· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > bebelus hipoacuzic II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor bebelus hipoacuzic II     
alexandra28_nr1

Copii
ANA-MARIA-ALEXANDRA: 17 ani, 3 luni

20.07.2008 4:41     citat 

Bua ziua .Am revenit ca sa confirm ca sint si probleme cu implantul adica :SA EXplodeze bateriile .SA se faca operatiia cu malformatie pe creie ,sau sa sa se puna implantul defect {sa lipseasca un electroz],

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii
Dominic: 21 ani
Sylvia: 15 ani, 8 luni
Heidi: 13 ani, 1 luna

15.08.2008 1:48     citat 

Alexandra - dar tare prapastioasa esti. Bateriile: Cum sa explodeze bateriile? Sint 3 baterii mici-micute, de ce sa explodeze, in ce conditii? Defect tehnic: Un implant cochlear este un aparat electronic. Unele sint/vor fi defecte. Asa cum si un frigider nou-nout poate fi defect. Cel putin aici se testeaza implantul pe masa de operatie, sa vada doctorii daca functioneaza dpdv tehnic. Nu inchide nimeni operatia cu un implant defectuos. La ce malformatii pe creier te referi? In cazul in care cohleea are o malformatie anatomica se poate sa nu aiba succes operatia, de exemplu daca nu pot fi introdusi toti electrozii. DAR se fac implante si la copiii cu surditate in urma meningitei. In cazul lor cohleea se osifica rapid si trebuie facut implantul cit mai repede ca sa poata fi introdusi toti electrozii. Dar chiar daca nu sint introdusi toti, tot poate sa aiba succes. Exista un numar minim cu care se obtin rezultate bune.

Poate ca nu esti convinsa ca e potrivit pentru fetita ta - evident ca sti cel mai bine care e situatia. Dar e pacat sa vezi totul atit de negativ cind rezultatele pot fi cu adevarat uimitoare.

sus

Denunta
ekkabekka

07.02.2009 11:07   aparatele siemens sunt bune??  citat 

Bunaaa....sunt noua pe aici..... Am un nepotel de 10 luni care are probleme cu auzul...nu-i stiu diagnosticul....dar i-au pus aparate auditive siemens(cam de 2 saptamani) si ii tiuie mai tot timpul...daca ridica mana,daca il iau in brate,daca sta cu capul pe perna.....etc.....ii tiuie mai tot timpul....e normal???
Asa trebuie sa faca?Mi se pare cam ciudat!!

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 15 ani, 8 luni
Carina-Patricia: 12 ani, 9 luni

08.02.2009 12:23     citat 

Nu, nu-i normal. Inseamna ca nu-i stau bine in urechiuse. Trebuie sa mearga inapoi la cabinetul de la care le-au luat, sa verifice olivele.

sus

Denunta
ekkabekka

08.02.2009 12:36     citat 

chiar mi se parea ciudat sa tiuie la fiecare miscare......si la cat timp ar trebui sa reactioneze copilul dupa ce i-au fost puse aparatele auditive.?!....eu din cate am inteles nu reactioneaza deloc (are doar 2 saptamani de cand le-a pus).......multumesc pt rasp!

sus

Denunta
Arculetz

Copii

08.02.2009 9:35     citat 

Daca sunt cat de cat bine reglate, ar trebui sa reactioneze la sunete puternice macar. Reactie ar insemna sa intoarca capul in directia de unde vine zgomotul. Poate nu sunt sufcient de bine reglate. Nu i-au chemat la control dupa 2 saptamani sau o luna? Dar copilul accepta aparatele? Daca le accepta s-ar putea sa auda ceva cu ele si sa-i placa. Reglajele se fac in timp pe baza reactiilor pentru ca un copil mic nu stie sa spuna daca e prea incet sau prea tare. Unde i s-a pus diagnosticul de hipoacuzie?

sus

Denunta
ekkabekka

08.02.2009 11:46     citat 

La spitalul Panduri i-au pus diagnosticul.Din cate am vazut eu si am incercat tot felul de sunete,zgomote,bubuituri....nu prea reactioneaza....nu intoarce capul deloc.....am inteles ca se vor duce saptamana viitoare cu el la un nou control......la inceput plingea ffff tare,era speriat....cu timpul a inceput sa le accepte ...aparatele auditive....numai ca ma gandesc ca nu-i normal sa piuie la orice atingere.....de bagat sunt bine bagate in urechiuse

sus

Denunta
Arculetz

Copii

09.02.2009 12:24     citat 

Nu trebuie sa piuie la orice atingere sub nici o forma.

sus

Denunta
nad

Copii
radu alexandru: 16 ani, 1 luna
bogdan: 11 ani, 7 luni

10.02.2009 10:14     citat 

nu trebuie sa piuie , inseamna ca nu sunt bine facute olivele.
in privinta reactiei copilului, baietelul meu abia dupa o luna a inceput sa le suporte in urechi, am inceput treptat cu 10min pe zi si am tot crescut timpul cu cate 5-10min pe zi pana a inceput sa le suporte (tot siemens sunt) . dr pascu de la panduri mi-a spus sa nici nu ma astept sa reactioneze in mai putin de 6 luni. si a reactionat dupa 11 luni cand deja nu mai credeam in ele. e drept ca are hipoacuzie bilaterala profunda , e posibil ca timpul de acceptare a aparatelor si de intelegere a ceea ce se intampla sa tina si de tipul de hipoacuzie.

sus

Denunta
Arculetz

Copii

10.02.2009 10:53     citat 

Nad, nu v-a recomandat implantul cohlear?

sus

Denunta
nad

Copii
radu alexandru: 16 ani, 1 luna
bogdan: 11 ani, 7 luni

11.02.2009 11:49     citat 

din pacate, baietelul meu are mai multe probleme printre care si hidrocefalia ( de fapt el s-a nascut cu mielomeningocel si in urma operatiei a dezvoltat hidrocefalie si meningita in urma careia a ramas si cu hipoacuzia) si s-a considerat ca este destul de riscant un implant si ca trauma si ca s-ar putea sa nu functioneze, el deja avand operatii la cap si urmand sa mai aiba. nu sunt eu foarte convinsa de asta dar neavand nici suma necesara unui implant , ma multumesc cu fapul ca scoate cuvinte simple - apa,papa,tata,mama,bobo, gata - si sper ca prin logopedie sa evolueze, deja se vad unele rezultate.

sus

Denunta
kazantachis

26.03.2009 2:24     citat 

buna sunt noua si eu pe acest forum,v-am citit cu atentie.Am si eu un copil de 2 ani diagnosticat cu hipoacuzie.Am fost in tara la Tm cand baiatul avea 1.3luni si mi s-a spus ca nu e vorba de implant ,la 1.11luni am fost in Ungaria si mi s-a spus ca nu aude si sa-i facem implant.
Sunt confuza cu implantul,adica nu as vrea sa-l chinui fara rezultat si as vrea sa-i stiu riscurile implantului,daca sunt....va multumesc

sus

Denunta
danlili

29.04.2009 2:09   LOGOPED  citat 

STANCIU LIANA
LOGOPED
CONSTANTA
STR.I.GHE.DUCA NR.49
TEL.0742087134

sus

Denunta
laura-s

20.05.2009 7:02   Re: Fetita de 2 ani cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala  citat 

----------
Alisiki a scris:
Bine v-am gasit! ... si ce bine ca v-am gasit! Am la randul meu o fetita de 2 ani care a fost diagnosticata de 2 ori cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala. Primul verdict a indicat o pierdere de aproximativ 65 decibeli, iar cel de-al doilea o pierdere de aproximativ 80 decibeli. Sunt necesare proteze la ambele urechi precum si sedinte de logopedie.
As dori sa intreb parintii care se afla in aceeasi situatie cum au reactionat copilasii, daca au suportat aparatele auditive, cand au inceput sa reactioneze, cum au fost momentele de inceput?
In noiembrie avem programare si la dr. Pascu de la Panduri.
Astept cu nerabdare raspunsurile si incurajarile voastre!
----------
Buna!eu am o fetita de 3 ani care vb. f. putin.Am fost la medic sa vedem daca are probleme de auz si mi s-a spus ca fetita aude partial.Asa ca i-au bagat langa timpan un fel de tubulet(aici i se spune diabolos-locuim in spania)este o operatie f. simpla.Dupa operatie mi-am dat seama ca fetita a inceput sa vorbeasca mai mult si sa fie mai atenta la ce-i vorbesc.Singura problema e ca daca ii intra apa in urechi exista riscul sa faca infectie.mi sa spus ca trebuie sa stea cu tubuletele in urechi 1 an ca pe urma dispar de la sine.curaj ca e o nimica toata daca treci prin ce am trecut eu

sus

Denunta
danlili

21.05.2009 8:08   laura-s  citat 

stanciu liliana- logoped.
eu am incredere in dr. Pascu , e un medic fff bun. Nu ,copii accepta in mare parte protezele auditive mai ales daca "pe acolo se aude ceva". Demutizarea este importanta, caci fara de ea protezarea este aproape inutila. Ia legatura cu un logoped care face demutizare - nu orice logoped se pricepe la asa ceva ATENTIE. daca te mai pot ajuta cu ceva suna-ma la 0728630929. SUCCES

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: