· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > bebelus hipoacuzic II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor bebelus hipoacuzic II     
angellina

27.08.2007 8:49   bebelus hipoacuzic II  citat 

Prima Parte

diagnosticul,scuze e hipoacuzie neurosenzoriala profunda bilaterala.noi am fost prima data la grigore alexandrescu,dr de acolo ne-a spus ca aude 30%,am fost in Torino la mama mea acolo dr au spus ca aude 50%,in final am ajuns la dr.pascu care ne-a spus ca nu aude absolut deloc.deci aveam trei dr. si 3 diagnostice diferite.si ne-am gindit sa mergem in germania. am fost la chemnitz ,inainte sa ajungem la spital dr.ne-a spus sa nu ii dam sa manince si sa bea si sa il obosim f tare.asta fiindca 5 teste cite i-au facut acolo i le-au facut adormit natural si nu cu anestezie cum a fost la bucuresti.cind avenit dr cu rezultatele la toate era 0.si ne-a spus ca singura lui sansa este implantul cohlear,acelasi lucru ni l-a spus si dr pascu la buc.
Ricardo nu a vb deloc inainte de implant spunea doar apa.cu implantul aude si daca ii vb in soapta.

sus

Denunta
janina

Copii
Robert-Mario: 19 ani, 7 luni
Elis-Cristian: 15 ani, 4 luni

27.08.2007 9:06     citat 

Pt angellina...deci zici ca al tau nu avea deloc rezultate cu aparatele....e bine totusi ca l-ai luat din timp chiar si cu implantul pt ca recupereaza mult mai repede ,ceea ce si tu ai zis ca acum vb bine.ma bucur mult ca ii e bine:). La noi >>nu stiu daca ai citit cand am scris ca mie mi-au spus ca nu-l poate proteza decat dupa 3 ani si de fapt am aflat dupa ca il puteam proteza de la 10-11 luni,si iti dai seama ce recuperare avea...trist,e bine totusi si asa cum e acum ca-i merge mintea repede si invata destul de bine ce ii da logopeda....................acum 2 luni i-am mai facut o audiograma lui mario si ia iesit hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda la dreapta si medie la stanga si cand i-am intrebat de implant au zis ca atat timp cat are rezultate cu aparatele nu are nevoie pt ca dupa implant o sa piarda si ultima farama de auz pe care el o are,dar ti-am zis cu aparatele aude tot si acum vrem sa facem in asa fel sa-i luam altele mult mai performante(e 40 mil unul)si ne trebuiesc doua.......are mai multe canale si o sa auda si mai fin decat acum(acum are phonak 311 forte)zambetzambet

sus

Denunta
angellina

27.08.2007 9:10     citat 

mi-e la bucuresti chiar fostul director de la orl calarasu mi-a zis sa nu curatam cu betisoare in urechiuse.daca are dopuri sa mergem la ei sa le scoata.am mai cumparat betisoare din acelea care au virful f mic si sint mai groase la baza,deci nu poti sa il bagi f adinc in ureche.cu alea nu cred ca au ce sa pateasca.mai exista riscul la betisoarele normale copilul sa intoarca brusc capul si betisorul sa ii perforeze timpanul.
am intilnit cind mergeam la logopedie la buc. o tipa care se curata cu un betisor a facut o miscare brusca si si-a perforat timpanul.
id-ul meu de messenger e angellina_lol.daca vreti mai multe detalii putem vb si pe mes.

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

28.08.2007 10:41     citat 

----------
angellina a scris:
diagnosticul,scuze e hipoacuzie neurosenzoriala profunda bilaterala.noi am fost prima data la grigore alexandrescu,dr de acolo ne-a spus ca aude 30%,am fost in Torino la mama mea acolo dr au spus ca aude 50%,in final am ajuns la dr.pascu care ne-a spus ca nu aude absolut deloc.deci aveam trei dr. si 3 diagnostice diferite.si ne-am gindit sa mergem in germania. am fost la chemnitz ,inainte sa ajungem la spital dr.ne-a spus sa nu ii dam sa manince si sa bea si sa il obosim f tare.asta fiindca 5 teste cite i-au facut acolo i le-au facut adormit natural si nu cu anestezie cum a fost la bucuresti.cind avenit dr cu rezultatele la toate era 0.si ne-a spus ca singura lui sansa este implantul cohlear,acelasi lucru ni l-a spus si dr pascu la buc.
Ricardo nu a vb deloc inainte de implant spunea doar apa.cu implantul aude si daca ii vb in soapta.
----------
;;;;;;;;;;;angellina cati ani avea ricoardo cand ia-i facut implantul?

sus

Denunta
janina

Copii
Robert-Mario: 19 ani, 7 luni
Elis-Cristian: 15 ani, 4 luni

28.08.2007 10:42     citat 

ce faci loredano??da-mi si mie id-ul de mess sa putem vb mai mult zambet

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

28.08.2007 10:47     citat 

ti-la mdat ppppe privat ,cum de esti acasa?

sus

Denunta
angellina

25.09.2007 12:24     citat 

am facut un forum pentru parintii cu copii hipoacuzici si persoane hipoacuzice.www.hipoacuzie.myforum.ro.
va astept si acolo sa discutam si sa il mai imbunatatim

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

26.09.2007 10:32     citat 

angellina am incercat ,dar nu reusesc sa ma inregistrez pe noul sait

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

26.09.2007 10:38     citat 

IMI SPUNE MEREU CA NU AM INTRODUS CODUL CORECT

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

26.09.2007 10:41     citat 

AM REUSIT INSFARSIT

sus

Denunta
Alisiki

26.09.2007 11:24   Fetita de 2 ani cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala  citat 

Bine v-am gasit! ... si ce bine ca v-am gasit! Am la randul meu o fetita de 2 ani care a fost diagnosticata de 2 ori cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala. Primul verdict a indicat o pierdere de aproximativ 65 decibeli, iar cel de-al doilea o pierdere de aproximativ 80 decibeli. Sunt necesare proteze la ambele urechi precum si sedinte de logopedie.
As dori sa intreb parintii care se afla in aceeasi situatie cum au reactionat copilasii, daca au suportat aparatele auditive, cand au inceput sa reactioneze, cum au fost momentele de inceput?
In noiembrie avem programare si la dr. Pascu de la Panduri.
Astept cu nerabdare raspunsurile si incurajarile voastre!

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

26.09.2007 7:20     citat 

----------
angellina a scris:
am facut un forum pentru parintii cu copii hipoacuzici si persoane hipoacuzice.www.hipoacuzie.myforum.ro.
va astept si acolo sa discutam si sa il mai imbunatatim
----------
.angellina cum pot scrie sau raspunde la mesaje ca nu reusesc ma-m inscris da nu gasesc unde se poate raspunde

sus

Denunta
gipsi

28.09.2007 7:59   Re: bebelus hipoacuzic II  citat 

[quote="angellina"][url=http://www.parinti.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3336] Prima Parte [/url]

Ricardo nu a vb deloc inainte de implant spunea doar apa.cu implantul aude si daca ii vb in soapta.[/quote]

Buna!Nou implant montat direct pe nervul auditiv =promite sa fie cel mai bun dispozitiv existent!

[...]

sus

Denunta
gipsi

04.10.2007 9:19   Re: Fetita de 2 ani cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala  citat 

[quote="Alisiki"]Bine v-am gasit! ... si ce bine ca v-am gasit! Am la randul meu o fetita de 2 ani care a fost diagnosticata de 2 ori cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala. Primul verdict a indicat o pierdere de aproximativ 65 decibeli, iar cel de-al doilea o pierdere de aproximativ 80 decibeli. Sunt necesare proteze la ambele urechi precum si sedinte de logopedie.
As dori sa intreb parintii care se afla in aceeasi situatie cum au reactionat copilasii, daca au suportat aparatele auditive, cand au inceput sa reactioneze, cum au fost momentele de inceput?
In noiembrie avem programare si la dr. Pascu de la Panduri.
Astept cu nerabdare raspunsurile si incurajarile voastre![/quote]

Aflati mai multe despre protezele auditive si protezare in revista"Reader"s Digest-numarul din OCTOMBRIE.pag.56.Sanatate multa copiilor nostri!

sus

Denunta
sarahbrightman

13.10.2007 6:36   buna  citat 

foarte fericit Buna angellina, loredano si gipsi urmaresc cu interes discutia voastra de ceva timp.As vrea sa discutam si pe privat pe mess . sunt si eu implantata cohlear de aproape 7 ani si mi-ar placea sa impartasim experiente mai ales referitor la partea tehnica.
jenat id-ul meu de mess este pavelln jenat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: