· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > cat plang bebelusii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor cat plang bebelusii?     
crriss

Copii
Vladimir: 12 ani, 10 luni
Filip: 10 ani, 1 luna

19.12.2007 4:01     citat 

ema_e, treaba cu tragedia nu era decat o parafrazare "pe dos " a celei facute de nailes. Daca vrei, o replica exagerata. Si am zis ca da, poate fi grav. Si uite ca este. Dar nu acuzam, repet, nu-mi sta in intentie acest lucru. Experiente ca cea a ta sunt convinsa ca sunt extrem de dureroase, ca lasa urme, ca nu pot fi depasite usor, dar insist sa-mi accentuez pozitia: nu sunt de acord cu "oferirea" gratuita a sfatului de a da completare si de a renunta la alaptat.
Mi-am recitit mesajul initial si nu pricep unde ai simtit vreo acuza din partea mea la adresa mamelor care nu mai alapteaza. Poate ai rabdarea sa-l recitesti si tu, inclusiv mesajul la care facem referire.

ICEMOON, imi pare tare rau ca m-ai perceput ca pe "cea care acuza gratuit". Sau ca pe cea agresiva. Chiar nu-s. Si nu cu oameni, ci cu afirmatiile lor poate usor patimasa. Deci nu stiu ce altceva lasa mesajul meu de inteles, cand deja sunt redundanta in afirmatii: nu inteleg "pervertirea" aiurea la renuntarea la alaptat si consecintele acesteia.
Povestea ta poate ar trebui spusa, fireste, daca vei avea puterea, ca un exemplu (daca vrei ca si alte mame mai putin puternice sa-si regaseasca sentimentele in ceea ce povestesti) sau poate e prost spus exemplu, dar nu gasesc cuvantul potrivit.
Imi pare rau ca vorbele mele te-au facut sa redeschizi rani, pentru ca nu asta am intentionat. Chiar regret. Dar ma tem ca tu ai cautat sa te regasesti cumva vinovata. Nu vreau deloc asta. zambet

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 15 ani, 9 luni

19.12.2007 4:09     citat 

----------
nemora a scris:
ema, am o prietena la care tin mult, careia i-am spus ce mult m-au afectat traumele de care vorbeam eu mai inainte; si mi-a spus "te-au afectat fiindca le-ai lasat tu sa te afecteze"; m-a durut pe moment asta, venind din partea ei, dar a avut dreptate. cred ca ti se aplica si tie zambet

----------

Da normal ca m-a afectat. nu neaparat o vorba ,doua, un degent amenintator ridicat ci per total campania asta pro-alaptat care mie(acum) mi se pare mult prea agresiva,sincer.dar atunci credeam orbeste(si nu sunt singura,am mai vazut specimene) ca daca nu-l mai alaptez voi avea un copil extrem de bolnavicios, in urma la toate capitolele.Cum naiba sa nu te afecteze cand la ora actuala toate nenorocirile se pun pe seama ne-alaptatului si beneficiile pe seama alaptatului

Eu chiar ajunsesem sa-mi infometez copilul si vorbesc foarte serios acum.Nu e un lucru cu care sa ma mandresc, dar il recunosc si nu vreau sa treaca nimeni pe acolo.

sus

Denunta
ema_e

Copii

19.12.2007 4:13     citat 

----------
crriss a scris:
ema_e, treaba cu tragedia nu era decat o parafrazare "pe dos " a celei facute de nailes.
----------

Ok atunci daca spui ca a fost o exagerare.

----------
crriss a scris:
nu sunt de acord cu "oferirea" gratuita a sfatului de a da completare si de a renunta la alaptat.

----------

Ei e o mare diferenta intre meajul care m-a racait pe mine si ceea ce spui tu. Iar cu acest ultim mesaj sunt total de acord .

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 8 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 9 luni
am nascut deja!

19.12.2007 4:17     citat 

ema, si io i-am dat lapte praf, asta e, dar cu ajutor (retine, cu ajutor - am venit la ai mei, etc) am reusit de nu i-am mai dat
daca nu era doctora de familie intr-un mare fel nu alaptam
daca nu erau ai mei sa ma ajute nu alaptam
daca ai facut tot ceea ce puteai sa faci in conditiile avute, n-ai de ce sa te mai stresezi!
amu io stiu copchii crescuti cu lapte praf, sunt sanatosi si frumosi, si sa ne traiasca tuturor pruncii. jos regretele!

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 12 ani, 10 luni
Filip: 10 ani, 1 luna

19.12.2007 4:31     citat 

ema_e, pai sunt tot eu. zambet Adica si in mesajul initial spuneam acelasi lucru. M-am recitit prostit a 5-a oara si spun fix acelasi lucru. Dar nu mai conteaza cata vreme m-am facut in final inteleasa.
Sper adica zambet

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 15 ani, 2 luni
B: 13 ani, 3 luni
M: 7 ani, 10 luni

19.12.2007 4:43     citat 

----------
nemora a scris:
amu io stiu copchii crescuti cu lapte praf, sunt sanatosi si frumosi
----------

io-s aici una foarte fericit
bai mai spusa si cu modestie rad rad

sus

Denunta
ema_e

Copii

19.12.2007 4:57     citat 

Si io si io. Da mai putin faza cu modestia:P

Acusi trecand pe subiect,ca am uitat ceva zic eu esential. Un copil e barometrul mamei.Daca tu ai nu-s ce mustrari de constiinta,nu-s ce regrete sau esti pur si simplu extenuata ,el simte si va deveni agitat.

Daca poti, te-as sfatui sa-ti faci zilnic timp pt tine,macar 30 minute.Pe mine asta m-a scos din mama depresiilor si nervilor. Citesti o carte,o baie relaxanta, o revista de moda, un suc in oras o ora cu prietenele iti dau alt suflu,crede-ma.Si copilul se va simti mult mai bine si va fi mai linistit

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

19.12.2007 6:32     citat 

pai nu dageaba deschisei io subectu "ce ai facut pentru tine azi" foarte fericit

gazzella, eu am supt, dar cica eram foarte cuminte mica, ceea c e e dubios cica rad

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 7 luni

19.12.2007 8:04     citat 

----------
Grasutza a scris:
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_bonding
cauta si tu cu google
----------

si daca iti spuneam ca nu stiu engleza tot asa acru imi dadeai acel link? zambet

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

19.12.2007 8:10     citat 

lulu, ii ceva cu apropierea stransa intre copil si ma-sa copilului

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 14 ani, 4 luni

19.12.2007 8:25     citat 

----------
lulualexandra a scris:
----------
Grasutza a scris:
cauta si tu cu google
----------

si daca iti spuneam ca nu stiu engleza tot asa acru imi dadeai acel link? zambet
----------
ok, google e si in romana trag cu ochiul Incearca sa aduci rezultatele in romana, vezi a doua pozitie pe pagina

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 7 luni

19.12.2007 9:25     citat 

----------
ema_e a scris:
So, copiii adoptati sunt morti psihologic?
----------

Nu ma leg acum de termenul "morti psihologic", dar vreau sa spun ca pana si copiii adoptati pot fi alaptati, am scris aici ceva:
http://www.parinti.com/modules.php?name...ht=#516770
si in plus exista si carti pe tema asta. In germana sigur, insa sunt absolut sigura ca si cel putin in engleza, in romana mai putin probabil, chiar daca nu exclus.

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 12 ani, 7 luni
Ilinca Rebeca: 9 ani, 4 luni

19.12.2007 10:28     citat 

ma bucur ca subiectul a fost abordat din nou si ma bucur ca postarile nu s-au limitat doar la cazul meu; am desprins multe sfaturi fffffff bune si le multumesc tuturor, sunt sigura ca multe mamici vor avea ceva de desprins de aici.

acum situatia e muuuuult mai buna; a durat insa ceva timp. cand mi-am facut programare la dr., cu o saptamina inainte lucrurile s-au limpezit si fetita mea nu mai plingea asa de mult. si nici acum nu stiu ce a fost confuz ; desigur, asta nu inseamna ca acum nu plinge, dar mi-e usor sa inteleg si sa actionez;

sunt inca de parere ca a contat mult felul in care ma raportam si reactionam eu la plinsul si nemultumirea ei..... ochi peste cap (nu ca m-am lecuit definitiv)
adana, pai eu dupa 20-30 minute de plins simt ca cedez... trist , a-si ajunge la urgente cred daca ar plinge 3 ore incontinuu surprins ; multumesc mult pentru recomandare (Winnicott), cu siguranta ma intereseaza.....si o pun pe lista lecturilor ce urmeaza a fi facute (acum sunt la Inteligenta Emotionala, mai urmeaza cateva lecturi)
nemora foarte bune cred solutiile gasite de tine:menajera si psihologul.
apropo de purtatul copilului in brate, eu cand spun unora ca o tin mai mereu in brate.... ei ma compatimesc, desi eu nu ma "jelesc" ochi peste cap ....;si subliniez ca pe mine nu ma "deranjeaza" sa o tin asa.... unii tot nu se abtin sa imi zica la sfarsitul discutiei:"si vezi ce mai faci cu tinutul in brate...ca se invata asa si iti va fi greu" ochi peste cap
icemoon imi pare rau ca ai trecut prin momente grele si pe mine m-a incercat insa o forma usoara de depresie dupa ce am nascut; poate ramasitele ei m-au impiedicat in rezolvarea problemei cu plinsul copilului
ema_e perfect deacord cu timpul ce trebue sa ni-l acordam...., la capitolul acesta stau mai prost..., dar nu iremediabil

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 7 luni

19.12.2007 10:53     citat 

----------
Grasutza a scris:
----------
lulualexandra a scris:
----------
Grasutza a scris:
cauta si tu cu google
----------

----------
ok, google e si in romana trag cu ochiul Incearca sa aduci rezultatele in romana, vezi a doua pozitie pe pagina
----------

se pare ca n-ai inteles trag cu ochiul
stiu engleza, aluzia era pt alte mame care nu stiu zambet
fara suparare zambet

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 14 ani, 4 luni

19.12.2007 10:55     citat 

Lulu, raspunsul a fost unul public, deci era pentru toate mamele. trag cu ochiul
Mai ai si alte impunsaturi? Te interesa ce este bondingul sau vroiai iar un pic de scandal?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: