· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Mame / tati > cand al doilea?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cand al doilea?     
RuxandraG

Copii
Petru: 13 ani, 3 luni

24.09.2007 6:32   cand al doilea?  citat 

as vrea ca mamicile care au avut un bebe deja si l au facut pe al doilea destul de repede sa imi spuna daca e bine.
am un bebe nascut in iunie si ma gandesc sa mai fac unul.nu acum,nu luna viitoare,dar oricum in viitorul apropiat.
insa am tot felul de probleme si indoieli.de ex,cand am fost insarcinata cu primul,doctorita mi a interzis sa ridic greutati.daca raman din nou gravida cat primul e mic,il mai pot lua in brate?sau expun sarcina unui risc de fiecare data cand fac asta?
voi cum ati reusit sa va ingrijiti o sarcina si totusi sa nu il neglijati pe bebelul existent deja?si noptile nedormite,oboseala,pot face rau unei noi sarcini?si pe la ce varsta actualul bebel ma va solicita mai putin in asa fel incat sa mi l pot permite pe al doilea?

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 13 ani, 2 luni
Denis Gabriel: 10 ani, 11 luni

24.09.2007 6:46     citat 

ruxandra ....nu stiu ce sfat sa-ti dau.....dar am intrat sa-ti spun doar bravo....esti curajoasa....si eu mi-as fi dorit inca un bebe acum...sa creasca impreuna......dar mi-e frica.....nu stiu daca pot sa le ofer tot ce au nevoie ...felicitari inca o data

sus

Denunta
RuxandraG

Copii
Petru: 13 ani, 3 luni

24.09.2007 6:49     citat 

multumesc ramona
si eu am tot felul de temeri
te referi la situatia materiala?

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 15 ani, 3 luni
Radu Mihai: 13 ani, 2 luni

24.09.2007 7:03     citat 

Ruxandra, hai sa-ti spun cum e la noi...
Am ramas insarcinata a doua oara cand fetita avea 1 an si jumatate. Sarcina a doua a fost mult mai usoara, fara ultima luna cand era si cald tare si eram foarte mare... am ridicat fetita pana la 8 luni, dar numai in cazuri extreme: cand trebuia sa o iau din pat, sa o asez in scaunul de masa, sa o urc in leagan... afara ea a mers mereu pe jos sau in carucior. Acum e posibil sa mi se fi parut si mai usoara ca nu mai ai timp ca la prima, ma tinea fiica-mea in priza. MAi greu a fost cu perioada aia de somnolenta, dar si aici am avut noroc, ca fetita mea doarme 3 ore la pranz iar seara la 9-9.30 era in pat.
In ultimele luni, am incercat sa o invat pe fata jocuri mai "pasnice": coloram, ii desenam ce vroia ea, ne jucam cu plastilina, ii cumparasem multe carticele si ii citeam. Afara seara ieseam numai cand venea tati, iar dimineatza ma ajuta o vecina, o plimba ea.
La mine sarcina a evoluat foarte bine, am avut colul inchis tot timpul si lung, de 42mm... acum asta depinde si de organismul fiecaruia...
Daca mai ai si alte intrebari....

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 18 ani, 2 luni
Matei Ciprian: 13 ani, 4 luni

24.09.2007 7:59     citat 

A doua mea sarcina nu a fost deloc usoara, spre deosebire de prima: am ridicat copilul in brate si la 12 spt am avut o hemoragie puternica, dupa care nu mi-am mai ridicat copilul in brate pana am nascut... La 28 spt am facut cerclaj, ca mi se deschisese colul... In luna a 8a am facut varicela...Nu mi-a fost deloc usor, noroc ca primul meu copil are 5 ani si a inteles...
Daca ar fi sa mai fac un copil, dupa toate care mi s-au intamplat acum, tot dupa cativa ani l-as face!

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 13 ani, 2 luni
Denis Gabriel: 10 ani, 11 luni

24.09.2007 8:04     citat 

----------
RuxandraG a scris:
multumesc ramona
si eu am tot felul de temeri
te referi la situatia materiala?
----------

da asta e grija mea cea mai mare....macar sa nu-i lipseasca Raisei nimic zambet

sus

Denunta
Cora

24.09.2007 9:05     citat 

medical se recomanda 2 ani pauza intre sarcini - organismul tau are timp sa se refaca din toate punctele de vedere, hormonii sa isi revina dupa sarcina si alaptare/intarcare... si sa stii ca din ce am observat eu de-a lungul anilor, al 2-lea copil facut la diferenta mai mica de 1 1/2 - 2 ani este mai bolnavicios, mai lipsit de vlaga etc.... si chiar mai tirziu in viata, lipsa de resurse din organismul mamei isi spune cuvintul.

ma puteti contrazice, dar din pacate nu-mi puteti schimba parerea.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 15 ani, 10 luni
B: 13 ani, 10 luni
M: 8 ani, 5 luni

24.09.2007 9:29     citat 

eu nu ca sa-ti schimb parerea ci doar s-o spun pe a mea
la mine diferenta dintre copii e de 2 ani
deci diferenta dintre sarcini e sub 2 ani
Felix inca ii si nu-i intarcat
tot pe la 2-3-4 zile isi aduce aminte de tzatzu, deci au fost alaptati in tandem (uneori e bine, alteori poate sa fie o nebunie)
referitor la sanatatea fetei - mai putin viguroasa ii doar uneori in creierasii mei bolnavi
a avut un start cu stangul in viata de unde si tendinta mea sa o consider mai slaba si se incapataneaza sa-mi arate ca numai slaba nu e
e rezistenta, tenace si daca n-as avea in minte un episod izolat as spune mult sanatoasa
de fiecare data am tendinta s-o feresc mai mult decat am facut-o cu Felix, s-o imbrac mai bine, mai gros, s-o acopar si de fiecarea data reuseste sa-mi dea peste cap orice tendinta de a sufoca cu preocuparile mele
poate sa fie copilul cel mai revoltat din lume daca intervin in planurile ei asa cum poate sa fie extrem de pacifica daca o las in pace

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 1 luna
praslea: 14 ani, 5 luni

24.09.2007 9:58     citat 

la mine e diferenta intre copii de 3 ani si 9 luni
deci am ramas insarcinata in luna in care Andrei implinea 3 ani
a fost ok si sarcina - mici probleme dar depinde de organismul fiecareia
Andrei era suficient de mare si intelegea ca nu il pot lua in brate, cam de cand imi crescuse burta am renuntat sa il mai iau
insa daca ar fi sa ma gandesc care ar fi diferenta mai buna as zice ca mai mica e trag cu ochiul
dar depinde mult si de tine
diferenta mica inseamna 2 pampersi, 2 sticlute cu lapte - sau alaptat in tandem foarte fericit
inseamna plimbari cu insotitor ca cel mare ar vrea si el in brate sau in carucior si e greu sa faci fata singura
stiu ca fetele fac fata super sarut
si inca multe aspecte care tin de limitele tale pe care numai tu le stii

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 16 ani, 6 luni
Natalia: 14 ani, 4 luni

24.09.2007 9:58     citat 

Intre ale mele sunt 2 ani si doua luni. Cred ca e greu cand e diferenta mai mica.. nici asa nu e foarte usor, dar e descurcabil... foarte fericit nu exista cuvantul asta, nu-i asa? foarte fericit
Eu mare ajutor nu am avut.. soacra e la 800 de km si mama vine din cand in cand, la gradi nu a stat Alexia anul trecut si am retras-o, femeie buna la curatenie nu am gasit..
Dar sincer, nu as lua-o de la capat.. iar al treilea nu l-as face nici pe pariu. foarte fericit
Material nu am simtit greutati.Dar presupun ca daca traiesti din venituri fixe se simte al doilea copil.Din fericire, deocamdata la noi nu e cazul, dar roata se invarte...
Acum referitor la sarcina, Alexia avea un an jumate.. nu mai vroia in carut, o caram pe ea, bicicleta, cumparaturile.. si in fiecare zi eram sigura ca o sa pierd sarcina.. si zau daca am avut cea mai mica durere.Dar am prins prin luna a treia o raceala care m-a chinuit cateva luni si am bagat non stop medicamente in mine.
De ridicat ridicam pana nu mai aveam aer. foarte fericit

sus

Denunta
iubu77

Copii
David Petru: 13 ani, 11 luni

24.09.2007 10:19     citat 

Buna
si eu ma gandesc la al doilea copil...As vrea sa vina cat mai repede.. Insa m-am gandit si eu la treaba cu ridicatul... etc..
Cred ca trebuie sa vb cu medicii nostrii...ca pana la urma sunt femei care fac unul dupa altul si sunt ok.

sus

Denunta
aly26

Copii
silviu valentin: 14 ani, 1 luna
luca bogdan: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

25.09.2007 9:00     citat 

mda...un subiect delicat si destul de complicat...eu il am pe bubu de 1 an si 2 luni si sunt insarcinata in 6 luni.in fiecare dimineatza il duc la cresa...mai pe jos,mai in brate si vreau sa va spun ca e tare greu...treburile casnice le fac cand e el la cresa,iar afara il scot in week-end doar cu caruciorul,dar cand ajungem in parc alerg dupa el de-mi ies ochii.bubu nu intelege nimic,deci nu ma pot lauda <ca ma ajuta>,ca sa nu mai spun ca nu sta 2 secunde ,iar cand il pierd din ochi,este de obicei pe masa prostit .daca mai ai un ajutor...hai sa zicem...dar altfel,eu zic sa nu va incumetati atata timp cat cel mare nu intelege ce se petrece.este greu...dar nu imposibil.

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 11 luni
Matei: 11 ani, 7 luni

25.09.2007 9:05     citat 

Ma alatur si eu voua, cele care doriti inca un bebelus.
Eu am de dat jos multele kg acumulate in sarcina si in lunile de alaptare si abia prin martie aprilie poate vom trece la fapte, adica cand Alex va avea cel putin 1 an si jumatate.
Am noroc ca tatal meu este pensionar si sta la cateva blocuri distanta, deci voi apela la el pentru urcat si coborat bici sau carut, cumparaturi, etc.
Mi-e tare teama de treaba cu ridicatul lui bebe, dar ma gandesc ca pana atunci vom renunta la patul cu tablii (deja ma bate gandul sa o fac), iar ca sa o iau in brate o sa ma cobor in fund pe jos (in casa) si o voi lasa pe ea sa mi se urce in brate.
Cu ajutorul sotului, cu noroc si o sarcina usoara sunt sigura ca ma voi descurca pe timpul cat il voi avea pe bebe2 in burta.
Greul va incepe in primele luni dupa nastere, dar nimic nu este de netrecut. zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 1 luna
Teodora Maria: 14 ani, 1 luna

25.09.2007 10:15     citat 

Intre fete e diferenta de 2 ani fara o zi. Sarcina a fost foarte usoara, am ridicat-o pe Diana pana in ultima luna de sarcina, inclusiv, fara sa fiu stresata ca pierd sarcina (e drept ca avea cam 12 kg). Ma certau babele, insa fiacre o tinea pe a ei zambet

Insa dupa nastere a fost mai greu. Abia atunci am zis ca ideal e sa fie diferenta de 3 ani... cea mare intelege mai bine. Am avut parte de 3 mastite din cauza oboselii, dintre care la una in 5 minute a urcat febra pana la 39.6 (nu stiu ce se intampla cu fetele daca eram doar eu acasa), Diana s-a schimbat mult dupa ce a aparut Teodora... maraita, mataita, nimic nu-i mai convenea, dat cu picioarele, intr-o perioada a regresat, vrand sa fie bebe mic. Am trecut peste si acu, dupa ce a trecut anu', diferenta de 2 ani mi se pare superba. Diana a facut de curand un salt urias in dezvoltare (cam cu 2 saptamani inainte de a implini 3 ani). Efectiv se joaca superb impreuna... sar, se urmaresc in 4 labe prin casa, Teuta (1 an) se uita in carti, arata cu degetul si Diana ii spune ce e. Poate daca era diferenta de 3 ani, Dia nu s-ar mai fi coborat atat de mult la nivelul Teodorei, sa mearga in 4 labe si sa se joace cu ea.

Insa am avut mult noroc ca am avut (si inca am zambet ) foarte mult sprijin din partea sotului. Am putut "imparti" fetele pe timpul dupa amiezii si el lucrand de acasa a putut sari mereu cand au fost probleme sau cand nu m-am mai putut intelege cu Diana. Curatenia a fost lasata pe ultimul loc, faceam si fac doar un fel de mancare la pranz... seara ne-am descurcat cu o mamaliga cu lapte sau paine cu ceva. De foarte multe ori am lasat totul balta si am plecat toti 4 la plimbare, lasand casa vraiste si oalele goale. Si nu ne pare rau zambet.

Din punct de vedere a sanatatii, Teodora sta foarte bine. E drept ca a avut parte de 3 raceli pana acum (Dia abia la un an si 2 luni a avut prima raceala), insa doar cu nas curgator, fara febra, fara sa-i dau medicamente si in plus acele raceli au fost luate de la sora-sa (raceli contactate si de noi). Tea a fost cel mai putin racita din toata familia, apoi Dia, apoi eu, iar tac'su a fost cel mai rau, incat la una dintre ele a ajuns si la antibiotice. Insa am tras cu dintii de alaptare si inca si alaptez si acu. Iarna aceasta inca o sa alaptez, avand in vedere ca Dia merge primul an la gradinita si va aduce virusi cu carul zambet.

La al treilea ... teoretic nu ar fi probleme, dpdv psihic si fizic m-as putea baga, insa nu e cazul... E bine cu 2 rad

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 15 ani, 10 luni
B: 13 ani, 10 luni
M: 8 ani, 5 luni

25.09.2007 10:24     citat 

----------
citat:
Diana s-a schimbat mult dupa ce a aparut Teodora... maraita, mataita, nimic nu-i mai convenea, dat cu picioarele, intr-o perioada a regresat, vrand sa fie bebe mic. Am trecut peste si acu, dupa ce a trecut anu', diferenta de 2 ani mi se pare superba. Diana a facut de curand un salt urias in dezvoltare (cam cu 2 saptamani inainte de a implini 3 ani). Efectiv se joaca superb impreuna... sar, se urmaresc in 4 labe prin casa, Teuta (1 an) se uita in carti, arata cu degetul si Diana ii spune ce e. Poate daca era diferenta de 3 ani, Dia nu s-ar mai fi coborat atat de mult la nivelul Teodorei, sa mearga in 4 labe si sa se joace cu ea.
----------

cam asa si la noi
si Felix a avut mari regrese, acum si-a revenit si el
din copilul solar devenise vesnic plans fapt care ma apasa..mult
acum a trecut acea perioada, se joaca impreuna, se mai bat, mai tipa unul la altul, se imbratiseaza, e totul mult divers
si atunci nu pot decat sa incerc satisfactie ca sunt ceva mai apropiati ca si vartsa
iar ref la al treilea nici nu-l gandesc foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: