· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > bebelus hipoacuzic II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor bebelus hipoacuzic II     
Mary-Jane

Copii
Dominic: 21 ani
Sylvia: 15 ani, 8 luni
Heidi: 13 ani, 1 luna

04.03.2008 2:45     citat 

Ginette - cu aparatele Domi auzea pe la 35-45 dB in conditiile cele mai bune. Cu implantul aude la 20 dB la 500 si 100 Hz si la 30 dB la 2000 si 4000 Hz. Aude dintr-o camera intr-alta, pe intuneric, in masina, cu zgomot de fond etc. Diferenta este enorma. Ba chiar a inceput sa cinte (desi "talentul" cred ca l-a mostenit de la mine).

Nu mi-am facut teste genetice inainte sa-i am pe ceilalti copii. Stiam ca Heidi are un risc de 1:4 pt ca aflasem ca surditatea lui Dominic este din cauza de connexin 26 - o gena recesiva pe care o poarta 4% din populatie, s-a nimerit ca si eu si sotul sa fim purtatori fara sa stim. Sylvia aude. Chiar daca as fi facut test genetic in timpul sarcinii si as fi aflat ca Heidi e surda, ce-as fi facut cu rezultatul? Nu mai mi-e frica de viitor, il am exemplu pe Dominic si stiu ca Heidi o sa aiba o viata buna. Intre existenta cu ajutorul unui implant si ne-existenta, cred ca o sa-i para bine ca s-a nascut. zambet

sus

Denunta
Adina1967

Copii
Mihai Cristian: 26 ani
Victor Stefan: 16 ani, 8 luni

07.03.2008 3:20   Probleme  citat 

HIPOACUZIE
Cunosc f bine ce inseamna, dar nu pot sa realizez modul cum se manifesta.
E usor de vazut la un copilas normal, dar atunci cand bebe are si retard????
Stefan are 4 ani si retard psiho-motor. Aparent ar auzi, dar nu stiu cat aude.
Uneori e atent si raspunde, alteori daca e intors cu spatele, raspunde dupa 2-3 apelari, cu glas destul de ridicat.
Si retardul ar fi o problema, pentru ca atunci cand doarme si ii pun filmuletul lui preferat, se trezeste si se ridica direct in fundulet.
Aveti cumva un sfat si pentru mine?

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 15 ani, 8 luni
Carina-Patricia: 12 ani, 9 luni

07.03.2008 3:57     citat 

Cred ca o evaluare audiologica si neuropsihiatrica ar lamuri situatia. In functie de rezultate vei afla si ce aveti de facut... Curaj si succes!

sus

Denunta
florinpop30

12.03.2008 9:10     citat 

----------
Mary-Jane a scris:
Ginette - cu aparatele Domi auzea pe la 35-45 dB in conditiile cele mai bune. Cu implantul aude la 20 dB la 500 si 100 Hz si la 30 dB la 2000 si 4000 Hz. Aude dintr-o camera intr-alta, pe intuneric, in masina, cu zgomot de fond etc. Diferenta este enorma. Ba chiar a inceput sa cinte (desi "talentul" cred ca l-a mostenit de la mine).

Nu mi-am facut teste genetice inainte sa-i am pe ceilalti copii. Stiam ca Heidi are un risc de 1:4 pt ca aflasem ca surditatea lui Dominic este din cauza de connexin 26 - o gena recesiva pe care o poarta 4% din populatie, s-a nimerit ca si eu si sotul sa fim purtatori fara sa stim. Sylvia aude. Chiar daca as fi facut test genetic in timpul sarcinii si as fi aflat ca Heidi e surda, ce-as fi facut cu rezultatul? Nu mai mi-e frica de viitor, il am exemplu pe Dominic si stiu ca Heidi o sa aiba o viata buna. Intre existenta cu ajutorul unui implant si ne-existenta, cred ca o sa-i para bine ca s-a nascut. zambet
----------

Buna tuturor,
Scriu pentru prima ora pe acest forum desi va urmaresc de mai demult si as vrea sa ne putem impartasi mai mult din experientele traite cu copilasii ...

Mary Jane vroiam sa te intreb de mai demult :testele genetice banuiesc ca le-ai facut in Anglia, nu ?

In Romania stiti cumva unde s-ar putea face astfel de teste ? Am inteles ca la Panduri este o doctorita care face astfel de investigatii si care pe langa asta sau tocmai de aceea are si ea un baietel hipoacuzic. Am retinut ca pe doctorita o cheama Alexandra Neagu dar mai multe nu stiu. Voi ce stiti ?
confuz

sus

Denunta
pernouda

Copii
DAVID: 22 ani, 9 luni

19.03.2008 5:35     citat 

fetelor ,ce faceti cand pe copii vostri ii dor maselutele ,unde mergeti? copilul meu nu intelege ca trebuie sa tina gurita deschisa :(((

sus

Denunta
florinpop30

22.03.2008 9:48     citat 

----------
pernouda a scris:
fetelor ,ce faceti cand pe copii vostri ii dor maselutele ,unde mergeti? copilul meu nu intelege ca trebuie sa tina gurita deschisa plang sau sunt foarte trist(
----------

eu nu inteleg sincer ? poate fiindca nu ma incadrez in categoria "fetelor" ?

sus

Denunta
alexandra28_nr1

Copii
ANA-MARIA-ALEXANDRA: 17 ani, 3 luni

23.03.2008 4:05   Hipoacuzic neurosenzorial bilateral profund  citat 

Pentru Mary-Jene. Am o intrebare .Daca baietelul tau auzea cu protezele.Pina la cit auzeea cu ele? Ca si fetita mea este protezata si aude cu ele pina la 35-40dB PE TOATE FREVENTELE .Dar cu toate astea Doctorul insista sa i facem implant cohlear. Am inteles ca baiatul tau auzeea cu protezele dar i ai facut totusii implant DE CE ?

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii

25.03.2008 4:58     citat 

Florinpop30 - da, testul genetic l-am facut in Anglia. Este un test f simplu, se iau citiva ml de singe de la copil si se studiaza apoi cromozomii. De obicei e vorba de o mutatie pe unul din bratele cromozomului 13. Dpdv al laboratorului, testul este foarte simplu pt ca nu cauta acul in carul cu fin, stiu exact unde sa se uite. Mai greu e daca nu e mutatia acolo si e altundeva, mai sint citeva locuri "sigure" unde sa se uite, dar daca nu e nici acolo e mai greu de precizat cu siguranta daca e o cauza genetica sau nu. Adica poate fi cauza genetica dar inca nedescoperita.

Alexandra - cum am mai zis despre baiatul meu, cu aparatele auditive auzea pe la 30-45 dB in cazul cel mai bun, desi in ultimul timp auzea ceva mai prost. Practic nu aveam ce pierde, desi riscul unei operatii ne-a retinut destul de mult timp. Doctorii nu erau convinsi ca merita diferenta de decibeli si din cauza asta l-au aminat atita (pina la 7 ani). In cele din urma am schjimbat spitalele si la noul spital doctorii au fost de acord. Acum Domi aude la 20 dB la 500Hz si 1000 Hz si la la 30dB la 2000 Hz si 4000Hz. Dieferenta, desi pare mica pe hirtie, este absolut uriasa pentru el. Acum aude si intelege de la distanta, dintr-o camera in alta, pe intuneric (deci fara ajutorul buzelor), in masina cu zgomotul traficului si eu in fata si el la doua rinduri in spate (iar fara sa se uite la buze), prin pinza cortului s.a.m.d. O aude pe sora-sa care vorbeste incetisor, alti copii care vorbesc incet, intelege la TV fara subtitluri. Acum citeva zile am avut prima conversatie intreaga la telefon. Singur s-a hotarit sa mearga la club de franceza la scoala, ne aude pe mine si pe sot vorbind intre noi si participa si el, se baga si el in conversatie, si-a facut prieteni din afara scolii, copii cu care n-a crescut de la gradinita si care nu-s obisnuiti cu el s.a.m.d. Pentru noi toate astea sint mari realizari si singurul regret este ca nu a fost operat mai devreme. In mai avem programare pt bebelusa si ne-au zis initial ca o vor opera pe la 10 luni.

sus

Denunta
frogbia

Copii
alessia: 14 ani, 3 luni

26.05.2008 10:47     citat 

Buna
Scriu pentru prima oara pe acest forum. Am si eu o fetita de un an si 9 luni si la 6 luni a fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala profunda. A purtat 8 luni aparate auditive care nu o ajutau si la un an si 4 luni am facut implant cohlear. Daca va pot ajuta cu mai multe informatii nr.meu de tel este 0745543158.

sus

Denunta
alexandra28_nr1

Copii

28.05.2008 3:55     citat 

Buna
Scriu pentru prima oara pe acest forum. Am si eu o fetita de un an si 9 luni si la 6 luni a fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala profunda. A purtat 8 luni aparate auditive care nu o ajutau si la un an si 4 luni am facut implant cohlear. Daca va pot ajuta cu mai multe informatii nr.meu de tel este 0745543158. Pe fetita o ajuta protezele aude cu ele pina la 30-35dB.Nu stim ce sa facem sa i facem implant sau nu . Ne este ffffoarte frica de operatie .DE CE??? Am vazut copii care au probleme cu implantul si ne este tare FRICAAA sa nu pateasca si fetia la fel ca ceilatiiiii copii.[/quote][/b][/i]

sus

Denunta
alexandra28_nr1

Copii

28.05.2008 4:24     citat 

Alexandra - cum am mai zis despre baiatul meu, cu aparatele auditive auzea pe la 30-45 dB in cazul cel mai bun, desi in ultimul timp auzea ceva mai prost. Practic nu aveam ce pierde, desi riscul unei operatii ne-a retinut destul de mult timp. Doctorii nu erau convinsi ca merita diferenta de decibeli si din cauza asta l-au aminat atita (pina la 7 ani)............Mary-Jane ........................................................... Am o intrebare? Baietelul tau vorbea inainte sa i pui implantul cohlear . intrebare

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii

30.05.2008 8:11     citat 

----------
citat:
Mary-Jane ........................................................... Am o intrebare? Baietelul tau vorbea inainte sa i pui implantul cohlear .
----------

Da, vorbea bine. Primul cuvint l-a avut pe la 15 luni (mai devreme decit alti copii, care aud), prima suta de cuvinte pina-n 2 ani. Le scriam pe toate pe lista, stiu exact cind a facut suta! Nu stiu saracutu' cum a reusit asa de bine dat fiind cit era de surd fara aparate si chiar si cu aparatele.

A avut un test acum citeva saptamini. La 8 ani si 6 luni are vocabular de copil de 11 ani si 4 luni, deci cu aproape 3 ani in avans. O parte f mare insa e de la citit, l-am invatat sa citeasca de f mic, citeste mult, televizorul il avem mereu cu subtitrare. La scoala a fost cel mai bun din an la dictare (bazat doar pe auz). Ca pronuntie e bine. L-a dat putin inapoi cind i s-au schimbat dintii. Acum ii cresc cei definitivi si am inceput iar logopedie. Are probleme cu S si Z, le pronunta dar nu f clar (le formeaza pe lateral de limba in loc de in spatele dintilor de sus) dar logopeda a zis ca e coincident, nu de la hipoacuzie. De asemenea ce/sh/j/gi nu sint f clare. Acum ca aude asa de bine si are limbaj atit de bogat si variat, avem "luxul" de a ne lega de pronuntia pe care o vrem perfecta.

Acum o saptamina am vorbit cu chirurgul care i-a facut implantul si mi-a zis ca-n Australia un coleg de-al lui a facut implant unui copilas de 3 luni. In ziua de azi singura retinere e dpdv anatomic, daca e capul copilului suficient de "mare" ca sa-i incapa componentele tehnice ale implantului cu usurinta. Mi-a zis insa ca au lista de asteptare la spital acum si pe Heidi nu vor avea timp pina in toamna-iarna (opereaza doar o persoana pe luna). Asta m-a dezamagit pt ca Heidi n-aude absolut nimic cu aparatele auditive, nici o reactie.

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii

30.05.2008 8:13     citat 

Frogbia - cum ii merge fetitei cu implantul? Se intoarce la nume, a inceput sa reproduca sunete? Poate cuvinte? Am si eu o fetita de 8 luni care nu are nici un beneficiu de la aparatele auditive. Le poarta de la 6 saptamini.

sus

Denunta
frogbia

Copii
alessia: 14 ani, 3 luni

31.05.2008 5:30     citat 

Mary-Jane -deocamdata nu sunt rezultate majore. Suntem la al 6-lea reglaj.Alti copii implantati odata cu ea au rezultate mai bune(cauta sursa de zgomot), dar audiologul nostru are o metoda de reglare a implantului mai lenta.
alexandra28_nr1 nu stiu despre ce probleme vorbesti, noi nu am auzit de probleme dupa implant
Un film documetar despre implant http://www.fdsc.ro/pagini/anunt-ong.php?IDan=876 Persoanele interesate se pot adresa dlui Vali Gora la tel. 0722315348

sus

Denunta
Mary-Jane

Copii

01.06.2008 6:21     citat 

Frogbia - Dominic a primit implantul la 7 ani. Auzea f bine cu aparatele auditive. Sau mai bine zis nu ca auzea f bine dar lucra f bine cu ele, adica le folosea la maximum capacitatii atit a lor cit si a lui. Cu toate acestea, a durat citeva saptamini bune pina s-a obisnuit cu implantul. Speram intr-unul din momentele-minune in care ii dai drumul la implant ci-ncepe sa-l foloseasca imediat. N-a fost cazul insa, desi era mare atunci, stia despre ce este vorba, voia sa auda s.a.m.d. Primul sunet pe care l-a auzit cu implantul a fost sh (din soricel). Folosea implantul o ora pe zi (nu voia mai mult pt ca voia sa auda si avea nevoie de aparatul auditiv in urechea neimplantata). Vorbea ceva si s-a oprit din vorba si ne-a zis "aud asta, sh, sh". Apoi au urmat cite un sunet-doua pe zi. In citeva saptamini a inceput sa auda totul. In sfirsit, sper sa-mi amintesc de asta si cind e rindul lui Heidi si daca simt ca nu face progres rapid sa-mi amintesc ca nici Domi n-a avut progres spectaculos.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: