le taiam dupa baie, din 2 in 2 saptamani,in timp ce tati o tinea ocupata cu ceva...
De pe la vreo 18 luni, cand au fost verisoarele ei la noi pt. 1 luna, dupa ce a vazut ca ele imi cereau sa le tai unghiutele dupa baie, a inceput sa-mi dea, si ea, manutele pt. taiatul unghiilor. Si uite asa, s-a invatat ca dupa baie, vine si taiatul unghiutelor. Nu prea are rabdare, dar incerc sa-i distrag atentia vorbindu-i intr-una. Nu i le tai prea adanc, decat atat cat se poate...

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 17 ani, 5 luni
Richard: 15 ani, 11 luni

26.01.2004 10:35     citat 

M-am prapadit de ras ... rad rad rad rad

sus

Denunta
arond

28.01.2004 6:25     citat 

Mamicutelor, multumesc pentru raspunsuri, dar se pare ca nu ma satisfac, din pacate. Dupa baie este prea obosita, nu vrea ca ar dormi si se enerveaza, iar daca ii promit ca-i fac unghiile cu oja, nu o intereseaza. daca ii cant despre degete tot nu vrea sau daca i le tai cand doarme se trezeste si plange. Ce e mai trist, ca asta se intampla recent, inainte accepta. dar asta e. Eu cred ca are impresia ca vreau sa-i tai degetele. Asa spunea nepoata mea catre mama ei - ca nu vrea sa-i taie degetele. Cred ca au o imaginatie... De durut, nu o doare cand i le tai. Imi ramane sa insist. Si chestia e ca numai eu fac asemenea "operatii", pentru ca nimeni nu se incumeta.
Oricum, faptul ca nu sunt singura care se confrunta cu asa ceva, ma incurajeaza. Deci, luptam cu stoicism saptamanal.
Multumesc din nou.

sus

Denunta
Sofie

28.01.2004 11:01     citat 

Ai incercat sa-i arati ca-ti faci tu unghiile inainte sau altcineva de care este atasata? ... la noi asa a inceput nebunia cu oja ... a vazut-o pe nepoata-mea ca-si face unghiile si ca are o colectie de oje si i-a trebuit si ei dupa aceea ...
sorry, alta solutie nu mai stiu acum ... sarut

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 1 luna
Hanna: 15 ani, 8 luni

28.01.2004 12:17     citat 

si la noi au fost/mai sunt probleme.
dar am zis ca "uite ce murdare sunt unghiile, trebuie taiate". cu asta a mers o perioada. pe urma cu "numai babornitele au unghii lungi". si mai nou cu "eu imi tai unghiile, tu nu trebuie sa faci la fel, nu trebuie sa fie frumoase". la noi nu merge cu taiatul decat dimineata, chiar imediat dupa mancare. dupa baie e prea agitat.
asa cum zici, sigur mi-a scapat un hai sa-ti tai degetul mare rad trebuie sa fiu mai atenta jenat

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 18 ani, 6 luni

28.01.2004 12:36     citat 

----------
mamaluieric a scris:
si la noi au fost/mai sunt probleme.
dar am zis ca "uite ce murdare sunt unghiile, trebuie taiate".
----------

Da, si eu ii mai spun, ce unghii murdare ai, ce urate sunt sau ce mari sunt si ne zgarii cu ele...

sus

Denunta
arond

08.02.2004 4:58     citat 

Multumesc, mamici dragute, intr-un final am asociat mai multe din ceea ce mi-ati scris si...dupa "lupte seculare care au durat 30 de ani", am reusit. Finalul: forfecuta e prietena acum cu oja si cu desenele animate, dar sa fie si tata prezent, ca sa-i taiem si lui unghiile, doar cand suntem odihniti insa, nu dupa baie.
Deci....mersi...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: