· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > cat plang bebelusii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor cat plang bebelusii?     
smama

Copii
MARTA SOFIA: 15 ani, 4 luni
MARCU SORIN: 11 ani, 2 luni

03.10.2007 8:01     citat 

Uika, nu cumva o doare burtica si e mai agitata?
Ca o tii in bratze......mie mi se pare firesc caci cei mici au nevoie sa simta caldura mamei apoape, sa ii auda bataile inimii cu care s-au obisnuit din burtica...........posibil sa gresesc, dar cel putin asa simt eu.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

03.10.2007 8:11     citat 

Uika, poate fi si puseul de crestere de la +/-3 luni?

sus

Denunta
andra26

Copii
Teodora Christiane: 13 ani, 2 luni
Tobias Henri: 10 ani, 6 luni

03.10.2007 9:34     citat 

exact la perioada de 3 luni ma gandeam si eu, ca am tot auzit ca nu ii multumeste nimic, deci asa cum ziceati fetelor, trebuie sa ne inzestram cu rabdare si ...a trece si perioada asta...( din fericire bebelusii nostrii nu isi vor mai aduce aminte ca au plans dar noi...ne vom aduce aminte daca le-am oferit toata atentia noastra sau nu... zambet )

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 11 luni

03.10.2007 9:38     citat 

----------
Uika a scris:

imi place foarte mult sa o tin in brate.......am tinut-o de la inceput din maternitate, problema e ca uneori nici in brate nu se linisteste trist

fetita mea in "schimbari", poate dupa ce trec o sa rada si ea mai mult.........eu ma inarmez cu rabdare si astept sarut sarut sarut
----------

incearca de asemenea sa diversifici ceeea ce faci cu ea, nu o tine pasiv in brate, povesteste-i , arata-i jucarii, fa sa vorbeasca ursuletii de plus etc, atunci cind nu vrea sa manince
si asa cum zice andra, e important si contactul fizic, sa te simta foarte aproape, daca te tenteaza incearca peau peau, dezbracata, tine-o cu capusorul in apropierea inimii tale
eu as zice sa nu te nelinistesti, sint copii si copii, unii pling mai mult, altii mai putin, fara sa fie vina mamei, fara ca ea sa faca ceva gresit
si apoi au si ei perioadele lor de nemultumiri
si nu stiu sa le exprime altfel decit prin plins

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 13 ani, 2 luni
Ilinca Rebeca: 9 ani, 11 luni

03.10.2007 9:53     citat 

multumesc mult fetelor,

la puseu ma gandeam si eu, doar ca ma asteptam sa ceara mai des de mancare prostit

acum am bateriile reincarcate, m-am trezit 1 singura data.... la 4 , asa ca pana dupa-amiaza mai am resurse
de scancit ...... se scanceste si azi

sus

Denunta
unna

Copii
Rares: 14 ani, 4 luni

03.10.2007 2:35     citat 

un lucru e clar, draka uika: NU ESTI TU DE VINA!!!!
asa ca nu te mai invinovati ca gresesti undeva.nu gresesti deloc. e o perioada care trece. si eu ma intrebam in primele 2 luni..oare copilasul meu se va trezi vreodata fara sa urle? si iata ca a venit minunea: intr-o dimineata m-am trezit contrariata ca aud miscari in patut dar...nici un plans, nimic? (ma intrebam). iar cand m-am apropiat de patut scumpul de el mi-a tras un zambet larg ca...am plans. a fost prima dimineata cand n-a mai plans cand s-a trezit. asa ca...rabdare!!! e totul ok!
multa sanatate!

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 13 ani, 2 luni
Denis Gabriel: 10 ani, 11 luni

03.10.2007 6:31     citat 

uika....Raisa plange asa cand e fff obosita...inainte daca era obosita, adormea pur si simplu ....singurica, acum plange

sus

Denunta
mamicutza-mik

Copii
ewelynna 11 ani
eric alexandru 2 ani

03.10.2007 8:13     citat 

eu cred ca ai cam rasfatato si micutza s`a obisnuit in bratele tale,si de asta vrea numai sus.yannis al meu nu plange,cam de la 4 luni rade mereu ,din orice,cand ii e somn se intoarce pe o parte isi baga suzeta in gura si face nani singurel.doar seara dupa baitza ii place sa`l tin in brate sa`i spun rugaciunea...si crede`ma atunci cand ii dau cu mir a si inchis okisorii...mititelul parca stie:cand simte mirosul mirului el stie ca e ora de nani.

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
13 ani, 7 luni

03.10.2007 8:24     citat 

Ce bine mamicuta-mik ca il dai cu mir si eu il dadeam pe edi seara,dar l-am pierdut si parca nu-s in stare sa iau altul trist

Am avut si eu perioade de astea cu edi,dar ziua,noaptea nu,dormea foarte bine,in schimb ziua facea niste crize si seara la culcare,adormea doar in brate,epuizat.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

03.10.2007 9:02     citat 

----------
mamicutza-mik a scris:
eu cred ca ai cam rasfatato si micutza s`a obisnuit in bratele tale,si de asta vrea numai sus.
----------

Un bebelus de nici 3 luni CU SIGURANTA nu-i rasfatat si obisnuit in brate.Nu te simti obligata sa-mi raspunzi, ca n-am scris-o pentru tine, ci pentru Uika. prostit

Uika, e posibil sa ceara mai des mancarea, insa multi sunt si maraiti in acele perioade si au nevoie de mai multa apropiere, deci daca i-o dai pe aia, veti trece amandoua cu bine si prin aceasta perioada. zambet

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani
horia: 15 ani, 9 luni

03.10.2007 10:18     citat 

Uika, draga mea, tine-ti copilul in brate daca asta vrea si daca tu simti ca asta vrea
nu e nici o problema

o sa vina momente cind o sa vrei sa mai fie bebe si sa il tii in brate ca sa se potoleasca

copiii mai mari din pacate au nevoie si de altceva decit de apropierea mamei ... de mult mai multe

ce simplu ar fi pt mine sa fie ai mei bebelusi ... dar au crescut ... i-as tine in brate si s-ar linisti ... dar pe linga tinutul in brate de care oricum au parte si acum, vor si altele ... :"mami, cind imi cumperi aia?" ... "miine" ... "de ce nu acuma?" etc ... si tot nu le convine

sus

Denunta
Uika

Copii

04.10.2007 10:11     citat 

multumesc dragi mamici inca odata! sarut

acum plinsetele au inceput sa se contureze: sunt atunci cand vrea sa doarma... si cam in maxim 30 min de maraiala adoarme in brate la mine, cu capul pe umar....mai repede nu am gasit inca nici o solutie s-o ajut sa adoarma trist
vestea buna(exista si asa ceva foarte fericit ) e ca a inceput sa doarma ziua!!!!!!! in reprize scurte, dar care prind contur de la o zi la alta;

deci clar suntem in puseu..... si isi cauta micuta de ea un ritm, un programel....ceva

poate si incurajarile voastre ma-u facut sa am ceva mai multa rabdare......., mi-e tare ciuda nervos cand imi pierd rabdarea si il sun pe sotul meu plingand jenat jenat jenat si el face saracu ca leul in cusca.... ca nu poate sa ma ajute

Multu si pupici!

sus

Denunta
mirella2006

Copii
LUCA ANDREI
DARIUS MATEI - e o raza de lumina
13 ani
am nascut deja!

06.10.2007 4:08     citat 

Bebelusul meu are 5 saptamani, si noi ne confruntam cu aceiasi problema, plansul si iar plansul.Intodeauna plange cand il imbrac, nu sta niciodata cu ochii deschisi si sa fie cuminte, sa nu planga.Eu ma gandesc ca sunt de vina colicii, dau vina pe ei si astept cu mare nerabdare perioada de dupa 2 luni cand sa speram ca vor trece.Incerc sa fiu calma(nu stiu cat reusesc),sa-mi spun ca este doar o perioada..., ca nu o sa dureze la nesfarsit.Parca zic ca numai copilul meu este asa,ca parca toti ceilalti sunt calmi si linistiti.Se linisteste doar la san.Seara adoarme pe la 9 si pana dimineata se trezeste de vreo 4-5 ori,nu are un somn linistit, tot se foieste si icneste...ma gandesc ca il doare burtica.Nu stiu ce sa mai fac!!!!

sus

Denunta
Uika

Copii

06.10.2007 4:19     citat 

mirella, intr-adevar colicii cred ca e problema voastra; acestia au ca punct culminant 6 saptamini, dar tot in jurul varstei de 6 sapt. e parca un puseu de crestere.....; incearca sa dormi ori de cate ori doarme bebe (sau macar sa stai intinsa in pat), ca sa poti fi odihnita si gata sa raspunzi solicitarilor.....
te inteleg perfect!
la noi deja rasare soarele: a mai plans si azi un pic.....dar am reusit sa si "discut" cu ea ...... ah ce bine mi-au picat acele momente zambet

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 3 luni
Julia: 11 ani

06.10.2007 4:20     citat 

mamici , nu va ingrijorati ca nu stiti ce sa le mai faceti... aveti incredere in voi ca stiti EXACT ce le trebuie; ascultati-va instinctul ...si daca vreti sa ii tineti in brate sau la san, perfect zambet

si inca ceva, starea voastra de agitatie, nelinistea, nesiguranta se transmit bebeului, asa ca trageti aer adanc in piept si sa zambiti puiului..
va asigur ca se va simti schimbarea voastra de atitudine zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: