· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > bebelus hipoacuzic II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor bebelus hipoacuzic II     
alexandra28_nr1

Copii
ANA-MARIA-ALEXANDRA: 17 ani, 3 luni

13.10.2007 7:15     citat 

. Pentru satrurahbrightman eu am o fetita de 4ani si isa recomandat sa ii facem implant cohlear si mi- ar placea sa impartasim experiente mai ales referitor la partea tehnica. Id -ul meu de mess este alexandra28_nr1.

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 15 ani, 8 luni
Carina-Patricia: 12 ani, 9 luni

13.10.2007 8:43     citat 

Alexandra, daca ti s-a recomandat implantul cohlear inseamna ca rezultatele obtinute cu ajutorul protezelor sunt nesatisfacatoare.
Optiunea de a implanta copilul iti apartine in totalitate, logopedul si medicii nu pot decat sa te indrume. Daca tu esti multumita de evolutia fetitei de cand i-ai pus aparatele, daca si logopedul considera ca sunt rezultate bune, daca audiologul care ii evalueaza auzul considera ca aude destul de bine, atunci probabil ca inca nu e necesar implantul. In schimb, daca rezultatele sunt reduse atunci accepta implantul pentru ca la varsta de 4 ani rezultatele sunt inca fantastice, cu conditia de a lucra intens cu logopedul. Indiferent ca esta protezata sau implantata, logopedia este cheia succesului. Fara logopedie rezultatele sunt zero chiar si cu cele mai performante aparate sau implante.
In alta ordine de idei, operatii de implant cohlear se fac in 4 centre universitare, in Bucuresti, Iasi, Timisoara si Cluj-Napoca. In toate aceste clinici s-au obtinut fonduri din programul national.

sus

Denunta
niculeta

15.10.2007 2:22     citat 

Intradevar decizia de a implanta copilul apartine parintelui, ceea ce face ca decizia sa fie foarte greu de luat cel putin in cazul meu. Puiul meu are acuma 2 ani si 2 luni E protezat de 7 luni. Din punct de vedere logopedic rezultatele nu sunt foarte bune, adica silabiseste doar da ,da ,ba ,la ia,ga,ai. Totusi in aceste luni a progresat mult , mai ales pe plan cognitiv,este mai curios ,mai sociabil, invata repede. Facem logopedie si ludoterapie.Logopeda lucreaza cu el mai mult pe stimulare deoarece prezinta anumite elemente autiste:contact vizual redus,nu se joaca cu alti copii.Din aceasta cauza rezultatele se lasa mai mult asteptate.Am decis sa nu ma grabesc cu implantul, 7 luni sunt totusi prea putine pentru o asa decizie grea,mi-e frica totusi sa nu gresesc, sa nu las timpul sa zboare

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

17.10.2007 7:01     citat 

buna sara de unde esti si cati ani ai?

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

17.10.2007 7:04     citat 

alexandra pt. implant intreab-o pe angelina e stie cand si in ce situatie e recomandat si a vazut si rezultatele (baietelui ei are implant)

sus

Denunta
sarahbrightman

18.10.2007 6:41   buna  citat 

pentru loredano sunt din tulcea si am 23 ani

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

18.10.2007 10:35   buna  citat 

sara de la cati ani ai implantul ?si ai purtat si proteze auditive inainte de implant sau mai bine daca ai timp fane un scurt istoric al tau cu experientele prin care ai trecut,nu stiu daca ai citit si din urma eu am un baietel hipoacuzic care are aparate digitale si cred ca pe fete le intereseaza experientele altora poate mai invatam ceva nou face schimb de experiente.mersi.sara tu ai invatat la o scoala normala ?sau pt.hipoacuzici?sper ca nu te disper cu intrebarile dar as vrea sa-l pot intelege si ajuta pe fiul meu cat mai mult.tu lucrezi sau esti la facultate?

sus

Denunta
sarahbrightman

18.10.2007 4:26   buna  citat 

pentru loredano : sunt hipoacuzica din copilarie mai precis de la varsta de 3 ani , insa am inceput sa folosesc proteze auditive conventionale mult mai tarziu Mi-au fost de mare folos pina la 17 ani cand hipoacuzia s-a agravat. Am fost diagnosticata si propusa pentru implant la Spitalul Panduri In tot acest timp am urmat o scoala normala, , am facut si logopedieun timp apoi am renuntat am terminat facultatea anul trecut, si muncesc fara probleme. Sunt foarte multumita de rezultate.Sper sa nu va suparati ca va spun asta dar va vorbesc ca un om care a trecut prin asta si stie ce inseamna sa porti un aparat auditiv oricare ar fi el Implantul sau oricare aparat auditiv te poate ajuta foarte mult, dar pina sa ajungi la performante satisfacatoare ai mult de munca. din toate punctele de vedere trebuie sa il folosesti tot timpul sa interactionezi cu oamenii si cel mai important sa ai multa incredere in tine , in rest nu este nici o problema cel putin din partea mea.Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea. Daca aveti nelamuriri sunt la dispozitia dvs.

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

18.10.2007 5:34   buna  citat 

pt.sara ........ pe mine nu mai plictisit cum ti-am spus fiul meu e hipoacuzic dar a fost protezat corect abia acum 2 ani acum are 10 ani si am trecut prin multe peripeti cu doctori nostri na-s mai vrea sa-mi amintesc ,daca ar fi fost protezat de la 3 ani acum vorbea ca un copil normal dar eu sper ca va recupera pt ca este foarte ambitios si cred ca acum realizeaza mai bine anumite lucruri .as vrea sa-ti pun cateva intrebari?ce implant ai si cine ti la facut (ma refer la operatie)ce doctor//auzi mai bine cu el mai clar ?care e diferenta intre implant si proteze ?ma bucur ca esti fericita cu ce ai realizat si sper ca intr-o zi si fiul meu sa ajuncg ca si tine.el este la o scoala de hipoacuzici unde ai invata si limbajul semnelor,cred ca la o scoala normala iar fi greu,in cazul in care ar fi fost protezat de la 3 ani il dadeam la sc .normala dar in situatia lui actuala nu as indrazni sa-l dau la sc .normala.tu esti singura la parinti ?mai ai frati surori in sensul asta ma refer.

sus

Denunta
niculeta

28.10.2007 9:34     citat 

Pt.sara....Ce grad de hipoacuzie ai? Nu ne plictisesti deloc,dimpotriva te asteptam sa ne mai povestesti despre tine, mie personal imi face mare placere sa aud ca o persoana hipoacuzica a reusit in viata........ne da aripi.Salutari la toate fetele.

sus

Denunta
sarahbrightman

28.10.2007 10:39   buna  citat 

pentru loredano am un frate mai mic cu 3 ani; am implant cohlear si am fost operata la spitalul panduri de catre dr. Calarasu, Dr Ataman ,Dr. Georgescu , Dr. Burtea ;aud foarte bine cu implantul chit ca pot face ce imi place mie mai mult sa ascult muzica, sa vb la telefon , sa interactionez cu oamenii ; diferenta dintre proteza si implant : la capitolul auz este cam la fel ; poate chiar mai bine cu implantul caci percep mai bine sunetele; dar asta depinde de fiecare hipoacuzic in parte cum se descurca;
pentru nicoleta : diagnosticul meu este hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala profunda
va pup si va doresc un weekend placut

sus

Denunta
sarahbrightman

28.10.2007 10:46   din nou  citat 

pentru loredano: si sa nu uit iti doresc multa sanatate si putere sa iti poti creste si educa baietelul fara probleme;

sus

Denunta
loredano

Copii
loredano

29.10.2007 12:34     citat 

mersi mult sara ,imi doresc si o fetita da poate frica asta ma cam tinut pe loc si fiul meu are acelasi diagnostic ca al tau si baietelul janinei la fel,lore cu toate ca a fost diagnosticat foarte tarziu se descurca din ce in ce mai bine .

sus

Denunta
niculeta

29.10.2007 12:50     citat 

lOREDANO, acum ca fiul tau e pe un drum bun ,cred ca te poti gandi si la fetita.

sus

Denunta
alexandra28_nr1

Copii
ANA-MARIA-ALEXANDRA: 17 ani, 3 luni

29.10.2007 6:37     citat 

----------
loredano a scris:
alexandra pt. implant intreab-o pe angelina e stie cand si in ce situatie e recomandat si a vazut si rezultatele (baietelui ei are implant)
----------
. ok am sa o intreb pe Angelina .Mersi : zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: