· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > crochete/chiftelute/perisoare
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor crochete/chiftelute/perisoare     
CHITZ

01.10.2007 2:20   crochete/chiftelute/perisoare  citat 

Ziua buna, mamicilor!
Fetita mea pare sa fie in pragul unui nou stadiu: da semne ca ar prefera sa manance NUMAI bucatele! zambet Avand in vedere ca-i gatesc numai mancare organica, exclusiv pentru ea (asta nu inseamna ca nu gusta si din mancarea noastra, ori de cate ori pofteste), si ca nu pot sa-i gatesc zilnic, as avea nevoie de sfaturile voastre pretioase pentru prepararea si conservarea unor crochete / chiftelute / perisoare din legume, carne, peste sau ce idei veti mai avea. Ideal ar fi ca acestea sa se poata prepara la cuptor sau fierte, cu sau fara sosuri ... nu refuz nici pe cele prajite, dar mai rar.
De asemenea, daca aveti retete de legume pane sau placinte cu legume sau carne, m-ar interesa foarte tare. Inutil sa va mai spun ca ne intereseaza ceva cat mai sanatos, mai simplu, mai rapid si mai gustos!!! Multumesc pentru sprijin! sarut

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 10 luni
Zuza: 11 ani, 5 luni

01.10.2007 2:12     citat 

Si eu as fi interesata de idei, ca tare mofturos mai e tero al meu.
Eu chiftelele pt el le fac doar la cuptor.
Ii fac din carne fiarta de pui sau vita sau peste( tocata dupa ce e fiarta), adaug putin cartof fiert sau orez fiert, verdeata, ou, un praf de sare, le modelez si le pun intr-un vas de iena la cuptor cu un pic de apa.
De obicei ii fac pt chiftele sos de rosii: decojite, taiate foarte marunt si fierte cu diferite verdeturi pt gust, uneori pun si ardei gras.
La cele de peste ii fac un pic de sos din iaurt cu un pic de rosie si usturoi.

De conservat nu stiu sa-ti spun, doar ciorba i-am dat si a doua zi din ea, in rest ii gatesc zilnic altceva.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

01.10.2007 2:52     citat 

astea suna bine, dar nu le-am incercat inca:
http://www.reteteculinare.ro/forum/disc...rtate-486/

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

01.10.2007 3:12     citat 

Placinta cu carne tocata
In putin ulei pun ceapa taiata marunt, ardei gras si carnea tocata, o las cat sa-si schimbe carnea culoarea. Sting tot cu rosii tocate marunt si de mai este nevoie pun apa cat sa acopere carnea. Adaug cartofi cuburi, morcov cuburi mici, mazare, fasole verde, un praf de sare, verdeat. Las tot sa fiarba la foc mic cca 15 min, eventual mai pun apa daca e nevoie.
Intind foaia de placinta( si pe peretii vasului) pun compozitia, peste alta foaie de placinta pe care o intep cu furculita si la cuptor pana se rumeneste.

Budinca de paste cu carne
Ceapa maruntita calita in putin ulei impreuna cu carnea( de vita sau pui- tocata) stins to cu suc de rosii de casa daca nu cu rosii date prin robot, verdeata dupa gust si un praf de sare; fierte toate pt cca 15 min.
Pastele se fierb separat, apoi se amesteca cu sosul si se aseaza in vas iena. Eu peste paste pun un ou batut spuma amestecat cu cascaval ras.
Sosul asta il folosesc si cu cartofi fierti si taiati felii si tot asa apoi la cuptor.

Legume
broccoli, conopida, fasole verde, morcov, rondele, cartofi,dovlecel fierte, asezate in vas iena cu un strop de ulei de masline si putina apa, cascaval ras peste si la cuptor.

Daca imi mai amintesc revin.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

01.10.2007 3:15     citat 

Super arata chiftelele acelea, mai ales primele si parca sunt cu marar yammm! am sa le incerc si eu, cred a merg si facute la cuptor.

sus

Denunta
Christa

Copii

01.10.2007 3:30     citat 

----------
ICEMOON a scris:
Super arata chiftelele acelea, mai ales primele si parca sunt cu marar yammm! am sa le incerc si eu, cred a merg si facute la cuptor.
----------

Ce mi-a sarit in ochi acolo pe pagina a fost "Mandrul meu a papat de tot dragul love asa ca le recomand cu placere mamicilor cu copii mofturosi sa le prepare! Au de toate in ele! " foarte fericit

Le incerci tu la cuptor si spui cum au iesit??

Eu am o reteta de pulpe de pui cu cartofi si dovleac la cuptor. Reteta e asa:
300 g cartofi dulci
300 g cartofi
300 g dovleac
se curata de coaja si se taie bucatele. Se fierb 5 minute in apa usor sarata.

4 pulpe de pui se pun pe o tava, se pun 4 linguri de ulei pe ele si se impart cartofii si dovleacul intre ele. Apoi se pun 20 de catei de usturoi cu coaja (!) in tava si se presara cimbru si ceva sare deasupra. Se coace 75 minute la 220 C. Se intoarce mancarea la 20 minute.

Asta a fost reteta, acum din experienta mea cu ea. Ca gust a fost f. buna, darrrr. Data viitoare voi fierbe doar cartofii inainte, si anume nu doar 5 minute, ci macar vreo 10, daca nu chiar 15 (asta depinde si de cartofi, unii fierb mai repede, altii mai incet). Cartoful dulce necesita mai putin timp de fierbere, si dovleacul chiar f. putin. Problema a fost ca la sfarsit cartofii se puteau manca, insa erau putin prea tari pentru Mona, iar cartofii dulci si dovleacul se zdrobisera de la atata intors. Cimbru am pus niste crengute (din gradina), prin temperatura ridicata acestea s-au uscat, astfel incat au cazut destule frunzulite pe mancare, restul am indepartat pur si simplu, asta voi face tot asa si data viitoare. Aroma a fost f. faina. Cantitatile insa au fost mult prea mici. Sotul si cu mine am mancat cate o pulpa la fiecare masa (Monei i-am dat doar legumele), dar legumele au ajuns pentru o singura masa, pentru a doua zi ramasese doar "o gura", asa ca a trebuit sa mancam altceva pe langa pulpe. Si asta desi in loc de 300 g cartof dulce am luat 350, si dovleac si cartof luasem cam 400 g, cred. Dar scad f. mult in cele 75 minute.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

01.10.2007 3:41     citat 

Si mie mi-a placut cum suna ... pt copii mofturosi si mai mult mi-a placut ca asa preparae nu e musai sa le servesti cu garnitura au deja de toate.

Daca reusesc le fac saptamana asta.

legumele de facut la cuptor eu le fierb inainte toate in aceeasi oala, doar ca le pun la fiert pe rand( de fapt e un fel de oparit ca le tin cat sa se patrunda doar un clocot), daca nu le fierb parca nu se patrund asa bine si fac crusta mai groasa, pe care K o molfaie o ora prostit

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

02.10.2007 1:42     citat 

Am facut chiftelutele cu piept de pui, ca de obicei fara sa masor doar ochiometric: piept de pui macinat, cartofi fierti in coaja apoi sfarmati, un ou, marar, patrunjel, un pic de sare( nu am pus piper), legume fierte( din cele congelate: mazare, fasole verde, morcov, porumb).
Mi-a iesit compozitia mai consistenta
http://i86.photobucket.com/albums/k95/a...ure750.jpg
ma gandesc ca se datoreaza faptului ca am pus doar un ou si cartofii au fost fierti in coaja.
Asta-i rezultatul( se cam lipesc in tava la cuptor) astept sa se trezeaca tero sa vad daca m-am muncit degeaba, mie imi plac tare mult.
http://i86.photobucket.com/albums/k95/a...ure751.jpg

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

02.10.2007 3:58     citat 

Yammy, ce bine arata, Icemoon.Le-a mancat "tero"? sarut
Cred ca ii pot da si lui Darie.Retin si eu reteta.

rox

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

02.10.2007 4:10     citat 

Da Rox i-au placut!
uite si dovada foarte fericit
http://s86.photobucket.com/albums/k95/a...ure752.jpg

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

02.10.2007 4:47     citat 

Ce frumooooooooos este!
Bravo K.!

rox

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 14 ani, 6 luni

02.10.2007 5:56     citat 

Icemoon faine retetele , dar te rog spune-mi ce inseamna prajite in tava ??? pui ulei, pui compozitia si apoi la cuptor ??? fa si mie o poza prostit , e ca atunci cand pui friptura la cuptor ?? hmm de fapt eu o fac mai mult in sos propriu, adica pun apa si foarte putin ulei.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

02.10.2007 5:58     citat 

buna treaba.. am facut si eu ca atata le-ati laudat... bune si de mare succes, atat la cei mari cat si la pitic
multam de reteta sarut

sus

Denunta
Christa

Copii

02.10.2007 6:24     citat 

----------
diodora a scris:
Icemoon faine retetele , dar te rog spune-mi ce inseamna prajite in tava ??? pui ulei, pui compozitia si apoi la cuptor ??? fa si mie o poza prostit
----------

Acilea as avea si eu nevoie de detalii, la cate grade si cam cat timp? Presupun ca trebuie si intoarse candva, nu?

sus

Denunta
CHITZ

02.10.2007 6:28     citat 

Fetelor, mai adaug si eu o intrebare poate stupida: cum e rezultatul -chiftelutele sunt cumva prea sfaramicioase? Sper ca nu?!?! Tocmai sunt in cursul prepararii, va tin la curent cu rezultatul...! foarte fericit
Mulumesc din suflet pentru bunele idei si retete, mai sper si la altele!
sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: