· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > bebelus hipoacuzic II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor bebelus hipoacuzic II     
mirelan

28.12.2007 10:32   bebehipoacuzic  citat 

salut tuturor. baietelul meu are probleme cu auzul. suntem deja intr un program de recuperare care merge destul de bine, cu rezultate bune. eu l am protezat foarte devreme(pe la 2 ani) si am facut logopedie intensiv(la 2 luni la bucuresti, si in braila la noi de 3 ori /saptămana), dar acum el a mai pierdut din auz, si as vrea sa i schimb aparatele. pana acum a avut de la audio nova claro 211 daz, de la phonak. as vrea sa iau unele tot bune, dar nu stiu care l ar putea ajuta acum cand are o pierdere de 100db la o ureche şi 80 db la alta. la ce firme ar fi mai bine sa ma adresez. care ar putea sa ni le de a si in proba, pentru ca ele sunt destul de mult si....... nu prea vrei sa dai bani si sa nu de a rezultate pentru copil.astept si eu parerile voastre. mamicilor care au astfel de probleme ca si mine, eu le as recomanda implicarea lor in toate activitatile lui, sa invete foarte mult prin joaca. daca va intereseaza cum am procedat eu astept sa mi trimiteti un semnal ca să povestim fiecare din experientele noastre, ca poate vorbind si sfatuindu ne putem sa i ajutam pe copii nostri sa se integreze frumos si de ce nu sa i ajunga pe ceilalti copii. va rog sa ma sfatuiti cam pe unde mi ati recomanda sa ma duc sa incerc aparate. mirela braila

sus

Denunta
mirelan

31.12.2007 5:14     citat 

LaMulti Ani 2008! Sa de a Dumnezeu ca in anul care vine sa avem sanatate si sa ni se implineasca toate visele.

sus

Denunta
mirelan

04.01.2008 12:21   hipoacuzia la copii  citat 

salut janina. as vrea sa stiu la ce aparate te-ai gandit sa cumperi. Baietelul meu a purtat claro 211 daz, tot de la phonak, am fost multumita de ele. a recuperat bine, dar acum as vrea sa i le schimb, adica au aparut ceva mai bune, si sunt cam derutata. Ce informatii ai despre aparate? C-am ce-ar fi mai bun? A- ti testat vreunele? Tu esti din Bucuresti, si ai ocazia sa fii mai aproape de firmele care comercializeaza asa ceva? Stii firme care da in proba? As vrea cat mai multe informatii, si de la alte persoane care au aparate si sunt multumite de ele? Numai discutind intre noi parintii, putem sa aflam ce este mai bun pentru copii nostri. Ei sunt invatati sa vinda aparatele , iar noi vrem sa luam ce-i mai bun, dar nu stim daca este bun sau nu.
Baietelul meu face 7 ani in aprilie, iar asta este un motiv in plus sa ii cumpar alt aparat mai performant, deoarece la 8 ani vreau sa il dau la scoala.

sus

Denunta
mirelan

12.01.2008 8:30   hipoacuzia la copii  citat 

ce spuneti de aparatele bernafon de la audio optica, dar cele centra de la audio lux. Care sunt mai bune? Da-ti-mi un sfta, va rog? Nu stiu la care sa ma hotarasc.

sus

Denunta
niculeta

12.01.2008 12:50     citat 

Baiatul meu poarta de zece luni aparat auditiv CENTRA SP de la audio lux.Aparatul are 16 frecvente, dispozitiv de vorbit la telefon, se spune ca este cel mai performant la ora actuala. Pentru mai multe informatii cautal pe google la audio lux.Cand l-am cumparat eu costa 60mil. Despre celalalt aparat nu stiu nimic .Cu bine.

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii
Dominic: 21 ani
Sylvia: 15 ani, 8 luni
Heidi: 13 ani, 1 luna

12.01.2008 7:31     citat 

Salutari. N-am mai trecut pe-aici de mult. Am un baiat de 8 ani care are implant cohlear de 10 luni. Ii merge excelent, aude absolut totul, e incredibil. Putem sa avem conversatii in masina (eu la volan, el in spate, zgomot de-afara, nu-mi vede buzele sa se ajute de ele), pe intuneric, dintr-o camera in alta, prin pinza cortului, ce sa mai, de 100 de ori mai bine decit indrazneam sa speram. Vorbea bine dinainte, acum si mai bine, chiar ieri a avut auditie pt un rol intr-o piesa de teatru.

Avem o fetita de aproape 3 ani care aude bine. Acum mai avem si o bebelusa care poarta aparate auditive de la 6 saptamini. Deocamdata nu raspunde la sunete... E programata pentru implant cohlear in jurul virstei de 10 luni.

Bine v-am regasit pe unele de-aici, hello mamelor noi de pe forumul acesta.

sus

Denunta
angellina

13.01.2008 8:56     citat 

Buna,Mary-Jane ma bucur ca ai revenit .Vreau sa te intreb ceva,fiindca tu ai mai multa experienta.Ricardo acum 2 ani in vara cam la un an si ceva de la implant pronunta cuvintele corect chiar si eu eram uimita ce clar le spune.A fost la mama mea in Italia pentru 3 luni si cind s-a intors nu mai pronunta la fel de clar ca si inainte .Mama l-a invatat si citeva cuvinte in italiana atunci.Crezi ca din cauza asta stilceste cuvintele sau ii este lene sa pronunte corect.

sus

Denunta
mirelan

14.01.2008 9:24   hipoacuzie la copii  citat 

multumesc niculeta de sfat. cum sunt cei de la audio lux. te poti baza pe ei. au audio-protezisti buni. pentru ca cel mai importatnt este reglajul aparatelor. ce pierdere are baietelul tau. ce performante ai avut de cand ai protezat cu centra. pe google degeaba ma uit. ele sunt prezentate foarte frumos. pe mine ma intereseaza in practica . teoria este frumoasa. as vrea sa primesc cat mai multe informatii. sa nu dau 60 milioane asa.......... va multumesc

sus

Denunta
niculeta

22.01.2008 2:56     citat 

Scuze ca-ti scriu cu intirziere,dar am doi copii si nu prea am timp sa intru pe net .Copilul meu are hipoacuzie neurosenzoriala profunda la UD si severa la US .Are 2 ani si 5 luni si e protezat de la un an si 6 luni.La noi rezultatele se lasa mai mult asteptate,deoarece micutul prezenta si unele elemente autiste. Acum aproape au disparut aceste elemente e de 10 ori mai bine,insa am lucrat cu el mai mult pe stimulare, logopedia a mers mai greu pt. ca nu se uita la interlocutor. Inca nu vorbeste ,desi emite toate vocalele,cateva consoane si silabiseste toata ziua diverse combinati, inca nu intelege tot ce-i spun si nu intoarce capul in mod constant la toate sunetele. Aici poate ne ajuta cu informatii mai precise fetele cu mai multa experienta, adica le rog si eu sa ne spuna la cat timp de la protezarea micutilor au inceput sa inteleaga vorbirea,sa vorbeasca. Cred ca nu trebuie sa te bazezi la alegerea aparatului ,dupa cele relatate de mine ca poate aparatul este foarte bun si mergem noi mai greoi sau poate nu e atat de stralucit. sper ca nu te-am zapacit mai rau Cei de la audio lux din BucurestI mi-au fost recomandati de dr.PASCU in persoana d-nei ANCA MODAN care se pricepe la copii.Daca te vei hotara la ei o sa-ti dau nr. de telefon.Tu de unde esti?Ne mai auzim iti doresc numai bine tie si la toate fetele.

sus

Denunta
mirelan

23.01.2008 12:42   bebelus hipoacuzic II  citat 

multumesc niculeta pentru sfaturi. eu sunt din braila. as vrea sa stiu cine este d-na anca modan. este logoped nou. pe dr. pascu il cunosc si eu. am fost si noi ani de zile la recuperare la institutul panduri. dar cand faci audiograma cu noile aparate unde ajunge cu auzul. intra in auz normal. percepe sunetele. au audio-protezisti buni la audio lux, pentru ca asta este important. sa iti regleze aparatul cum trebuie. ai mai intilnit copii protezati la audio lux. numarul de telefon de la audio lux il am. la cine ai fost la audio lux. cine este mai bun din audio protezisti. te felicit pentru reusitele cu baietelul tau si ti doresc multa putere, curaj si vei vedea ca mai tarziu vei fi fericita si vei ZAMBI. TU SI COPII TAI. va pup.

sus

Denunta
niculeta

23.01.2008 2:12     citat 

D-na ANCA MODAN este audioprotezist la audiolux din Bucuresti,mi-a fost recomandata de dr. Pascu ca fiind foarte priceputa, a fost studenta d-lui. Din pacate nu mai cunosc si alti copii protezati la audiolux.Am si eu o intrebare pt. tine si celelalte fete: cam la ce performante ar trebui sa ma astept la 11luni de la protezare? VA MULTUMESC

sus

Denunta
mirelan

24.01.2008 7:38   bebelus hipoacuzic II  citat 

salut. la 11 luni de la protezare fiul meu recunostea si pronunta cateva litere, cum ar fi vocalele, ajutat si de mine prin punerea maiini sub barbie pentru a percepe sunetul. mai silabisea si spuneam foarte des cuvinte dintr-o silaba/ doua, dar usoare. in fiecare zi ii repetam pa, apa, mama, tata, ou, cuvinte simple, dar le si aratam in timp ce le spuneam. cand vroia sa manance il puneam sa spuna pa-pa, cand vroia apa sa spuna apa....si tot asa. nu ii dadeam ce vroia pana nu spunea. si cel mai mult ii luam bomboane si il ademeneam. spune bobo si ii dadeam cate o bomboane si tot asa. apoi am inceput cu alfabetul, ii aratam litera si puneam mana sub barbie si il puneam sa repete. o litera / doua pe zi. daca ma asculta si invata litera, imi faceam timp si ne jucam, iar in timpul cat ne jucam ii mai aratam din cand in cand litera pe care o invatasem anterior, ca sa o repetam. mai ii aratam animalele si faceam ca ele. de ex: ii aratam vaca si faceam muuuuu, oaia - beeeee, catelul hammmmm, pisica miauuuuu, soricelu cittttttttt, si accentuam ultima litera. am inceput mai mult cu joaca, pana l am ademenit, dupa care i-am mai si impus. ii luam o jucarie nu foarte scumpa si ii spuneam ne uitam pe carte, vorbim si dupa aia te joci. primele cuvinte au fost mici, cum fac animalele. cam dupa 2 ani, 2 ani si jumatate se vad progresele, dar cu foarte multa munca si multa rabdare. foarte important este sa il obisnuiesti sa faca lectii zi de zi, macar 5 minute, apoi 10 si....tot asa. pana ajungi la cat mai mult timp. ce sa spun succes, si multumesc inca o data de informatii. daca pot sa ajut cu sfaturi, si crezi ca ele iti sunt de folos, oricand. paaaaaaaaaaa

sus

Denunta
lavynutza

23.02.2008 8:50     citat 

stie cineva daca d-na doctor Cazacu mai este la Panduri?

sus

Denunta
mirelan

25.02.2008 2:38   bebelus hipoacuzic II  citat 

nu mai este doamna logoped cazacu la panduri. a iesit la pensie. dar o mai puteti gasi la hotel viilor, et.6, are acolo un cabinet

sus

Denunta
ginette

26.02.2008 1:20     citat 

pt Mary-Jane.
de ce i-ai facut totusi implant baiatului dava auzea bine inainte si cu aparatele?
cum rezisti sa mai mai inca un copil cu probleme auditive?vorbesc de cea mica-mica?banuiesc ca ti-ai facut inainte test genetic si nu ti-a iesit probabilitatea mare-cred ca totusi e ceva genetic de se repeta problema la copii.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: